Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.773
Likes
7.404
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για τις βαλιτσες μπορεις να τις αφησεις στο καταλυμα της Αβάνας και να πας στα διαφορα μερη με σακιδιο .
Ετσι κανουμε συνηθως , μην ανησυχεις θα στις προσεχουν.
Ακομα και αν χρειαστει να αλλαξεις καταλυμα δεν νομιζω να εχουν αντιρρηση να τις φυλαξουν στο πρωτο .
Σε αυτα τα θεματα ειναι πολυ εξυπηρετικοι οι Κουβανοι.

Δεν πιστευω να αλλαξαν και σε αυτο τα 2 τελευταια χρόνια με την επέλαση των Αμερικανων !!
Εσυ τι λες Γιωργο ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.921
Likes
52.130
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά χαράς να σου κάνουμε το τραπέζι εκεί αν τύχει και έχεις χρόνο.
Ως γνωστός τρακαδόρος και κοιλιόδουλος, δέχομαι.
Θα ήθελα διανυκτέρευση στο Βινιάλες αλλά είναι λίγες οι μέρες μας και μου φαίνεται εξαντλητικό το να είμαι τόσες ώρες στο βιαζουλ. Πως θα μπορούσα να το κάνω δηλαδή με την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι 1η μέρα Αβάνα, 2η Αβάνα, 3η Βινιάλες, 4η Βινιαλες, 5η Αβάνα, 6η Σιενφουεγος, 7η Τρινιδαδ, 8η Τρινιδαδ, 9 Αβάνα. Το λέω γιατί θέλω να αποφύγω το Βινιάλες Σιενφουέγος σε μια μέρα αυτό όμως σημαίνει πως πρέπει να κάνω αρκετές διαφορετικές κρατήσεις για Αβάνα και να ταλαιπωρηθώ στο κουβάλημα βαλιτσών ξανά και ξανά. Αν έχετε κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσα να το διαμορφώσω έτσι ώστε και να μείνω Βινιάλες και να μην κάνω το 9ωρο ταξίδι Βινιάλες Σιενφουέγος μετά χαράς να σας ακούσω.
Είναι απλό. Επειδή δεν είσαι ο μόνος που έχει το ίδιο θέμα, υπάρχει ένα γραφείο ακριβώς απέναντι από το κεντρικό πάρκο του Βινιάλες, όπου "ενώνουν" επιβάτες που θέλουν να κάνουν αυτήν ακριβώς τη διαδρομή μέσω της τοπικής ένωσης ταξιτζήδων (ως συνήθως, σοβαρότατοι στο Βινιάλες, καμία σχέση με τις άλλες πόλεις-μπάχαλο της Κούβας). Λογικότατες τιμές, πας άνετα και είναι λίγες οι ώρες, δε συγκρίνεται με Βιασούλ.
Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να κλείσω από τώρα τα βιαζούλ μας ή είναι νωρίς. Τέλος, φτάνουμε μέσω τουρκίας και επιστρέφουμε με ενδιάμεσο σταθμό την Βενεζουέλα, με επηρεάζει πουθενά αυτό στην έκδοση βίζας και ασφάλειας? Χρειάζεται πχ visa transit για την Βενεζουέλα?
Κλείστα από τώρα. Όχι βίζα δε χρειάζεσαι αλλά για Βενεζουέλα έτσι κι αλλιώς δε θα σε ασφάλιζε κανείς, ακόμη και το αεροδρόμιο επικίνδυνο είναι πια (πριν από μερικές εβδομάδες έβαλα σε ποστ το βίντεο για μια από τις δύο φετινές ψυχρές εκτελέσεις μέσα στο αεροδρόμιο). Τέλος πάντων, δε σας αφορά, όχι δε χρειάζεστε κάτι.

Για τις βαλιτσες μπορεις να τις αφησεις στο καταλυμα της Αβάνας και να πας στα διαφορα μερη με σακιδιο .
Ετσι κανουμε συνηθως , μην ανησυχεις θα στις προσεχουν.
Ακομα και αν χρειαστει να αλλαξεις καταλυμα δεν νομιζω να εχουν αντιρρηση να τις φυλαξουν στο πρωτο .
Σε αυτα τα θεματα ειναι πολυ εξυπηρετικοι οι Κουβανοι.

Δεν πιστευω να αλλαξαν και σε αυτο τα 2 τελευταια χρόνια με την επέλαση των Αμερικανων !!
Εσυ τι λες Γιωργο ;
Καταρχήν την επέλαση των Αμερικανών την ξεχνάμε, πάει αυτό, ήρθε ο Τραμπ, τους χάσαμε.

Δεύτερον, εγώ δε θα ταξίδευα με βαλίτσες ποτέ, ειδικά αν πετούσα μέσω Βενεζουέλας (ελπίζω να μην αλλάζετε αεροπλάνο). Όλα στη χειραποσκευή, ένα καλό σακίδιο χωράει τα πάντα.
Τρίτον, αυτό που λέει η Κική γίνεται. Και σε ανάγκη σας τις φυλάω και γω σε κάποιο ξενοδοχείο.
 
Last edited by a moderator:

rayban0

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
καλησπερα! θα βρισκομαι κ γω στην κουβα τον ερχομενο ιουνιο! με προβληματιζει καπως το θεμα των μετακινησεων! συνηθως σε οποιαδηποτε χωρα νοικιαζα αμαξι κ τελειωνα αλλα αυτη τη φορα δεδμενου οτι θα ταξιδεψω μονος το κοστος ειναι αφταστο! γνωριζει κανεις πως μπορω να βρεθω στην cueva de los portales(ειναι η σπηλια καταφυγιο του τσε) στην διαδρομη προς το βιναλες? δν νμζω η viazul να αφηνει εκει!
ακομη με ενδιαφερει η φαρμα κροκοδειλων στην playa larga επισης ομως εκτος διαδρομης προς σιενφουεγκος η τρινιδαδ! καθε προταση η συμβουλη για το πως μπορω να βρεθω εκει πολυτιμη...
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Προτιμούμε να μείνουμε Βινιάλες και να επιστρέψουμε Αβάνα για μια μέρα πριν πάμε Σιενφουεγος. Θα αφήσουμε τις βαλίτσες στο κατάλυμα όπως με συμβουλέψατε. Αυτό που θέλω να οριστικοποιήσω είναι το πρόγραμμα και η σειρά έτσι ώστε αύριο κιόλας να ξεκινήσω το κλείσιμο γιατί φτάνει ο καιρός και άρχισα να αγχώνομαι. Είναι το πρώτο μου υπερατλαντικό γι'αυτό γίνομαι τόσο πρήχτης. Γιώργο δεν το είπα για να το πω ότι θα χαρώ να σου κάνω το τραπέζι στην Αβάνα, και αν βιάζεσαι έστω ένα μοχίτο. Λοιπόν, λέω να το κάνω 1η 2η Αβάνα 3η 4η Βινιάλες 5η Αβάνα 6η Σιενφουεγος 7η 8η Τρινιδάδ 9η Αβάνα. Μήπως είναι πολλές οι 2 μέρες στο βινιάλες και καλύτερα να τις βάλω αλλού? Βολεύει καλύτερα να πάω πρώτα σιενφουέγος και μετά τρινιδάδ ή το ανάποδο δεδομένου οτι την τελευταία μέρα επιστρέφω Αβάνα για το τελευταίο βράδυ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.015
Likes
20.221
Φίλε, επειδή σε βλέπω στριμωγμένο με τις μέρες, δε βγάζεις έξω το Σιενφουέγος να είσαι άνετος; Το Βινιάλες είναι πολύ ωραίο, αξίζει 2 νύχτες, εγώ μετάνιωσα που πήγα μόνο μία. Όπως και η Αβάνα αξίζει κάργα. Επίσης, αυτό το Βινιάλες-Αβάνα-Σιενφουέγος μου φαίνεται σκότωμα, καλύτερα μια κι έξω στα ανατολικά από Βινιάλες, να περάσεις και από Σάντα Κλάρα για προσκύνημα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Σιενφουέγος είχα μια διανυκτερευση αλλά ηταν Σάββατο κ ηταν υπέροχα. Η μαλεκον ηταν γεμάτη με κοσμο, εκατονταδες ατομα, δεν ξέρω πως είναι τις αλλες μέρες. Περάσαμε φανταστικά.. Βέβαια σαφως είναι κουραστικό να κανείς πολλές εναλλαγές στο ταξίδι, ειδικα όταν υπαρχουν αποστασειε
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
GTS έτσι και αλλιώς θα πάω προς Σιενφουέγος γιατί δεν χάνω με τίποτα το Τρινιδάδ. Μπορείτε συνεπώς να μου προτείνετε τον καλύτερο τρόπο να περάσω αυτές τις 9 ολόκληρες μέρες (9 διανυκτερεύσεις) έτσι ώστε να κάνω όσα περισσότερα με το δεδομένο ότι αφού είμαι για 9 μέρες μόνο δε θέλω να φάω άπειρες ώρες στο δρόμο? Το δικό μου πλάνο είναι είτε 1) Αβάνα Αβάνα Βινιάλες Βινιάλες Αβάνα Σιενφουέγος Τρινιδάδ Τρινιδάδ Αβάνα είτε 2) Αβάνα Αβάνα Βινιάλες Αβάνα Αβάνα Σιεν, Τρινιδάδ Τρινιδάδ Αβάνα. Η αβάνα ανάμεσα σε βινιάλες και σιεν μπαίνει μόνο και μόνο για να σπάσω ένα μεγάλο ταξίδι σε 2 μικρά. Άμα θεωρείται οκ να ξεκινήσω το κλείσιμο των casa έστω της Αβάνας από τώρα. Γιώργο περιμένω και την δική σου πρόταση σαν ειδικός. Και κάτι τελευταίο, με πουρμπουάρ τι γίνεται στην Κούβα, που δίνω οπωσδήποτε και πόσο είναι το αναμενόμενο?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.773
Likes
7.404
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Επειδη για 9 μερες ειναι πολλες οι αλλαγες και ελλειψει δικου σας αυτοκινητου θα ειναι πιο κουραστικα και εγω θα εβγαζα το Σιενφουεγος για διανυκτερευση οπως σοφά προτεινει o GTS .
Μπορεις να κατεβεις εκει , να περασεις 2-3 ωριτσες και μετα να συνεχισεις για Τρινιδαδ .
Η αυτο που κανουν πολλοι ειναι να βαλεις την νυχτα στο Τρινιδαδ ( 3 συνολο ) και να πας με Κτελ ή ταξι επισκεψη στο Σιενφουεγος οσες ωρες θελεις .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.773
Likes
7.404
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για παμε παλι , ποσες νυχτες εχεις στην Κουβα ; ( νυχτες οχι ημερες )

Μπορεις να δεις εαν εχει δρομολογιο Βινιαλες ( ή Πιναρ δελ Ριο ) για Τρινιδαδ και ποσες ωρες ειναι ;
Ενημερωσε με σε παρακαλω .
Ισως μπορεσω να σου προτεινω ενα προγραμμα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.921
Likes
52.130
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αβάνα ανάμεσα σε βινιάλες και σιεν μπαίνει μόνο και μόνο για να σπάσω ένα μεγάλο ταξίδι σε 2 μικρά
Δεν έχει νόημα αυτό. Βινιάλες-Σιενφουέγος είναι 5 ώρες (που θα γίνουν μέσα σε ταξί, άνετα και φτηνά λόγω της ένωσης αυτοκινητιστών).
Αντίθετα Βινιάλες-Αβάνα είναι 3 ώρες με ταξί (4 με βιασούλ) και Αβάνα-Τρινιδάδ 4 ώρες με ταξί (6 με βιασούλ).

Άντε να υποθέσουμε ότι θα τάκνεις όλα με ταξί. Τι κέρδισες δηλαδή; Ότι έκανες μια ώρα λιγότερη; Κια για υτή την ώρα να ξαναπάς στην Αβάνα, ξανά-μανά ωβαλίστες κι είσοδος-έξοδος από την πόλη; Το Σιενφουέγος αξίζει οπωσδήποτε μια διανυκτέρευση, ειδικά αν είναι ΣΚ.

Φιλοδώρημα δίνεις σε όποιον τον αξίζει, όποιον δούλεψε και δε στα έπρηξε για φιλοδώρημα. Στους ιδιοκτήτες των σπιτιών και των αυτοκινήτων δε δίνεις, είναι πλούσιοι αυτοί για τα δεδομένα της χώρα, μη σου πω και της Ελλάδας. Στα εστιατόρια αφήνεις ένα 10%, από αυτό πληρώνονται οι σερβιτόροι, εκτός κι αν το 10% συμπεριληφθεί στο λογαριασμό σου. Όποιος άνθρωπος σε εξυπηρετεί (ειδικά αν είναι δημόσιος υπάλληλος που πληρώνεται 9 ευρώ το μήνα) το αξίζει και το έχει ανάγκη το φιλοδώρημα. Π.χ. πας στο σούπερ μάρκετ, δεν καταλαβαίνεις ποιο νερό είναι με γκάζι ή ποιο παγωτό τρώγεται ή αν η τάδε κονσέρβα περιέχει αρακά που είσαι αλλεργικός, καταβάλλει μια φιλότιμη προσπάθεια το παλικαράκι στο ταμείο να στα εξηγήσει στα φτωχά Αγγλικά του, ε αντί για 10,20cuc που έκανε ο λογαριασμός, του αφήνεις 11, θα το εκτιμήσει ιδιαιτέρως. Εγώ κάθε φορά που δεν προσπαθούν να με εξαπατήσουν τους αφήνω 5-10 σεντς (π.χ. στην αγορά που συνήθως πάνε να σε υπερχρεώσουν). Καραμελίτσες και τετράδια σε παιδάκαι δε δίνω, φωνάζουν οι γονείς και οι δάσκαλοί τους κι έχουν δίκιο. Όποα κυρία καθαρίζει τουαλέτες και δε ζητάει φιλοδώρημα, της δίνω, αυτές που είναι επίμονες και θέλουν κι ένα ευρώ ολόκληρο από μένα δεν παίρνουν μία. Ο καλός άνθρωπος που σταμάτησε να μας βοηθήσει μισή ώρα κάτω από τον ήλιο να μας αλλάξει το λάστιχο αξίζει τουλάχιστον δυο μπύρες, όπως κι η κυρία στο ταμείο της βιασούλ που έκατσε να σου εξηγήσει όλα τα δρομολόγια ή μια κυρία στις τουριστικές πληροφορίες που ήταν εξυπηρετική. Οι μισθοί είναι άθλιοι και εντελώς αναντίστοιχοι με το κόστος ζωής, όποιος δουλεύει για κρατικό μισθό και κάνει καλά τη δουλειά του είναι ήρωας κι αξίζει το φιλοδώρημά σου, ας είναι και μικρό.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.921
Likes
52.130
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για παμε παλι , ποσες νυχτες εχεις στην Κουβα ; ( νυχτες οχι ημερες )

Μπορεις να δεις εαν εχει δρομολογιο Βινιαλες ( ή Πιναρ δελ Ριο ) για Τρινιδαδ και ποσες ωρες ειναι ;
Ενημερωσε με σε παρακαλω .
Ισως μπορεσω να σου προτεινω ενα προγραμμα .
Ξαναλέω αν έχει η βιασουλ δρομολόγιο από βινιαλες για Τρινιδάδ θα είναι ατελείωτο. Αντίθετα, υπάρχει καθημερινά υπηρεσία shared taxi από το τουριστικό γραφείο για Σιενφουεγος χωρίς καμία ταλαιπωρία και σχεδόν τις μισές ώρες της βιασουλ και σε αφήνει και στην πόρτα του σπιτιού σου.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.449
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Συμφωνω με οσα εχουν ειπωθει για τη διαδρομη βινιαλες- σιενφουεγος. Την εκανα το μαρτιο με ταξι κ δεν ηταν καθολου κουραστικη.
Επισης αφου φτανεις πρωι στην αβανα γιατι δε σκεφτεσαι το ενδεχομενο να φυγεις κατευθειαν για βινιαλες με ταξι;; Συνεχιζεις μετα κανονικα το προγραμμα σ κ μενεις στο τελος 4νυχτες σερι στην αβανα για να την απολαυσεις κ να μην εχεις κ τα πηγαινε ελα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.297
Μέλη
39.275
Νεότερο μέλος
loukiasofroniou60

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom