Εκστρατεία «Άρνησης» στον αντικαπνιστικό νόμο ξεκινούν επιχειρηματίες

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βήματα πίσω στον αντικαπνιστικό νόμο

Τροποποιήσεις στον αντικαπνιστικό νόμο προσανατολίζεται να κάνει το υπουργείο Υγείας και οι οποίες πιθανότατα θα ανακοινωθούν μετά τις 3 Δεκεμβρίου, οπότε αναμένεται να γνωστοποιηθούν τα συμπεράσματα μεγάλου συνεδρίου το οποίο θα γίνει για το κάπνισμα στην Αθήνα, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο Χάρβαρντ.

Ηδη, το υπουργείο Υγείας αναζητά εναλλακτικές λύσεις.

Ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Υγείας Αντώνης Δημόπουλος, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, είπε χαρακτηριστικά ότι "δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την πραγματικότητα" και συμπλήρωσε: "Δεν περιμέναμε αυτή την τρομερή πίεση από τους καταστηματάρχες".

Οι καταστηματάρχες υποστηρίζουν ότι σε μία περίοδο οικονομικής κρίσης κινδυνεύουν ακόμα και να κλείσουν μπαρ και εστιατόρια καθώς η πελατεία τους μειώθηκε σημαντικά όταν έβγαλαν τα τασάκια από τα καταστήματά τους.

Ο κ. Δημόπουλος έκανε λόγο "για μεγάλη αδικία", καθώς κάποιοι ιδιοκτήτες μπαρ και εστιατορίων που επέτρεπαν παράνομα το κάπνισμα στα καταστήματά τους, συγκέντρωναν το ενδιαφέρον των "δυσαρεστημένων καπνιστών".

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, στο υπουργείο Υγείας έχουν προταθεί οι ακόλουθες λύσεις:

- Να επιτρέπεται το κάπνισμα μετά τις 9 το βράδυ σε μπαρ.

- Να υπάρξει άδεια που θα επιτρέπει τη χρήση καπνού μόνο για τα καφέ, μέτρο που εφαρμόστηκε πρόσφατα και στην Ολλανδία, όταν και εκεί φάνηκε ότι η καθολική απαγόρευση δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

- Να εφαρμοστεί πλήρης απαγόρευση στα εστιατόρια, όπου όμως θα είναι αυστηρή και θα τηρηθεί αφήνοντας εκτός τα κέντρα διασκέδασης και τα μπαρ.

- Να μην επιτρέπεται σε νέους κάτω των 18 ετών η είσοδος σε μπαρ όπου επιτρέπεται το κάπνισμα.

- Σε μικρά μπαρ όπου δεν υπάρχουν υπάλληλοι και την αποκλειστική ευθύνη για τη λειτουργία τους έχουν οι ιδιοκτήτες τους, θα μπορούν να επιλέγουν οι ίδιοι αν θέλουν οι πελάτες τους να καπνίζουν στο μπαρ ή όχι, καθώς δεν θα μπορούν να κατηγορηθούν ότι εξαναγκάζουν τους υπαλλήλους τους ένα αυτοί δεν είναι καπνιστές, να καπνίζουν παθητικά στο χώρο εργασίας τους.

Ακόμη δεν είναι σαφές ποια από τα προαναφερόμενα μέτρα θα υιοθετηθούν, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι το υπουργείο Υγείας εδώ και ένα μήνα δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένο από την εφαρμογή του μέτρου.

Ενδεικτική είναι η δήλωση του υπουργού Υγείας κ. Α. Λοβέρδου προς τους προέδρους των επιστημονικών εταιριών, ότι "η ελληνική πολιτεία γελοιοποιείται" και ότι η αντικαπνιστική νομοθεσία πρέπει να εφαρμόζεται με λογική.

η συνέχεια του άρθρου Βήματα πίσω στον αντικαπνιστικό νόμο | Υγεία | Ελευθεροτυπία
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Δηλαδή μιλάμε για σχεδόν πλήρη κατάργηση του αντικαπνιστικού νόμου. Άκου εκεί "να επιτρέπεται το κάπνισμα μετά τις 9 το βράδυ σε μπαρ"... μα πριν τις 9 δεν έχουν ανοίξει καν τα μπαρ. Θα επιτρέπεται και η χρήση του καπνού στα καφέ... μόνο τα εστιατόρια θα παραμείνουν αντικαπνιστικά δηλαδή. Και φυσικά στα χαρτιά κι αυτά.

Και επί Αβραμόπουλου και επί Ξενογιαννακοπούλου είχα προβλέψει ότι δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να εφαρμοστεί τέτοιος νόμος στην Ελλάδα. Όχι όσο ζω, τουλάχιστον.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δηλαδή μιλάμε για σχεδόν πλήρη κατάργηση του αντικαπνιστικού νόμου. Άκου εκεί "να επιτρέπεται το κάπνισμα μετά τις 9 το βράδυ σε μπαρ"... μα πριν τις 9 δεν έχουν ανοίξει καν τα μπαρ. Θα επιτρέπεται και η χρήση του καπνού στα καφέ... μόνο τα εστιατόρια θα παραμείνουν αντικαπνιστικά δηλαδή. Και φυσικά στα χαρτιά κι αυτά.

Και επί Αβραμόπουλου και επί Ξενογιαννακοπούλου είχα προβλέψει ότι δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να εφαρμοστεί τέτοιος νόμος στην Ελλάδα. Όχι όσο ζω, τουλάχιστον.
Για να δούμε τι θα περάσει από όλα αυτά... Προσωπικά, κρατάω μικρό καλάθι...:cool:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μαλλον ειδαν οτι ο αντικαπνιστικος νομος δεν συμφερει γιατι χανουν πολλα εσοδα απο φορους.Οποτε προβλεπω να τον κανουν οσο πιο light γινεται.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Βεβαίως, διότι καπνίζοντας όχι μόνο πληρώνεις φόρους για τσιγάρα (και όλοι ξέρουμε πόσο πολύ τους χρειάζεται το κράτος μας αυτή τη στιγμή), αλλά επισπεύδεις και τη ζωή σου και έτσι το αγαπημένο μας κράτος γλιτώνει τη σύνταξη που θα σου πλήρωνε. Κάθε ευσυνείδητος πολίτης οφείλει να καπνίζει για να σωθεί η πατρίδα. (Είμαι σίγουρος ότι αυτό εύχεται κατά βάθος ο Παπακωνσταντίνου).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Βεβαίως, διότι καπνίζοντας όχι μόνο πληρώνεις φόρους για τσιγάρα (και όλοι ξέρουμε πόσο πολύ τους χρειάζεται το κράτος μας αυτή τη στιγμή), αλλά επισπεύδεις και τη ζωή σου και έτσι το αγαπημένο μας κράτος γλιτώνει τη σύνταξη που θα σου πλήρωνε. Κάθε ευσυνείδητος πολίτης οφείλει να καπνίζει για να σωθεί η πατρίδα. (Είμαι σίγουρος ότι αυτό εύχεται κατά βάθος ο Παπακωνσταντίνου).
Στον νομό μου, το έτος 2010 πέθαναν στον δρόμο απο τροχαία 78 νέα παιδιά.
μιλάω τώρα με επίσημα στοιχεία..
οι καπνιστές που τα τίναξαν αποκλείεται να ειναι τόσοι..:rolleyes:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
1.839
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στον νομό μου, το έτος 2010 πέθαναν στον δρόμο απο τροχαία 78 νέα παιδιά.
μιλάω τώρα με επίσημα στοιχεία..
οι καπνιστές που τα τίναξαν αποκλείεται να ειναι τόσοι..:rolleyes:
Χωρίς να έχω στοιχεία, σου λέω ότι οι θάνατοι είναι περισσότεροι σε καπνιστές...
Για σκέψου για πόσα νοσήματα ευθύνεται το κάπνισμα (αναπνευστικά, βλέπε ΧΑΠ-καρδιαγγειακά και τόσες μορφές κακοήθειας).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Χωρίς να έχω στοιχεία, σου λέω ότι οι θάνατοι είναι περισσότεροι σε καπνιστές...
Για σκέψου για πόσα νοσήματα ευθύνεται το κάπνισμα (αναπνευστικά, βλέπε ΧΑΠ-καρδιαγγειακά και τόσες μορφές κακοήθειας).
ά

Σιγουρα !!
απλά το πράμα πάει απο σιγά σιγά...σε αργοπεθαίνει..δεν ειναι ακαριαίο.
παντως στο τελος απο κερδίζουν αυτοί που δεν δίνουν σύνταξη ούτε στους μέν ουτε στους δέ..:cool:
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
1.839
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
ά

Σιγουρα !!
απλά το πράμα πάει απο σιγά σιγά...σε αργοπεθαίνει..δεν ειναι ακαριαίο.
παντως στο τελος απο κερδίζουν αυτοί που δεν δίνουν σύνταξη ούτε στους μέν ουτε στους δέ..:cool:
Για το κράτος σίγουρα είναι προτιμότερος ο ακαριαίος θάνατος....αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία.
Γλιτώνει από νοσήλεια και συντάξεις μια και καλή.
Όμως αν κάποιος φύγει νωρίς .. οι εισφορές στα Ασφαλιστικά Ταμεία χάνονται..και εκεί δεν είναι κερδισμένο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Για το κράτος σίγουρα είναι προτιμότερος ο ακαριαίος θάνατος....αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία.
Γλιτώνει από νοσήλεια και συντάξεις μια και καλή.
Όμως αν κάποιος φύγει νωρίς .. οι εισφορές στα Ασφαλιστικά Ταμεία χάνονται..και εκεί δεν είναι κερδισμένο.
ετσι!! θέλω να το ταλαιπωρήσω και εγώ το κράτος..
να με νοσηλευσει να μου πάρει οξυγόνα,μάσκες,καροτσάκια,φορητά αναπνευστηράκια,τα πάντα..:D
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
1.839
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
ετσι!! θέλω να το ταλαιπωρήσω και εγώ το κράτος..
να με νοσηλευσει να μου πάρει οξυγόνα,μάσκες,καροτσάκια,φορητά αναπνευστηράκια,τα πάντα..:D
Μπορείς να διεκδικήσεις από το Ταμείο σου και αυτοκίνητο με ειδική προσαρμογή για τη φιάλη οξυγόνου στο πίσω κάθισμα..(υπάρχει και τέτοιο!!)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Μπορείς να διεκδικήσεις από το Ταμείο σου και αυτοκίνητο με ειδική προσαρμογή για τη φιάλη οξυγόνου στο πίσω κάθισμα..(υπάρχει και τέτοιο!!)
και προσωπικό νοσοκόμο να μου ανάβει τα τσιγάρα μου..και να μου κάνει χτυπήματα στην πλάτη για βρογχοδιαστολή...
χωρίς πλάκα τώρα.το κόστος μου για το κράτος δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
ας πληρώσει και αυτο κατι για μένα.
για την ταλαιπωρία του εαυτού μου θα το κόψω, άν γουστάρω!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.585
Μηνύματα
902.436
Μέλη
39.324
Νεότερο μέλος
Sofeli

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom