Αγορά σπιτιού - Κριτήρια

domino

Member
Μηνύματα
326
Likes
305
Εγω θα αγοραζα στην Ανδρο. Εψαχνα, τις προαλλες που πηγα για τρεις ημερες, για του χρονου κατι καταλυματα που ειχα πινεζαρει και βρηκα ρε παιδια ενα σπιτι εγκεταλελειμμενο με σπασμενα τζαμια, ανω κατω τα πραγματα κτλ αλλα κατοικισιμο με την αυλη του κτλ σε ενα σημειο με απεραντη θεα και κοντα στην αγαπημενη μου παραλια Χρυση Αμμος. Το αγοραζα εχτες αλλα θελει συμμαζεμα πολυ. Δεν σας λεω ακριβες σημειο για να μην που το παρετε:) Νομιζω οτι η Ανδρος εχει ενα πολυ σημαντικο πλεονεκτημα της εγγυτητας στο κλεινον αστυ χωρις να υπολειπεται ομορφιας απο τα αλλα Κυκλαδονησια.
Σε βουνο δεν θα επαιρνα γιατι εχω ηδη ..... στο μαγευτικο Καρπενησι!!!!

Θα σου κάνω δώρο μια φορητή αγκυρα για όταν φυσάει. Το μόνο μέρος στον κόσμο που ειπα δεν ξαναπατάω.
 

annoula

Member
Μηνύματα
378
Likes
895
Γενικό το θέμα αλλά είπα να τραβήξω κάπως τα βλέμματα.

Έστω ότι έχετε στη διάθεσή σας 150-200 χιλιάδες ευρώ, σε ποιο μέρος της Ελλάδας (πλην Αττικής, Θεσσαλονίκης και μεγάλων πόλεων) θα διαλέγατε να αγοράσετε σπίτι; Πχ νησί ή παραθαλάσσιο μέρος; Με ποια κριτήρια θα διαλέγατε;
Χωρις δευτερη σκεψη...Χανιά...Το κριτηριο ειναι οτι τα θεωρω το πιο ομορφο μερος στην Ελλαδα, οποτε αν αγοραζα, θα ηταν εκει.
 

annoula

Member
Μηνύματα
378
Likes
895
Μέχρι το πολύ στα 30 αγοράζουμε, κοντα στα 60 εκποιούμε για να ζούμε τα γερατειά σε άνεση.
Κρατάμε μια πολύ μικρή πισινή. Όσοι έχετε κληρονόμους κανονίζετε ανάλογα.
Για να αγορασεις στα 30 ο μονος τροπος ειναι να χει πολλα λεφτα ο μπαμπας σου.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.840
Likes
7.305
Για να αγορασεις στα 30 ο μονος τροπος ειναι να χει πολλα λεφτα ο μπαμπας σου.
Μέχρι τα 30 είναι καλή ηλικία να έχεις σταθερό εισόδημα και να ζητήσεις δάνειο από την τράπεζα, αποπληρώνοντας το πριν την σύνταξη.
Με παρεξηγείς. Δεν είμαι μαθουσάλας.
Λίγο πριν τα 60 εκποιείς τα πάντα για να ζήσεις πολύ άνετα στη σύνταξη κρατώντας μια πισινή.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.779
Πολύ γενικό αλλά θα προτεινα παραθαλάσια πολη ή καλυτερα κωμόπολη αν εισαι πανω απο 60 και κανα βουνο κοντά.. πχ Βόλος, Καλαματα, Ναυπλιο, Καβαλα, Πρεβεζα, Χαλκιδα αλλά και πιο μικρες Αιγιο, Ναυπακτο, Αγιος Κωσταντινος, Καμμενα Βουρλα, Λιτοχωρο, Μουδανια, Αιδηψος, Αλιβερι .. Απο νησι μονο Κρητη... Χανια αλλα και Αγιο Νικολαο... Μακρυα απο θαλασσα μονο Γιαννενα και Καστοριά ισως..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.943
Μέχρι τα 30 είναι καλή ηλικία να έχεις σταθερό εισόδημα και να ζητήσεις δάνειο από την τράπεζα, αποπληρώνοντας το πριν την σύνταξη.
Στα 30 χρονια δανειου θα εχεις πληρωσει μια περιουσια στην Τραπεζα για τη "διευκολυνση", κοινως θα εισαι σκλαβος του δανειου, ενω θα εχει σκασει η φουσκα. Βεβαια ηταν ενας χρυσος κανονας πριν 20 χρονια που δεν ειχε ξεκινησει η φουσκα αλλα τωρα ειναι αργα και θα μεινουν με τον μουτζουρη στο χερι οι τελευταιοι που μπαινουν στην κουρσα, οπως γινεται πχ τωρα με τον χρυσο.
Παντρευτειτε ατομο με προικα, ολα εγω θα τα λέω.
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
378
Likes
895
Μέχρι τα 30 είναι καλή ηλικία να έχεις σταθερό εισόδημα και να ζητήσεις δάνειο από την τράπεζα, αποπληρώνοντας το πριν την σύνταξη.
Με παρεξηγείς. Δεν είμαι μαθουσάλας.
Λίγο πριν τα 60 εκποιείς τα πάντα για να ζήσεις πολύ άνετα στη σύνταξη κρατώντας μια πισινή.
Μεχρι τα 30 ειναι πολυ δυσκολο να εχεις σταθερο εισοδημα για τον περισσοτερο κοσμο και κυριως εισοδημα που να δικαιολογει αξιοπρεπες δανειο. Με 700 Ε εισοδημα ακομα κ αν ειναι σταθερο δεν παιρνεις δανειο για σπιτι για να μεινει οικογενεια. Και επισης θα πρεπει να τρως καθε μερα μακαρονια ως τα 60 και να μην κανεις τπτ αλλο. Ειπαμε ωραια η ιταλικη κουζινα αλλα θα μας πεσει ο σιδηρος με μονο ζυμαρικο. 😂😂😂 Τωρα για την εκποιηση στα 60 οκ και εκει διαφωνουμε αλλα αυτο ειναι θεμα οπτικης.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.840
Likes
7.305
Μεχρι τα 30 ειναι πολυ δυσκολο να εχεις σταθερο εισοδημα για τον περισσοτερο κοσμο και κυριως εισοδημα που να δικαιολογει αξιοπρεπες δανειο. Με 700 Ε εισοδημα ακομα κ αν ειναι σταθερο δεν παιρνεις δανειο για σπιτι για να μεινει οικογενεια. Και επισης θα πρεπει να τρως καθε μερα μακαρονια ως τα 60 και να μην κανεις τπτ αλλο. Ειπαμε ωραια η ιταλικη κουζινα αλλα θα μας πεσει ο σιδηρος με μονο ζυμαρικο. 😂😂😂 Τωρα για την εκποιηση στα 60 οκ και εκει διαφωνουμε αλλα αυτο ειναι θεμα οπτικης.
Πολλοι μπορούν να πάρουν δάνειο από την τράπεζα και είναι η καλύτερη λύση για όσους δεν έχουν σπίτι από κληρονομία. Μένει κάτι για τα παιδιά αύριο μεθαύριο. Φυσικά είναι επιλογή του καθενός.

Έγραψα τα 30 ως Όριο γιατί στα 40 είσαι πλέον μεσήλικας (αν υποθέσουμε ότι ζούμε 80 χρόνια κατά μέσο όρο) και αρχίζεις και μετράς αντίστροφα.
Στα 60 κάνεις τους υπολογισμούς σου (προσδόκιμο ζωής) βλέπεις πόσο σου μένει ακόμα (μπορεί να συμβεί και κάνα έκτακτο και να μην προλάβεις να κάνεις υπολογισμούς) ανάλογα με τις παθήσεις σου και την κατάσταση υγειάς που έχεις φτάσει. Καταχρήσεις αλκοόλ ξενύχτια μικρό χτυπήματα νεανικά όλα βγαίνουν τα άτιμα.
Να ξέρεις ότι κάθε χρόνος είναι και χειρότερα.

Και λες από μέσα σου, παιδιά σκυλιά δεν έχω θα τα μαμήσω όλα να περάσω κάλα αυτά τα 5, 10 χρόνια που μου μένουν. Φυσικά κρατάς πισινή για το γηροκομείο. Μια σύνταξη ας πούμε και ένα σπίτι.
Είναι απλά μαθηματικά και ψυχρή λογική.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.998
Likes
16.852
Γενικό το θέμα αλλά είπα να τραβήξω κάπως τα βλέμματα.

Έστω ότι έχετε στη διάθεσή σας 150-200 χιλιάδες ευρώ, σε ποιο μέρος της Ελλάδας (πλην Αττικής, Θεσσαλονίκης και μεγάλων πόλεων) θα διαλέγατε να αγοράσετε σπίτι; Πχ νησί ή παραθαλάσσιο μέρος; Με ποια κριτήρια θα διαλέγατε;
Αν θες νησί θα επέλεγα κάποιο μεγάλο όπως Χίος,Ρόδος, Κως , Λέσβος.
Αν βέβαια το θες για επένδυση στις Κυκλάδες γίνεται χαμός,αγοράζουν ξένοι και κάποιοι πάνε και για μόνιμα σε νησιά που πριν λίγα χρόνια ούτε που θα το φανταζόμαστε.
Όμως για μένα καλύτερα μεγάλο νησί.

Αν πάμε σε ηπειρωτική Ελλάδα είτε Αρκαδία,αν έβρισκα κάτι σε λογική τιμή γιατί έχει ανέβει τρομερά η περιοχή.
Αλλιώς Γιάννενα ή Καστοριά όπως ανέφεραν και πιο πάνω.
Ως πόλη επίσης μου άρεσε η ζωή στις Σέρρες που όμως έχουν λιγότερη ομορφιά από Γιάννενα και Καστοριά.
 

annoula

Member
Μηνύματα
378
Likes
895
Πολλοι μπορούν να πάρουν δάνειο από την τράπεζα και είναι η καλύτερη λύση για όσους δεν έχουν σπίτι από κληρονομία. Μένει κάτι για τα παιδιά αύριο μεθαύριο. Φυσικά είναι επιλογή του καθενός.

Έγραψα τα 30 ως Όριο γιατί στα 40 είσαι πλέον μεσήλικας (αν υποθέσουμε ότι ζούμε 80 χρόνια κατά μέσο όρο) και αρχίζεις και μετράς αντίστροφα.
Στα 60 κάνεις τους υπολογισμούς σου (προσδόκιμο ζωής) βλέπεις πόσο σου μένει ακόμα (μπορεί να συμβεί και κάνα έκτακτο και να μην προλάβεις να κάνεις υπολογισμούς) ανάλογα με τις παθήσεις σου και την κατάσταση υγειάς που έχεις φτάσει. Καταχρήσεις αλκοόλ ξενύχτια μικρό χτυπήματα νεανικά όλα βγαίνουν τα άτιμα.
Να ξέρεις ότι κάθε χρόνος είναι και χειρότερα.

Και λες από μέσα σου, παιδιά σκυλιά δεν έχω θα τα μαμήσω όλα να περάσω κάλα αυτά τα 5, 10 χρόνια που μου μένουν. Φυσικά κρατάς πισινή για το γηροκομείο. Μια σύνταξη ας πούμε και ένα σπίτι.
Είναι απλά μαθηματικά και ψυχρή λογική.
Αν και νομιζω οτι βγαινουμε οφ τοπικ, μην λες τους 40αρηδες μεσηλικες! Μεγαλα παιδια ειμαστε απλα🙂
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.943
Πολλοι μπορούν να πάρουν δάνειο από την τράπεζα και είναι η καλύτερη λύση για όσους δεν έχουν σπίτι από κληρονομία. Μένει κάτι για τα παιδιά αύριο μεθαύριο. Φυσικά είναι επιλογή του καθενός.

Έγραψα τα 30 ως Όριο γιατί στα 40 είσαι πλέον μεσήλικας (αν υποθέσουμε ότι ζούμε 80 χρόνια κατά μέσο όρο) και αρχίζεις και μετράς αντίστροφα.
Στα 60 κάνεις τους υπολογισμούς σου (προσδόκιμο ζωής) βλέπεις πόσο σου μένει ακόμα (μπορεί να συμβεί και κάνα έκτακτο και να μην προλάβεις να κάνεις υπολογισμούς) ανάλογα με τις παθήσεις σου και την κατάσταση υγειάς που έχεις φτάσει. Καταχρήσεις αλκοόλ ξενύχτια μικρό χτυπήματα νεανικά όλα βγαίνουν τα άτιμα.
Να ξέρεις ότι κάθε χρόνος είναι και χειρότερα.

Και λες από μέσα σου, παιδιά σκυλιά δεν έχω θα τα μαμήσω όλα να περάσω κάλα αυτά τα 5, 10 χρόνια που μου μένουν. Φυσικά κρατάς πισινή για το γηροκομείο. Μια σύνταξη ας πούμε και ένα σπίτι.
Είναι απλά μαθηματικά και ψυχρή λογική.
Οι τραπεζες δινουν δανειο και στα 50 αν το βαλεις μεχρι να παρεις συνταξη, πχ 15 χρονια. Στα 15 χρονια πληρωνεις πολυ λιγοτερο νταβατζιλικι στους τοκους του δανειου.

ΕΙναι θεμα επιλογης του καθενα, αλλα τα παιδια δεν θελουν μονο κληρονομια σπιτι, θελουν σπουδες, χαρτζιλικια, ποιοτητα ζωης κλπ. Αν 30 χρονια μοιραζεσαι με την τραπεζα το εισοδημα κι οχι με τα παιδια σου σου ταιζοντας τα μακαρονια καθε μερα για ενα ρημαδοσπιτι (που θα σκασει ως φουσκα στα μουτρα τους και δεν θα πιαζει τα λεφτα του σε μια ωρα αναγκης) θα σε σιχτιρισουν και παλι θα το πουλησεις για γηροκομειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.545
Μηνύματα
899.834
Μέλη
39.261
Νεότερο μέλος
geormili

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom