Νότια Κορέα Ερωτήσεις για Νότια Κορέα

Μηνύματα
659
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
5 και 3 μια χαρά ειναι.

Εγώ είχα πάει με λεωφορείο Gyengju για ένα βράδυ και μετά από εκεί Μοουσαν.

Τα λεωφορεία στην Κορέα ειναι καταπληκτικά και φθηνά. Με τεράστιες άνετες θέσεις και στην ώρα τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.932
Likes
52.223
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, ναι το είδα, ευχαριστώ! Απλά κάνει 5μιση ωρίτσες, αλλά και μεγάλη διαφορά τιμής. Θα το παρακολουθώ και πιστεύω να τσιμπήσω καμιά προσφορά.
Σχετικά με την κατανομή των διανυκτερεύσεων, τι θα πρότεινες από την πρόσφατη εμπειρία σου;
Έχω 8 βράδια. Να μείνω μόνο Σεούλ και Μπουσάν, 5 και 3 αντίστοιχα;
Suwon για μένα ήταν χάιλάιτ και γίνεται πολύ εύκολα από τη Σεούλ (και πάμφθηνα, με λεωφορείο αστικό κιόλας), αξίζει να μείενις μέχρι αργά το βράδυ, Jeonju πολύ όμορφο και γαστρονομικά ενδιαφέρον, Gyeongju επίσης είναι για διανυκτέρευση. Με Jeju και Busan δεν τρελάθηκα κιόλας. Αντίθετα, τα αξιοθέατα στα χωριουδάκια βορείως της Σεούλ και τα παραδοσιακά τραινάκια εκεί μου άρεσαν πολύ.
 

x7777

Member
Μηνύματα
900
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Suwon για μένα ήταν χάιλάιτ και γίνεται πολύ εύκολα από τη Σεούλ (και πάμφθηνα, με λεωφορείο αστικό κιόλας), αξίζει να μείενις μέχρι αργά το βράδυ, Jeonju πολύ όμορφο και γαστρονομικά ενδιαφέρον, Gyeongju επίσης είναι για διανυκτέρευση. Με Jeju και Busan δεν τρελάθηκα κιόλας. Αντίθετα, τα αξιοθέατα στα χωριουδάκια βορείως της Σεούλ και τα παραδοσιακά τραινάκια εκεί μου άρεσαν πολύ.
Suwon και από εμένα. Πολύ εύκολη ημερήσια από Seoul.
Επίσης και Gyeongju είναι αρκετά κοντά να παει κάποιος από Busan. Και εγώ θα έβαζα διανυκτέρευση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.932
Likes
52.223
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ποια μέρη αναφέρεσαι;
Suwon & Gyeongju φαίνονται υπέροχα!
Πρέπει να ψάξω ονόματα τώρα, σήμερα-αύριο το κάνω.

Ναι και τα δύο ήταν χαιλάιτς, ειδικά Gyeongju φοβερό μουσείο και πολύ ζωντανή πόλη.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
428
Likes
244
Επόμενο Ταξίδι
???
Λοιπόν θα σας ζαλίσω λίγο και με συγχωρείτε, αλλά δεν υπάρχει μεγάλη πληροφόρηση στο φορουμ για Ν. Κορέα και θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Εχω 8 βράδια. Σκέφτομαι 3 βράδια Σεούλ, 1 Gyeongju , 2 Μπουσάν, ξανά 2 βράδια Σεούλ και να μείνω σε άλλη περιοχή.
Επίσης, για περιοχές διαμονής κοιτάω Myeong dong, Insa dong, Hongadae και Dongdaemun. Συμφωνειτε;
 
Μηνύματα
659
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Myengdong και Insadong ναι. Το hongdae είναι περιοχή με club.

Busan μπορείς να μείνεις στο toyoko inn στον σταθμό των τρένων.

Gyengju έχει πολύ ωραία παραδοσιακά κατάλυμματα. Λέγονται hanok.

Επίσης Busan καλύτερα κάντες 3 γεμάτες. 4 μέρες εμένα δεν μου έφτασαν. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από Σεουλ.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
428
Likes
244
Επόμενο Ταξίδι
???
6 Σεούλ, 2 Μπουσάν, αρκεί να είναι γεμάτες. Σεούλ θα σου πρότεινα να μοιράσεις και τις ημέρες διαμονής για διαφορετική εμπειρία.
Έκλεισα τη διαμoνή στη Μπουσάν στο ξενοδοχείο που προτείνεις στην ιστορία σου (Foret). Δεν το βρήκα 43 ευρώ βέβαια, αλλά και τα 56 το βράδυ που το εκλεισα καλά είναι. Εχει και δωρεάν ακύρωση, άρα θα το ξαναδώ μελλοντικά.
Ήμουν ανάμεσα σε 2 περιοχές Nampo & Seomyeon.
Από θέμα μετακινήσεων μου φάνηκε πιο βολική η Seomyeon και βρήκα το ξενοδοχειο Lion με μόνο 35 ευρώ το βράδυ, αλλά από άποψη τουριστικού ενδιαφέροντος η Nampo. Οι υπόλοιποι φίλοι τι θα προτείνατε;
Την Haeundae την άφησα σαν σκέψη, αν και σίγουρα θα πάμε βόλτα προς τα εκεί.
 

poised

Member
Μηνύματα
993
Likes
8.091
Έκλεισα τη διαμoνή στη Μπουσάν στο ξενοδοχείο που προτείνεις στην ιστορία σου (Foret). Δεν το βρήκα 43 ευρώ βέβαια, αλλά και τα 56 το βράδυ που το εκλεισα καλά είναι. Εχει και δωρεάν ακύρωση, άρα θα το ξαναδώ μελλοντικά.
Ήμουν ανάμεσα σε 2 περιοχές Nampo & Seomyeon.
Από θέμα μετακινήσεων μου φάνηκε πιο βολική η Seomyeon και βρήκα το ξενοδοχειο Lion με μόνο 35 ευρώ το βράδυ, αλλά από άποψη τουριστικού ενδιαφέροντος η Nampo. Οι υπόλοιποι φίλοι τι θα προτείνατε;
Την Haeundae την άφησα σαν σκέψη, αν και σίγουρα θα πάμε βόλτα προς τα εκεί.
H Seomyeon είναι "πόλη", εμπορικά, εστιατόρια κυρίως για ντόπιους και ένα τεράστιο πάρκο που ήταν η πρώην αμερικάνικη βάση. Η Nampo έχει τουριστικά με πολλά ξενοδοχεία, πεζόδρομους με πάγκους, αγορές αλλά δεν νομίζω ότι θα δεις κάτι παραπάνω μένοντας εκεί από το να τα επισκεφθείς μία φορά.

Οι χρόνοι μεταφοράς είναι μεγάλοι οπότε κοίτα λιγότερο τις περιοχές και μείνε εκεί που είναι πιο εύκολο και γρήγορο να φτάσεις στα μέρη που σε ενδιαφέρουν.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
428
Likes
244
Επόμενο Ταξίδι
???
Οι χρόνοι μεταφοράς είναι μεγάλοι οπότε κοίτα λιγότερο τις περιοχές και μείνε εκεί που είναι πιο εύκολο και γρήγορο να φτάσεις στα μέρη που σε ενδιαφέρουν.
Θα έχω 2 γεμάτες μέρες και με ενδιαφέρει να δω τα βασικά σημεία της πόλης, σίγουρα Gamcheon Culture Village, Haeundae παραλία και τα μικρά τρενάκια (caspule αν θυμάμαι καλά), τον παραθαλάσσιο Βουδιστικό ναό κτλ

Εσύ τι θα πρότεινες για διαμονή;
 

poised

Member
Μηνύματα
993
Likes
8.091
Θα έχω 2 γεμάτες μέρες και με ενδιαφέρει να δω τα βασικά σημεία της πόλης, σίγουρα Gamcheon Culture Village, Haeundae παραλία και τα μικρά τρενάκια (caspule αν θυμάμαι καλά), τον παραθαλάσσιο Βουδιστικό ναό κτλ

Εσύ τι θα πρότεινες για διαμονή;
Αν το χωρίσεις μία μέρα ΝΔ και μία ΒΑ και θα περάσεις και τις δύο στο δρόμο δεν έχει πολύ νόημα να σκέφτεσαι πολύ το που θα μείνεις, βρες το πιο βολικό, ίσως κοντά στο σημείο αναχώρησης/άφιξης στη πόλη ή κάπου στο κέντρο των δύο περιοχών.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
272
Likes
1.353
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Έκλεισα τη διαμoνή στη Μπουσάν στο ξενοδοχείο που προτείνεις στην ιστορία σου (Foret). Δεν το βρήκα 43 ευρώ βέβαια, αλλά και τα 56 το βράδυ που το εκλεισα καλά είναι. Εχει και δωρεάν ακύρωση, άρα θα το ξαναδώ μελλοντικά.
Ήμουν ανάμεσα σε 2 περιοχές Nampo & Seomyeon.
Από θέμα μετακινήσεων μου φάνηκε πιο βολική η Seomyeon και βρήκα το ξενοδοχειο Lion με μόνο 35 ευρώ το βράδυ, αλλά από άποψη τουριστικού ενδιαφέροντος η Nampo. Οι υπόλοιποι φίλοι τι θα προτείνατε;
Την Haeundae την άφησα σαν σκέψη, αν και σίγουρα θα πάμε βόλτα προς τα εκεί.
Οπου και να μείνεις στη Μπουσαν ,θα εισαι μακριά απο κατι και κοντά σε κατι αλλο. Η Περιοχή μου αρεσε πολυ και ήταν κοντά σε αρκετά απο αυτα που ήθελα να δω. Πολυ ωραίες αγορές αγορές με καλο φαγητό επίσης.
Αν στην τιμη το ξενοδοχείο εχει και πρωινο εισαι σούπερ, εμενα δεν ειχε
Αν μείνεις εκει τελικά και δεν εχεις πρωινό να απς στον συμπαθέστατο κυριουλη με τα ωραία τοστ.
Και να σου αρέσουν τα σπα μη χασεις το Spa Land.. ήταν απο τα χαηλαητ του ταξιδιού , μπορείς να το συνδυάσεις και με την Haeundae, μεσημερι εκει και στην επιστροφή στο τελος της ημέρας στο στο εμπορικο που είναι και το σπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.260
Μέλη
39.293
Νεότερο μέλος
Chrysigold

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom