Νάξος Νάξος

hamurabi

Member
Μηνύματα
265
Likes
29
Παιδιά θέλω κάπου να φάω κάτι παραδοσιακό αλλά πολύ ποιοτικό και σε νορμάλ τιμή
Αύριο θα πάω στα χωριά στον Απείρανθο και δίπλα
Ίσως κάπου εκείπ,προτασεις;
Πείτε κ τι παραδοσιακο να δοκιμάσω.
Ευχαριστώ
 

noraki

Member
Μηνύματα
45
Likes
157
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΤΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Παιδιά θέλω κάπου να φάω κάτι παραδοσιακό αλλά πολύ ποιοτικό και σε νορμάλ τιμή
Αύριο θα πάω στα χωριά στον Απείρανθο και δίπλα
Ίσως κάπου εκείπ,προτασεις;
Πείτε κ τι παραδοσιακο να δοκιμάσω.
Ευχαριστώ
Το ρόστο (κοκκινιστό χοιρινό) που το σερβίρουν με πατάτες ή μακαρόνια και ο καλόγερος(μοσχάρι με μελιτζάνες) είναι δυο παραδοσιακά φαγητά που θα τα βρεις στην Απείρανθο.
 
Last edited:

MotherofDragons

New Member
Μηνύματα
3
Likes
8
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και έχοντας μόλις επιστρέψει από Νάξο είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου. Πρόκειται για μία ωραία επιλογή για διακοπές είτε για οικογένεια είτε για ζευγάρια. Τώρα εγώ που πήγα με μία φίλη η αλήθεια είναι πως υπήρξαν στιγμές που βαρεθήκαμε και είπαμε πως δεν κάναμε την καλύτερη επιλογή αλλά και πάλι γυρίσαμε με πολύ ωραίες εικόνες. Η πιο ωραία από αυτές για μένα ήταν η θέα της χώρας από το βράχο της πορτάρας αλλά και η ίδια η πορτάρα. Οι οργανωμένες παραλίες όπως ο Αγ. Προκοπιος είχαν πεντακάθαρα νερά σαν πισίνας αλλά το όλο σκηνικό θυμίζει παραλία της Αττικής και προσωπικά δε με συγκινεί καθόλου (σετ ξαπλώστρες 25-50€) και από εμένα είναι όχι. Ξέχασα να αναφέρω ότι κλείσαμε να μείνουμε σε κεντρικό σημείο της χώρας έχοντας την τρομερή φιλοδοξία ότι οι μετακινήσεις μας θα γίνονται άνετα με την τοπική συγκοινωνία. Όχι. Από την πρώτη κιόλας μέρα καταλάβαμε ότι οι αποστάσεις είναι τέτοιες που δεν υπήρχε περίπτωση να ευχαριστηθούμε τίποτα χωρίς μεταφορικό μέσο και τη δεύτερη μέρα νοικιάσαμε αμάξι και έτσι είδαμε μερικά πολύ όμορφα μέρη. Τοπ παραλία με διαφορά η Χαβάη, προσωπικά μόνο αυτή μου άρεσε, και ωραίες βόλτες στα χωριά Φιλότι και Απείρανθος για φαγητό, γλυκό. Για nightlife μάπα το καρπούζι, μόνο το swing ανταποκρινόταν κάπως στα γούστα μου αλλά και αυτό γεμίζει. Toro, ocean κτλ μην πέσετε στην παγίδα να πληρώσετε είσοδο χωρίς να δείτε καν περι τίνος πρόκειται. Σε στριμώχνουν σε ένα πασάκι έχοντας πληρώσει 20ρικο είσοδο με θεα τη μασχάλη του μπροστινού σου και μουσική τις επιτυχίες της σακιρα και της Ριάνα από το 2004. Επίσης σχετικά με τις παραλίες, είχα πάρει μαζί τη μάσκα μου γιατί λατρεύω να παρατηρώ το βυθό και παρότι ανοίχτηκα αρκετά δεν είδα ούτε σαρδέλα. Λίγους θα τους ενδιαφέρει βέβαια αυτό αλλά είπα να το μοιραστώ 😅 Φαγητό σουπερ, τεράστιες μερίδες και οι ντόπιοι στεναχωριούνται όταν δεν τελειώνετε το πιάτο οποτε πακετάκι μετά 😂 Συμπερασματικά χαίρομαι πολύ που είδα τη Νάξο πιστεύω πρεπει να πάει κάποιος έστω μια φορά αλλά ίσως είναι ένα ταξίδι που θα μπορούσα να το είχα αφήσει και για λίγο μεγαλύτερη ηλικία και για άλλη φάση, όχι διακοπές με κολλητή. Αυτά από εμένα!
 

Attachments

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.487
Likes
9.544
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom