Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτος που σου το ειπε δεν ξερει τι του γινεται...
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Καλησπέρα παιδιά, αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα οπότε αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Ετοιμάζομαι για ταξίδι με την κοπέλα μου στο Λονδίνο . Θα ταξιδέψουμε με ταυτότητες κανένας από τους δυο μας δεν έχει διαβατήριο. Μιας και θα βρισκόμαστε αρκετές μέρες στο Λονδίνο σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να πηγαίναμε στο Παρίσι. Επειδή οι τιμές σε τραίνο και αεροπλάνο είναι αποτρεπτικές είπαμε να πάμε με λεωφορείο. Ευτυχώς πριν κλείσω τα εισιτήρια έστειλα μήνυμα στο facebook στο πρακτορείο το οποίο θα έκλεινα τα εισιτήρια και ρώτησα αν θα μπορέσω να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου και η απάντηση ήταν ότι χρειάζομαι απαραίτητα διαβατήριο. Έχει κάποιος μήπως ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει ; το ξεχνάω το ταξίδι ;
Έχω ταξιδέψει απο Παρίσι για Λονδίνο με λεωφορείο με ταυτοτητα χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Πάντως σε ένα άλλο site που μπήκα άλλης εταιρίας έγγραφε καθαρά ότι τα απαραίτητα έγγραφα για το ταξίδι μπορούν να είναι "valid passport or national identity card ". Έχω στείλει ένα email κάλου κακού και περιμένω απάντηση τώρα .

Έχω ταξιδέψει απο Παρίσι για Λονδίνο με λεωφορείο με ταυτοτητα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μήπως θυμάσαι ποια εταιρία ήταν ;
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μήπως θυμάσαι ποια εταιρία ήταν ;
Τους ειπες πως προκειται για ελληνικη ταυτοτητα; Μπας και νομιζε αυτος που σου απαντησε πως ρωτουσες για βρετανικη; Οι βρετανικες εχουν καταργηθει απο το 2011 και οι βρετανοι δεν μπορουν να ταξιδεψουν με αυτες ή να τις χρησιμοποιησουν οπουδηποτε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά, αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα οπότε αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Ετοιμάζομαι για ταξίδι με την κοπέλα μου στο Λονδίνο . Θα ταξιδέψουμε με ταυτότητες κανένας από τους δυο μας δεν έχει διαβατήριο. Μιας και θα βρισκόμαστε αρκετές μέρες στο Λονδίνο σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να πηγαίναμε στο Παρίσι. Επειδή οι τιμές σε τραίνο και αεροπλάνο είναι αποτρεπτικές είπαμε να πάμε με λεωφορείο. Ευτυχώς πριν κλείσω τα εισιτήρια έστειλα μήνυμα στο facebook στο πρακτορείο το οποίο θα έκλεινα τα εισιτήρια και ρώτησα αν θα μπορέσω να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου και η απάντηση ήταν ότι χρειάζομαι απαραίτητα διαβατήριο. Έχει κάποιος μήπως ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει ; το ξεχνάω το ταξίδι ;
Δεν ξέρω γιατί ρωτάς εδώ κι εκεί, η Γαλλία είναι χώρα της Ε.Ε. και οφείλει υποχρεωτικά να δεχθεί την ταυτότητά σου ανεξάρτητα από το μέσο που χρησιμοποιείς για να φτάσεις εκεί (εφόσον φυσικά η ταυτότητα είναι σε στοιχειωδώς καλή κατάσταση). Και το κάνει, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να έχεις πρόβλημα._
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Τους ειπες πως προκειται για ελληνικη ταυτοτητα; Μπας και νομιζε αυτος που σου απαντησε πως ρωτουσες για βρετανικη; Οι βρετανικες εχουν καταργηθει απο το 2011 και οι βρετανοι δεν μπορουν να ταξιδεψουν με αυτες ή να τις χρησιμοποιησουν οπουδηποτε.
Δεν ξέρω γιατί ρωτάς εδώ κι εκεί, η Γαλλία είναι χώρα της Ε.Ε. και οφείλει υποχρεωτικά να δεχθεί την ταυτότητά σου ανεξάρτητα από το μέσο που χρησιμοποιείς για να φτάσεις εκεί (εφόσον φυσικά η ταυτότητα είναι σε στοιχειωδώς καλή κατάσταση). Και το κάνει, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να έχεις πρόβλημα._
Από την συνομιλία μας με την πρώτη εταιρία :

- Hi Χρήστος, thank you for contacting us. For trips to another country please make sure that you carry all documents (passport) and identity cards necessary for crossing the border. Best regards.

- i dont have passport

- Unfortunately, you will need a passport.

- oh, but i can fly from greece to london with my national identity card. So this only applies to Paris?

- According to our T&Cs you will need a passport, otherwise you will not be able to board the bus.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στα T&Cs λεει κατι τετοιο; Ισως το κανουν για να αποφυγουν καθυστερησεις κατα τον ελεγχο. Δεν ξερω αν ειναι παρανομο. Αν το γραφει μαλλον θα εχουν το δικαιωμα. Εκτος κι αν ειναι αυθαιρετη αποφαση που εχουν παρει. Εχω ταιδεψει δεκαδες φορες απο χωρες της ΕΕ προς ΗΒ και αντιστροφα και αρκετες απο αυτες απο και προς Γαλλια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στα T&Cs λεει κατι τετοιο; Ισως το κανουν για να αποφυγουν καθυστερησεις κατα τον ελεγχο. Δεν ξερω αν ειναι παρανομο. Αν το γραφει μαλλον θα εχουν το δικαιωμα. Εκτος κι αν ειναι αυθαιρετη αποφαση που εχουν παρει. Εχω ταιδεψει δεκαδες φορες απο χωρες της ΕΕ προς ΗΒ και αντιστροφα και αρκετες απο αυτες απο και προς Γαλλια.
Μη μπερδεύεσαι. Εννοούν all documents necessary for crossing the border, όποια είναι αυτά, το γράψανε ξεκάθαρα.
Το μπέρδεμα προέρχεται από το ότι οι Βρεττανοί χρειάζονται υποχρεωτικά διαβατήριο καθώς δεν έχουν κάτι άλλο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.094
Likes
6.556
Αυτοί καλά τα λένε. Από το πρώτο μήνυμα το γράψανε ότι οι ταυτότητες είναι εντάξει.
Με μπέρδεψες τώρα, αφού λέει πως δεν του επιτρέπουν να ταξιδέψει με ταυτότητα, αν και δεν υπάρχει τέτοια απαγόρευση από την ευρωπαική νομοθεσία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με μπέρδεψες τώρα, αφού λέει πως δεν του επιτρέπουν να ταξιδέψει με ταυτότητα, αν και δεν υπάρχει τέτοια απαγόρευση από την ευρωπαική νομοθεσία.
Του το επιτρέπουν. Διάβασε το (πρώτο) μήνυμα που του έστειλαν. Όλα τα άλλα είναι τσάμπα ανακατωσούρα από το τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.631
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom