Τουρκία Από την Πόλη έρχομαι.....

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Δάφνη μου εγώ έχω ταξιδέψει πολλές φορές στην Τουρκία και αυτό με τα παζάρια είναι μέσα στην κουλτούρα τους και στον πολιτισμό τους!Αν δεν τους κάνεις παζάρι, προσβάλλονται και αρχίζουν από μόνοι τους να κάνουν παιχνίδι!Εγώ είμαι καλή σ' αυτά και πολλοί φίλοι μου με αγκαζάρουν να πάμε μαζί Τουρκία, για να κάνουν καλά και φθηνά ψώνια!Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουν ξυπνήσει αρκετά, έχουν χορτάσει χρήμα από τον τουρισμό και δε ρίχνουν ιδιαίτερα τις τιμές!Πάνε στο ύψος που επιθυμούν και δεν πέφτουν ούτε λίρα κάτω, κι ας τους φεύγεις. Πριν καμιά δεκαριά χρόνια, θυμάμαι, ένα Τούρκος με κυνηγούσε μ' ένα δερμάτινο στο χέρι ως το λιμάνι του Αϊβαλιού, ρίχνοντας τελικά την τιμή στα δικά μου επιθυμητά επίπεδα, αλλά δεν ήθελα πλέον να το αγοράσω, γιατί δε μου καθόταν και πολύ καλά!
Όσον αφορά την καταγωγή τους, οι μισοί λένε πως είναι Τουρκοκρητικοί και όντως έχουν μια ιδιαίτερα φιλική διάθεση απέναντί μας!Στα παράλια ειδικά, μιλάνε άπταιστα ελληνικά λόγω της συναστροφής τους με μας!!
Τέλος για τους ταξιτζήδες, προφανώς όλοι έχουν αυτό το μικρόβιο!Φαντάζομαι πως μόλις έβλεπαν το gps θα φοβόταν, αφού δε γνώριζαν και τη χρήση τους!Σου λεει μήπως είναι καμία συσκευή που καταγράφει τη συνομιλία και καταλήξουμε στην αστυνομία!
Πάντως το καλό είναι οτι σας άρεσε η Πόλη και σας άφησε περισσότερα θετικά παρά αρνητικά!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχεις δίκιο Dafni, είναι εξαιρετικά δύσκολο να μεταφέρει ο καθένας την ατμόσφαιρα της Πόλης μέσα από μια απλή ταξιδιωτική ιστορία αλλά τουλάχιστον προσπαθούμε όλοι και το επισημαίνουμε αυτό για να το έχουν υπ' όψιν τους οι travelstoritoαναγνώστες (καλά όλο καινούργιες λέξεις εφευρίσκω!).

Από τις φώτο σου ψηφίζω ως αγαπημένη μου αυτή τα ταψιά με το Fistikli Baklava. Τα λουκούμια τα χαρίζω στο υπόλοιπο forum (είμαι και γενναιόδωρη απ' ότι βλέπεις)!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δάφνη μου εγώ έχω ταξιδέψει πολλές φορές στην Τουρκία και αυτό με τα παζάρια είναι μέσα στην κουλτούρα τους και στον πολιτισμό τους!Αν δεν τους κάνεις παζάρι, προσβάλλονται και αρχίζουν από μόνοι τους να κάνουν παιχνίδι!Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουν ξυπνήσει αρκετά, έχουν χορτάσει χρήμα από τον τουρισμό και δε ρίχνουν ιδιαίτερα τις τιμές!Πάνε στο ύψος που επιθυμούν και δεν πέφτουν ούτε λίρα κάτω, κι ας τους φεύγεις.
Τον περασμένο Απρίλη που ταξίδεψα οδικά από Τσεσμέ μέχρι και Γκαζιαντέπ (Άνω Συρία-Τουρκία) το παζάρι ήταν ΠΟΛΥ περιορισμένο. Σε μερικά μαγαζιά στο παζάρι της Γκαζιαντεπ δεν δέχονταν καθόλου. Τιμές αδιαπραγμάτευτες!!!
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα σε όλους. Μιας και πήγες πρόσφατα κι επειδή εγώ πάω σε 10 μέρες (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) κι αν φυσικά βρείς χρόνο έχεις να μου προτείνεις πράγματα που δεν πρέπει να χάσω??έχω οδηγό για τα κλασσικά αλλά με τις περιοχές πχ το χάνω λίγο.εγώ θα μείνω Sirkeci
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καλημέρα σε όλους. Μιας και πήγες πρόσφατα κι επειδή εγώ πάω σε 10 μέρες (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) κι αν φυσικά βρείς χρόνο έχεις να μου προτείνεις πράγματα που δεν πρέπει να χάσω??έχω οδηγό για τα κλασσικά αλλά με τις περιοχές πχ το χάνω λίγο.εγώ θα μείνω Sirkeci
νομίζω ότι η περιοχή που θα μεινεις βολευει αρκετά...τώρα δεν ξέρω τι να σου πω....στο φόρουμ υπαρχουν θέματα με πολύ καλές πληροφορίες καθώς και travelpedia που εμενα με βοηθησαν πολύ


http://www.travelstories.gr/%EA%F9%ED%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7/


http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...D%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7.html

αν δεν τα έχεις διαβάσει,ξεκινα απ'αυτά ...δεν ξέρω ποσες μέρες θα μεινεις αλλά όταν τα διαβάσεις θα έχεις τόσες πληροφορίες που δε θα ξέρεις τι να πρωτοπρολάβεις....όλα τα αξιοθέατα που αναφέρονται είναι πολύ ενδιαφέροντα,σε μεταφέρουν αλλου και για τα δικά μου μάτια που δεν είχαν δει παραπέρα από τις ευρωπαικές χώρες ότι έβλεπα ήταν συναρπαστικό....αλλά μη προσπαθησεις να τα δεις όλα αν δεν έχεις αρκετές μέρες γιατί εγώ θα σου προτεινα να αφήσεις και ελευθερο χρόνο ωστε να τριγυρίσεις στα παζάρια ,να σουλατσάρεις στη γέφυρα του γαλατά ,να πάρεις καραβάκι να πας βόλτα στο βόσπορο ...υπάρχουν χιλιάδες πραγματα να κάνεις στην Κωνσταντινουπολη...
από φαγητό να δοκιμάσεις φυσικά τα κεμπαπ ,και γλυκά στα Saray....αλλά και όπου βρεις...
αλήθεια πόσες μέρες θα μεινεις?
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
μπράβο Δάφνη!
Χαίρομαι που πέρασες καλά στην πόλη όπως επίσης το ότι ευχαριστήθηκες το Rumeli.
Αυτο με τους ταξιτζήδες, εγώ δεν το αντιμετώπισα. Αντιθέτως, μου έκανε εντύπωση το πόσο συνεπείς ήταν. Επίσης στο 360 δεν χρειάστηκε να έχουμε κάνει κράτηση.
Ελπίζω να έχει και συνέχεια η αφήγησή σου, περιμένω.....:)
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τα έχω διαβάσει τα πιο πολλά. Θα μείνω 5 μέρες..μακάρι να μπορούσε πιο πολύ!Διάβασα και τα δικά σου κι ανυπομωνώ:p
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψα από την Πόλη των πόλεων και ήδη μου τελείωσε ο (αρκετός) μπακλαβάς που κουβάλησα από το Saray...
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
ρε παιδια μια άλλη ερώτηση, από αεροδρόμιο συμφέρει να πάρεις ταξι για το κέντρο ή καλύτερα συγκοινωνία?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Για τα αξιοθεατα δε θα αναφερθω γιατι έχουν υπερκαλυφθει,όμως οπου και να πάτε το μάτι αντικριζει εκεινη την ώριμη απαραμιλλη ομορφιά, που η πατίνα του χρονου αναδυκνυει την τέχνη μέσα στους αιώνες…μόνο να αναφέρω την υπόγεια δεξαμενη που είναι διπλα στην Αγιασοφιά και είναι κριμα να μην πάει κανεις(yerebatan saray)A,και για το μεγάλο παζάρι να πω ότι αξιζει να το δει κανεις για την αρχιτεκτονική του ,τις όμορφες στοες,για να χαζέψει τις δαιδαλώδεις διακλαδώσεις του αλλά όχι για ψώνια ,είναι μια καθαρά τουριστική ατραξιον που όλοι πουλουν τα ίδια πραγματα…(για τα χαλιά δεν έχω αποψη γιατι δεν κοιταξα).



aimg717.imageshack.us_img717_3968_kon27.jpg


aimg685.imageshack.us_img685_3752_kon14.jpg


aimg4.imageshack.us_img4_4257_kon33.jpg


Aυτό που δεν είδα και ήθελα πολύ να το επισκεφθώ είναι το Tοπκαπι…κάναμε μια βόλτα μόνο στους εξωτερικους χωρους γιατι είμαστε τόσο κουρασμένοι που ήταν αδύνατο…αυτή τη φορά είπα δεν πειράζει, ότι δω να το ευχαριστήθώ και όχι να τρέχω πανικοβλητη να τα προλάβω όλα….πάντως έχω την εντύπωση ότι επειδή η Κωνσταντινουπολη είναι πολύ πλουσια σε αξιοθέατα ,αν έχει κανεις λίγες μέρες στη διάθεση του καλό είναι να κάνει μια επιλογή για να του μεινει αρκετος χρόνος να τριγυρίσει στα παζάρια στις γειτονιές ,να καθίσει για τσαι ,να χαρεί την πόλη τέλος πάντων…ε ,δε θα δώσει και εξετάσεις όταν γυρίσει...

aimg214.imageshack.us_img214_338_kon24.jpg


Ενα από τα πράγματα που μου άρεσαν πολύ ήταν και η βόλτα με το καραβάκι στο βόσπορο…πήραμε ένα μικρό που κάνει τουρ μιαμισι ώρας…όμως υπάρχουν και μεγάλα καράβια που κάνουν και στάση…σαφώς να τα προτιμήσετε αν έχετε χρόνο…

aimg717.imageshack.us_img717_4460_kon17.jpg


Ξεχάστηκα τελειως χαζεύοντας μικροπραγματα όπως μαντήλες ,κομπολογια ,αλλά και κτιρια ,τα καλοδιατηρημένα σπιτα αλλά και τις φτωχογειτονειές….χάζευα τα τσάγια ,τα μπαχάρια ,τα σαντουιτς με το ψάρι,το στολισμένο με κορδελες και τουλια τραμ της Ιστικλαλ,τα λαμπακια της πρωτοχρονιας που έλαμπαν ακόμα Φλεβάρη μήνα ,το ατελειωτο αλισβερισι….χάζευα τους ανθρωπους που μου φάνηκαν διαφορετικοι και οικoιοι ταυτοχρονα…πως γίνεται ?δεν ξέρω….χάρηκα που ανακάλυψα μια πολη που φοβομουν ότι θα είναι … «εξευρωπαισμένη»και με χαρά ανακάλυψα ότι δεν είναι και τόσο…

aimg694.imageshack.us_img694_2037_kon37.jpg




aimg692.imageshack.us_img692_4959_kon5c.jpg


Κωνσταντινουπολη, seni seviyorum…..
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ελπίζω να πήγες στο Ντολμά Μπαχτσέ!Δε θυμάμαι αν το έγραψες!Η χλιδή!Θυμίζει ευρωπαϊκά παλάτια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom