Δεν αντεξα αλλο..!!

EVMA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας παιδια.Είμαι νέος σε ηλικία και άπειρος.Στην προσπάθειά μου να οργανώσω ενα ταξιδάκι περισυ, βρήκα το site αυτο.Εντυπωσιάστικα μπορώ να πω και καθιέρωσα την επίσκεψη μου σε τέτοιο βαθμό ωστε κάθε φορά που "έμπαινα" στο ιντερνετ "άνοιγα" το meteo, ειδησεις ,και το travelstories..
Δεν έγινα μέλος τόσο καιρό, παρ'όλα αυτά,γιατί πάντα ξεχνιόμουν με το να διαβάζω ιστορίες και να "ταξιδεύω" μέσα από τις εμπειρίες των μελών.Πληροφορίες ατελείωτες.Είκονες απερίγραπτες και τα όνειρα μου οτι ταξιδέυω στον κόσμο να γίνονται ολο και πιο πολλά...
Ενιωθα την "υποχρέωση", πλεον, να γίνω μέλος :clap:.


Υ.Γ .Τα ταξίδια μου είναι ελάχιστα, οι ερωτήσεις μου αντιθέτως πολλες.
Η σημαντικότερη...Πως μπορείτε και ταξιδεύετε τόσο πολύ, ορισμένοι..?Είναι λες και η δουλειά σας είναι τα ταξίδια... Ζηλεύω :bleh:
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
733
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Η σημαντικότερη...Πως μπορείτε και ταξιδεύετε τόσο πολύ, ορισμένοι..?Είναι λες και η δουλειά σας είναι τα ταξίδια... Ζηλεύω :bleh:
καλως ηρθες στην μεγαλη παρεα....
αχ , και να εισουν ο μονος που ...ζηλευεις......... :roll::roll::roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Καλώς όρισες και συ!!
καλά ταξίδια να έχεις!!
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Καλώς ήρθες :)

Όπως είπε και ο Coelho "Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ όλο το σύμπαν συνωμοτεί να το αποκτήσεις". Κάτι τέτοιο ισχύει και με όσους ταξιδεύουν πολύ :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Kαλως ηρθες.
Ειναι εθιστικο το φορουμ ειναι γεγονος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.932
Likes
52.224
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πως μπορείτε και ταξιδεύετε τόσο πολύ, ορισμένοι..?Είναι λες και η δουλειά σας είναι τα ταξίδια...

Καλώς ήρθες. Απάντηση στην απορία από μένα. Για να ταξιδεύεις, βασικά θες τρία πράγματα (πέραν της υγείας που εξυπακούεται): διάθεση, χρόνο και χρήμα.

Το πρώτο υπάρχει (με το ζόρι δεν ταξιδεύει κανείς) κατά βούληση.

Το δεύτερο είναι και το πιο πολύπλοκο για πολλούς στην Ελλάδα, αλλά υπάρχουν πολλές κατηγορίες ανθρώπων που χρόνο διαθέτουν χρόνο: συνταξιούχοι, εργαζόμενοι σε εποχιακές εργασίες (πχ. ιδιοκτήτης ενοικιαζόμενων δωματίων σε νησί), αυτοαπασχολούμενοι (στη δική μου περίπτωση, απλά δεν εργάζομαι για κάποιους μήνες το χρόνο ώστε να μπορώ να ταξιδεύω ή να κάνω ό,τι θέλω τέλος πάντων), κόσμος που απολύθηκε πήρε μια αποζημίωση και αποφάσισε να την "φάει" στο γύρο του κόσμου (έχουμε και τέτοιο στο φόρουμ), φοιτητές σε gap year, άνθρωποι που ζουν από επαγγέλματα που δε χρειάζεται φυσική παρουσία στο χώρο εργασίας (μεταφραστές, συγγραφείς, web designers και άλλα πολλά) και η λίστα συνεχίζεται. Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που ταξιδεύουν για επαγγελματικούς λόγους κι εκμεταλλεύονται τη μετακίνηση αυτή και για λόγους αναψυχής.

Το χρήμα είναι σχετικό. Ανάλογα με τις ανάγκες, τα γούστα και το τι θέλει να δει ο καθένας, υπάρχουν οι αντίστοιχοι προϋπολογισμοί (και προορισμοί). Γενικώς, είναι πολύ εύκολο να κάνεις ένα ταξίδι με προϋπολογισμό 25ευρώ/άτομο/ημέρα μένοντας σε ιδιωτικά καθαρά ενοικιαζόμενα δωμάτια, με ζεστό νερό και τρώγοντας ανθρώπινα, σε πολλές χώρες του κόσμου (και μερικές είναι και από τις πιο ενδιαφέρουσες). Με 3000 ευρώ κάνεις πολύ άνετα ένα ταξίδι 3-4 μηνών σε πολλές περιοχές του κόσμου.

Από κει και πέρα, όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις, τις δυνατότητες, τις επιθυμίες και φυσικά τις προτεραιότητες του καθενός.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Καλως ήρθες φίλε!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.522
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
καλώς ήρθες
αν σου αρέσουν και τα παϊδάκια ενδείκνυται να μας γνωρίσεις κι απο κοντά (βλέπε social για την τσικνοκυριακή)
 

fou

Member
Μηνύματα
80
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Συμφωνώ με τον Γιώργο και σου εύχομαι να κάνεις και συ όσα επιθυμείς.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Καλώς μας ήρθες!Το συχνό είναι και σχετικό...εξάλλου αν έχεις κολλήσει το μικρόβιο των ταξιδιών...θα κάνεις περικοπές από άλλα έξοδα, για να τα διαθέτεις στα ταξίδια!Εγώ βασικά αυτό έχω κάνει.
 

EVMA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
@ Yorgos
Με κάλυψες πλήρως.Ο χρόνος είναι το πιο δύσκολο για μένα..Διάθεση πάνω απ'όλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.558
Μηνύματα
901.293
Μέλη
39.295
Νεότερο μέλος
Τζωρτζίνα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom