Ουζμπεκιστάν Ερωτήσεις για Ουζμπεκιστάν

Μηνύματα
191
Likes
849
Θα είμαι στο Ουζμπεκιστάν το Μάιο. Μέσω Αμπού Ντάμπι θα πάω κι εγώ, αλλά θα πάρω την πτήση της επόμενης μέρας. Αυτό για τα ξενοδοχεία που είπες που το διάβασες. Δεν έχω βρει κατι σχετικό.
Kαλησπέρα, μπορείς να μου πεις ΄πώς ήταν η εμπειρία του layover στο Άμπου Ντάμπι; (καθυστερήσεις, έλεγχοι, μετακίνηση από τη μια πτηση στην άλλη κλπ)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
777
Likes
2.112
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Kαλησπέρα, μπορείς να μου πεις ΄πώς ήταν η εμπειρία του layover στο Άμπου Ντάμπι; (καθυστερήσεις, έλεγχοι, μετακίνηση από τη μια πτηση στην άλλη κλπ)
Δεν υπήρχαν καθυστερήσεις. Το διαβατήριο μας περνάει από τα μηχανήματα και σε 5 λεπτά είσαι έξω. Εγώ έφτασα μετά τις 12 το βράδυ και επειδή ξαναπετουσα στις 8 το πρωί, έμεινα στο αεροδρόμιο. Δεν έχει βολικό μέρος για ύπνο. Υπάρχει βέβαια το female prayer room που μπορείς να κάνεις ότι και όλες οι μουσουλμάνες που μπαίνουν μέσα. Να βγάλεις τα παπούτσια σου και να την πέσεις στο χαλ!!!
 
Μηνύματα
191
Likes
849
Δεν υπήρχαν καθυστερήσεις. Το διαβατήριο μας περνάει από τα μηχανήματα και σε 5 λεπτά είσαι έξω. Εγώ έφτασα μετά τις 12 το βράδυ και επειδή ξαναπετουσα στις 8 το πρωί, έμεινα στο αεροδρόμιο. Δεν έχει βολικό μέρος για ύπνο. Υπάρχει βέβαια το female prayer room που μπορείς να κάνεις ότι και όλες οι μουσουλμάνες που μπαίνουν μέσα. Να βγάλεις τα παπούτσια σου και να την πέσεις στο χαλ!!!
Και δε χρειαζεται απο πριν καποια transit visa ή κατι τετοιο ετσι? (Σορρυ που σας πρηζω, τα εχω ψαξει ολα πλα παντα λιγες μερες πριν το ταξιδι με πιανει μια παρανοια)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
777
Likes
2.112
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Και δε χρειαζεται απο πριν καποια transit visa ή κατι τετοιο ετσι? (Σορρυ που σας πρηζω, τα εχω ψαξει ολα πλα παντα λιγες μερες πριν το ταξιδι με πιανει μια παρανοια)
Όχι, δεν θέλει τίποτα. Για ελληνικό διαβατήριο βέβαια μιλάμε. Χαλάρωσε, θα περάσετε τέλεια!!!
 

spiros_athens

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Σκοπεύω σύντομα να ταξιδέψω στην περιοχή πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες ειδικά για τα μέσα μια και σκοπεύουμε να κινηθούμε μόνοι μας. ΤΟ τραβελστόρις γιά αλλη μια φορά αποδικνύεται θησαυρός ταξιδιωτικών πληροφοριών.
 
Μηνύματα
191
Likes
849
Σκοπεύω σύντομα να ταξιδέψω στην περιοχή πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες ειδικά για τα μέσα μια και σκοπεύουμε να κινηθούμε μόνοι μας. ΤΟ τραβελστόρις γιά αλλη μια φορά αποδικνύεται θησαυρός ταξιδιωτικών πληροφοριών.
Οι μετακινήσεις ήταν εύκολες. Το γρήγορο τραίνο τους ήταν πολύ βολικό και πάντα ακριβώς στην ώρα τους. Μέσα στην πόλη χρησιμοποιήσαμε το yandex go (σαν uber) για να καλούμε ταξί χωρίς να έχουμε να παζαρεύουμε την τιμή στην αρχή
 
Μηνύματα
139
Likes
858
Το δικό μου ταξιδιωτικό ημερολόγιο ήταν
α}2 νύχτες Τασκένδη {απο Σίμκεντ του Καζακστάν}
β}2 νύχτες Σαμαρκάνδη{με γρήγορο τρένο απο Τασκένδη}
γ} 2 νύχτες Μπουχάρα {με τρένο απο Σαμαρκάνδη}
δ} 2 νύχτες Χίβα {με νυχτερινό τρένο}
ε}2 νύχτες Νούκους {με αυτοκίνητο απο Χίβα αν και εδώ ήταν λ ακριβό 50 ευρώ μια και μου χάλασε μια βαλίτσα και δεν μπορούσα να την μετακινήσω εύκολα σε μεγάλη απόσταση απο το ξενοδοχείο μου σε πιάτσα των κοινόχρηστων ταξί με συνέπεια να πάρω μια ακριβή υπηρεσία μετακίνησης}
ζ}1 νύχτα και τελευταία Τασκένδη {προερχόμενος αεροπορικώς απο Νούκους 38 ευρώ με βαλίτσα το εισιτήριο!!}

Μεγάλη έκπληξη για μένα το Ουζμπεκιστάν. Για πολλούς η ναυαρχίδα της κεντρικής Ασίας. Εξαιρετική η φιλοξενία των Ουζμπέκων πολύ φτηνή για τους τουρίστες και καλούτσικο και τίμιο φαγητό αν και έτρωγα σε τουριστικά φαγάδικα {Besh Qozon {Τακενδη} , Platan {Σαμαρκάνδη}, Temir s {Μπουχάρα}, Terrasa{Χίβα} }.Εξαίρεση και όχι τυχαία το καλύτερο το έφαγα στην απίθανη αγορά του Νούκους.
Συνάλλαγμα άνετα στις τράπεζες και εικάζω με λίγη τύχη πολύ ασφαλής χώρα.

Και όλες οι πόλεις που προανέφερα απίθανες. Απίστευτη ισλαμική αρχιτεκτονική. Με εξαίρεση την αγορά της Τασκένδης που ήταν απαγοήτευση όλη η χώρα αρκετά καθαρή και οργανωμένη. Υπάρχουν πολλά οργανωμένα γκρουπ με πούλμαν κυρίως συνταξιούχων αλλά και μεμονωμένα μπορεί κάποιος άνετα και ευκολα να ταξιδέψει και να περάσει καλά χωρίς να σας αδειάσουν το πορτοφόλι όπως κάποιοι στη δυτική Ευρώπη.

Υπόψη να κάνετε κράτηση στα γρήγορα τρένα λίγες μέρες νωρίτερα τουλάχιστον ώστε να μην μείνετε με τη βαλίτσα στο χέρι ή στη πλάτη και να ψάχνετε αλαφιασμένοι λύσεις.{Θα τις βρείτε αλλά οκ}.Στα γρήγορα είναι 10 με 12 ευρώ τα οικονομικά αν δεν με απατά η μνήμη.

Στα yandex go και στα ταξί ποτέ σχεδόν δεν έδωσα πάνω απο 2 ευρώ. Ενα τιπ μόνο αγνοήστε τους ταξιτζήδες που είναι έξω απο σταθμούς τρένων και λεωφορείων περπατήστε λίγο και θα βρείτε έγκαιρα εναν ταρίφα πολυ φτηνότερα.

Δεν μπορώ να γράψω πια είναι η πιο όμορφη πόλη αλλά όλες πραγματικά αξίζουν. Ξανα γράφω δεν το περίμενα αλλά αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή ταξιδιού η χώρα αυτή.

Θα παραθέσω αργότερα και αρκετές φώτο για Ρεγκιστάν , Ζίντα ITCHAN kALA , Minaret of Kalan κ.α.
 
Μηνύματα
139
Likes
858
Τασκενδη
IMG_2704.jpeg
Μνημείο προς τιμή οσων χάθηκαν στο μεγάλο σεισμό στη πόλη τη δεκαετία του 1960!Αυτος ο σεισμός αποτέλεσε την αφορμή να στείλουν τους καλύτερους αρχιτέκτονες της Σοβιετικής Ένωσης και να ξαναχτίσουν την πόλη!
IMG_2739.jpeg
Minor mosque
IMG_2744.jpeg
Ώρα για φαγητό στο….
IMG_2756.jpeg
IMG_2759.jpeg
Πολύ όμορφο και το μέτρο στη Τασκένδη!!!! Μόλις σχετικά πρόσφατα επιτρέπουν στους τουρίστες να το φωτογραφήσουνε.
IMG_2762.jpeg
IMG_2764.jpeg
Τιμουρ ο ……κάποιοι λένε άμα φας 1-5 άτομα είσαι απλά ένας δολοφόνος. Άμα σκοτώσεις κάνα εκατομμύριο είναι απλά ένα στατιστικό στοιχείο!Παλαιοτερα υπήρχε το άγαλμα του Λένιν το οποίο το γκρεμίζανε!Αριστερα φαίνεται και το Uzbekistan hotel στο οποιο έμεινα την τελευταία μου νύχτα στη χώρα! Παρότι τα έχει τα χρονάκια του αξίζει 100% μια διαμονή εκεί!
IMG_2767.jpeg



Σαμαρκανδη. Και η πρώην προεδραρα Ισμαηλ Κεντιρωφ!
IMG_2784.jpeg
Ρεγκισταν
IMG_2789.jpeg

IMG_2826.jpeg
IMG_2831.jpeg
Το μαυσωλείο του Αμιρ Τιμουρ
IMG_2833.jpeg
IMG_2834.jpeg
IMG_2837.jpeg
Σαμαρκανδη
IMG_2858.jpeg
Ζιντα
IMG_2872.jpeg
IMG_2886.jpeg
IMG_2889.jpeg
IMG_2899.jpeg

IMG_2931.jpeg
Αστεροσκοπείο που ίδρυσε έναν ανιψιος του Τιμουρ!
IMG_2941.jpeg
Ρεγκισταν
IMG_2981.jpeg
IMG_2976.jpeg
IMG_2990.jpeg
Κατι που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν μέσα σε πολλά ιστορικά μνημεία είχαν στηθεί έμποροι και πουλούσαν τα εμπορεύματα τους στους επισκέπτες!!! Καλό θα ήταν η ΟΥΝΕΣΚΟ σε συνεργασία με την κυβέρνηση του Ουζμπεκισταν να βρει κάποια λύση ώστε να μειώσει και να εξαλείψει αυτό το φαινόμενο.

Άλλο ασυνήθιστο στο οποίο θα επανέλθω ήταν το γεγονός ότι τα περισσότερο για να μην γράψω όλα σχεδόν τα αμάξια που κυκλοφορούσαν στη χώρα ήταν Chevrolet και κυρίως λευκού χρώματος! Έχει μια λογική αλλά……
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.577
Μηνύματα
902.035
Μέλη
39.315
Νεότερο μέλος
Alexandra 98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom