Γαλλία Απορίες για Παρίσι

depo

Member
Μηνύματα
107
Likes
317
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
1) θαλασσινά στο Παρίσι; Είναι κάπως περίεργο. Πάντως υπάρχει θέμα με φαγητό στο Παρίσι στο φόρουμ.



2) palais royal με τις στοές (passages couverts) που βρίσκονται εκεί κοντά, saint germais des près με τα διάσημα καφέ. Γενικά με ένα μήνα μπορείς να γυρίσεις πολλά.



4)? Ποια εννοείς γνωστά; Το carnavalet με την ιστορία του Παρισιού που είναι δωρεάν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Υπάρχει το σπίτι του Ουγκο που είναι δωρεάν επίσης, το εργαστήριο της Curie επίσης δωρεάν, υπάρχει το Quai branly με εκθέματα από όλες τις αποικίες τους. Λίγο πιο έξω είναι το αρχαιολογικό μουσείο saint Germain en laye που έχει πολύ δυνατά εκθέματα. Γενικά από μουσεία να φάνε και οι κότες. Εξαρτάται τι ψάχνεις.



5) Στο saint Denis είναι ο πρώτος ναός που χτίστηκε σε γοτθικό στυλ.



7) Οχι.



8) Δεν θα προτείνω βιβλιοπωλείο, απλά θα σου πω να ρίξεις μια ματιά στην εθνική βιβλιοθήκη Richelieu που είναι δωρεάν επίσης.



9) Ναι γίνεται με μονοήμερη. Πρακτικά θα βρεις σύνδεση. Δεν θα το συνιστούσα γενικά αλλά επειδή θα χεις ένα μήνα και μπορείς να πας την επόμενη μέρα πιο χαλαρά, ναι μπορείς να το κάνεις.
Καλησπέρα, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερείς απαντήσεις.
1) Για θαλασσινά ρώτησα επειδή είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά και το Παρίσι είναι μεγάλη πόλη όλο και κάτι θα έχει.
4) Από μουσεία με ενδιαφέρουν κυρίως αρχαιολογικά, μεσαιωνικά και αναγεννησιακά. Την μοντέρνα τέχνη δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση, βασικά δεν την θεωρώ καν τέχνη.
7) Κρίμα και λέγανε θα την έχουν έτοιμη μέχρι τους Ολυμπιακούς.
9) Δεν έχω κλείσει ακόμα επιστροφή οπότε μήπως θα βόλευε διαμονή στο Mont Saint Michel και μετά επιστροφή Αθήνα από κάπου αλλού;
Και μια ακόμα ερώτηση που ξέχασα πριν αξίζει η ξενάγηση στην Όπερα με γκρουπ όχι self-guided;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.611
Likes
14.832
Καλησπέρα, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερείς απαντήσεις.
1) Για θαλασσινά ρώτησα επειδή είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά και το Παρίσι είναι μεγάλη πόλη όλο και κάτι θα έχει.
4) Από μουσεία με ενδιαφέρουν κυρίως αρχαιολογικά, μεσαιωνικά και αναγεννησιακά. Την μοντέρνα τέχνη δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση, βασικά δεν την θεωρώ καν τέχνη.
7) Κρίμα και λέγανε θα την έχουν έτοιμη μέχρι τους Ολυμπιακούς.
9) Δεν έχω κλείσει ακόμα επιστροφή οπότε μήπως θα βόλευε διαμονή στο Mont Saint Michel και μετά επιστροφή Αθήνα από κάπου αλλού;
Και μια ακόμα ερώτηση που ξέχασα πριν αξίζει η ξενάγηση στην Όπερα με γκρουπ όχι self-guided;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπορείς να τσεκάρεις το Sur Mer. Σχετικά λογικές τιμές για θαλασσινά στο Παρίσι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.751
Likes
44.253
[QUOTE="depo, post: 961449, member:
9] Δεν έχω κλείσει ακόμα επιστροφή οπότε μήπως θα βόλευε διαμονή στο Mont Saint Michel και μετά επιστροφή Αθήνα από κάπου αλλού;

[/QUOTE]
Απο που αλλου και με τι συγκοινωνια θα φτασεις εκει απο το Mont saint Michel?
Αυτη ειναι η ερωτηση του ενος εκατομμυριου αφου η προσεγγιση στο Μοντ με συγκοινωνια ειναι ψυχοβγαλμα.
 

depo

Member
Μηνύματα
107
Likes
317
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
[QUOTE="depo, post: 961449, member:
9] Δεν έχω κλείσει ακόμα επιστροφή οπότε μήπως θα βόλευε διαμονή στο Mont Saint Michel και μετά επιστροφή Αθήνα από κάπου αλλού;
Απο που αλλου και με τι συγκοινωνια θα φτασεις εκει απο το Mont saint Michel?
Αυτη ειναι η ερωτηση του ενος εκατομμυριου αφου η προσεγγιση στο Μοντ με συγκοινωνια ειναι ψυχοβγαλμα.
[/QUOTE]
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα, σκεφτόμουν για Ρεν.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
6.498
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα, θα είμαι στο Παρίσι για ένα μήνα το καλοκαίρι και έχω μερικές ερωτήσεις.
1) Κάνα καλό εστιατόριο για θαλασσινά και ratatouille;
2) Που αλλού να πάω για βόλτα εκτός από τα κλασσικά (Jardin des Tuileries, Jardin du Luxembourg, Bois de Boulonge, Bois de Vincennes);
3) Από νεκροταφεία θα πάω σε Pere Lachaise, Montparnasse και Montmartre. Αξίζει κάποιο άλλο;
4) Σε ποιά μουσεία να πάω εκτός από τα γνωστά;
5) Κάποιες ενδιαφέρουσες εκκλησίες για επίσκεψη κυρίως προς τα προάστια;
6) Οι Βερσαλίες θα είναι ανοικτές για επίσκεψη; Θα πάω ούτως ή άλλως για μοντέρνο πένταθλο, αλλά έλεγα να πάω και στο παλάτι και τον κήπο. Την τελευταία φορά που ήμουν Παρίσι δεν πρόλαβα.
7) Υπάρχει περίπτωση να είναι ανοιχτή η Παναγία των Παρισίων;
8) Ως κλασσική βιβλιοφάγος έχω κάνει λίστα βιβλιοπωλείων που θα επισκεφτώ: San Francisco Book Company, Shakespeare and Co., Village voice, La hune, Liberty Joseph, Le divan, The red wheelbarrow bookstore, Librarie Galignani, Librarie du Marais, Comme un Roman, Le Manoeuvre. Υπάρχει κάποιο καλό που μου διέφυγε;
9) Mont Saint Michel γίνεται μονοήμερη από το Παρίσι ή καλύτερα να μείνω εκεί;

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ εκδειε τωνva προτέρων για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας.
7. όχι
2. το σπίτι μουσείο του Ουγκώ και την εκεί πλατεία των Βοσγίων
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.630
Likes
9.149
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Την μοντέρνα τέχνη δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση, βασικά δεν την θεωρώ καν τέχνη.
😄Δηλαδή μια ανοιγμενη σακούλα με μήλα στο κέντρο μιας αίθουσας δεν είναι τέχνη;;; oh mon dieu!

Τότε θα σου πρότεινα να πας στο saint Germain en laye που έχει μοναδικά παλαιολιθικά εκθέματα αλλά και νεότερα, στο cluny που ήταν πρώην ρωμαϊκά λουτρά και τώρα είναι το μεσαιωνικό μουσείο με αυθεντικά κομμάτια της Notre-Dame μεταξύ άλλων και στην κρύπτη ile de la cite που βρίσκεται στην πλατεία μπροστά από τη Notre-Dame, έχει μεσαιωνικά ερείπια ακόμα και ρωμαϊκά βλέπεις μέχρι και το ρωμαϊκό λιμάνι.

Δεν έχω κλείσει ακόμα επιστροφή οπότε μήπως θα βόλευε διαμονή στο Mont Saint Michel και μετά επιστροφή Αθήνα από κάπου αλλού;
Για τα δικά μου κριτήρια η απάντηση θα είναι πάντα Rennes και θα της έδινα 3 ή 4 διανυκτερεύσεις, βάζοντας μονοήμερη εκτός από mont saint Michel (που προφανώς δεν χάνεται) σε Dinan και Fougères. Φοβερά μέρη.
 

depo

Member
Μηνύματα
107
Likes
317
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
😄Δηλαδή μια ανοιγμενη σακούλα με μήλα στο κέντρο μιας αίθουσας δεν είναι τέχνη;;; oh mon dieu!

Τότε θα σου πρότεινα να πας στο saint Germain en laye που έχει μοναδικά παλαιολιθικά εκθέματα αλλά και νεότερα, στο cluny που ήταν πρώην ρωμαϊκά λουτρά και τώρα είναι το μεσαιωνικό μουσείο με αυθεντικά κομμάτια της Notre-Dame μεταξύ άλλων και στην κρύπτη ile de la cite που βρίσκεται στην πλατεία μπροστά από τη Notre-Dame, έχει μεσαιωνικά ερείπια ακόμα και ρωμαϊκά βλέπεις μέχρι και το ρωμαϊκό λιμάνι.



Για τα δικά μου κριτήρια η απάντηση θα είναι πάντα Rennes και θα της έδινα 3 ή 4 διανυκτερεύσεις, βάζοντας μονοήμερη εκτός από mont saint Michel (που προφανώς δεν χάνεται) σε Dinan και Fougères. Φοβερά μέρη.
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις προτάσεις μουσείων. Όσο για τη Rennes την σκεφτόμουν εδώ και καιρό σε ξεχωριστό ταξίδι, αλλά αφού έχω χρόνο θα πάω τώρα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
6.498
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
7) Κρίμα και λέγανε θα την έχουν έτοιμη μέχρι τους Ολυμπιακούς.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Έχουν τοποθετήσει μια ξύλινη ημικύκλιο εξέδρα απέναντι από την πρόσοψη για τους θεατές που θέλουν να τη φωτογραφίσουν, να απολαύσουν την αρχιτεκτονική της ή και να προσευχηθούν μια που είναι ναός. Μεταξύ της εξέδρας και του ναού υπάρχει περίφραξη με φρουρούς. Στη δεξιά πλευρά σκαλωσιές και γερανοί. Αυτά μέχρι πριν 7 μέρες που ήμουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.846
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, θα είμαι στο Παρίσι για ένα μήνα το καλοκαίρι και έχω μερικές ερωτήσεις.
1) Κάνα καλό εστιατόριο για θαλασσινά και ratatouille;
2) Που αλλού να πάω για βόλτα εκτός από τα κλασσικά (Jardin des Tuileries, Jardin du Luxembourg, Bois de Boulonge, Bois de Vincennes);
3) Από νεκροταφεία θα πάω σε Pere Lachaise, Montparnasse και Montmartre. Αξίζει κάποιο άλλο;
4) Σε ποιά μουσεία να πάω εκτός από τα γνωστά;
5) Κάποιες ενδιαφέρουσες εκκλησίες για επίσκεψη κυρίως προς τα προάστια;
6) Οι Βερσαλίες θα είναι ανοικτές για επίσκεψη; Θα πάω ούτως ή άλλως για μοντέρνο πένταθλο, αλλά έλεγα να πάω και στο παλάτι και τον κήπο. Την τελευταία φορά που ήμουν Παρίσι δεν πρόλαβα.
7) Υπάρχει περίπτωση να είναι ανοιχτή η Παναγία των Παρισίων;
8) Ως κλασσική βιβλιοφάγος έχω κάνει λίστα βιβλιοπωλείων που θα επισκεφτώ: San Francisco Book Company, Shakespeare and Co., Village voice, La hune, Liberty Joseph, Le divan, The red wheelbarrow bookstore, Librarie Galignani, Librarie du Marais, Comme un Roman, Le Manoeuvre. Υπάρχει κάποιο καλό που μου διέφυγε;
9) Mont Saint Michel γίνεται μονοήμερη από το Παρίσι ή καλύτερα να μείνω εκεί;

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Εκτός από όλα όσα σου εγραψε ο @Señor_Nada:

1. (φτηνό) Αλυσίδα Vin & Marée
(ακριβότερο) La Table d'Aligre
(ακριβότερο) Chez Michel κοντα στο Gate du Nord.

2. Σ'αυτά, που είναι όλα κήποι, να πας αν είσαι σκύλος :) . Αν είσαι ανθρωπος, προτίμησε καμμιά γειτονιά. Κατέβα τη rue de rennes, περπατα το κανάλι St Martin, ακολούθησε τις όχθες του Σηκουανα, ανακάλυψε την petite ceinture, ψάξε για ψεύτικες προσόψεις κτηρίων στο Marais και τριγύρω (google it), ή αφού έχεις χρονο αφιέρωσε μια μέρα σε κάθε arrondisement να δεις το χαρακτήρα του.

3. Όχι. Και πολλά είναι αυτα. Εκτός αν είσαι νεκρόφιλος....

4. Musée Guimet για Ασιατική τέχνη, Musée de quai Branly για περίεργους πολιτισμούς. Manufacture de Sevres για απιστευτες πορσελανες.

5. Αγιος Στεφανος, για λαογραφία των Ελλήνων της πόλης.

6. Google it

7. Google it

8. Δεν ξέρω. Ψάχνεις Γαλλόφωνα ή Αγγλόφωνα; Γιατί τα μισά στη λιστα σου είναι Αγγλόφωνα, και προφανώς με ένα τρίωρο τρένο μπορείς να πας Λονδίνο και να έχεις πολλαπλάσιες επιλογές.

9. Γίνεται, αλλα καλύτερα να μείνεις εκεί για να το δεις αφού φύγουν τα πλήθη (οι τιμες όμως γδέρνουν). Προσοχή, το βραδυ θα χρειαστεί να περπατήσεις αρκετά, δεν έχει μέσα και δεν πάει αμαξι.
 

depo

Member
Μηνύματα
107
Likes
317
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Εκτός από όλα όσα σου εγραψε ο @Señor_Nada:

1. (φτηνό) Αλυσίδα Vin & Marée
(ακριβότερο) La Table d'Aligre
(ακριβότερο) Chez Michel κοντα στο Gate du Nord.

2. Σ'αυτά, που είναι όλα κήποι, να πας αν είσαι σκύλος :) . Αν είσαι ανθρωπος, προτίμησε καμμιά γειτονιά. Κατέβα τη rue de rennes, περπατα το κανάλι St Martin, ακολούθησε τις όχθες του Σηκουανα, ανακάλυψε την petite ceinture, ψάξε για ψεύτικες προσόψεις κτηρίων στο Marais και τριγύρω (google it), ή αφού έχεις χρονο αφιέρωσε μια μέρα σε κάθε arrondisement να δεις το χαρακτήρα του.

3. Όχι. Και πολλά είναι αυτα. Εκτός αν είσαι νεκρόφιλος....

4. Musée Guimet για Ασιατική τέχνη, Musée de quai Branly για περίεργους πολιτισμούς. Manufacture de Sevres για απιστευτες πορσελανες.

5. Αγιος Στεφανος, για λαογραφία των Ελλήνων της πόλης.

6. Google it

7. Google it

8. Δεν ξέρω. Ψάχνεις Γαλλόφωνα ή Αγγλόφωνα; Γιατί τα μισά στη λιστα σου είναι Αγγλόφωνα, και προφανώς με ένα τρίωρο τρένο μπορείς να πας Λονδίνο και να έχεις πολλαπλάσιες επιλογές.

9. Γίνεται, αλλα καλύτερα να μείνεις εκεί για να το δεις αφού φύγουν τα πλήθη (οι τιμες όμως γδέρνουν). Προσοχή, το βραδυ θα χρειαστεί να περπατήσεις αρκετά, δεν έχει μέσα και δεν πάει αμαξι.
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για όλες τις προτάσεις. Να πω την αλήθεια οι τιμές στο Mont Saint Michel μου φάνηκαν σχετικά φυσιολογικές, είναι ακριβές βέβαια αλλά τις περίμενα πολύ ακριβότερες. Με το περπάτημα δεν έχω θέμα, σε πολλά ταξίδια έχω περπατήσει 50 χιλιόμετρα την ημέρα.
 

Katerina94

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας !! Σχεδιάζω ταξίδι για το Παρίσι στις 13-17 Νοεμβρίου ή στις 13-20!! Η πρωτη εκδοχή ειναι πιο οικονομική . Σε αυτές τις ημέρες θα ήθελα να επισκεφτώ σίγουρα Disneyland,Βερσάλιες,Μονμαρτη και το saint Michael. Θα ήθελα να μου πείτε ποσο περίπου θα μου κοστίσει χωρίς εστιατόρια αλλά πιο οικονομικά φαγητά και με κάποια σημαντικά μουσεία,αλλά να μου πείτε και τις προτάσεις σας !! Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ασφαλείς περιοχές !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.576
Μηνύματα
901.970
Μέλη
39.314
Νεότερο μέλος
SACHRYSA12HRY

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom