Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.488
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν 16 χρονια που γραφτηκα στο φορουμ, νιατο δηλαδη, δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι θα ερθει στιγμη που θα συζητω για μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη 😂
Σε 16 απο τωρα -καλα να ειμαστε- βλεπω να συζηταμε γιατροσοφια για τα αρθριτικα κλπ 😜
Άσε φιλενάδα, εγώ όταν γράφτηκα το 2010 είχα πρώτο αριθμό στην ηλικία το 2 και τώρα έχω το 4 😂
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Εδω σας εχω: καλο πλυσιμο στο πλυντηριο πιατων και μετα κανω σφραγισμα του βαζακιου με αφαιρεση αερα δια υγροποιησης ατμων ωστε να μην αλλοιωνονται.

Δεν ξερω τι ειναι αυτο, αλλα δεν κανω τιποτε σε μπλεντερ, γατι θελω τα φρουτα κομματακια μεσα (ναι ειμαι περιεργη, γι αυτο δεν τρωω τις ετοιμες και το χειροτερο, απολαμβανω το ξαφρισμα των φρουτων, που σε λιωμενα φρουτα δεν γινεται)
Είναι ένα μπλέντερ που ταυτόχρονα έχει μια λειτουργία σαν βράσιμο, επομένως ρίχνεις μέσα για παράδειγμα κολοκύθα, νερό, μπαχαρικά κτλ, πατάς το κουμπί σούπα με κομματάκια ή χωρίς κομματάκια 🤣 και φτιάχνει τη σούπα. Αντίστοιχα με φρούτα, έχει λειτουργία μαρμελάδας. Το σταματάς σε όποιο μέγεθος κομματακιων προτιμάς. Δηλαδή πατάς το κουμπί, δεν ασχολείσαι, κ όταν χτυπήσει είναι έτοιμο το περιεχόμενο.
Το χρησιμοποιώ συνέχεια για βελουτε σούπες γιατί λερώνεις μόνο αυτό και τίποτα άλλο, δεν θέλει να είσαι από πάνω, δεν θέλει μπλέντερ στικ, σουρωματα, τίποτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Είναι ένα μπλέντερ που ταυτόχρονα έχει μια λειτουργία σαν βράσιμο, επομένως ρίχνεις μέσα για παράδειγμα κολοκύθα, νερό, μπαχαρικά κτλ, πατάς το κουμπί σούπα με κομματάκια ή χωρίς κομματάκια 🤣 και φτιάχνει τη σούπα. Αντίστοιχα με φρούτα, έχει λειτουργία μαρμελάδας. Το σταματάς σε όποιο μέγεθος κομματακιων προτιμάς. Δηλαδή πατάς το κουμπί, δεν ασχολείσαι, κ όταν χτυπήσει είναι έτοιμο το περιεχόμενο.
Α οχι, εμεις οι OCD χανουμε ολη την απολαυση του ξαφρισματος. Παρεμπιπτοντως το ξαφρισμα ειναι που κανει τη μαρμελαδα διαφανη μεν, με κομματακια δε και η οποια δεν χαλαει/μουχλιαζει, οποτε δεν σκοτωνεσαι για απολυμανση των βαζακιων αλλα μονο για καθαριοτητα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.488
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έμενα πάντως αν έχετε να μου προτείνετε ένα καλό και όχι πολύ ακριβό air fryer, feel free! 😃
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Όλο λέω να πάρω κ όλο δεν παίρνω τόσα χρόνια. Μια το θέλω, μια νομίζω ότι είναι scam καταναλωτισμού.
Μπορει και να μην ειναι, αλλα ειναι ενας αλλος τροπος μαγειρεματος που μεχρι να τον μαθω, θα μενουμε νηστικοι.
Σορι αλλα με τουλαχιστον δυο μελη του φορουμ, γυναικες και αντρες, εχω συζητησειτο καυτο αυτο ζητημα την περιοδο της Black Friday που με ενα airfryer βγαζεις ενα δωρεαν αεροπορικο με μιλια και δεν με επεισαν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.488
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω είμαι πεπεισμένη κορίτσια, απλά δηλώνω άσχετη ως προς το ποια να επιλέξω. 😄
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.034
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πριν 16 χρονια που γραφτηκα στο φορουμ, νιατο δηλαδη, δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι θα ερθει στιγμη που θα συζητω για μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη 😂
Σε 16 απο τωρα -καλα να ειμαστε- βλεπω να συζηταμε γιατροσοφια για τα αρθριτικα κλπ 😜
Εγω λεω να ξεκινησουμε απο τωρα νημα με ουρολογους, γουελκαμ του μπουμερλαντια φολκς
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Έμενα πάντως αν έχετε να μου προτείνετε ένα καλό και όχι πολύ ακριβό air fryer, feel free! 😃
screenshot-www_amazon_es-2024_09_11-23_13_02.png

To έχουμε περίπου 1 χρόνο και το χρησιμοποιούμε συνέχεια. Είμαστε ικανοποιημένοι και για
την ποσότητα που παίρνει και τον χρόνο ψησίματος. Απο σύμπτωση όταν ψάναμε να πάρουμε
το είχε σε προσφορά 55 ευρώ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.488
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
View attachment 473557
To έχουμε περίπου 1 χρόνο και το χρησιμοποιούμε συνέχεια. Είμαστε ικανοποιημένοι και για
την ποσότητα που παίρνει και τον χρόνο ψησίματος. Απο σύμπτωση όταν ψάναμε να πάρουμε
το είχε σε προσφορά 55 ευρώ.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ουτε ρυζογαλο πετυχαινω.
Αλλα ισως μετραει οτι φτιαχνω μανιωδως μαρμελαδες γιατι βαζω μαυρη ζαχαρη και τζιντζερ ψιλοκομμενο για να γινουν γλυκοκαυτερες, κατι που δεν το εχουν οι ετοιμες.
Το ρυζόγαλο θεωρειται δύσκολο ακόμα και αν ασχολείσαι με ζαχαροπλαστική.
Μου πηρε καιρό και πολλες πρόβες να καταφέρω να φτειάχνω καλούτσικο.
Απο την άλλη είδα οτι φτειάχνεις μαρμελάδες. Αν και φαίνεται εύκολο και αυτές θέλουν τον τρόπο τους. Εχω πετάξει κατσαρόλα όταν μου κόλλησε μαρμελάδα φράουλα όταν ξεκίνησα να μάθω πως φτειάχνεται.
Το κάθε φρούτο ειναι διαφορετικό στην κατασκευή μαρμελάδας.
Και εμένα μου αρέσει σε κομματάκια το φρούτο και οχι αλοιφή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.197
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom