Αγορά σπιτιού - Κριτήρια

GiannisP.

Member
Μηνύματα
121
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γενικό το θέμα αλλά είπα να τραβήξω κάπως τα βλέμματα.

Έστω ότι έχετε στη διάθεσή σας 150-200 χιλιάδες ευρώ, σε ποιο μέρος της Ελλάδας (πλην Αττικής, Θεσσαλονίκης και μεγάλων πόλεων) θα διαλέγατε να αγοράσετε σπίτι; Πχ νησί ή παραθαλάσσιο μέρος; Με ποια κριτήρια θα διαλέγατε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.677
Likes
43.941
Δηλαδη ντε και καλα να αγορασουμε σπιτι καπου που αν παθουμε κατι θα περιμενουμε το ασθενοφορο η το ελικοπτερο να μας παει Αθηνα που εχει κανονικα δημοσια νοσοσκομεια που λειτουργουν και δεν θα ερχεται.
Αστο.
 
Last edited:

AlexFocus

Member
Μηνύματα
47
Likes
129
Εγω θα αγοραζα στην Ανδρο. Εψαχνα, τις προαλλες που πηγα για τρεις ημερες, για του χρονου κατι καταλυματα που ειχα πινεζαρει και βρηκα ρε παιδια ενα σπιτι εγκεταλελειμμενο με σπασμενα τζαμια, ανω κατω τα πραγματα κτλ αλλα κατοικισιμο με την αυλη του κτλ σε ενα σημειο με απεραντη θεα και κοντα στην αγαπημενη μου παραλια Χρυση Αμμος. Το αγοραζα εχτες αλλα θελει συμμαζεμα πολυ. Δεν σας λεω ακριβες σημειο για να μην που το παρετε:) Νομιζω οτι η Ανδρος εχει ενα πολυ σημαντικο πλεονεκτημα της εγγυτητας στο κλεινον αστυ χωρις να υπολειπεται ομορφιας απο τα αλλα Κυκλαδονησια.
Σε βουνο δεν θα επαιρνα γιατι εχω ηδη ..... στο μαγευτικο Καρπενησι!!!!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.677
Likes
43.941
Πηλιο ή Μονεμβασια!
Το κριτηριο ειναι πώς νιωθω καθε φορα που βρισκομαι σε αυτα τα μερη: ηρεμη!
Plus οτι δεν εξαρτασαι απο πλοια-ελικοπτερα κλπ που ανεφερε και η @paefstra παραπανω
Εχω φιλη που πληρωσε ιδιωτικο ασθενοφορο Σπαρτη Αθηνα για τον πατερα της, αλλιως θα ηταν στα θυμαρακια αν εμενε Σπαρτη. Και δεν κοστιζει λιγο, συν την ψυχικη οδυνη.
Γενικα οσοι φερνουμε γονεις στην Αθηνα γιατι δεν υπαρχουν γιατροι στην επαρχια η δεν λειτουργουν τα μηχανηματα εχουμε αλλη εικονα για την "ηρεμια της επαρχιας".
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.515
Likes
9.682
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Να γράψω και εγώ την δική μου άποψη, οπουδήποτε εκτός Ελλάδος, εδώ ΜΟΝΟ για διακοπές, και γνώμη μου, δεν ζούμε, στην ομορφότερη χώρα του κόσμου.-
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.840
Likes
7.303
Μέχρι το πολύ στα 30 αγοράζουμε, κοντα στα 60 εκποιούμε για να ζούμε τα γερατειά σε άνεση.
Κρατάμε μια πολύ μικρή πισινή. Όσοι έχετε κληρονόμους κανονίζετε ανάλογα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Εχω φιλη που πληρωσε ιδιωτικο ασθενοφορο Σπαρτη Αθηνα για τον πατερα της, αλλιως θα ηταν στα θυμαρακια αν εμενε Σπαρτη. Και δεν κοστιζει λιγο, συν την ψυχικη οδυνη.
Γενικα οσοι φερνουμε γονεις στην Αθηνα γιατι δεν υπαρχουν γιατροι στην επαρχια η δεν λειτουργουν τα μηχανηματα εχουμε αλλη εικονα για την "ηρεμια της επαρχιας".
συμφωνώ 100%
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.439
Likes
21.598
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γενικα οσοι φερνουμε γονεις στην Αθηνα γιατι δεν υπαρχουν γιατροι στην επαρχια η δεν λειτουργουν τα μηχανηματα εχουμε αλλη εικονα για την "ηρεμια της επαρχιας".
Πολλοί είμαστε αυτοί που φέρνουμε τους γονείς μας στις μεγάλες πόλεις για σοβαρά περιστατικά και εξακολουθούμε να εκτιμούμε την ηρεμία της επαρχίας! Βλέπω πως κινούνται και μετακινούνται οι ηλικιωμένοι που δεν έχουν βοήθεια στις πόλεις και τους λυπάμαι...
 

domino

Member
Μηνύματα
326
Likes
305
Γενικό το θέμα αλλά είπα να τραβήξω κάπως τα βλέμματα.

Έστω ότι έχετε στη διάθεσή σας 150-200 χιλιάδες ευρώ, σε ποιο μέρος της Ελλάδας (πλην Αττικής, Θεσσαλονίκης και μεγάλων πόλεων) θα διαλέγατε να αγοράσετε σπίτι; Πχ νησί ή παραθαλάσσιο μέρος; Με ποια κριτήρια θα διαλέγατε;
Ηλικία; Παιδιά; Κυρια η εξοχική;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.825
Μέλη
39.260
Νεότερο μέλος
ArgyK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom