Γαμήλιο ταξίδι Οκτώβριο?

evaggeliamix

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα σας,
είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας και θέλω την βοήθεια σας.Παντρεύομαι τον καλό μου τον οκτώβριο
και λέγαμε και εμείς να πάμε ένα γαμήλιο ταξίδι τώρα που μας το επιτέπουν τα οικονομικά μας και ο χρόνος.
Γενικώς δεν έχω ταξιδέψει πολύ στο εξωτερικό και τώρα που μου δίνεται η ευκαιρία σκέφτομαι για κάτι μακρινό αλλά ταυτόχρονα όχι τόσο τουριστικό. Περιορίζομαι επίσης στα ταξίδια γιατί εγώ δεν έχω πάει και πουθένα της προκοπής αλλά ο μέλλοντας σύζυγος έχει ταξιδέψει αρκετά(Νέα Υόρκη, Ταιλάνδη, σχεδόν όλη την Ευρώπη,κτλ.)Σκεφτόμασταν για Μπαλί αλλά δεν τρελαίνομαι στην ιδέα. Τα χρήματ απου διαθέτουμε είναι 4000 ευρώ και οι μέρες που θέλουμε είναι 7-9. Γενικώς θέλω να συνδυάσω φύση και θάλασσα και λίγο περιπέτεια. Δεν μπορώ καθόλου στην ιδέα να πάω κάπου π.χ. άγιο μαυρίκιο που είσαι εσύ ο άντρας σου και μια ξαπλώστρα. Μπορείτε να με βοηθήσετε? :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και ομως αν διαβασεις ιστοριες εδω μεσα θα δεις οτι ο Μαυρικιος εχει πραγματα να δεις κ να κανεις ,,,στις ξαπλωστρες εισαι στις Μαλδιβες.
Το Μπαλι εχει επισης πραγματα και ωραια ενδοχωρα ..παραλιες δεν εχει πολυ καλες .
 

evaggeliamix

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ευχαριστώ για την ανταπόκριση,εμένα πάλι ανάποδα μου τα είπαν δυο φίλοι που πήγαν στον άγιο μαυρίκιο,ότι δεν έχει τίποτα να κάνεις..εκτός απο χαλάρωση!!!δεν έχω προσωπική άποψη για το θέμα.Σκεφτόμουν για ζανζιβάρη-τανζανία,όπως το είδα στο ίντερνετ,αλλά θα είναι κατάλληλη εποχή ο οκτώβριος?
 

ilioselie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα σας,
είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας και θέλω την βοήθεια σας.Παντρεύομαι τον καλό μου τον οκτώβριο
και λέγαμε και εμείς να πάμε ένα γαμήλιο ταξίδι τώρα που μας το επιτέπουν τα οικονομικά μας και ο χρόνος.
Γενικώς δεν έχω ταξιδέψει πολύ στο εξωτερικό και τώρα που μου δίνεται η ευκαιρία σκέφτομαι για κάτι μακρινό αλλά ταυτόχρονα όχι τόσο τουριστικό. Περιορίζομαι επίσης στα ταξίδια γιατί εγώ δεν έχω πάει και πουθένα της προκοπής αλλά ο μέλλοντας σύζυγος έχει ταξιδέψει αρκετά(Νέα Υόρκη, Ταιλάνδη, σχεδόν όλη την Ευρώπη,κτλ.)Σκεφτόμασταν για Μπαλί αλλά δεν τρελαίνομαι στην ιδέα. Τα χρήματ απου διαθέτουμε είναι 4000 ευρώ και οι μέρες που θέλουμε είναι 7-9. Γενικώς θέλω να συνδυάσω φύση και θάλασσα και λίγο περιπέτεια. Δεν μπορώ καθόλου στην ιδέα να πάω κάπου π.χ. άγιο μαυρίκιο που είσαι εσύ ο άντρας σου και μια ξαπλώστρα. Μπορείτε να με βοηθήσετε? :)
Καλησπέρα!
Με το καλό! Η ώρα η καλή!
Ίσως Κούβα;
Τα χρήματα φτάνουν και περισσεύουν και εάν έχετε 10 ημέρες είναι μια χαρά γα να τη γυρίσετε και να μην βαρεθείτε καθόλου!
Στο Μπαλί, θα βρείτε τις κλασσικές ευρωπαϊκές αλυσίδες ξενοδοχείων και χώρους που είναι για τουρίστες, εκτός και αν ζητήσετε να σας ξεναγήσουν εκτός αυτών στην ενδοχώρα.
Οι μακρινότεροι προορισμοί θέλουν περισσότερες ημέρες.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Μιλάμε για γαμήλιο ταξίδι που θα οργανωθεί απο εσάς ή απο γραφείο;
Τανζανία - Ζανζιβάρη, θέλει σαφώς περισσότερες μέρες αλλά και περισσότερα χρήματα διαφορετικά θα τρέχετε σαν τους τρελούς και δεν θα δείτε και τίποτα.
Αν θέλεις να συνδυάσεις και τα δύο στοιχεία, δηλαδή περιπέτεια και σαφάρι με θάλασσα -και ξεκούραση, μπορείς να κοιτάξεις για Κένυα. 4 μέρες σαφάρι σε Masai mara και Νakuru και 4 μέρες θάλασσα Mombasa - Watamu.
 

evaggeliamix

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
απλά πίστευα οτι η κένυα είναι πιο ακριβός προορισμός όπως το έψαξα στο ιντερνετ. Με πρακτορείο θα κλείσουμε. Πάντως πέτυχες ακριβώς αυτό που θέλω.Λές να το σκεφτώ σοβαρά? :)
 

evaggeliamix

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
μαρέσει η ζούγκλα και το σαφάρι να σου πω την αλήθεια, βέβαια ο άντρας μου διαφωνεί γιατί γαμήλιο στην Κένυα το θεωρεί κάπως άκυρο από πλευράς χαλάρωσης. Έτσι που είδα το βίντεο δεν με ξετρέλανε. Έχεις πάει εσύ?Τι δραστηριότητες έχει να κάνει κάποιος εκεί?Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Μάλλον το πέτυχα γιατί τέλος Οκτώβρη θα πάω κι εγώ ταξίδι του μέλιτος και η Αφρική ήταν η πρώτη επιλογή, έχω γυρίσει πολλά γραφεία.
Εμείς έχουμε δυο γεμάτες εβδομάδες. Mας έβγαλαν προσφορές για Κένυα με Watamu και Τανζανία με Ζανζιβάρη. Το κόστος του πρώτου είναι 7.000 ενώ του δεύτερου 9400. Ήμασταν στο τσακ να κλείσουμε το πρώτο όμως τα χρήματα είναι πολλά και οι εποχές δύσκολες και ακόμα το σκεφτόμαστε.
Σύμφωνα με τα χρήματα σας, μπορείτε να κάνετε 7 μέρες σαφάρι ή θάλασσα στην Κένυα (ή κάποιον συνδυασμό ) ή μόνο θάλασσα Ζανζιβάρη.
Μεξικό έχετε σκεφτεί; Μπορείς να συνδυάσεις θάλασσα και περιπέτεια και τα χρήματα σας όπως και οι μέρες σας νομίζω πως αρκούν.

Η Κένυα όχι, δεν είναι ακριβότερος προορισμός. Είναι ο στάνταρ προορισμός για σαφάρι στην Αφρική. Βέβαια, μην περιμένεις να κάνεις το σαφάρι που θα έκανες π.χ Sud Africa (σε σχέση με τα πάρκα και τα ζώα που βλέπεις) αλλά σίγουρα θα είναι κι αυτό πολύ καλό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έτσι που είδα το βίντεο δεν με ξετρέλανε. Έχεις πάει εσύ?Τι δραστηριότητες έχει να κάνει κάποιος εκεί?
Καλά, το βίντεο είναι από μια εκδρομή μόνο στα νότια του νησιού. Έχει και καταρράχτες για εκδρομή και ζιπλάιν στη ζούγκλα και σνόρκελ τουρς και διάφορα άλλα. Εδώ είναι ένα άλλο βίντεο από μια πανέμορφη περιοχή στο βορά:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.259
Μέλη
39.293
Νεότερο μέλος
Chrysigold

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom