Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ- Καμπότζη πρώτη φορά, ερωτήσεις!

vikara

Member
Μηνύματα
510
Likes
4.702
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μην βλεπεις που στο παιζω έξυπνη οταν κανονιζα και εγω το ίδιο ταξίδι το θεμα της βιζα με ειχε ταλαιπωρησει πολυ. :haha:Τελικά ηταν πολυ απλό και το ταξίδι φο-βε-ρο! Οτι αλλο χρειαστείς μην διστασεις!
Σ'ευχαριστώ πολυ!Πολυ χαίρομαι που περασες καλα και ηταν ωραιο το ταξιδι σου!Θα ξαναενοχλησω αν προκυψει απορια(...με ολο το θάρρος :lol:!)
 

fani b

Member
Μηνύματα
51
Likes
20
Θα θελαμε εντυπωσεις αν κανατε τελικα το ταξιδι . οι μετακινησεις σας πως εγιναν ? με τι μεσο ?
 

vikara

Member
Μηνύματα
510
Likes
4.702
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Θα θελαμε εντυπωσεις αν κανατε τελικα το ταξιδι . οι μετακινησεις σας πως εγιναν ? με τι μεσο ?
Δυστυχώς για εμας το ταξίδι ήταν προγραμματισμένο για τον Απρίλιο του 2020,οπότε όπως καταλαβαίνεις ακυρωθηκε και έχει περάσει στα "απωθημένα" του covid"😭
 
Last edited:

vrea

Member
Μηνύματα
235
Likes
214
Γεια σας travelstorites!!!

Σχεδιάζω ένα 10- 12 ημερο ταξιδι Βιετναμ - Καμπότζη και θέλω μια καθοδήγηση από τους ειδικούς στο τι πρέπει οπωσδηποτε να βάλω μέσα σε αυτό ωστε να πάρω μια καλή γεύση και τι μπορώ να αφήσω για αλλη φορα...

Ενας σκελετός που έεχω σκεφτει είναι παρακάτω- τι θεωρείτε ότι πρέπει να αφαιρεσω και τι ότι πρέπει να προσθέσω? Μηπως ο συνδυασμόςΒιετνάμ- Καμπότζη είναι πολύ για τόσες λίγες μέρες?

Ημέρα 1: Άφιξη στο Ανόι, Βιετνάμ
Ημέρα 2: Ανόι
  • Επίσκεψη στο Εθνικό Μουσείο Ιστορίας και τον ναό Λι Τοντ Κιεν.
  • Λίμνη Χοάν Κιέμ.
  • Εξερεύνηση του ναού Τραν Κουκ.
Ημέρα 3: Ανόι - Χα Λονγκ
  • Εκδρομή στη λιμνοθάλασσα Χα Λονγκ (κρουαζιέρα) και Διανυκτέρευση σε καράβι
Ημέρα 4: Χα Λονγκ - Ανόι
  • Επιστροφή στο Ανόι.
Ημέρα 5: Ανόι - Χό Τσι Μινχ Σίτυ (Σαϊγκόν).
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Πολέμου.
  • Εξερεύνηση της αγοράς Μπεν Ταν.
Ημέρα 6: Χό Τσι Μινχ Σίτυ
  • Επίσκεψη σε σπηλιές Κου Τσι.
  • Επιστροφή στην πόλη
Ημέρα 7: Χό Τσι Μινχ Σίτυ - Σιέμ Ριπ, Καμπότζη
  • Πτήση προς Σιέμ Ριπ.
Ημέρα 8: Ανγκόρ Βατ
  • Ημέρα εξερεύνησης του Ανγκόρ Βατ, συμπεριλαμβανομένων των ναών Ανγκόρ Θόμ και Τα Προχμ..
  • Επιστροφή στη Σιέμ Ριπ.
Ημέρα 9: Σιέμ Ριπ - Ναός Μπαντάι Σρέι
  • Επίσκεψη στον ναό Μπαντάι Σρέι, γνωστός για τις λεπτομερείς σκαλιστές του.
  • Επιστροφή στη Σιέμ Ριπ.
Ημέρα 10: Σιέμ Ριπ - Πνομ Πενχ
  • Οδήγηση ή πτήση προς Πνομ Πενχ.
  • Επίσκεψη στο Παλάτι του Βασιλιά και το Χρυσό Παρεκκλήσι.
Ημέρα 11: Πνομ Πενχ - Επιστροφή
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.693
Likes
14.242
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σχεδιάζω ένα 10- 12 ημερο ταξιδι Βιετναμ - Καμπότζη και θέλω μια καθοδήγηση από τους ειδικούς στο τι πρέπει οπωσδηποτε να βάλω μέσα σε αυτό ωστε να πάρω μια καλή γεύση και τι μπορώ να αφήσω για αλλη φορα...
Καλά δεν είμαστε και ειδικοί...Αλλά έχοντας δει λιγότερο ή περισσότερο τη χώρα με αυτό το δρομολόγιο που παραθέτεις να ξέρεις ότι χάνεις υπερβολικά πολλά που έχει να προσφέρει το Βιετνάμ.
Ουσιαστικά 12 μέρες είναι ένα μίνιμουμ ταξίδι γι αυτή τη χώρα μονάχα.
'Εχεις αφαιρέσει όλο το κεντρικό κομμάτι που είναι για πολλούς το ομορφότερο!

Εγώ έμεινα 16 μέρες στη χώρα και πάλι τα είδα βιαστικά...

Φυσικά δική σου είναι η απόφαση κ αν θέλεις οπωσδήποτε να το συνδυάσεις έτσι δεν πέφτει σε κανέναν λόγος, αλλά αφού ρώτησες, εγώ γράφω τη γνώμη μου.

Αν έχεις χρόνο δες και τη σχετική ιστορία
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.469
Likes
50.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Ενας σκελετός που έεχω σκεφτει είναι παρακάτω- τι θεωρείτε ότι πρέπει να αφαιρεσω και τι ότι πρέπει να προσθέσω? Μηπως ο συνδυασμόςΒιετνάμ- Καμπότζη είναι πολύ για τόσες λίγες μέρες?
Συμφωνώ κι εγώ, είναι κρίμα να αφαιρέσεις το κεντρικό κομμάτι του Βιετνάμ που είναι πολύ σπουδαίο απ΄ όλες τις απόψεις. Αν έχεις τόσο «τρέλα» για το Angor Wat μπορείς να το περιορίσεις σ' ένα τριήμερο μαζί με πτήσεις αφιερώνοντας 9 μέρες στο Βιετνάμ (τουλάχιστον εγώ έτσι θα έκανα) που και πάλι είναι οριακές, ή να το αφήσεις για επόμενη εκδρομή σε συνδυασμό με κάτι άλλο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
900
Likes
3.594
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Γεια σας travelstorites!!!

Σχεδιάζω ένα 10- 12 ημερο ταξιδι Βιετναμ - Καμπότζη και θέλω μια καθοδήγηση από τους ειδικούς στο τι πρέπει οπωσδηποτε να βάλω μέσα σε αυτό ωστε να πάρω μια καλή γεύση και τι μπορώ να αφήσω για αλλη φορα...

Ενας σκελετός που έεχω σκεφτει είναι παρακάτω- τι θεωρείτε ότι πρέπει να αφαιρεσω και τι ότι πρέπει να προσθέσω? Μηπως ο συνδυασμόςΒιετνάμ- Καμπότζη είναι πολύ για τόσες λίγες μέρες?

Ημέρα 1: Άφιξη στο Ανόι, Βιετνάμ
Ημέρα 2: Ανόι
  • Επίσκεψη στο Εθνικό Μουσείο Ιστορίας και τον ναό Λι Τοντ Κιεν.
  • Λίμνη Χοάν Κιέμ.
  • Εξερεύνηση του ναού Τραν Κουκ.
Ημέρα 3: Ανόι - Χα Λονγκ
  • Εκδρομή στη λιμνοθάλασσα Χα Λονγκ (κρουαζιέρα) και Διανυκτέρευση σε καράβι
Ημέρα 4: Χα Λονγκ - Ανόι
  • Επιστροφή στο Ανόι.
Ημέρα 5: Ανόι - Χό Τσι Μινχ Σίτυ (Σαϊγκόν).
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Πολέμου.
  • Εξερεύνηση της αγοράς Μπεν Ταν.
Ημέρα 6: Χό Τσι Μινχ Σίτυ
  • Επίσκεψη σε σπηλιές Κου Τσι.
  • Επιστροφή στην πόλη
Ημέρα 7: Χό Τσι Μινχ Σίτυ - Σιέμ Ριπ, Καμπότζη
  • Πτήση προς Σιέμ Ριπ.
Ημέρα 8: Ανγκόρ Βατ
  • Ημέρα εξερεύνησης του Ανγκόρ Βατ, συμπεριλαμβανομένων των ναών Ανγκόρ Θόμ και Τα Προχμ..
  • Επιστροφή στη Σιέμ Ριπ.
Ημέρα 9: Σιέμ Ριπ - Ναός Μπαντάι Σρέι
  • Επίσκεψη στον ναό Μπαντάι Σρέι, γνωστός για τις λεπτομερείς σκαλιστές του.
  • Επιστροφή στη Σιέμ Ριπ.
Ημέρα 10: Σιέμ Ριπ - Πνομ Πενχ
  • Οδήγηση ή πτήση προς Πνομ Πενχ.
  • Επίσκεψη στο Παλάτι του Βασιλιά και το Χρυσό Παρεκκλήσι.
Ημέρα 11: Πνομ Πενχ - Επιστροφή
Το Angkor Wat δε συγκρίνεται με οτιδήποτε και αν δεις στο Βιετνάμ. Σίγουρα δεν θα το έβγαζα από το πρόγραμμα. Επίσης από Phnom Penh δεν θα έχανα το μουσείο γενοκτονίας και το Choeung Ek.
 

erodios

Member
Μηνύματα
146
Likes
604
Ταξίδι-Όνειρο
Στα φεγγάρια της σκέψης
Ημέρα 9: Σιέμ Ριπ - Ναός Μπαντάι Σρέι
  • Επίσκεψη στον ναό Μπαντάι Σρέι, γνωστός για τις λεπτομερείς σκαλιστές του.
Θα συμφωνήσω με όλους τους συμφορουμίτες που σχολίασαν παραπάνω τον σχεδιασμό του ταξιδιού σου. Θα προσθέσω κι εγώ στο κομμάτι που αφορά την Καμπότζη ότι μου κάνει εντύπωση που αφιερώνεις για την επίσκεψή σου στον ναό Μπαντάι Σρέι όλη την 9η ημέρα σου, υποθέτω λόγω της απόστασής του από το Σιεμ Ριπ. Μολονότι εγώ δυστυχώς δεν τον έχω επισκεφθεί και χωρίς να θέλω μειώσω τη σημασία του, μπορώ να πω ότι ναούς της ίδιας περιόδου έχεις προγραμματίσει να δεις και την προηγούμενη ημέρα, ενώ δεν έχεις προβλέψει επίσκεψη σε κάποια παραλίμνια κοινότητα της Τόνλε Σαπ, που νομίζω ότι αξίζει (Στο Κάμπονγκ Φλοκ της λίμνης Τόνλε). Φυσικά από όλους εμάς παίρνεις απλώς ιδέες, αφού ο τελικός σχεδιασμός τής εκδρομής ανήκει σ' εσένα με βάση τα ενδιαφέροντά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.193
Μέλη
39.292
Νεότερο μέλος
Maaltalk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom