Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sugar

Member
Μηνύματα
216
Likes
134
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Θα το ψάξω. Ευχαριστώ πολύ όλους.
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πάντως αυτό που είπατε ότι τα σκ χρεώνουν υψηλότερες τιμές, το επιβεβαιώνω και εγώ!!!

Σε μερικά, το Σάββατο οι τιμές τους είναι ως και 100 ευρώ πάνω αν θυμάμαι καλά!!! :rolleyes:

Πάντως παιδιά χάρη στη βοήθεια σας κατάφερα να εντοπίσω πολλά περισσότερα ξενοδοχεία από όσα είχα ντοπίσει αρχικά μέσω του booking. Να είστε καλά!

:D

Υ.Γ. Το πλοίο το είχα κοιτάξει και εγώ, αλλά στο σάιτ της Μινόαν (καλά για ΑΝΕΚ δεν το συζητώ, έχω ορκιστεί να μην ξαναπατήσω σε πλοίο της συγκεκριμένης εταιρείας) λέει πως το ταξίδι διαρκεί 36 ώρες... :shock:
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Xαίρομαι με τον ενθουσιασμό σου! Φαντάσου πως θα κάνεις όταν βρεθείς στη Βενετία:lol:.
Αν πατήσεις πάνω στο εικονίδιο 72h local transport θα δεις ότι ισχύει για το δίκτυο των βαπορέτο και λεωφορεία από/προς Μέστρε και Λίντο. Στην ίδια σελίδα πάνω αριστερά πηγαίνεις στο Buy online και How to. Εκεί καθώς και στην επιλογή FAQ έχει όσα χρειάζεται να ξέρεις για τη διαδικασία κράτησης και τη χρήση του voucher με τον κωδικό που θα σου σταλεί προκειμένου να χρησιμοποιήσεις τη συγκοινωνία και να μπεις στα μουσεία.

Απλά όσον αφορά τη συγκοινωνία, έχε υπόψη σου ότι η Βενετία περπατιέται άνετα. Οπότε ισως να μη χρειαστείς το βαπορέτο πολλές φορές (ίσως μόνο για το πήγαινε-έλα από το αεροδρόμιο). ΄Σύγκρινε πόσο έχουν τα απλά εισιτήρια:cool:, σκέψου και υπολόγισε τι διαδρομές θα κάνεις :rolleyes: και δες τι σε συμφέρει!:p:p
Black Mamba... Δεν υπάρχει εμότικον που να υποκλίνεται, αλλά αν υπήρχε, θα στο αφιέρωνα!!!

Είσαι φοβερή! Να ήξερες από τι άγχος με γλίτωσες!!! :clap: :D

(Καλά θα βάλω το αγόρι μου να με φωτογραφίσει όταν θα πρωτοδώ την πόλη να βλέπουμε μετά την φωτό και να γελάμε!!! " :shock: :shock: :shock: :clap: :clap: :clap: :D :D " )
 

japetus

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.100
Να παρατηρησω εδω ότι αν ερθει καποιος με αεροπλανο, το λεωφορείο απο εκεί για την piazzale Roma στη Βενετία, είναι πολύ πολύ φτηνότερο απο το βαπορετο που πηγαινει αεροδρομιο - Λίντο - Σ.Μάρκο. Απο την άλλη, αν και το συγκεκριμενο shuttle βαπορετο είναι λιγο περιεργο, άβολο, κλειστο με πολυεστερικα τζαμια και δεν μπορεις να βγεις έξω, η θέα που προσφέρει είναι ασύγκριτα καλύτερη απο το λεωφορειο... Πηγαινει απο το αεροδρομιο στο Λίντο, προσπερνώντας το Μουράνο και απο εκεί εισέρχεται -θριαμβευτικά θα έλεγε κανείς, όπως τα μεγάλα φερι που περιέγραψαν πιο πάνω τα παιδιά- στην πλατεια Αγ.Μάρκου... Ό,τι καλύτερο για να πάρει κάποιος τα "σημάδια" του αν επισκέπτεται πρώτη φορά την πόλη..
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Να καταθέσω και εγώ ότι θεωρώ μία από τις εντονότερες ταξιδιωτικές μου εμπειρίες την διαδρομή του πλοίου από την είσοδο του κόλπου προς την Αδριατική, μέχρι να δέσει στο λιμανι. :bleh:
Εννοώ την πλήρη θέα :shock: προς τη πολη της Βενετίας, από το ύψος της γέφυρας του πλοίου, με ενα τεράστιο πλήθος θαλασσίων ταξί, ταχυπλόων και βαπορέτων γύρω γύρω.
Με ενθουσίασε τόσο πολύ που όποιος γνωστός μου μου ζητά 4-5-6 ημέρες ρομαντική βολτίτσα για επαιτείους και λοιπά, προτείνω ανεπιφύλακτα Βενετία με πλοιο από Πάτρα.
Τα σύγχρονα πλοία άλλωστε και ειδικά αυτά που προαναφέρατε δεν εχουν τίποτα να ζηλέψουν από κρουαζερόπλοια.
Και αν τα βάλεις κάτω μπορεί να σου έλθει και πιο οικονομικά .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.535
Likes
29.487
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ανεπανάληπτη..σαν να μπαίνεις στη Νέα Υόρκη με το Queen Mary..
... ή με τον Τιτανικό....

Πάνε ευτυχώς ανεπιστρεπτεί οι μέρες που πήγαινες στη ΝΥ με το πλοίο (οι ίδιες εποχές που το πλοίο κατέβαζε τους επιβάτες πρώτης θέσης στις προβλήτες του Cunard και των άλλων στο Hudson, και επέστρεφε μετά πίσω στο Ellis Island, για να αποβιβάσει και την τρίτη θέση...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.535
Likes
29.487
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Samion σ' ευχαριστώ πολύ. Δηλαδή πόσες μέρες να διαθέσω? 2 νύχτες στη Βενετία + (1,5+1,5)= 5 είναι ικανοποιητικά? Φαντάζομαι δεν παίρνω αυτοκίνητο. Αν είναι έτσι θα πρέπει να μείνω κάπου κοντά στο λιμάνι. Είναι κάποιο ξενοδοχείο που προτείνετε παραπάνω? Η Βενετία με 3χρονο είναι δύσκολη? Και κάτι τελευταίο επειδή έχω δει ότι είσαι expert στ΄ακτοπλοικά. Ποια τιμή θα μπορούσε να θεωρηθεί προσφορά στα εισιτήρια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...
5 μέρες ταξίδι και θα χάσεις τις 3 στο πλοίο? Μόνο και μόνο για μια θεαματική είσοδο του πλοίου στο λιμάνι? Ξέρεις πόσες ανεπανάληπτες ομορφιές της Βενετίας δε θα προλάβεις καν να δεις, πόσο μάλλον να απολαύσεις έτσι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάνε ευτυχώς ανεπιστρεπτεί οι μέρες που πήγαινες στη ΝΥ με το πλοίο
ευτυχώς το τακτικό "υπεραντλαντικο" υπάρχει ακόμα έτσι ώστε οι λίγοι τυχεροί να απολαμβάνουν μια είσοδο στη NY διαφορετική από τα απρόσωπα αεροδρόμια.
για το ταξίδι με πλοίο τα έχουμε πει. οποιος το προτιμά δε δίνει δεκάρα για το χρόνο.απλά το απολαμβάνει. τα χρονόμετρα στολίζουν τους καρπούς των φίλων του αεροπλάνου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.535
Likes
29.487
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εδώ υπάρχουν άλλοι που περνούν 7 μέρες στο πλοίο για να πάνε NY αντί να στριμωχτούν σε κάθισμα αεροπλάνου.τρελός κόσμος άσε..
Ακόμη κι αυτοί κάθονται λίγο στη ΝΥ. Δεν παίρνουν το επόμενο δρομολόγιο για να γυρίσουν πίσω... Να πάει με πλοίο κάποιος που του αρέσει, ουδεμία αντίρρηση. Αλά με ρέγουλα. Όχι για τόσο μικρό ταξίδι... Σαν κάτι άλλους που πάνε υπερατλαντικά για 3 μέρες (αν το σκεφτείς, το 1,5-2-1,5 είναι ίδια περίπτωση....)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.923
Tι έχουνε δηλαδή οι άλλοι που πάνε υπερατλαντικά για 3 μέρες? Και σε καταγγέλω... παραπληροφορείς συστηματικά... πάνε για 4 μέρες...

Και για να είμαι on topic... όποιος θέλει να ζήσει την εμπειρία της εισόδου με πλεούμενο σπρώχνει 90? παίρνει ένα riva από το αεροδρόμιο και είναι άρχοντας... αυτά τώρα για καράβια και μαούνες τα ακούω βερεσέ... είναι ή για τον ακατανόμαστο και την αυλή του ή για άσχετους...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Tι έχουνε δηλαδή οι άλλοι που πάνε υπερατλαντικά για 3 μέρες? Και σε καταγγέλω... παραπληροφορείς συστηματικά... πάνε για 4 μέρες...

Και για να είμαι on topic... όποιος θέλει να ζήσει την εμπειρία της εισόδου με πλεούμενο σπρώχνει 90? παίρνει ένα riva από το αεροδρόμιο και είναι άρχοντας... αυτά τώρα για καράβια και μαούνες τα ακούω βερεσέ... είναι ή για τον ακατανόμαστο και την αυλή του ή για άσχετους...
ναι ναι μαούνες στυλ Queen Mary που κανει υπεραντλαντικό για άσχετους..ενώ οι σχετικοί πάνε οικονομική με US, KLM, Iberia..εδώ γελάμε..έλα να παμε υπεραντλαντικό με τη Βρετανική πολυτέλεια και μετά τα ξαναλές αυτά..
το "ριβα" εχει 95 αλλά ως 4 άτομα οπότε προτείνεται αβλεπί..
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.368
Μηνύματα
890.351
Μέλη
39.041
Νεότερο μέλος
AriaC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom