Ιταλία Αξιοθέατα στη Ρώμη

Porfyria

Member
Μηνύματα
115
Likes
209
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Επίσης, διάβασα ότι στις 25 Απριλίου (ημέρα που φτάνουμε Ρώμη) είναι αργία γιατί είναι η ημέρα απελευθέρωσης. Γνωρίζει κανείς αν θα έχουν απεργία τα ΜΜΜ; Ή από που μπορώ να δω για τις απεργίες στα ΜΜΜ; Και αν έχουν, ποιες είναι οι εναλλακτικές για μετακίνηση από το αεροδρόμιο Τσιαμπίνο προς το κέντρο της Ρώμης; Μόνο το ταξί;
Στις 25 Απριλίου δεν υπάρχει απεργία των ΜΜΜ, παρά μόνο κάποιες τροποποιήσεις δρομολογίων σε κάποια λεωφορεία που δεν νομίζω να σε επηρρεάσουν.
25 aprile a Roma: ecco l'elenco dei bus deviati e delle strade chiuse al traffico per la Festa della Liberazione
Εδώ επίσης τα ωράρια λειτουργίας του μετρό για τις 25 Απριλίου.
Orari metro Roma 25 aprile 2024: a che ora chiude? | Info utili
Στις 26 Απριλίου τα λεωφορεία έχουν στάση από 08:30 έως 12:30.
Sciopero dei mezzi a Roma: venerdì 26 aprile autobus fermi per quattro ore
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Γεια σας! Ερώτηση! Στην Αρχαία αγορά και στον λόφο παλατίνο μπορώ να μπω χωρίς να έχω αγοράσει ενιαίο εισιτήριο με το Κολοσσαίο; Αν ναι, από που θα βγάλω εισιτήριο για να μπω; Γιατί εγώ γνωρίζω μόνο για το επίσημο σάιτ του Κολοσσαίου, στο οποίο όμως βγάζεις εισιτήριο και για τα 3 αξιοθέατα.
Επίσης, διάβασα ότι στις 25 Απριλίου (ημέρα που φτάνουμε Ρώμη) είναι αργία γιατί είναι η ημέρα απελευθέρωσης. Γνωρίζει κανείς αν θα έχουν απεργία τα ΜΜΜ; Ή από που μπορώ να δω για τις απεργίες στα ΜΜΜ; Και αν έχουν, ποιες είναι οι εναλλακτικές για μετακίνηση από το αεροδρόμιο Τσιαμπίνο προς το κέντρο της Ρώμης; Μόνο το ταξί;
Καλημέρα. Απο όσο γνωρίζω υπάρχει ενιαίο 24 ωρών για τα 3 αξιοθέατα.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με επίσκεψη στη Villa Borghese. Μπαίνω στο επίσημο site και μου βγάζει επιλογές μέχρι 31/10 και όλες τις ημερομηνίες χωρίς διαθεσιμότητα. Για πιο μετά που ενδιαφέρομαι (9/11) δεν έχει ανοίξει άλλες επιλογές. Λογικά πρέπει να το κοιτάω καθημερινά για να προλάβω μόλις ανοίξει η επιλογή για την ημερομηνία που με ενδιαφέρει;
Ευχαριστώ.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Εισιτηρια για Παλατινο Λοφο, Ρωμαικη Αγορα, και Κολοσσαιο απο που ειναι ασφαλεστερο να προμηθευτω;Για villa borghese δε μπορω να βγαλω ακρη αφου δε μου βγαζει καθολου επιλογες για διαθεσιμες ημερομηνιες.Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.602
Likes
4.181
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να επισκεφθεί κάποιος τη Ρώμη αυτή τη στιγμή, ειδικά αν πρόκειται για πρώτη φορά. Λόγω του Ιωβηλαίου το 2025, η πόλη είναι εργοτάξιο. Θα έλεγα όποιος προγραμματίζει επίσκεψη να τσεκάρει το πρόγραμμα των εργασιών, γιατί μπορεί να απογοητευτεί. Αν κάποιος επίσης την επισκέφθηκε προσφάτως, καλό είναι να μας δώσει μια εικόνα...
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να επισκεφθεί κάποιος τη Ρώμη αυτή τη στιγμή, ειδικά αν πρόκειται για πρώτη φορά. Λόγω του Ιωβηλαίου το 2025, η πόλη είναι εργοτάξιο. Θα έλεγα όποιος προγραμματίζει επίσκεψη να τσεκάρει το πρόγραμμα των εργασιών, γιατί μπορεί να απογοητευτεί. Αν κάποιος επίσης την επισκέφθηκε προσφάτως, καλό είναι να μας δώσει μια εικόνα...
Ωχ!Εχω κλεισει εισιτηρια εδω και μηνες για 8-11 Νοεμβρη.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.602
Likes
4.181
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ωχ!Εχω κλεισει εισιτηρια εδω και μηνες για 8-11 Νοεμβρη.
Η εικόνα μερικών αξιοθέατων πριν 1 βδομάδα
Rome Italy, Rome Looks Like This in October 2024, Walk from The Colosseum to the Trevi Fountain.

Edit : Η Ρώμη είναι τέλεια και θα περάσεις φανταστικά έτσι κ αλλιώς. Αλλά οκ, όσο να ναι είναι σπάσιμο να μη μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία χωρίς σκαλωσιές. Τουλάχιστον για όποιον δεν έχει κλείσει ακόμα να το λάβει υπόψιν του.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.485
Likes
9.476
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να επισκεφθεί κάποιος τη Ρώμη αυτή τη στιγμή, ειδικά αν πρόκειται για πρώτη φορά. Λόγω του Ιωβηλαίου το 2025, η πόλη είναι εργοτάξιο.
Οχι μονο λογω του ιωβηλαιου. Οπως εχει πει ο Δημος, τα εργα θα τελειωσουν το 2027. Που θα ξεκινησουν αλλα…να μην παμε ποτέ;
ισα ισα μερικα προσφερουν και αλλη οπτικη..ζωντανη πολη με απαραιτητα εργα συντηρησης.
Ωχ!Εχω κλεισει εισιτηρια εδω και μηνες για 8-11 Νοεμβρη.
Πηγαινε ανετα. Ολα ανοικτα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.602
Likes
4.181
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οχι μονο λογω του ιωβηλαιου. Οπως εχει πει ο Δημος, τα εργα θα τελειωσουν το 2027. Που θα ξεκινησουν αλλα…να μην παμε ποτέ;
ισα ισα μερικα προσφερουν και αλλη οπτικη..ζωντανη πολη με απαραιτητα εργα συντηρησης.
Ε, τώρα τι θετικό να δω σε αυτό ως τουρίστας. Τι άλλη οπτική να δω όταν πάω κ βλέπω την trevi χωρίς νερό, τη navona με σκαλωσιές, το sant' Angelo, το Εμανουελε εργοτάξιο (καλά το τελευταίο δεν πειράζει :haha:) κτλ... Το κακό είναι ότι το κάνουν μαζικά σχεδόν σε όλα τα αξιοθέατα.
Την αγαπάμε τη Ρώμη αλλά ναι, μπορεί να περιμένει και μέχρι το 2027 αν χρειαστεί. Τόσα μέρη, τόσες πόλεις υπάρχουν, ακόμα και στην Ιταλία. Ας την δει κάποιος όπως της αξίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.586
Μηνύματα
902.527
Μέλη
39.328
Νεότερο μέλος
ChristossV

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom