Βόλτες με αερόστατο στο εξωτερικό!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Βόλτα με αεροστατο στο εξωτερικό!


Ιδου μερικές προτάσεις για βόλτα με αεροστατο σε ταξίδι μας στο εξωτερικό.

Θα ξεκινήσω με την γείτονα χώρα Τουρκια και την Καππαδοκία:
http://www.kapadokyaballoons.com/index.php?main=1⊂=1
Τιμή: 250Ε

Η 2η πρόταση ειναι για την αλπική Βαυαρία με πτήσεις μεταξυ αλλων πανω απο το παλάτι του Λουδοβίκου στο Neuschwanstein.
http://www.bavaria-ballon.de/bayern-spezial1.html
Τιμή: από 195Ε
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Στην Καμπότζη, μπορείς να δεις το Angkor Wat από ψηλά με ένα τέτοιο αερόστατο. Δεν κάνει βόλτα, είναι δεμένο με σκηνί και απλά σε ανυψώνει για μια γενική θέα του Angkor. Δεν το δοκίμασα αλλά κοστίζει $15 για 20 λεπτά περίπου.


 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Βόλτα στο Bagan της Βιρμανίας Balloons Over Bagan
με 295$ . Αν πάει κάποιος τελευταία στιγμή, χωρίς να έχει κάνει κράτηση και βρει θέση θα πληρώσει 275$
Η ίδια εταιρεία ετοιμάζεται να επεκταθεί στο Μπουτάν, ακόμη όμως δεν έχει ολοκληρώσει το site της Balloons Over Bhutan
Στην Καππαδοκία μας είχαν δύο διαδρομές μια φθηνότερη της μιάς ώρας- αν θυμάμαι καλά- και μια δύο ωρών, με διαφορά τιμής φυσικά. Επιλέξαμε τη συντομότερη, αλλά επειδή κάποιοι άλλοι είχαν πληρώσει την μεςγαλύτερη διαδρομοί, μπήκαν όλοι στο ίδιο αερόστατο και έκαναν ακριβώς την ίδια διαδρομή.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Και στο Yangshuo στην Κίνα και μάλιστα όχι δεμένο με σχοινί, σε πάει βόλτα. Η περιοχή γύρω είναι φανταστική οπότε η βόλτα πιστεύω θα αξίζει τα λεφτά για όποιον μπορεί να τα διαθέσει! Τιμή δεν θυμάμαι αλλά νομίζω 200-300ευρώ.
 

Vitonas

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ναμίμπια
Το αερόστατο πάνω από το Bagan το κάναμε το 2002, είχαμε πληρώσει 200 δολλάρια και ειμαστε παρέα 4 άτομα (Ελληνες) και 1 Τούρκος. Ο αέρας δεν ήταν ευνοικός και μας έριξε από την άλλη πλευρά του Ayeyarwady ποταμού.

Για αποζημείωση ο Αγγλος πιλότος μας πηρε με μια βάρκα και πήγαμε σε μια αμμώδη νησίδα που είχε βγεί στην επιφάνεια επειδή είχε πέσει η στάθμη του ποταμού, και σε ένα υπαίθριο μπαράκι πίναμε σαμπάνια και συζητάγαμε ταξιδιωτικές εμπειρίες απολαμβανωντας ένα απο ωραία πορφυρά ηλιοβασιλέματα των τροπικών.

Καταπληκτική εμπειρία η πτήση με το αερόστατο και να επιδιώξετε να τη ζήσετε.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Έχω ανέβει σε αερόστατο (δεμένο) σε μια καταπράσινη περιοχή νότια του Παρισιού, στον πύργο Esclimont της οικογένειας Rochefoucauld... Ήταν πανέμορφα...

Επίσης, στην ίδια περιοχή έχω κάνει βόλτα με ελικόπτερο. Σπάνια και πανέμορφη εμπειρία και μοναδικές εικόνες υπέροχου πράσινου τοπίου...

Πραγματικά να το επιδιώξετε, αν σας τύχει, είναι το κάτι άλλο!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αερόστατο έχει και στο Λούξορ της Αιγύπτου. 150 Ευρουλάκια περίπου η μια ώρα πτήσης λένε οι πληροφορίες μου.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Εχω ανεβεί σε αερόστατο στο Cairns Αυστραλίας (απο την περιοχή Atherton Tableland) και ήταν από τα ωραιότερα πράγματα που έχω κάνει σε ταξίδι μου.Εκείνη η αίσθηση να αιωρήσαι στα 300-400 μέτρα είναι ανεπανάληπτη.Επίσης το καλοκαίρι θα ανέβω σε αερόστατο στο Yangshuo στην περιοχή Guanxi της Κίνας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.856
Μέλη
39.263
Νεότερο μέλος
Sissy Chachla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom