Αστυπάλαια Για Αστυπαλαια ...

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Βασικά στο λιμάνι κλείσαμε, γιατί και λιγότερες επιλογές υπήρχαν στη Χώρα και πιο ακριβές ήταν. Από εκεί και πέρα εμείς τα δωμάτια δεν τα χρησιμοποιούμε για να μένουμε στο μπαλκόνι για τη θέα, αλλά για τα απολύτως απαραίτητα, να ξεκουραζόμαστε. Όλο το άλλο διάστημα είμαστε έξω.
Και εγώ έχω δει ότι η Χώρα είναι πανέμορφη.
Το λιμάνι αξίζει για βόλτες παραθαλάσσια ή αναγκαστικά όλη την ώρα θα την περνάμε στη Χώρα. Και για να ανεβείς στη Χώρα, χρησιμοποιείς τα σοκάκια που είδα ότι έχουν και σκαλάκια, ή πας και από το δρόμο των αυτοκινήτων που δεν έχουν τόσο μεγάλη κλίση και είναι πιο βατά (εκτός και αν κάνεις κύκλο έτσι);
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.501
Likes
50.312
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Βασικά στο λιμάνι κλείσαμε, γιατί και λιγότερες επιλογές υπήρχαν στη Χώρα και πιο ακριβές ήταν
Το λιμάνι αξίζει για βόλτες παραθαλάσσια ή αναγκαστικά όλη την ώρα θα την περνάμε στη Χώρα. Και για να ανεβείς στη Χώρα, χρησιμοποιείς τα σοκάκια που είδα ότι έχουν και σκαλάκια, ή πας και από το δρόμο των αυτοκινήτων που δεν έχουν τόσο μεγάλη κλίση και είναι πιο βατά (εκτός και αν κάνεις κύκλο έτσι);
Θα εννοείς το παλιό λιμάνι (Πέρα Γιαλός) προφανώς, το οποίο είναι ένα με τη Χώρα. Πρακτικά και ουσιαστικά είναι ο ίδιος οικισμός, μια απότομη ανηφόρα και ένα-δυό σοκάκια σε οδηγούν σε λίγα λεπτά επάνω, στους ανεμόμυλους που είναι και το κέντρο της Χώρας.
Το νέο λιμάνι είναι εντελώς εκτός κατοικημένης περιοχής.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Θα εννοείς το παλιό λιμάνι (Πέρα Γιαλός) προφανώς, το οποίο είναι ένα με τη Χώρα. Πρακτικά και ουσιαστικά είναι ο ίδιος οικισμός, μια απότομη ανηφόρα και ένα-δυό σοκάκια σε οδηγούν σε λίγα λεπτά επάνω, στους ανεμόμυλους που είναι και το κέντρο της Χώρας.
Οι ανεμόμυλοι δηλαδή είναι το κέντρο της Χώρας, που ουσιαστικά από ό,τι είδα δεν είναι πολύ μακριά

Το νέο λιμάνι είναι εντελώς εκτός κατοικημένης περιοχής.
Όταν έπαιρνα τηλέφωνο για τα δωμάτια μου έλεγαν ότι το καράβι πιάνει στον Πέρα Γιαλό
Υπάρχει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα και μπορεί να επιβεβαιώσει ότι τα καράβια πιάνουν στον Πέρα Γιαλό; Ταξιδεύουμε αύριο με το Blue Star Naxos
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.477
Likes
3.846
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Οι ανεμόμυλοι δηλαδή είναι το κέντρο της Χώρας, που ουσιαστικά από ό,τι είδα δεν είναι πολύ μακριά


Όταν έπαιρνα τηλέφωνο για τα δωμάτια μου έλεγαν ότι το καράβι πιάνει στον Πέρα Γιαλό
Υπάρχει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα και μπορεί να επιβεβαιώσει ότι τα καράβια πιάνουν στον Πέρα Γιαλό; Ταξιδεύουμε αύριο με το Blue Star Naxos
Λόγω εργασιών στο καινουργιο λιμάνι του Αγίου Ανδρέα, τα πλοία προσεγγίζουν στον Πέρα Γυαλο που θα μείνετε. Οπότε με το που θα κατεβετε, τσουπ στο δωμάτιο σας🙂. Ο Πέρα Γυαλος έχει cafe k bars για βόλτα το βράδυ, όπως και μερικά καλά ταβερνάκια. Φυσικά η Χώρα εχει περισσότερες επιλογές. Στη Χώρα από τον Πέρα Γυαλο ανεβαίνεις η με λεωφορείο η από το σοκακι που σε βγάζει ανεμόμυλους. Από τον ασφαλτοστρωμενο δρόμο περπατώντας κάνεις κύκλο. Η δε κατάβαση από τη Χώρα στον Πέρα Γυαλο, ευκολακι και ακόμα πιο ωραία βόλτα από το σοκάκι
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες. Η φάση είναι ότι πριν δύο χρόνια τον Αύγουστο (κάπου στις 20) θέλαμε να κλείσουμε για Αστυπάλαια και δε βρίσκαμε κανένα κατάλυμα ή ήταν πολύ ακριβά και τότε είχα πληροφορηθεί ότι το καράβι πιάνει στον Άγιο Ανδρέα. Αλλά έχοντας αυτό στο μυαλό μου, ρωτούσα σε όλα τα καταλύματα που πιάνει το καράβι και μου έλεγαν στον Πέρα Γιαλό, οπότε επαναπαύτηκα.
Άρα δεν έχουμε πρόβλημα να πάμε και στη Χώρα, δεν είναι κάποια απόσταση. Όσο για το λιμάνι το ρωτάω, όχι επειδή θα είμαστε συνέχεια στο λιμάνι αλλά τα βράδια αργά μας αρέσει να κάνουμε βόλτα δίπλα στη θάλασσα, μετά από την κούραση όλης της μέρας.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.576
Μηνύματα
901.969
Μέλη
39.314
Νεότερο μέλος
SACHRYSA12HRY

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom