Ανέκδοτα

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γυναικοελληνικό Λεξικό

Ναι=Όχι.
Όχι=Ναι.
Ίσως=Όχι.
Λυπάμαι=Θα σε κάνω εγώ να λυπηθείς σύντομα.
Κάνε ό,τι θες=θα μου το πληρώσεις αυτό αργότερα.
Είναι δική σου η απόφαση=Η σωστή απόφαση θα έπρεπε να είναι εμφανής μέχρι τώρα.
Πρέπει να μιλήσουμε=Πραγματικά το έχω ανάγκη να σε πεθάνω στην γκρίνια.
Έχω ανοιχτή σχέση=Κοίτα, έρχεται σπίτι και με πηδάει ένας τύπος αυτό το διάστημα, αλλά δεν με θέλει με τίποτα για σχέση του, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να με πηδήξεις κι εσύ.
Είμαι open minded=Πρόκειται να σε ταράξω στο κέρατο.
Δυσκολεύομαι γιατί κάνω πιο εσωτερικές σχέσεις= ψάχνω ένα άλλου είδους δέσιμο=Το 'χω κλείσει το μαγαζί.
Όχι, δεν έχω τίποτα, ιδέα σου είναι=Τολμάς και ρωτάς κι από πάνω ηλίθιε τι έχω.
Πρέπει να μάθουμε να επικοινωνούμε σωστά= Γίνε επιτέλους λίγο ρομαντικός και σβήσε τα φώτα.
Έχω κάνει κυτταρίτιδα/έχω πάρει τρία κιλά. Πιστεύεις ότι ο πισινός μου είναι μεγάλος;=Πες μου ότι είμαι πιο σέξι από τη Μόνικα Μπελούτσι.
Μόνο με εσένα το έχω κάνει αυτό=Μου έχουν βγει κάτι ενοχές ότι έχω ξεφύγει στο σεξ.


Αντροελληνικό λεξικό


Πεινάω=Πεινάω.
Νυστάζω=Νυστάζω.
Είμαι κουρασμένος=Είμαι κουρασμένος.
(σ.σ. Βλέπουμε μέχρι εδώ ότι οι άντρες αυτό που λένε, αυτό εννοούν. Σε όλες τις υπόλοιπες εκφράσεις, εννοούν άλλο, αλλά τουλάχιστον πάντα
το ίδιο πράγμα).

Θέλεις να πάμε σινεμά ένα βράδυ;= Θέλω να σε πηδήξω.
Να πάμε για φαγητό ένα βράδυ να τα πούμε καλύτερα=Θέλω να σε πηδήξω.
Μπορώ να σε παίρνω τηλέφωνο καμιά φορά;=Θέλω να σε πηδήξω.
Θέλεις να χορέψουμε;=Θέλω να σε πηδήξω.
Ωραίο φόρεμα!:=Ωραίο στήθος/πισινός. Μπορώ να σε πηδήξω;
Βαριέμαι=Να σε πηδήξω;
Σ΄αγαπώ=Θέλω να σε πηδάω ό,τι ώρα θέλω.
Θα με παντρευτείς;=Θα το κάνω παράνομο για σένα να σε πηδάνε κι άλλοι
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η ιδιοκτήτρια μιας παπαγαλίνας είχε απελπισθεί να την ακούει καθημερινά να λέει...

"Είμαι πολύ ξαναμμένη, θέλεις να κάνουμε τρελίτσες;"

Η γυναίκα δεν ξέρει τι να κάνει και μετά από καιρό καταλήγει στον παπά της ενορίας της.

- Παπά μου ...τo και τo. Τι θα κάνω με την παπαγαλίνα μου; Ο κόσμος που μπαίνει μέσα στο σπίτι μου, την ακούει να λέει αυτά τα πράγματα και δεν ξέρω τi μπορεί να σκέφτονται για μενα...

- Τέκνον μου μην ανησυχείς, νομίζω πως ξέρω την λύση. Εγώ έχω δύο πολύ θεοσεβούμενους παπαγάλους. Από το πρωί μέχρι το βράδυ διαβάζουν την Βίβλο και προσεύχονται.... Εάν φέρεις την παπαγαλίνα σου και περάσουν μαζί κάποιο χρόνο ίσως να την επηρεάσουν θετικά και το ρεπερτόριό της να αλλάξει. Τι λες;

- Καταπληκτική ιδέα πάτερ!

Έτσι την επόμενη μέρα βάζουν την παπαγαλίνα μέσα στο κλουβί. Με το που βλέπει η παπαγαλίνα τους παπαγάλους τους λέει: "Είμαι πολύ ξαναμμένη. Θέλετε να κάνουμε τρελίτσες;".

Τότε ο ένας παπαγάλος κοιτάει τον άλλο και λέει:

- Πέτα τη Βίβλο ρε... Οι προσευχές μας εισακούσθησαν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ήτανε δυο φίλοι, ηλικίας γύρω στα σαράντα, παντρεμένοι, με παιδιά. Ένα βράδυ πηγαίνουν σε ένα μπαρ για να πιούν ένα ποτό. Εκεί που κάθονται, βλέπουν να μπαίνει μια ψηλή όμορφη, μελαχρινή, γυναικάρα. Λέει ο… ένας στον άλλο:

- Ουάου, τι γυναικάρα. Θα πάω να της την πέσω.
- Όχι ρε! Μην είσαι μαλάκας, παντρεμένος άνθρωπος, του λέει ο άλλος.

Αυτός δεν ακούει τίποτα.

- Πρέπει να σου πω και κάτι που δεν ξέρεις, του ξαναλέει ο άλλος. Είναι στραβή, δε βλέπει. Την ξέρω.
- Ε και τι; Ρατσιστής είμαι εγώ; απαντάει ο άλλος και πλησιάζει την κοπέλα.

- Σπίτι μου ή σπίτι σου;
- Σπίτι μου, λέει αυτή.
- Μισό λεπτό να πάρω τη γυναίκα μου να της το πω.

Η κοπέλα κοκάλωσε.

- Μα καλά, τόση ειλικρίνεια έχετε στην σχέση σας;
- Α, όλα κι όλα. 15 χρόνια με τη Γωγώ, πάντα λέμε την αλήθεια μεταξύ μας.

Βγάζει το κινητό, παίρνει τη Γωγώ και της λέει:

- Έλα Γωγώ, θα αργήσω να γυρίσω σπίτι, γιατί μου έκατσε μια στραβή!!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Ένας Ταλιμπάν που τρέχει στην έρημο για να σωθεί από τούς Αμερικανούς, ψάχνει απεγνωσμένα να βρει νερό. Ξαφνικά βλέπει στο βάθος κάτι σαν ανθρώπινη φιγούρα και με αναπτερωμένο το ηθικό τρέχει προς τα εκεί. Φτάνοντας βρίσκει έναν γέρο Εβραίο που πουλάει γραβάτες... Τον ρωτάει ο Ταλιμπάν: - Μήπως έχεις νερό; - Όχι, τού λέει ο Εβραίος και συνεχίζει, μήπως θες να αγοράσεις μία γραβάτα; Λόγω εκπτώσεων κοστίζει μόνο 50 ? - Είσαι μαλ*κας, τού απαντάει ο Ταλιμπάν. Εγώ ψάχνω για νερό για αν επιζήσω και εσύ θες να μού πουλήσεις μια γραβάτα και μάλιστα σε εξωφρενική τιμή; Κανονικά έπρεπε να σε «καθαρίσω» ηλίθιε, αλλά έχε χάρη που δεν έχω χρόνο. - Σαν καλός Εβραίος θα σου δείξω την ανωτερότητα μου παρ' όλο που με μισείς και θες και να με σκοτώσεις, τού απαντά ο Εβραίος. Σε δύο χιλιόμετρα από εδώ υπάρχει μία ταβέρνα που έχει όσο κρύο νερό θες και μάλιστα τσάμπα. Αυτό, για να ξέρεις τί άνθρωποι είμαστε εμείς οι Εβραίοι. Βρίζοντας ο Ταλιμπάν, τρέχει προς την κατεύθυνση που τού είπε ο Εβραίος. Μία ώρα αργότερα,... επιστρέφει σχεδόν πεθαμένος και λέει στον Εβραίο: ...... «Ο κωλοαδελφός σου δεν με αφήνει να μπω στο μαγαζί του χωρίς γραβάτα!».
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
E: “Γιατί η Ελλάδα απέτυχε να πάρει την τελευταία δόση από τη βοήθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΔΝΤ;
A: Γιατί κανείς στην Ελλάδα δεν δουλεύει τόσο, για να συμπληρώσει τη σχετική αίτηση.”


E: “Ένας Έλληνας, ένας Ιρλανδός και ένας Πορτογάλος μπαίνουν σε ένα μπαρ και παραγγέλνουν ένα ποτό. Ποιος πληρώνει το λογαριασμό;
A: Ένας Γερμανός.”


- “Για 400 ευρώ μπορείτε να υιοθετήσετε έναν Έλληνα. Θα μένει στο σπίτι σας, θα κοιμάται αργά, θα πίνει καφέ, θα τρώει και μετά θα παίρνει έναν υπνάκο, ώστε να μπορέσετε να πάτε στη δουλειά.”


E’: “Πόσοι Ευρωπαίοι υπουργοί οικονομικών χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα;
A; Κανείς. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη λάμπα.”



Το πλέον δηκτικό ανέκδοτο δημοσιεύθηκε, με αφορμή την πρόσφατη σύνοδο κορυφής:

“Πρόγραμμα εργασιών του ευρωπαϊκού συμβουλίου
19:15 Δείπνο εργασίας
20:00 Διμερείς συναντήσεις/Σύνοδος χωρών Ευρωζώνης
22:00 Συνέντευξη τύπου
22:05 Ο Μπερλουσκόνι κατευθύνεται σε νυχτερινό club και κερνάει τα ποτά. Η Μέρκελ απορρίπτει την πρόσκληση επειδή έτσι θέλει να κάνει, ο Σαρκοζί γιατί πρέπει, και ο Παπανδρέου γιατί δεν έχει χρήματα για το ΤΑΞΙ της επιστροφής”.


Απο το 24h.gr
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι .... ατέλειωτες γνώσεις του μαθητή Σουζούκι!!!

Φθινόπωρο και πρώτη μέρα στα θρανία για τους μαθητές του αμερικανικού κολεγίου.
Η δασκάλα παρουσιάζει στα αμερικανάκια έναν καινούριο συμμαθητή τους, τον Ιάπωνα Σακίρο Σουζούκι (γιο του διευθυντή της Σόνυ) και το μάθημα αρχίζει με μικρές ερωτήσεις ιστορίας.
«Για να δούμε λοιπόν, πόσο καλοί είστε στην αμερικανική ιστορία;» λέει η δασκάλα.
«Ποιος είπε “δώστε μου ελευθερία ή δώστε μου θάνατο;”»
Κάποιοι μουρμουρίζουν αλλά κανείς δεν σηκώνει το χέρι του, εκτός από τον καινούριο:
«Ο Πάτρικ Χένρυ το 1775 στη Φιλαδέφεια», απαντά.
«Μπράβο Σουζούκι, και ποιος είπε: “Κυβέρνηση του λαού, από το λαό και για το λαό?”», ξαναρωτά την τάξη η δασκάλα.
«Ο Αβραάμ Λίνκολν, το 1863 στο Γκέτυσμπουργκ», απαντά και πάλι ο Σουζούκι.
Η δασκάλα κοιτάζει αυστηρά την τάξη και λέει:
«Ντροπή σας! Ο Σουζούκι είναι γιαπωνέζος και ξέρει την αμερικανική ιστορία καλύτερα από σας!»
Τη σιωπή στην τάξη σπάει μια μικρή φωνή από τα πίσω θρανία:
«Ρε δεν πάτε να γαμηθείτε όλοι, μαλάκες γιαπωνέζοι!»
«Ποιος το είπε αυτό;;;» ρωτάει αυστηρά η δασκάλα.
Ο Σουζούκι σηκώνει το χέρι του και χωρίς να περιμένει λέει: «Ο στρατηγός Μακάρθουρ, το 1942, στη διώρυγα του Παναμά και ο Λι Ιακόκα, το 1982 στη γενική συνέλευση της Τζένεραλ Μότορς»
Η τάξη βυθίζεται στη σιωπή. «Θέλω να ξεράσω», ακούγεται μια ξεψυχισμένη φωνή.
«Ποιος το είπε αυτό;;;» ξαναρωτάει με το ίδιο βλοσυρό ύφος η δασκάλα.
Και ο Σουζούκι πετάγεται πάλι: «Ο Τζορτζ Μπους ο πρώτος, στον πρωθυπουργό Τανάκα κατά τη διάρκεια επίσημου δείπνου στο Τόκιο το 1991».
Ένας μαθητής σηκώνεται όρθιος και ξεσπάει: «Ρε δε μας παίρνεις καμιά πίπα, λέω γω!!!»
Και ο Σουζούκι, ψύχραιμα: «Μπιλ Κλίντον στη Μόνικα Λουίνσκι, το 1997, στο οβάλ γραφείο του Λευκού Οίκου».
Δυο τρεις μαθητές πετάγονται και φωνάζουν: «Α γαμήσου ρε μαλακισμένο, Σουζούκι».
Ατάραχος ο γιαπωνέζος:
«Βαλεντίνο Ρόσι, παγκόσμιο πρωτάθλημα μοτοσικλέτας, ράλι Νότιας Αφρικής, το 2002».
Κόλαση στην τάξη, οι μαθητές ουρλιάζουν και πετάνε καρέκλες, η δασκάλα έχει σωριαστεί λιπόθυμη και ξαφνικά ανοίγει η πόρτα και μπαίνει ο διευθυντής: «Ε, μα την Παναγία δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μπουρδέλο».
Και στο βάθος ακούγεται πάλι η φωνή του Σουζούκι:
«Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας, Κώστας Καραμανλής, το 2009, στην δεύτερη απόδραση από τον Κορυδαλλό με ελικόπτερο!!»
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Μια 45χρονη γυναίκα έπαθε καρδιακή προσβολή και τη μεταφέρανε επειγόντως στο νοσοκομείο.
Ενώ ήταν στο χειρουργείο, είχε μια υπερφυσική εμπειρία. Βλέποντας το Θεό, τονρώτησε...

- Ηρθε η ώρα μου;...
Εκείνος απάντησε:
- Οχι, έχεις να ζήσεις ακόμη για 43 έτη, 2 μήνες και 8 ημέρες.Αφού ανάρρωσε, η γυναίκα αποφάσισε να παραμείνει στο νοσοκομείο και έκανε πλαστική προσώπου, λιπαναρρόφηση, μεγένθυνση μαστών και αφαίρεση κοιλιακού λίπους.
Μάλιστα, κάλεσε και κομμώτρια να έρθει να της αλλαξει τα μαλλιά και έναν ορδοδοντικό να της κάνει "λίφτιγκδοντιών". Σκέφθηκε, αφού είχε τόσο καιρό μπροστάτης, ας τον ζούσε με τον καλύτερο τρόπο.
Μετά την τελευταία της πλαστική εγχείριση και, αφού ανάρρωσε, βγήκε από το νοσοκομείο, πέρασε το δρόμο και την πάτησε ένα ασθενοφόρο.

Περνώντας την πύλη του παραδείσου και φθάνοντας μπροστά στον Θεό, απαίτησε να μάθει τι συνέβη:
- Εσύ μου είπες ότι είχα ακόμη 43 χρόνια! Γιατί δεν με έσωσες από το ασθενοφόρο;;Κι εκείνος απάντησε...

Δεν σε αναγνώρισα...
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ήταν δυο φίλοι μουσικοί. Ξαφνικά πεθαίνει ο ένας από καρδιά…

Πέφτει σε μελαγχολία ο άλλος.
- Περνάει ο καιρός κι αυτός δε μπορεί ακόμα να αποδεχτεί την απουσία του φίλου του.
Κάθε μέρα παρακαλά το θεό να του παρουσιάσει για τελευταία φορά το φίλο του να τον δει έστω για λίγο.
-Ξαφνικά γίνεται ένα θαύμα κι εμφανίζεται μπροστά του...
Γρηγόρη! Πόσο μου έλειψες! Δεν το πιστεύω ότι σε βλέπω!...

-Κάθε μέρα ζω με την ελπίδα ότι όπου κι αν είσαι, περνάς καλά...
Όντως. Η αλήθεια είναι ότι περνάμε πολύ καλά...
Βασικά Σωτήρη εγώ αν ήρθα εδώ σήμερα είναι για να σου πω κάποια πράγματα.
- Καλά ή κακά;
- Και τα δύο.
- Πες τα καλά πρώτα...
- Τα καλά είναι ότι περνάμε καταπληκτικά... Συναυλίες συνεχώς...
Προχτές
έπαιζε ο Bob Marley κι από κάτω όλοι πίναμε μαύρο και τραγουδούσαμε
"No
Woman No Cry"... Πριν μια βδομάδα έπαιξε ο Kurt Cobain με τον Jim
Morisson, έχουν κάνει νέο γκρουπ πλέον... ʼσε σου λέω, πολύ καλά
σκηνικά...
- Απίστευτο! Αυτό είναι καταπληκτικό!... Και τα άσχημα; Ποια είναι
άσχημα;
- Εχμ... βασικά... βγήκαν αφίσες... παίζεις το Σάββατο...
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Ατάκες της κρίσης:

Σκέφτονται να κατέβουν στο Σύνταγμα για διαμαρτυρία οι ληστές και οι λωποδύτες. Κατηγορούν τη κυβέρνηση για μονοπωλιακές τακτικές στο επάγγελμα.

Γνωρίζω οικογένεια με 2 συνταξιούχους και 2 εργαζόμενους. Που να κάνω καταγγελία;

Εχω αρκετά χρήματα για να περάσω μέχρι το τέλος του μήνα. Του προηγούμενου...

Η αλήθεια είναι ότι με την παρούσα κυβέρνηση νιώθω μια ασφάλεια... και μια δίωξη... και μια αντιτρομοκρατική... και μια ΜΑΤ.

Tις προάλλες ένα αυτοκίνητο τράκαρε στη βιτρίνα ενός καταστήματος και ο καταστηματάρχης φώναξε: «Επιτέλους, μπήκε ένας άνθρωπος στο μαγαζί».

Σιγά τη ληστεία στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Κόλπο σαν το «λεφτά υπάρχουν» δεν έχει ξαναγίνει.


Έβγαλα το Δημοτικό. Έβγαλα το Γυμνάσιο και το Λύκειο. Έβγαλα και το Πανεπιστήμιο.
Τώρα για να βρω δουλειά πρέπει να βγάλω και διαβατήριο...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.641
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom