Βασικοί κανόνες συμπεριφοράς

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κανόνες ιαπωνικής συμπεριφοράς:

1.ΜΗΝ αργήσετε σε ραντεβού.

2.Όταν οι Γιαπωνέζοι αρχίζουν δουλειά στις 9, σημαίνει ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ στις 9 !

3.Δεν υπάρχει το έθιμο "προηγούνται οι κυρίες".

4.Αποφεύγετε την έντονη και υπερβολική σωματική και οπτική επαφή (δηλαδή υπερβολικό αγκάλιασμα ή βλέμμα).

5.Μη δείχνετε κάποιον με το δάκτυλο και αν είναι ανάγκη να δείξετε κάποιον, χρησιμοποιήστε το χέρι σας.

6.Οι Ιάπωνες συχνά χρησιμοποιούν τη σιωπή σαν επικοινωνία όσο και την ομιλία.

7.Μην μασάτε τσίχλα όταν δουλεύετε ή είστε σε επίσημες συναντήσεις.

8.Οι υπάλληλοι εταιριών φεύγουν από τη δουλειά τους όταν έχουν ήδη φύγει οι προισταμένοι τους. Μην περιμένετε κάποιος να φύγει αμέσως όταν έρθει η ώρα να σχολάσει.

9.Η ανταλλαγή επαγγελματικών καρτών είναι απαραίτητη στις επίσημες συναντήσεις. Δίνετε την κάρτα σας με τα δυό σας χέρια και επίσης χρησιμοποιήστε και τα δυο σας χέρια όταν παίρνετε την κάρτα του συνομιλητή σας. Πρώτα διαβάζετε την κάρτα και μετά τη βάζετε στην τσέπη. Και φυσικά δε τη βάζετε στην πίσω τσέπη του παντελονιού.

10.Είναι ευγενικό να προσθέτετε το -san μετά από το όνομα κάποιου, το -chan μετά από το όνομα ενός κοριτσιού και το -kun μετά από το όνομα αγοριού. Ποτέ όμως μη χρησιμοποιείτε το -san μετά το δικό σας όνομα.

11.Αποφεύγετε να φωνάζετε δυνατά για να ειδοποιήσετε κάποιον, καλύτερα κάντε του νόημα ή πηγαίνετε κοντά του.

12.Αν πρέπει να φυσήξετε τη μύτη σας, βγείτε από το δωμάτιο. Αν όχι, τουλάχιστον μην το κάνετε πρόσωπο με πρόσωπο.

13.Η ιαπωνική χειρονομία για το "Ποιός, εγώ" είναι το δάκτυλο προς τη μύτη όχι στο στήθος.

14.Η προσφορά δώρων είναι πολύ σημαντική στην Ιαπωνία. Ομως αποφεύγετε τα ακριβά δώρα γιατί σύμφωνα με το έθιμο, πρέπει να σας προσφέρουν δώρο ίδιας ή μεγαλύτερης αξίας και ίσως τους φέρετε σε δύσκολη θέση.
(| Κανόνες Ιαπωνικής Συμπεριφοράς |)
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωχ! Ετσι και βρεθω εκει μεγαλο ρεζιλι προβλεπω να γινομαι!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το γκρουπ των γιαπωνεζοφιλων θα προσφέρει προσεχώς μαθήματα σαβουάρ βιβρ δωρεάν.
Πληροφορίες
Pandora-chan,Renata-chan και ΕΡΣΗ-chan
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ωχ! Ετσι και βρεθω εκει μεγαλο ρεζιλι προβλεπω να γινομαι!
Ρεζίλι όσον αφορά τη χρήση των chopsticks ή τους ατελείωτους κανόνες συμπεριφοράς; Γιατί εγώ και στα δυο πιάνω πάτο :xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Το γκρουπ των γιαπωνεζοφιλων θα προσφέρει προσεχώς μαθήματα σαβουάρ βιβρ δωρεάν.
Πληροφορίες
Pandora-chan,Renata-chan και ΕΡΣΗ-chan
στο άλλο γκρούπ κάνομε και μαθήματα χορού,διάλεξε και πάρε! οτι πάρεις ένα και ένα δώρο:xmas_mrgreen:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
στο άλλο γκρούπ κάνομε και μαθήματα χορού,διάλεξε και πάρε!
Τον χορό τον τιμώ και τον σέβομαι απεριόριστα .
Γι αυτό συνήθως απέχω και δεν τον ρεζιλεύω...:xmas_mrgreen:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ρεζίλι όσον αφορά τη χρήση των chopsticks ή τους ατελείωτους κανόνες συμπεριφοράς; Γιατί εγώ και στα δυο πιάνω πάτο :xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
Με ανακουφιζεις! Με τοση ανεση που τα παραθετεις ολα αυτα ψαρωσα οτι εχω εμπρος μου διδασκαλο των ιαπωνικων καλων τροπων! Στα chopsticks ειτε προκειται για κινεζικα ειτε για ταυλανδεζικα ειτε οιασδηποτε εθνικοτητας πιανω πατο.Οχι απλως μετεξεταστεα, αλλα στην ιδια ταξη να μεινω δεν προκειται να δω χαηρι!
Απο καλη συμπεριφορα αστα βραστα: μονο σε ευρωπαικους τροπους καταφερνω να πιασω τη βαση, σε οποιαδηποτε αλλη κουλτουρα ολοκληρο πατατοχωραφο θα κανω! :xmas_cheesygrin:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χμμ ! Δύσκολα έως μπαστούνια τα βρίσκω...:xmas_rolleyes:

Πρέπει να πέσει πολύυυ φροντιστήριο...να οργανωθούμε, γιατί προβλέπω να μας τραβούν φωτο, γι΄αξιοθέατα :xmas_mrgreen:, οι Γιαπωνέζοι...

ΥΓ. Εκείνο το 13., με προβληματίζει, βρε παιδιά...:xmas_eek:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Με ανακουφιζεις! Με τοση ανεση που τα παραθετεις ολα αυτα ψαρωσα οτι εχω εμπρος μου διδασκαλο των ιαπωνικων καλων τροπων! :xmas_cheesygrin:
Χα, χα, χα :xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol: Πριν δυο χρόνια που ήμουν Παρίσι, πήγα με τους Γάλλους φίλους μου σε ένα γιαπωνέζικο εστιατόριο. Όλοι έτρωγαν με τα ξυλάκια και κάποιοι γιαπωνέζοι παραδίπλα με κοίταζαν και κρυφογελούσαν που δε μπορούσα να βάλω τίποτα στο στόμα μου. Η απόσταση από το πιάτο ως το στόμα μου φάνταζε τεράστια. Στα μισά της διαδρομής το φαγητό έπεφτε :xmas_evil:
Τελικά ό,τι μπορούσε να τρυπηθεί το τρύπησα (κοινώς το καμάκωσα) και κατάφερα να το φάω. Το ρύζι όμως πώς να το φάω έτσι η καψερή;;;
Τέλος πάντων, έχω αγοράσει κάτι ξυλάκια και λέω μια απ'αυτές τις μέρες να αρχίσω την εξάσκηση :xmas_biggrin: Μήπως να κάνουμε καμιά συνάντηση και να εξασκηθούμε;;;
Υ.Γ Α, ξέχασα να σας πω έχω ότι έχω chopsticks για έξι άτομα. Περιμένω συμμετοχές. Οι θέσεις είναι περιορισμένες :xmas_cheesygrin:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χα, χα, χα :xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol: Πριν δυο χρόνια που ήμουν Παρίσι, πήγα με τους Γάλλους φίλους μου σε ένα γιαπωνέζικο εστιατόριο. Όλοι έτρωγαν με τα ξυλάκια και κάποιοι γιαπωνέζοι παραδίπλα με κοίταζαν και κρυφογελούσαν που δε μπορούσα να βάλω τίποτα στο στόμα μου. Η απόσταση από το πιάτο ως το στόμα μου φάνταζε τεράστια. Στα μισά της διαδρομής το φαγητό έπεφτε :xmas_evil:
Τελικά ό,τι μπορούσε να τρυπηθεί το τρύπησα (κοινώς το καμάκωσα) και κατάφερα να το φάω. Το ρύζι όμως πώς να το φάω έτσι η καψερή;;;
Τέλος πάντων, έχω αγοράσει κάτι ξυλάκια και λέω μια απ'αυτές τις μέρες να αρχίσω την εξάσκηση :xmas_biggrin: Μήπως να κάνουμε καμιά συνάντηση και να εξασκηθούμε;;;
Υ.Γ Α, ξέχασα να σας πω έχω ότι έχω chopsticks για έξι άτομα. Περιμένω συμμετοχές. Οι θέσεις είναι περιορισμένες :xmas_cheesygrin:
:xmas_lol: Μέσα...αρκεί να μην υπάρξουν πειστήρια ! Δεν θα δεχθώ δημόσιο εξευτελισμό, μη βρεθώ σε βιντεάκι στο youtube, σαν αυτόν με τη σούπα, ε ? :xmas_mrgreen:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμενα παλι εκεινο το 6 με προβληματιζει: θα πρεπει να μαθω οχι μονο0 τους καλους τροπους μερικες κουβνεντες στα ιαπωνεζικα ωστε να επαινω το φαγητο και το τσαι, αλλα θα πρεπει να μαθω και την ιαπωνεζικη σιωπη τους!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.320
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom