Γαλλία Αεροπορικά για Παρίσι

jpsih

Member
Μηνύματα
263
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
παιδια σε τετοια διλλημματα μη ξεχνατε να υπολογιζετε το «πραγματικο κοστος» του εισητηριου..

δηλαδη η easy (και η καθε easy) εχει λιγο ακυρες ωρες πτησεων, για παραδειγμα να φυγεις απο βενιζελος απογευμα και απο τον προορισμο σου νωρις το πρωι, ετσι το οποιο οφελος απο την μειωμενη τιμη των εισητηριων το πληρωνεις πχ σε μια διανυκτερευση εξτρα στο ξενοδοχειο, συν την ανεση που σου προσφερουν οι μη loco (αν και για ευρωπαικα ταξιδια ειναι υποκειμενικο αυτο) και φυσικα οτι πετανε παντα στα κεντρικα αεροδρομια

συνεπως παντα υπολογιζω (προσωπικα) τι πρεπει να κλεισω βασει αυτης της λογικης..

greg ευχομαι να πας με το καλο στο μαγικο παρισι...
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Το ξέρω ότι πρόκειται για διαφορετικές πτήσεις απλά υποθέτω ότι εφόσον υπάρχει διαφορά τουλάχιστον 2 ωρών μεταξύ των πτήσεων (όπως απαιτείται από το site της εταιρίας) θα υπάρξει κάποια αποζημίωση σε περίπτωση καθυστέρησης ή ακύρωσης της πρώτης πτήσης. Στην τελική, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αν θέλει το ρισκάρει αν βρει πραγματικά καλή τιμή με την easyjet ή οποιαδήποτε άλλη low cost εταιρία.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Το δρομολόγιο της easyjet σταματάει 4 Σεπτέμβρη. Τον επόμενο χρόνο πάλι (ίσως...)

Αλλά να προτιμάς easy από Swiss? OK, την τιμή την καταλαβαίνω και τη σέβομαι ως κριτήριο. Αλλά προσωπικά θα πλήρωνα αρκετά παραπάνω για να ταξιδέψω με Swiss αντί για easyjet.... Είναι και τρομακτικά καλύτερες οι ώρες των πτήσεων...
Ποιες ακριβώς ώρες είναι καλύτερες της σουίς? από θεσσαλονίκη πετάει 4 και 50 το πρωί. Προφανώς εννοείς για τα βαμπάιρ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιες ακριβώς ώρες είναι καλύτερες της σουίς? από θεσσαλονίκη πετάει 4 και 50 το πρωί. Προφανώς εννοείς για τα βαμπάιρ!
Και έτσι φτάνεις νωρίς νωρίς στον προορισμό σου έχοντας τη μέρα δική σου.
Αν έφευγε π.χ. στις 13:00 τότε και άδεια έπρεπε να την πάρεις (αν μιλάμε για εργάσιμη), και στον προορισμό δεν προλαβαίνεις να κάνεις σχεδόν τίποτε...

Και η βραδινή επιστροφή επίσης σε εξαιρετική ώρα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Πως να φτάσεις νωρίς όταν πρέπει να αλλάξεις στη Ζυρίχη? και η βραδυνή δεν είναι αυτή που παίρνεις από τη Ζυρίχη αλλά από τη χώρα που ήταν και ο προορισμός σου. Τέλος πάντων, εσύ τουλάχιστον ξέρεις καλά ότι μια απευθείας πτήση, ακόμη και με τη ζόρικη ήζυ, δεν αλλάζεται με το σάντουιτς της σουίς και τις κονέκτ. (μία και μοναδική καλύτερη περίπτωση είναι αν δεν έχεις δει τη Ζυρίχη, αλλοιώς τζάμπα θα χαλάς φράνκα όσο θα περιμένεις την πτήση σου)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πως να φτάσεις νωρίς όταν πρέπει να αλλάξεις στη Ζυρίχη? και η βραδυνή δεν είναι αυτή που παίρνεις από τη Ζυρίχη αλλά από τη χώρα που ήταν και ο προορισμός σου. Τέλος πάντων, εσύ τουλάχιστον ξέρεις καλά ότι μια απευθείας πτήση, ακόμη και με τη ζόρικη ήζυ, δεν αλλάζεται με το σάντουιτς της σουίς και τις κονέκτ. (μία και μοναδική καλύτερη περίπτωση είναι αν δεν έχεις δει τη Ζυρίχη, αλλοιώς τζάμπα θα χαλάς φράνκα όσο θα περιμένεις την πτήση σου)
Όχι βέβαια. Χίλιες φορές καλύτερα πτήση με μετεπιβίβαση, σε ώρες που βολεύουν, παρά απευθείας πτήση σε άβολες ώρες.... (Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι πτήσεις Αθήνα-Βιέννη. Έχω πάει κι εγώ δεν ξέρω πόσες φορές, αλλά ποτέ απευθείας γιατί οι ώρες των απευθείας πτήσεων είναι απαράδεκτες (και λίγα λέω)).
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Jpsih ευχαριστώ,να δούμε!Δεν έχω πρόβλημα με τη νυχτερινή πτήση διότι κερδίζω όλη τη μέρα στο Παρίσι.Φτάνει 9-9.30 κάπου εκεί.Και επιπλέον από Παρίσι φεύγει 20.20 οπότε κερδίζω και σχεδόν όλη τη τελευταία μέρα!Ο ώρες της Easy είναι αρκετά άκυρες(6.30 επιστροφή).
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Εχοντας "βοηθησει να χτιστει" το Terminal E της ZRH (καθοτι εχω σταξει ουκ ολιγα χρηματα ολα αυτα τα χρονια στη Swiss), συμφωνω οτι είναι ζορικο να εισαι 4πμ στο Μακεδονια αλλα απο την αλλη φτάνοντας 6 και κατι Ζυριχη και παιρνοντας καλη ανταποκριση για τον τελικο προορισμο κερδιζεις ολη την ημερα.

Ξερετε ποσες φορες πηγα κατ'ευθειαν στο γραφειο (στο Λονδινο (να'ναι καλα το LCY)) μετα από ξενυχτι στη Σαλονικη; :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχοντας "βοηθησει να χτιστει" το Terminal E της ZRH (καθοτι εχω σταξει ουκ ολιγα χρηματα ολα αυτα τα χρονια στη Swiss), συμφωνω οτι είναι ζορικο να εισαι 4πμ στο Μακεδονια αλλα απο την αλλη φτάνοντας 6 και κατι Ζυριχη και παιρνοντας καλη ανταποκριση για τον τελικο προορισμο κερδιζεις ολη την ημερα.

Ξερετε ποσες φορες πηγα κατ'ευθειαν στο γραφειο (στο Λονδινο (να'ναι καλα το LCY)) μετα από ξενυχτι στη Σαλονικη; :)
Χμ... Δεν ξέρω για το terminal E, αλλά το Pier B το κτίζω τώρα που μιλάμε....
(62 πτήσεις, όλες C/J/F, μέσα σε 3 χρόνια...)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχοντας "βοηθησει να χτιστει" το Terminal E της ZRH (καθοτι εχω σταξει ουκ ολιγα χρηματα ολα αυτα τα χρονια στη Swiss), συμφωνω οτι είναι ζορικο να εισαι 4πμ στο Μακεδονια αλλα απο την αλλη φτάνοντας 6 και κατι Ζυριχη και παιρνοντας καλη ανταποκριση για τον τελικο προορισμο κερδιζεις ολη την ημερα.

Ξερετε ποσες φορες πηγα κατ'ευθειαν στο γραφειο (στο Λονδινο (να'ναι καλα το LCY)) μετα από ξενυχτι στη Σαλονικη; :)
Αυτά είναι τελείως προσωπικά θέματα. Εμένα αυτά τα πρωινά της Swiss, αντί να μου κερδίζουν την ημέρα μου την καταστρέφουν εντελώς. Μου είναι εντελώς αδύνατο να λειτουργήσω εφόσον για να είμαι κατά τις τέσσερις στο αεροδρόμιο, δε θα έχω κοιμηθεί την παραμονή. Οπότε τη πρώτη ημέρα, είμαι ζομπι και πάει εντελώς στράφι. Αν βάλεις δε και την αναμονή στη Ζυριχη, είναι για μένα τουλάχιστον, μια κακή επιλογή για ευρωπαικό δρομολόγιο.
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
μα... μια που μπαινεις στο αεροπλανο και μια που κοιμασαι... κι αν εισαι τυχερος σου αφηνει η αεροσυνοδος το muffin στο διπλανο καθισμα για να το φας οταν ξυπνησεις :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δυστυχώς πολύ σπάνια μπορώ να κοιμηθώ σε αεροπλάνο (και σε ΚΤΕΛ και σε τρενο δηλαδη-μονο στα πλοια κατι γινεται!).
Άλλο ένα μεγάλο μου δράμα είναι οι υπερατλαντικές πτήσεις. Εκεί ομως το παίρνω απόφαση γιατί άμα θέλω να πάω στην άκρη του κόσμου, μια ταλαιπωρία θα την έχω. Αλλά στους ευρωπαικους προορισμούς, δεν το στρέχω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom