Αστυπάλαια Για Αστυπαλαια ...

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Για παραλίες, ναι, θέλει μεταφορικό μέσο. Κατά τα άλλα, η χώρα είναι μικρή και τα σοκάκια τα γυρνάς πολύ πιο εύκολα πεζή.
Τη χώρα την είχαμε γυρίσει πεζή αλλά νομίζω έχει κ μια εκκλησούλα πιο μακριά την Παναγια του Χάρου,όπου δεν είχαμε πάει.
Πάντως εφόσον υπάρχει ταξί,κάπως βολεύεσαι.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ήταν ωραία και η βόλτα στα σοκάκια μέχρι το κτήριο του δημοτικού, και η θέα που είχες από εκεί πάνω. Το μόνο που με είχε χαλάσει ήταν ότι ο Ασπράκης, που είχε προτείνει και ο Ψηλός, ήταν κλειστός για ανακαίνιση όταν πήγαμε. :cry:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Εδώ στην Αστυπάλαια διαμαρτυρονται πως δεν έχει αρκετό κόσμο το νησί σε σχέση με άλλες χρονιές. Εν τω μεταξύ παρκάρεις με δυσκολία, στις ταβέρνες κόσμος απλώς δεν πηζουν, στα σοκάκια κόσμος. Πόσους είχαν άλλες χρονιές δεν ξέρω.
Λέει δεν έβρισκες να παρκάρεις παλιά. Πάντως μια χαρά. Με περισσότερο κόσμο δεν θα μου άρεσε.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Εδώ στην Αστυπάλαια διαμαρτυρονται πως δεν έχει αρκετό κόσμο το νησί σε σχέση με άλλες χρονιές. Εν τω μεταξύ παρκάρεις με δυσκολία, στις ταβέρνες κόσμος απλώς δεν πηζουν, στα σοκάκια κόσμος. Πόσους είχαν άλλες χρονιές δεν ξέρω.
Λέει δεν έβρισκες να παρκάρεις παλιά. Πάντως μια χαρά. Με περισσότερο κόσμο δεν θα μου άρεσε.
Βρίσκεσαι τώρα στην Αστυπάλαια; Ο λόγος είναι γιατί τη Δευτέρα θα έρθουμε και εμείς. Άρα όλα καλά δηλαδή ε;

Επίσης και κάτι άλλο. Εκτός από το λιμάνι και τη Χώρα, υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο να δούμε; Δεν αναφέρομαι σε παραλίες που θα τις γυρίσουμε, αλλά κάποιο χωριό ή κάτι άλλο που θα ήταν καλά να επισκεφτούμε;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.975
Likes
20.034
Εδώ στην Αστυπάλαια διαμαρτυρονται πως δεν έχει αρκετό κόσμο το νησί σε σχέση με άλλες χρονιές. Εν τω μεταξύ παρκάρεις με δυσκολία, στις ταβέρνες κόσμος απλώς δεν πηζουν, στα σοκάκια κόσμος. Πόσους είχαν άλλες χρονιές δεν ξέρω.
Λέει δεν έβρισκες να παρκάρεις παλιά. Πάντως μια χαρά. Με περισσότερο κόσμο δεν θα μου άρεσε.
Το 2021 ήταν παράδεισος το νησί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Βρίσκεσαι τώρα στην Αστυπάλαια; Ο λόγος είναι γιατί τη Δευτέρα θα έρθουμε και εμείς. Άρα όλα καλά δηλαδή ε;

Επίσης και κάτι άλλο. Εκτός από το λιμάνι και τη Χώρα, υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο να δούμε; Δεν αναφέρομαι σε παραλίες που θα τις γυρίσουμε, αλλά κάποιο χωριό ή κάτι άλλο που θα ήταν καλά να επισκεφτούμε;
Εμείς γενικά γυρίζουμε οπότε πάμε σχεδόν παντού. Πήγαμε και στο άγριο έξω νησί
.Σχεδόν χερσοτοπος. Έχει έναν οικισμό στο Βαθύ με ένα "πρωτόγονο " ταβερνάκι που τελικά δεν κάτσαμε γιατί ανοίγει μετά τις 2
.Αυθεντική παλιά Ελλάδα το Βαθύ, όλο κτηνοτροφία, μελισσοκομία κλπ.

Ο κόσμος μαζεύεται κυρίως λιμάνι, Χώρα αντε Ανάληψη-Μαλτεζανα.

Μια μέρα τρως σε εκδρομή Κουνουπες,Κουτσομυτη.
Πάντως πριν λίγο το βαπόρι άφησε πολύ λαό.

Συμπαθές νησί αλλά έχουμε δει και ωραιότερα. Σε λίγες μέρες έχεις δει τα πάντα με ΙΧ.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Εμείς γενικά γυρίζουμε οπότε πάμε σχεδόν παντού. Πήγαμε και στο άγριο έξω νησί
.Σχεδόν χερσοτοπος. Έχει έναν οικισμό στο Βαθύ με ένα "πρωτόγονο " ταβερνάκι που τελικά δεν κάτσαμε γιατί ανοίγει μετά τις 2
.Αυθεντική παλιά Ελλάδα το Βαθύ, όλο κτηνοτροφία, μελισσοκομία κλπ.

Ο κόσμος μαζεύεται κυρίως λιμάνι, Χώρα αντε Ανάληψη-Μαλτεζανα.

Μια μέρα τρως σε εκδρομή Κουνουπες,Κουτσομυτη.
Πάντως πριν λίγο το βαπόρι άφησε πολύ λαό.

Συμπαθές νησί αλλά έχουμε δει και ωραιότερα. Σε λίγες μέρες έχεις δει τα πάντα με ΙΧ.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Εμείς κλείσαμε για 4 μέρες και μετά λέμε να πάμε προς Αμοργό.
Στο λιμάνι κλείσαμε οπότε θα βγαίνουμε εκεί Λιμάνι - Χώρα για το βράδυ. Πιστεύω ότι θα είναι ιδιαίτερα όμορφα το βράδυ εκεί.
Από εκεί και πέρα, για αυτό που έλεγαν οι ντόπιοι ότι δεν έβρισκαν να παρκάρουν δεν ξέρω αν ισχύει, πάντως εμείς που θέλαμε μετά το 15αύγουστο να πάμε, δε βρίσκαμε τίποτα από καταλύματα και τώρα δε δυσκολευτήκαμε καθόλου να βρούμε.

Έχετε και συνέχεια σε άλλο νησί ή όχι; Ρωτάω μήπως και πάρω καμία ιδέα, αν και πιο πιθανό βλέπω να πάμε προς Αμοργό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Εμείς κλείσαμε για 4 μέρες και μετά λέμε να πάμε προς Αμοργό.
Στο λιμάνι κλείσαμε οπότε θα βγαίνουμε εκεί Λιμάνι - Χώρα για το βράδυ. Πιστεύω ότι θα είναι ιδιαίτερα όμορφα το βράδυ εκεί.
Από εκεί και πέρα, για αυτό που έλεγαν οι ντόπιοι ότι δεν έβρισκαν να παρκάρουν δεν ξέρω αν ισχύει, πάντως εμείς που θέλαμε μετά το 15αύγουστο να πάμε, δε βρίσκαμε τίποτα από καταλύματα και τώρα δε δυσκολευτήκαμε καθόλου να βρούμε.

Έχετε και συνέχεια σε άλλο νησί ή όχι; Ρωτάω μήπως και πάρω καμία ιδέα, αν και πιο πιθανό βλέπω να πάμε προς Αμοργό.
Μπα όλες τις μέρες εδώ .Αλλά φέτος έχουμε ήδη πάει Τήνο, Νάξο,Εύβοια .
Μετά δεν ξέρω.
 

noraki

Member
Μηνύματα
45
Likes
157
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΤΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Βρίσκεσαι τώρα στην Αστυπάλαια; Ο λόγος είναι γιατί τη Δευτέρα θα έρθουμε και εμείς. Άρα όλα καλά δηλαδή ε;

Επίσης και κάτι άλλο. Εκτός από το λιμάνι και τη Χώρα, υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο να δούμε; Δεν αναφέρομαι σε παραλίες που θα τις γυρίσουμε, αλλά κάποιο χωριό ή κάτι άλλο που θα ήταν καλά να επισκεφτούμε;
Δεν έχει κάποιο άλλο χωριό να δεις εκτός απο την Χώρα.Η Μαλτεζάνα είναι ένα αλλο παραθαλάσσιο χωριό άλλα μην περιμένεις πολλά πράγματα.....Μια διαδρομή που κάναμε κ ήταν ωραία για την θέα ο δρόμος για την παραλία Πάνορμος(πολυ μέτρια παραλία αλλά με πολυ ψάρι)δύσκολος δρόμος με συμβατικό αμάξι και η διαδρομή για το βαθύ(κλειστός κόλπος) που κ εμείς πετύχαμε την ταβέρνα κλειστη.Υ.Γ Φαγητό στον Τάσο στον Σχοινώντα (άχαστα τα παϊδακια).

 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Δεν έχει κάποιο άλλο χωριό να δεις εκτός απο την Χώρα.Η Μαλτεζάνα είναι ένα αλλο παραθαλάσσιο χωριό άλλα μην περιμένεις πολλά πράγματα.....Μια διαδρομή που κάναμε κ ήταν ωραία για την θέα ο δρόμος για την παραλία Πάνορμος(πολυ μέτρια παραλία αλλά με πολυ ψάρι)δύσκολος δρόμος με συμβατικό αμάξι και η διαδρομή για το βαθύ(κλειστός κόλπος) που κ εμείς πετύχαμε την ταβέρνα κλειστη.Υ.Γ Φαγητό στον Τάσο στον Σχοινώντα (άχαστα τα παϊδακια).
Παϊδάκια ε; Ήδη τα ορέγομαι. Δεν ξέρω πώς θα είναι το Λιμάνι, εννοώ για βράδυ ή για βόλτα, σαν εναλλακτική της Χώρας. Η Χώρα, από αυτό που είδα σε φωτογραφίες και βίντεο μου άρεσε πολύ, οπότε βράδια θα κινούμαστε μεταξύ λιμανιού και Χώρας.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom