Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.489
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
View attachment 473431
Με το που συννεφιασε λιγο ξεκινησε η ζαχαροπλαστικη!
Χειμωνιαζει παιδια… φατε!!!
@Defkalion ανοιξε καλε το OffTopic να ανεβαζουμε συνταγες να γουσταρουμε 😂
Καλά, είσαι θεά. Βρήκα τις προάλλες συνταγή για και καλά υγιεινή, ντεμεκ dubai chocolate και έλεγα να φτιάξω. Αλλά τώρα που είδα αυτή την κόλαση, λέω να εκμεταλλευτώ την πραλινα που μου έχει περισσέψει από Αίγινα και να δώσω πόνο! 😄
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Καλά, είσαι θεά. Βρήκα τις προάλλες συνταγή για και καλά υγιεινή, ντεμεκ dubai chocolate και έλεγα να φτιάξω. Αλλά τώρα που είδα αυτή την κόλαση, λέω να εκμεταλλευτώ την πραλινα που μου έχει περισσέψει από Αίγινα και να δώσω πόνο! 😄
Δεν χρειαζονται περικοπες…
Πρεπει να τιμαμε τα τοπικα προιοντα μας (πραλινα Αιγινας) 🤣
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
View attachment 473431
Με το που συννεφιασε λιγο ξεκινησε η ζαχαροπλαστικη!
Χειμωνιαζει παιδια… φατε!!!
@Defkalion ανοιξε καλε το OffTopic να ανεβαζουμε συνταγες να γουσταρουμε 😂
Ειμαι ασχετη απο γλυκα, αλλα ξερω να φτιαχνω μονο ενα, Tarte Tatin. Αυτη την εποχη τη φτιαχνω με βανιλιες και δαμασκηνα. Ας ανεβασω τοτε κι εγω το φθινοπωρινο μου γλυκο. Τα δικα σας θα τα κοιταζω, δεν εχω υπομονη και δεν τα πετυχαινω.
Επισης ξερω να τηγανιζω chourros που βρισκω στο σουπερμαρκετ και να φτιαχνω τη σοκολατα, αλλα δεν νομιζω οτι πιανεται για ζαχαροπλαστικη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Ειμαι ασχετη απο γλυκα, αλλα ξερω να φτιαχνω μονο ενα, Tarte Tatin. Αυτη την εποχη τη φτιαχνω με βανιλιες και δαμασκηνα. Ας ανεβασω τοτε κι εγω το φθινοπωρινο μου γλυκο. Τα δικα σας θα τα κοιταζω, δεν εχω υπομονη και δεν τα πετυχαινω.
Επισης ξερω να τηγανιζω chourros που βρισκω στο σουπερμαρκετ και να φτιαχνω τη σοκολατα, αλλα δεν νομιζω οτι πιανεται για ζαχαροπλαστικη.
Υπαρχουν απειρα γλυκα με 4-5 υλικα που τιποτα δεν θα παει λαθος…
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
20
Likes
42
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πέφτοντας σε σχετικό θέμα ( "Εθνικά πιάτα" χωρών )

θυμήθηκα έναν εκπληκτικό χαλβά που έχω φάει Κωνσταντινούπολη και τον οποίο μου είχαν φέρει παλαιότερα από Τουρκία (Καλλίπολη - Δαρδανέλια), τον πενιρ (peynir) χαλβά, τυροχαλβα δηλαδή σε απλά ελληνικά. Οι γείτονες τον λένε και höşmerim. Νομίζω ότι κάπου τον εχω φαει και Ελλαδα, αλλα δεν μπορω να θυμηθω (καπου Βορεια παντως). Αν καποιος γνωριζει που μπορω να τον βρω, θα του ειμαι υποχρεος!

1726053334337.jpeg

1726053371943.jpeg
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.489
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειμαι ασχετη απο γλυκα, αλλα ξερω να φτιαχνω μονο ενα, Tarte Tatin. Αυτη την εποχη τη φτιαχνω με βανιλιες και δαμασκηνα. Ας ανεβασω τοτε κι εγω το φθινοπωρινο μου γλυκο. Τα δικα σας θα τα κοιταζω, δεν εχω υπομονη και δεν τα πετυχαινω.
Περιμένουμε φωτό ή συνταγή 😄
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Υπαρχουν απειρα γλυκα με 4-5 υλικα που τιποτα δεν θα παει λαθος…
Ουτε ρυζογαλο πετυχαινω.
Αλλα ισως μετραει οτι φτιαχνω μανιωδως μαρμελαδες γιατι βαζω μαυρη ζαχαρη και τζιντζερ ψιλοκομμενο για να γινουν γλυκοκαυτερες, κατι που δεν το εχουν οι ετοιμες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Ουτε ρυζογαλο πετυχαινω.
Αλλα ισως μετραει οτι φτιαχνω μανιωδως μαρμελαδες γιατι βαζω μαυρη ζαχαρη και τζιντζερ ψιλοκομμενο για να γινουν γλυκοκαυτερες, κατι που δεν το εχουν οι ετοιμες.
Πολυ γκουρμε!
Ε να που δεν τα καταφερνεις βρε φιλεναδα!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Ουτε ρυζογαλο πετυχαινω.
Αλλα ισως μετραει οτι φτιαχνω μανιωδως μαρμελαδες γιατι βαζω μαυρη ζαχαρη και τζιντζερ ψιλοκομμενο για να γινουν γλυκοκαυτερες, κατι που δεν το εχουν οι ετοιμες.
Φτιάχνω κ εγώ κουλές μαρμελάδες αλλά κλέβω γιατί έχω το Xiaomi blender που τις κάνει μόνο του (κάνει κ βελουτε σούπες μόνο του, από τις καλύτερες συσκευές που είχα ποτέ)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Φτιάχνω κ εγώ κουλές μαρμελάδες αλλά κλέβω γιατί έχω το Xiaomi blender που τις κάνει μόνο του (κάνει κ βελουτε σούπες μόνο του, από τις καλύτερες συσκευές που είχα ποτέ)
Εμενα στις μαρμελαδες αυτο που με κουραζει ειναι η απολυμανση των βαζακίων
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Εμενα στις μαρμελαδες αυτο που με κουραζει ειναι η απολυμανση των βαζακίων
Εδω σας εχω: καλο πλυσιμο στο πλυντηριο πιατων και μετα κανω σφραγισμα του βαζακιου με αφαιρεση αερα δια υγροποιησης ατμων ωστε να μην αλλοιωνονται.
Φτιάχνω κ εγώ κουλές μαρμελάδες αλλά κλέβω γιατί έχω το Xiaomi blender που τις κάνει μόνο του (κάνει κ βελουτε σούπες μόνο του, από τις καλύτερες συσκευές που είχα ποτέ)
Δεν ξερω τι ειναι αυτο, αλλα δεν κανω τιποτε σε μπλεντερ, γατι θελω τα φρουτα κομματακια μεσα (ναι ειμαι περιεργη, γι αυτο δεν τρωω τις ετοιμες και το χειροτερο, απολαμβανω το ξαφρισμα των φρουτων, που σε λιωμενα φρουτα δεν γινεται)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Πριν 16 χρονια που γραφτηκα στο φορουμ, νιατο δηλαδη, δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι θα ερθει στιγμη που θα συζητω για μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη 😂
Σε 16 απο τωρα -καλα να ειμαστε- βλεπω να συζηταμε γιατροσοφια για τα αρθριτικα κλπ 😜
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom