Ισπανία Βαρκελώνη - διαμονή

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.986
Γεια σε ολους !Διαβασα αρκετα απο εδω μεσα .τωρα μενει σε ποια περιοχη θα ειναι καλυτερα το βραδυ
ειμαστε μεταξυ Γοτθικης ,Passei de Gracia,Eixample
τα βραδυ θελουμε να κυκλοφοραμε με τα ποδια και οχι σε ιδιαιτερα στενα και επικυνδυνες γειτονιες.ποια γειτονια απο τα πιο πανω μπορει να μας καλυψει απο θεμα εστιατορια για να μενουμε εκει το βραδυ και να μην διασχιζουμε μεγαλες αποστασεις ?
Αναλογως τι σου αρεσει περισσοτερο…η Γοτθικη Συνοικια ειναι τυπου ιστορικο κεντρο ενω η Passeig de Gracia/Eixample ειναι τυπου Κολωνακι στο πιο ευρυχωρο και μοντερνο (και πιο ωραιο κατ’ εμε).
Και οι 2 περιοχες προσφερουν πολλες επιλογες για βραδυ και ειναι ασφαλεις λαμβανοντας τα στοιχειωδη μετρα οπως σε καθε μεγαλη και τουριστικη πολη.
 

juliasss

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Αναλογως τι σου αρεσει περισσοτερο…η Γοτθικη Συνοικια ειναι τυπου ιστορικο κεντρο ενω η Passeig de Gracia/Eixample ειναι τυπου Κολωνακι στο πιο ευρυχωρο και μοντερνο (και πιο ωραιο κατ’ εμε).
Και οι 2 περιοχες προσφερουν πολλες επιλογες για βραδυ και ειναι ασφαλεις λαμβανοντας τα στοιχειωδη μετρα οπως σε καθε μεγαλη και τουριστικη πολη.
ευχαριστω πολυ .αρα η Passeig de Gracia /Eixample θεωρειται μα περιοχη ?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.986
Likes
27.959
Μιληςα με το αγόρι . Εχει και αυτος αρκετή δουλειά και απαντάει όποτε βρει χρονο
Το αγόρι είμαι εγώ. :heart: :haha:
Η passeig de Gracia είναι ένας κεντρικός δρόμος της μεγάλης περιοχής που λέγεται eixample. Τα ξενοδοχεία που σου έστειλα με μήνυμα αν δεν σου κάνουν ,δες γύρω από αυτά.
 

juliasss

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Το αγόρι είμαι εγώ. :heart: :haha:
Η passeig de Gracia είναι ένας κεντρικός δρόμος της μεγάλης περιοχής που λέγεται eixample. Τα ξενοδοχεία που σου έστειλα με μήνυμα αν δεν σου κάνουν ,δες γύρω από αυτά.
Σε σενα αναφερόμουν οταν μου ειπε να σε ρωτήσω 😉. Μου έδωσες 2 περιοχές και την γοτθική και πάνω στην eixample και κάπου εκεί δεν μου ξεκαθάρισες που θα ηταν καλύτερα για διαμονή είτε στην μι είτε στην αλλη . Τωρα με οκά αυτα που γράψατε εχω καταλάβει οτι κοντά στην eixample ιςως να ειναι λιγο καλύτερα . Σωςτα εχω καταλάβει 🙄
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.986

panpan

Member
Μηνύματα
6.986
Likes
27.959
Σε σενα αναφερόμουν οταν μου ειπε να σε ρωτήσω 😉. Μου έδωσες 2 περιοχές και την γοτθική και πάνω στην eixample και κάπου εκεί δεν μου ξεκαθάρισες που θα ηταν καλύτερα για διαμονή είτε στην μι είτε στην αλλη . Τωρα με οκά αυτα που γράψατε εχω καταλάβει οτι κοντά στην eixample ιςως να ειναι λιγο καλύτερα . Σωςτα εχω καταλάβει 🙄
Σου έστειλα μήνυμα
 
Μηνύματα
463
Likes
1.573
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
ευχαριστω πολυ .αρα η Passeig de Gracia /Eixample θεωρειται μα περιοχη ?
Ιδια περιοχη δεν ξερω αν ειναι διοικητικα,αλλα ειναι διπλα μεταξυ τους με ποδια,οποτε ειναι σαν ιδια ναι.Eixample εμενα εγω η περιοχη ειναι απολυτα ασφαλης για βραδυ ,θεωρειται και κυριλε περιοχη και εισαι διπλα στα στα αξιοθεατα οπως η La Sagrada Familia και την Passeig de Gracia που ειναι η casa batlo ,casa mila ολα διπλα ειναι με ποδια.
Η Eixample ειναι κεντρο αποκεντρο ,ειναι σαν να λεμε το αντιστοιχο Παγκρατι,εισαι μεν κεντρικα σφιζει απο ζωη ,κινηση αλλα δεν θεωρειται downtown,ειναι πιο ησυχη περιοχη το βραδυ.Παρολα αυτα τα σαββατα εχει αρκετα μπαρακια /κλαμπακια αρκετα πιο local και λιγοτερο τουριστικα σε σχεση με κεντρο.
Παρολα αυτα το μειον της ειναι οτι ειναι μακρυα απο το ιστορικο κεντρο της Βαρκελωνης(La Rabla,Barrio Gotico)δεν ειναι να το πας με ποδια θελει να περνεις μετρο.

Εγω προσωπικα την Eixample τη λατρεψα ,παλι εκει θα εμενα .Εαν θες νταμπα ντουμπα,να σε στην τουριστικη τρελα και να πηγαινεις με τα ποδια στα μπαρακια ,κλαμπακια τοτε καλυτερα μεινε στο κεντρο ψαξε la rabla ,plaza catalunya και barrio gotico.
Ειxample αρκετες επιλογες την μερα ,θα βρεις και local και οχι μονο τουριστικα μαγαζια,βραδυ πιο ησυχα ,με εξαιρεση σαββατα που ειναι ωραια περιοχη για ποτακι.

Επελεξε εσυ οτι θες.Σου ειπα η Eixample ειναι το αντιστοιχο Κουκακι,Παγκρατι,Αμπελοκηποι ,
η La rabla και η παλια πολη ειναι η Ερμου,Ψυρρη,Μοναστηρακι περιπου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.541
Μηνύματα
899.711
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom