Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπεριζω όλους του συμφορουμιτες .να ρωτήσω έχει κανείς κλείσει transfer από το αεροδρόμιο της Αβάνας με το travel republic έχει 10€ to share transfer.το θέμα είναι άμα σε περιμένει κάποιος στο αεροδρόμιο με πινακίδα με το όνομα σου
Είναι χαοτικό. Με δεδομένο ότι ο πρωτος επιβάτης βγαίνει στα 45 λεπτά και ο τελευταίος στις 2,5 ώρες συν το ότι κάποιοι έχουν τελωνεία, άλλοι θέλουν να κάνουν συνάλλαγμα κλπ, σχεδόν οπότε πάω στο αεοδρομιο τσακώνονται με τους πελατες τους.

Αν είστε 2 άτομα, κοστίζει σχεδόν τον ίδιο να πάρετε δικό σας ταξί. Ακόμη πιο εύκολα, μόλις βγείτε από το αεροδρόμιο, μιλάτε με κάποιον που Επίσης ψάχνει ταξί και μοιράζεστε το κόστος, πιο φτηνά σας βγαίνει.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Δηλαδή παίζει να κουραστούν να σε περιμένουν και να φυγουν ?θα είμαι μόνος μου οποτε δεν μπορω να μοιραστω Τα έξοδα με κάποιον.μονο αν τύχει και βρω κάποιον που περιμένει ταξί.σκεφτομαι να το κλείσω ξέρεις Γιώργο αν σε περιμενουν με ταμπέλα με το όνομα σου?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς, αλλά έχω δει πελάτες τους που βγαίνουν σχετικά γρήγορα από τον έλεγχο να περιμένουν με τις ώρες και να γκρινιάζουν. Μετά από 20 και βάλε ώρες ταξίδι θα περιμένεις ένα δίωρο η τρίωρο παραπάνω για να γλιτώσεις τι; πέντε πεσος;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς, αλλά έχω δει πελάτες τους που βγαίνουν σχετικά γρήγορα από τον έλεγχο να περιμένουν με τις ώρες και να γκρινιάζουν. Μετά από 20 και βάλε ώρες ταξίδι θα περιμένεις ένα δίωρο η τρίωρο παραπάνω για να γλιτώσεις τι; πέντε πεσος;
15 cuc γλιτωνεις αλλά άμα είναι να περιμένεις 2 Ώρο μετά από 19 ώρες πτήση δεν το συζητάω θα πάρω ταξί .ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
15 cuc γλιτωνεις αλλά άμα είναι να περιμένεις 2 Ώρο μετά από 19 ώρες πτήση δεν το συζητάω θα πάρω ταξί .ευχαριστώ
Από το αεροδρόμιο ο μόνος τρόπος να πας στην πόλη είναι το ταξί. Άρα όλοι όσοι βγαίνουν παίρνουν ταξί. Ε, στην κυμάτων ταξί Ρωτάς κάποιον αν θέλει να μοιραστείτε το ταξί και αντί για 25 πληρώνεις 12,5. Η διαφορά σε σχέση με την υπηρεσία που πρότεινες είναι 2,5cuc. Ακόμη και στην ουρά για συνάλλαγμα αν ρωτήσεις το μπροστινό σου, πάντα κάποιον βρίσκεις.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Από το αεροδρόμιο ο μόνος τρόπος να πας στην πόλη είναι το ταξί. Άρα όλοι όσοι βγαίνουν παίρνουν ταξί. Ε, στην κυμάτων ταξί Ρωτάς κάποιον αν θέλει να μοιραστείτε το ταξί και αντί για 25 πληρώνεις 12,5. Η διαφορά σε σχέση με την υπηρεσία που πρότεινες είναι 2,5cuc. Ακόμη και στην ουρά για συνάλλαγμα αν ρωτήσεις το μπροστινό σου, πάντα κάποιον βρίσκεις.
Ok σε ευχαριστώ Γιωργο. Να σε ρωτήσω επειδή έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι περιμένεις μεγάλες ουρές για συνάλλαγμα στο ανταλακτηριο του αεροδρόμιο,οι ταξιτζήδες δέχονται ευρω ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ok σε ευχαριστώ Γιωργο. Να σε ρωτήσω επειδή έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι περιμένεις μεγάλες ουρές για συνάλλαγμα στο ανταλακτηριο του αεροδρόμιο,οι ταξιτζήδες δέχονται ευρω ?
Συνήθως όχι. Αλλά και να δέχονται, αν δεν αλλάξεις στο αεροδρόμιο πάλι θα πρέπει να κάνεις συνάλλαγμα στην πόλη όπου συνήθως οι ουρές είναι χειρότερες. Εν πολλοίς εξαρτάται και από την ώρα και το σε ποιο αεροδρόμιο φτάνεις.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Στα ξενοδοχεία δεν αλλαζουν χρήματα ?
 

Mike poim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα και από εμένα.πρωτη φορά στην Κούβα στα. μέσα Δεκέμβρη..το φόρουμ υπέροχο και οι πληροφορίες πολύ χρήσιμες.θα είμαστε δυο άτομα για 15 μέρες.πεντε σε Αβάνα 4 σε βάραντερο και τις υπόλοιπες δεν ξέρουμε ακόμα. περιμενω προτάσεις.υπαρχει περίπτωση να νοικιάσω μηχανη στην Αβάνα?



Ρπερα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και από εμένα.πρωτη φορά στην Κούβα στα. μέσα Δεκέμβρη..το φόρουμ υπέροχο και οι πληροφορίες πολύ χρήσιμες.θα είμαστε δυο άτομα για 15 μέρες.πεντε σε Αβάνα 4 σε βάραντερο και τις υπόλοιπες δεν ξέρουμε ακόμα. περιμενω προτάσεις.υπαρχει περίπτωση να νοικιάσω μηχανη στην Αβάνα?



Ρπερα
Μηχανάκι ναι.
Για τις 6 μέρες που σας μένουν, εγώ θα πήγαινα 2 Βινιαλες, 1 σιενφουεγος, 2 τρινιδαδ, 1 ματανσας
 

Mike poim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γιώργο ευχαριστώ.με νοικιασμένο μηχανάκι μπορείς να βγεις από την πόλη?π.χ να πας από Αβάνα βάραντερο? υπάρχει δυνατότητα για Έλληνα ξεναγό? Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom