Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mariath

Member
Μηνύματα
2.271
Likes
6.464
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
βασικα ελεγα να εφευγα τη προηγουμενη το βραδυ με το πλοιο κ θα φταναμε νωρις το πρωι οποτε δε θα χαναμε τη μερα μας. επισης στο γυρισμο το πλοιο φευγει βραδυ οποτε παλι δε χανουμε τη μερα μας. ξερω πως μπορει να ναι πιο κουραστικο αλλα το σκεφτομαι γιατι ειναι πιο οικονομικο κ μας βολευει γενικα επειδη θα ναι 4 γεματες μερες. θα το κοιταξω για το τρενο .ευχαριστω παντως.να ρωτησω κατι αλλο...εκτος απο τα πολυ γνωστα μερη που βλεπω να αναφερουν καποιοι πιο πριν και που βλεπω σε ταξιδιωτικους οδηγους υπαρχει καποιο μερος η καποιο εστιατοριο που να αξιζει να επισκεφτεις?
Έχεις υπόψιν σου πόσες ώρες κάνει το πλοίο από Πάτρα για Βενετία; Θέλεις πάνω από 30 ώρες ταξίδι, δηλαδή μιάμιση μέρα στο πλοίο για κάθε διαδρομή. Άρα θέλεις δύο μέρες παραπάνω απ' όσο το υπολογίζεις. Για τόσες λίγες μέρες δεν συμφέρει οικονομικά με τίποτα αν σκεφτείς και τα έξοδα στο καράβι. Δες και πτήσεις για Βενετία με ανταπόκριση, μπορεί τελικά να συμφέρουν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
επίσης θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχει και πτήση της easyjet απο ρώμη-βενετία σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές (περίπου 20? one way + βαλίτσα αν έχεις πάρει για το τετραήμερο)
 

bebe lilly

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
εγω στο site που μπηκα και κοιταξα για τα ωραρια ελεγαν οτι κανει αν θυμαμαι καλα 8 ωρες? μετα..επειδη μπηκα στην easy jet δεν ειδα πουθενα αυτο που μου λες παρολο που ειναι κ οικονομικη εταιρεια...μπορεισ να μου στειλεις το συνδεσμο?

συγνωμηηηηηηηη............εκανα μεγαλη γκαφα τελικα.......ειχατε δικιο με τισ ωρες στο πλοιο απλα εγω δε το προσεξα καλα!!!! ¨-(
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εκλεισα σε αυτο το ξενοδοχειο Booking.com: ξενοδοχείο Best Western Montecarlo, Βενετία, Ιταλία - 749 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
για 3 βραδυα 14-17/2. ειναι πισω απο την πλατεια του αγιου μαρκου. πως ειναι καλυτερα να παω απο το αεροδρομιο?με το βαπορετο απευθειας απο αεροδρομιο η λεωφορειο και μετα βαποτετο?ειμαι επισης στο διλημα αν πρεπει να παρω καρτα για μουσεια και συγκοινωνιες.γενικα τα καταφερνουμε με το περπατημα και μιας και το ξενοδοχειο ειναι σε κεντρικη τοποθεσια λεω να μην ξοδευτουμε ασκοπα.για τα μουσεια εχει κανεις υποψιν του τι παιζει με τις εισοδους απο τιμες?στις εκκλησιες υπαρχει εισοδος?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
1.739
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
στην "ακαδημια" πειτε οτι ειστε απο την καλων τεχνων και μπορει να μπειτε χωρις εισιτηριο. Εμεις βρηκαμε μια πατριωτισσα και πιασαμε την κουβεντα και αμεσως μας εκλεισε το ματι και ειπε στην υπευθυνη οτι ειμαστε φοιτητες στη καλων τεχνων οποτε δικαιουμαστε δωρεαν εισοδο.... Αν δουλεψει... Δουλεψε.... Με τα 13 ευρω που γλυτωσαμε ηπιαμε καφεδακια!!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγω θα σου πρότεινα να πας με λεωφορειο στη πιατσαλε ρομα κι απο εκει να διασχισεις με βαπορετο το μεγαλο καναλι... μη ξεχνας οτι το μεγαλο καναλι συγκεντρωνει πληθωρα υπέροχων παλατσο κατα μηκος του, καθως και τις γεφυρες..;)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αλήθεια..τι τιμες παιζουν στα βαπορέττα?
ξερει κανείς?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ioanna 6 ευρώ η απλή διαδρομή, π.χ. από την Piazzale Roma στο Rialto.
Επειδή ουσιαστικά χρησιμοποιήσαμε δυο φορές βαπορέτο(όλο το υπόλοιπο έγινε ποδαράτο), δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στην τιμή για άλλη απόσταση(όπως στο Lido που δεν προλάβαμε).
Αναλόγως τις ημέρες, υπάρχει και 3μερο εισιτήριο ωστόσο. Αν έχεις όμως όρεξη, περπατιέται η άτιμη άνετα ;)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
6 ευρώ η απλή διαδρομή,

ακριβό το εισητηριο....θα πεσει παρπατημα ..νομιζω...
θα το παρουμε μια φορα για την εμπειρια βεβαια...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Θα το πάρετε έτσι κι αλλιώς για να βρεθείτε στα κανάλια της "κεντρικής" Βενετίας, αφού αν θυμάμαι θα μείνετε στο Μέστρε...
Κοίτα και αυτό, αν θες να βγάλεις ημερήσιο ή για παραπάνω ημέρες εισιτήριο, βγαίνει λίγο οικονομικότερα..

Venice Vaporetto WaterBuses - Water Taxi - Airport Marco Polo - Venice Railway Station
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.799
Επόμενο Ταξίδι
?
εχω δει οτι η venice card κοστιζει 48 για απεριοριστες διαδρομες με το βαπορετο (ετσι καταλαβα τουλαχιστον) και 73 για μεταφορες και μουσεια.αξιζει?μια διαδρομη με το βαπορετο προς οποιαδηποτε κατευθυνση ειναι 6 ευρω?δηλαδη πχ.παω μπουρανο 6 ευρω,μετα απο μπουρανο στο μουρανο αλλα 6 ευρω και απο κει ξανα βενετια αλλα 6 ευρω??δηλαδη 18?ακομα και μεσα στη βενετια δηλαδη απο το σταθμο ως το ριαλτο παλι 5 ευρω?αυτο δεν καταλαβα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.565
Μηνύματα
901.449
Μέλη
39.303
Νεότερο μέλος
Buyer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom