Διακοπές μόνη/μόνος μου

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Παντου μπορεις να πας μονος ή μονη. Τη βασικη διαφορα θα την κανει αν εισαι αντρας ή γυναικα.

Τις γυναικες καλουποδεχονται και τις καλοπιανουν παντου.

Προς τους αντρες υπαρχει καχυποψια. Καλυτερα προς αντρες ειναι νησια τα πιο κοσμοπολιτικα κατα τη γνωμη μου. Παρος ας πουμε λεει. Αντιπαρος, ειναι μικρη κοινοτητα, σε στραβοκοιτανε. Ιος παλι οχι, γιατι ειναι φουλ απο γκρουπ Αυστραλων και μονος θα εισαι σα τη μυγα μεσ'το γαλα. Ναξος οικογενειακο-φοιτητικο νησι. Παλι οχι.

Μόνη έχω περάσει μια χαρά Σέριφο, Αμοργό και Αστυπάλαια. Αλλά, όπως σου γράφουν και οι άλλοι, παντού μπορείς να περάσεις καλά. Αν δεν εξυπηρετούν οι συγκοινωνίες, νοικιάζεις μηχανή-αυτοκίνητο, εξαρτάται τι θέλεις.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Αρκετούς solo travelers βλέπω στην Ανάφη που πάω τα τελευταία 2 χρόνια. Κάποιοι κάνουν κ free camping...
Μάλιστα στο συγκεκριμένο νησί δεν είναι κ δύσκολο να κάνεις και παρέες (εάν φυσικά θέλεις)
Στην Αναφη απαγορευεται το καμπνγκ με σκηνη. Μπορεις μονο να βαλεις σλιπινγκ μπακ στην παραλια
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στην Αναφη απαγορευεται το καμπνγκ με σκηνη. Μπορεις μονο να βαλεις σλιπινγκ μπακ στην παραλια
Τις πρωινές ώρες που πήγαινα για μπάνιο έβλεπα σποραδικά κάποιες μικρές σκηνουλες ατομικές σε κάποιες παραλίες. Τώρα αν ήταν απλών λουομένων η έμεναν κ το βράδυ δεν το γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Πάντως τυπικά κ ο γυμνισμός απαγορεύεται, αλλά όλοι κάνουν...
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Τις πρωινές ώρες που πήγαινα για μπάνιο έβλεπα σποραδικά κάποιες μικρές σκηνουλες ατομικές σε κάποιες παραλίες. Τώρα αν ήταν απλών λουομένων η έμεναν κ το βράδυ δεν το γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Πάντως τυπικά κ ο γυμνισμός απαγορεύεται, αλλά όλοι κάνουν...
Απλα μεταφερω τι διαβασα στο φεησμπουκ στην ομαδα ελευθερου καμπινγκ.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
193
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη - Κολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχει λίγες μέρες που γύρισα από Φολέγανδρο. Με έβλεπα άνετα να έκανα και διακοπές μόνη μου εκεί. Μικρό νησί, όμορφο, ήσυχο, χωρίς πολλές μετακινήσεις και ως προς τον κόσμο εμείς τουλάχιστον έτυχε να γνωρίσουμε πολλους ανθρώπους τις μέρες που ήμασταν εκεί.
 

itsmylife24

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Πες μας λίγα παραπάνω ζητούμενα, για παράδειγμα συγκοινωνίες, παραλίες, νυχτερινή ζωή, τρόπος μετάβασης και γενικά τι σ' ενδιαφέρει, για να προτείνουμε κάτι πιο προσδιορισμένο.

Ιδανικά να είναι να εύκολο να μετακινήθω με συγκοινωνία καθώς δεν θα εχω μεταφορικό μέσο ούτε θα νοικιάσω...Να υπάρχει νυχτερινή ζωή με αρκετά μπαράκια κτλ αλλά οχι κατι έξαλλο πχ σαν τη Μύκονο..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Ιδανικά να είναι να εύκολο να μετακινήθω με συγκοινωνία καθώς δεν θα εχω μεταφορικό μέσο ούτε θα νοικιάσω...Να υπάρχει νυχτερινή ζωή με αρκετά μπαράκια κτλ αλλά οχι κατι έξαλλο πχ σαν τη Μύκονο..
Η Ίος είναι μια καλή τέτοια περίπτωση νησιού, που αν εξαιρέσεις το κομμάτι με τις εξαλλοσύνες των τουριστών (μικρό το κακό κι άδικο για το νησί) έχει όλα όσα ζητάς.
Επίσης η Σίφνος είναι μια καλή τέτοια περίπτωση, αρκετά πιο κοσμοπολίτικη βέβαια, όπως και η διπλανή -σταθερή αξία- Σέριφος.
Δε γράφω για τα συνηθισμένα τύπου Νάξος, Πάρος γιατί δε ξέρω αν ψάχνεις τόσο μεγάλο νησί.
Τώρα αν πιάσουμε τα Δωδεκάνησα ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο, το κακό είναι πως βρίσκονται πιο μακριά.
 

itsmylife24

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Η Ίος είναι μια καλή τέτοια περίπτωση νησιού, που αν εξαιρέσεις το κομμάτι με τις εξαλλοσύνες των τουριστών (μικρό το κακό κι άδικο για το νησί) έχει όλα όσα ζητάς.
Επίσης η Σίφνος είναι μια καλή τέτοια περίπτωση, αρκετά πιο κοσμοπολίτικη βέβαια, όπως και η διπλανή -σταθερή αξία- Σέριφος.
Δε γράφω για τα συνηθισμένα τύπου Νάξος, Πάρος γιατί δε ξέρω αν ψάχνεις τόσο μεγάλο νησί.
Τώρα αν πιάσουμε τα Δωδεκάνησα ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο, το κακό είναι πως βρίσκονται πιο μακριά.

Ειμαί ανάμεσα σε Ιο και Σίφνο...
 

annoula

Member
Μηνύματα
348
Likes
820
Ειμαί ανάμεσα σε Ιο και Σίφνο...
Γιατί δεν πας Μάλτα? 😀 Το εννοώ! Πολύ οικονομικά αεροπορικά, χαμός απο βραδινη ζωή, τελεια συγκοινωνία. Οκ δεν θα τρελαθείς με τις παραλίες αλλά θα δεις την Βαλέτα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Ειμαί ανάμεσα σε Ιο και Σίφνο...
Άρα έπεσα μέσα 100%! :haha:
Πράξε κατά βούληση, αναλόγως βέβαια και τι θα βρεις για διαμονή μιας και είναι δύσκολο καλοκαίρι.
Το σίγουρο είναι ότι τα νησιά αυτά δε πρόκειται να σε απογοητεύσουν γι' αυτό που θέλεις.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
88
Likes
606
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Η Ίος παίζει να είναι από τα πιο παρεξηγημένα νησιά εν τω μεταξύ, θέλω να πάω κάποια στιγμή μόνο και μόνο για να διαπιστώσω κατά πόσο τα κλισέ ευσταθούν.

Η Σίφνος πάντα μια ωραία επιλογή και από όσο θυμάμαι με αρκετά καλές συγκοινωνίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Η Ίος παίζει να είναι από τα πιο παρεξηγημένα νησιά εν τω μεταξύ
Ακριβώς, είναι ένα πολύ όμορφο νησί το οποίο κατά κάποιο τρόπο στιγματίζεται από τον κακό τουρισμό -εγχώριο και μη- που μαζεύει, ειδικά τους μήνες αιχμής.
Αφήνεις αυτό στην άκρη και πας εστιάζοντας στα ωραία του, που δεν είναι λίγα.
Η Σίφνος πάντα μια ωραία επιλογή και από όσο θυμάμαι με αρκετά καλές συγκοινωνίες.
Συμφωνώ κι επαυξάνω, έμεινα 4+ ημέρες και δε θυμάμαι να μου έλειψε το όχημα που δεν είχα στη διάθεση μου. Ομοίως και στην Ίο μιας και το συζητάμε, οι συγκοινωνίες ήταν πολύ καλές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom