Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Aris3

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ρε παιδια δεν ξεξέ οως να κανω ερωτηση ακομα κ μοηκα εδω...
Θελω να πεταξω απο σκοπια Βουδαπέστη θα μπορέσω μονο με ταυτοτητα ;;;
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
καλημερα ! πεταω την αλλη βδομαδα για πολωνια κ με ΑΓΧΩΣΑΝ να αλλαξω ταυτοτητα επειδη ειναι λιγο φθαρμενη κ του αντρα μου ειναι νεου τυπου μεν αλλα χειρογραφη. κ αναρωτιεμαι εγω.. κανουν τοσο ενδελεχη ελεγχο στην εισοδο στη χωρα που μπορει να μας δημιουργησουν αργοποριες? εντος σενγκεν δεν ειναι?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.435
Likes
4.557
καλημερα ! πεταω την αλλη βδομαδα για πολωνια κ με ΑΓΧΩΣΑΝ να αλλαξω ταυτοτητα επειδη ειναι λιγο φθαρμενη κ του αντρα μου ειναι νεου τυπου μεν αλλα χειρογραφη. κ αναρωτιεμαι εγω.. κανουν τοσο ενδελεχη ελεγχο στην εισοδο στη χωρα που μπορει να μας δημιουργησουν αργοποριες? εντος σενγκεν δεν ειναι?
Το καλοκαίρι που ήμουν από έλεγχο τίποτα το σοβαρό τόσο στις πτήσεις από/προς Ελλάδα όσο και σε εσωτερική. Αν έχετε διαβατήρια πάρτε τα και αυτά μαζί σας. Αν δεν έχετε αλλάξτε τις ταυτότητες να είστε σίγουροι.
Πληροφοριακά η ταυτότητα έχει ισχύ από το νόμο 15 χρόνια από την έκδοσή της.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Το καλοκαίρι που ήμουν από έλεγχο τίποτα το σοβαρό τόσο στις πτήσεις από/προς Ελλάδα όσο και σε εσωτερική. Αν έχετε διαβατήρια πάρτε τα και αυτά μαζί σας. Αν δεν έχετε αλλάξτε τις ταυτότητες να είστε σίγουροι.
Πληροφοριακά η ταυτότητα έχει ισχύ από το νόμο 15 χρόνια από την έκδοσή της.
Τα διαβατήρια έχουν λήξει κ δεν τα έχουμε ανανεώσει. Βασικά οι φθορά είναι λίγες φουσκάλες στην πλαστικοποιηση. Στο χρόνο μέσα είμαστε, αλλά λόγω συχνης χρήσης εχουν περισσότερη ίσως φθορά.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Την Δευτέρα που πέταξα στο Μοντλιν με σταμάτησε αστυνομικός με το που έμπαινα στο αεροδρόμιο έλεγξε το διαβατήριο μου με κατι φακούς για κανα 3λεπτο και έφυγα αλλά μια παρέα που είχαν ταυτότητες(δεν ειδα αν ήταν καινούργιες η παλιές) είδα που τους είπαν να περιμένουν στην άκρη για να τους ελέγξουν στο τέλος.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Για καλό κ κακό δεύτερα πάμε για αλλαγή! Μην μου τύχει κανας περίεργος όπως κάποτε στο heathrow , κ ήταν και καινούργια τότε..αλλά για κάποιο λόγο στην υπόλοιπη ευρωπη θεωρούν ότι οι ταυτότητες μας εύκολα πλαστοποιουνται. Έτσι , μου είχαν πει τότε υπάλληλοι της ασφάλειας στο Λονδίνο. Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!
 

alice~

Member
Μηνύματα
720
Likes
1.197
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γενικά στην Πολωνία εξετάζουν αρκετά προσεχτικά τις ταυτότητες μας γιατί τους φαίνονται λίγο περίεργες... Εχουν κάτι ειδικά μηχανήματα συνηθως και τις ελέγχουν. Και επίσης, αν κάποιος είναι πολύ μελαχρινός, τους φαίνεται περίεργος και μπορούν να ζητήσουν τα χαρτιά του ανα πάσα στιγμή o_O
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αλλά για κάποιο λόγο στην υπόλοιπη ευρωπη θεωρούν ότι οι ταυτότητες μας εύκολα πλαστοποιουνται.
Εμείς δηλαδή διαφωνούμε και θεωρούμε κάτι άλλο, ότι π.χ. είναι ασφαλέστατες;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
424
Likes
520
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
κ του αντρα μου ειναι νεου τυπου μεν αλλα χειρογραφη
Επειδή κι εγώ ταξιδεύω για Πολωνία και έχω ταυτότητα με χειρόγραφους λατινικούς χαρακτήρες θα αναγκαστώ να βγάλω διαβατήριο (για να αποφύγω την καινούργια έκδοση ταυτότητας/μπλέξιμο με τράπεζες κλπ). Στο γραφείο ταξιδίων που συνεργάζομαι ήταν "κάθετοι" στο ότι θα έχω πρόβλημα με το χειρόγραφο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.154
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom