Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

gkalla

Member
Μηνύματα
1.455
Likes
7.955
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στο μουσείο πικασο είχατε πάει; έχω διαβάσει ότι έχει έργα της νεότερης του ηλικίας κυρίως.
Έχω πάει και αξίζει. Έχει πολλά έργα από την πρώιμη περίοδο του αλλά και αρκετά μεταγενέστερα. Μου άρεσε όμως πολύ σαν μουσείο και για 2 άλλους λόγους. Πολύ ωραίο το κτίριο που φιλοξενεί το μουσείο και εξαιρετικά οργανωμένη η έκθεση των έργων του.
 
Μηνύματα
42
Likes
25
Στις 9 έχω κλείσει! Αν άνοιγε και από τις 7 θα πήγαινα. Κάποια άλλη πρόταση σε αξιοθέατα εκτός από τα πολύ γνωστά, υπάρχει;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.726
Likes
44.184
Και εγώ θέλω να τα δω και τα δύο και νομίζω θα κόψω από κάπου άλλου. Στο μουσείο πικασο είχατε πάει; έχω διαβάσει ότι έχει έργα της νεότερης του ηλικίας κυρίως.
Ναι και δεν αξιζει τα λεφτα του. Μικρης σημασιας εργα.
Πολυ καλυτερο του Νταλι στο Φιγκερες.
 
Last edited:

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
24
Στις 9 έχω κλείσει! Αν άνοιγε και από τις 7 θα πήγαινα. Κάποια άλλη πρόταση σε αξιοθέατα εκτός από τα πολύ γνωστά, υπάρχει;
Εξαρτάται πόσες μέρες έχετε στη διάθεσή σας. Εμείς στο 3ημερο που διαθέταμε, πέρα από τις ατέλειωτες βόλτες στην πόλη, κυριολεκτικά την γυρίσαμε όλη γιατί είναι πανέμορφη, σαν αξιοθέατο με εισιτήριο είχαμε ακόμη επισκεφθεί το Ισπανικό Χωριό. Αν φτάσεις στην Αρένα και το Συντριβάνι ανήκει σε εκείνο το κομμάτι της πόλης. Ωραία εμπειρία. Τουριστική ιδέα, αλλά καθώς πήγαμε λίγο πριν το σούρουπο, το είδαμε και φωτισμένο και μας άρεσε πολύ..αν έχετε χρόνο θα το πρότεινα!

Poble Espanyol · Barcelona, Barcelona

Κάποιοι θεωρούν απαραίτητη την επίσκεψη και στο ενυδρείο. Για μας δεν ήταν! Έχουμε δει αξιολογότατα ενυδρεία και τα συγκεκριμένα χρήματα είχαμε αποφασίσει να τα διαθέσουμε αλλού...
 

armar

Member
Μηνύματα
8
Likes
65
Δύο ερωτήσεις:1) Τη Σαγράδα φαμίλια αξίζει να την δεις όταν έχει λειτουργία και είναι δωρεάν ή δεν μπορείς να κινηθείς μέσα στον ναό και ο χρόνος που έχεις είναι λίγος;
2) Αν βγάλουμε εισιτήρια για Σαγράδα, Παρκ Γκουελ και Καζά Μπατλο υπάρχει κάποιο πάσο που να μας συμφέρει;
 

hera

Member
Μηνύματα
136
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Δύο ερωτήσεις:1) Τη Σαγράδα φαμίλια αξίζει να την δεις όταν έχει λειτουργία και είναι δωρεάν ή δεν μπορείς να κινηθείς μέσα στον ναό και ο χρόνος που έχεις είναι λίγος;
2) Αν βγάλουμε εισιτήρια για Σαγράδα, Παρκ Γκουελ και Καζά Μπατλο υπάρχει κάποιο πάσο που να μας συμφέρει;
1) Από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να μπεις δωρεάν ανεξαρτήτως λειτουργίας.
Το εισιτήριο δεν είναι φτηνό, αλλά 3 φορές Βαρκελώνη και τις 3 το έχω πληρώσει και δεν το έχω μετανιώσει. Και όταν πάω ξανά, θα το ξαναπληρώσω, μιας και σε διάστημα 13 χρόνων κάθε φορά την βλέπω διαφορετικά και λόγω των εργασιών που εξελίσσονται και λόγω ωριμότητας.
Προσωπική μου άποψη ότι αξίζει να μπεις, να περιηγηθείς, να κάτσεις μέσα με άνεση και να παρατηρήσεις. Τα βιτρό ειδικά είναι πανέμορφα. Από εκεί και πέρα διαλέγεις αν θα επιλέξεις να δεις και κάποιον από τους 2 πύργους, που αν δεν κάνω λάθος κοστίζει συν 10€ στο εισιτήριο σου. Η θέα είναι υπέροχη, αλλά σύντομης διάρκειας. Το application που έχουν φτιάξει και ειδικά το section για την ξενάγηση είναι πολύ καλό και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να το κατεβάσεις ανά πάσα στιγμή και να πάρεις μια ιδέα για τι πρόκειται.
Σε κάθε περίπτωση, αν το αποαφασίσεις, κάνε έγκαιρα κράτηση για να βρεις τη μέρα και ώρα, και πύργο, που επιθυμείς γιατί εξαντλούνται.
2) Υπάρχουν πολλοί τύποι πάσου αλλά δεν ξέρω αν εντέλει αξίζει το κόστος. Για online κρατήσεις εκ των προτέρων σίγουρα το Park Guell και το Casa Batllo έχουν εκπτώσεις πάντως.
Καλά να περάσετε!
 

hera

Member
Μηνύματα
136
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Και εγώ θέλω να τα δω και τα δύο και νομίζω θα κόψω από κάπου άλλου. Στο μουσείο πικασο είχατε πάει; έχω διαβάσει ότι έχει έργα της νεότερης του ηλικίας κυρίως.
Αν βρεθείς Πέμπτη επέλεξε την δωρεάν απογευματινή είσοδο. Δεν σου δίνει άπλετο χρονικό περιθώριο, αλλά για ένα πέρασμα 1 - 1,5 ώρας είσαι οκ. Οπωσδήποτε κλείνεις εισιτήριο online (αν θυμάμαι καλά ανοίγει 48 ώρες πριν) αλλά είναι μηδενικό και έχω πάει αρκετές φορές με αυτό τον τρόπο.
Δεν είναι το καλύτερο μουσείο αναφορικά με την περίοδο δημιουργίας του Πικάσο, όπως είπες αφορά κυρίως πρώιμα έργα (αν και προσωπικά οι "las Meminas" μου αρέσουν πολύ), αλλά όπως και να το κάνεις είναι Πικάσο, το κτίριο είναι πανέμορφο, και αξίζει να το συνδυάσεις με βόλτα μετά στην Γοτθική Συνοικία και ποτάκι/tapas στο El Born.
Στα συν ότι ανάλογα την περίοδο που θα πας ενδεχομένως να πετύχεις κάποια προσωρινή έκθεση, π.χ. πέρσυ είδα Miro-Picasso και πραγματικά άξιζε τον κόπο.
 

hera

Member
Μηνύματα
136
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Θα ήθελα πληροφορίες για το αν αξίζει να αγοράσω εισιτήρια για να μπω στο casa mila, casa batlo και casa vicens ; είναι αρκετά ακριβά γύρω στο 30αρι το καθένα τα οποία μου φαίνονται αρκετά δεδομένου ότι δεν είναι μουσεια που θα δεις διαφορά πράγματα από όσο καταλαβαίνω. Αν δεν αξίζουν, υπάρχει κάποιο που υπερτερεί να το προτιμήσω και να δω τα άλλα απέξω;
Στην Casa MIla έχω μπει. Είναι πολύ ιδιαίτερη η αρχιτεκτονική της (το κτίριο χωρίς γωνίες).
Το εσωτερικό της οικίας που λειτουργεί σαν μουσείο (κάποια μέρη του κτιρίου κατοικούνται και χρησιμοποιούνται κανονικα), όπως είπαν και παραπάνω, αναπαριστά ουσιαστικά τη ζωή όπως λάμβανε χώρα. Πως ήταν τα δωμάτια, τα αντικείμενα κλπ..
Η ταράτσα είναι πολύ ωραία, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πετύχεις και φουλ σκαλωσιές.
Έχει πάντως και ανάλογα την εποχή, κάποες βραδυνές εισόδους, συναυλίες κλπ. που ίσως να αξίζουν τον κόπο.

Στην Casa Batllo ήθελα να πάω φέτος, αλλά δυστυχώς δεν έβγαινε χρονικά.
Είναι ωστόσο στόχος της επόμενης φοράς και νομίζω ότι αν επέλεγα τώρα θα επέλεγα αυτή έναντι της Mila ως προτεραιότητα γιατί από όσο ξέρω από φίλους έχουν εξελίξει πολύ την ξενάγηση μέσω τεχνολογίας και το θέαμα είναι πολύ ιδιαίτερο (τσέκαρε τις βαθμίδες στα εισιτήρια).

Για το Casa Vicens δεν έχω άποψη. Την έχω δει μόνο εξωτερικά και δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω.

Νομίζω πάντως για το τι και αν θα επιλέξεις παίζει ρόλο και λίγο το ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου, δηλαδή αν κάποιος έχει ιδιαίτερη αγάπη στην αρχιτεκτονική ενδεχομένως να αξίζει να πληρώσει και τα 3 εισιτήρια, αν κάποιος θέλει πιο high tech καταστάσεις την Battlo, ενώ πολύς κόσμος απλά θέλει να θαυμάσει το εξωτερικό των κτιρίων.
 

hera

Member
Μηνύματα
136
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Στις 9 έχω κλείσει! Αν άνοιγε και από τις 7 θα πήγαινα. Κάποια άλλη πρόταση σε αξιοθέατα εκτός από τα πολύ γνωστά, υπάρχει;
Παίζει ρόλο πάντα η εποχή που θα πας.
Πχ Το Pueblo Espanol είναι ιδιαίτερο, αλλά αν πας καθημερινή μέσα στο καταχείμωνο θα είσαι σαν την καλαμιά στον κάμπο, τα περισσότερα μαγαζιά θα είναι κλειστά ή υπό ανακαίνιση και δεν θα το ευχαριστηθείς ιδιαίτερα.
Πότε θα πάτε και ποια θεωρείς πολύ γνωστά αξιοθέατα για να προτείνουμε κάτι διαφορετικό; :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.561
Μηνύματα
901.348
Μέλη
39.297
Νεότερο μέλος
lourencfr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom