Αίγυπτος τον Απρίλιο

chris13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Γεια σε ολους,

ειμαι καινουργιος και πραγματικα εντυπωσιάστηκα με τη σελίδα. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι Αίγυπτο τους επόμενους 2-3 μήνες . Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο μέρος που δεν ΄΄ πρέπει να χάσω'' εκεί ή κάτι άλλο διαφορετικό (γιατί ως γνωστόν τα οργανωμένα ταξίδια είναι μια από τα ίδια)........:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Γεια σε ολους,

ειμαι καινουργιος και πραγματικα εντυπωσιάστηκα με τη σελίδα. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι Αίγυπτο τους επόμενους 2-3 μήνες . Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο μέρος που δεν ΄΄ πρέπει να χάσω'' εκεί ή κάτι άλλο διαφορετικό (γιατί ως γνωστόν τα οργανωμένα ταξίδια είναι μια από τα ίδια)........:roll:
γειά σου chris 1233
ωραία εποχή για την όμορφη αίγυπτο.να δείς το κάιρο και την νεκρόπολη,τις πυραμίδες φυσικά,και μετά να κατέβεις νότια.κοιλάδα βασιλέων οπωσδήποτε,luxor,assouan,και αν έχεις χρόνο το abu-sibel που ειναι στο τελευταίο νότιότερο άκρο κοντά στα σύννορα του σουδάν επαρχία νουβίας.
η αίγυπτος,άν σου αρέσουν αυτές οι πατρίδες έχουν πολλά να προσφέρουν.διαβασε οπωσδήποτε για αυτά που πάς να δείς,περπάτησε,πάρε μιά φελούχα στο ασουάν,και άσε τον νείλο να σου ψιθυρίσει τα δικά του τραγούδια!!!
λεπτομέρειες μόλις το αποφασίσεις ...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.921
Likes
10.048
Η renata με κάλυψε απόλυτα!!! Προτείνω τα ίδια ακριβώς! Στο μόνο που δεν πρόλαβα να πάω και αξίζει είναι το Σινά! Δες μήπως μπορείς να το προσαρμόσεις κι αυτό στο ταξίδι σου!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και Αλεξάνδρεια φυσικά!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
marydin @ vario, καλύτερα να μην μπερδέψει το sinai και την alexandria τώρα σε αυτό το ταξίδι.αυτά τα δύο μπορεί να τα κάνει σε αλλο .χρειάζονται τουλάχιστον μιά βδομάδα αυτά μόνο. το ζήτημα ειναι να μην δεί τίποτα τροχάδην...έχω καταλάβει οτι συνήθως θέλομε να καλύψομε "μιάς και πάμε που πάμε" τα πάντα,με αποτέλεσμα να μην δούμε σε βάθος και ουσία τίποτα.
στην αίγυπτο έχω παει τρείς φορές και πιστέψτε με θεωρώ οτι δεν εχω δεί ουτε το 50%.και δεν ενοώ άπειρες ώρες στα μουσεία και στους ναούς,ενοώ κατανάλωση χρόνου σε πράγματα που γεμίζουν το μυαλό και την ψυχή...
έχει πολλά να δείς και να κάνεις ...και φυσικά μοναχός με καλή παρεα και με ίδια ζητούμενα!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
renata, συμφωνώ με αυτά που λες αλλά για εμένα είναι δύσκολο να φανταστώ ότι κάποιος πηγαίνει για πρώτη φορά στην Αίγυπτο και ενώ έχει την δυνατότητα να επισκεπτεί την Αλεξάνδρεια δεν το κάνει (δεν αναφέρομαι στα ταξίδια αστραπή στο Κάιρο). Είναι τόσο συνδεδεμένη αυτή η πόλη με την ιστορία μας και με τη λογοτεχνία μας που θεωρώ απαραίτητο το πέρασμα έστω και αν είναι να κάνεις μια βόλτα στην παραλιακή της λεωφόρο.
Προσωπικά αν δεν είχα χρόνο θα άφηνα εκτός το Αμπου Σιμπελ και θα αφιέρωνα την ημέρα στην Αλεξάνδρεια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
renata, συμφωνώ με αυτά που λες αλλά για εμένα είναι δύσκολο να
Προσωπικά αν δεν είχα χρόνο θα άφηνα εκτός το Αμπου Σιμπελ και θα αφιέρωνα την ημέρα στην Αλεξάνδρεια.
βιβλιοθήκη Αλεξανδρείας!έτσι για να ξεχαστείς λίγο και να νιώσεις εντελώς αδιάβαστος!!
ένα θαύμα...
στην αίγυπτο δεν πηγαίνει κανένας μιά φορά...οπότε ας το μοιράσει όπως θέλει...όλο το θέμα ειναι ανάλογα τι θέλει να δεί καποιος ,και πόσο να παραμείνει σε αυτό.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Φυσικά, εάν σε ενδιαφέρει και η θάλασσα για καταδύσεις ή απλά snorkeling, κατευθύνσου προς Hurganda ή Sharm el sheik ή νοτιότερα στο Marsa alam. Ο βυθός της ερυθράς θάλασσας είναι απλά απίστευτος!!!!!!!!!!!!!
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Συμφωνώ απόλυτα. Βιβλιοθήκη Αλεξάνδρειας, και σπίτι Καβάφη οπωσδήποτε!!! Και βέβαια στο Κάιρο, το μουσείο του νομίζω από τα πιο ωραία μουσεία που έχω δει. Χάνεσαι με τον πολιτισμό τους!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ξεχάσαμε να αναφέρουμε και τις αιγυπτιακές οάσεις. Αλλά ολόκληρο αυτό το κομμάτι της Αιγύπτου δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου γιατί περνάει από στρατιωτικές περιοχές και πρέπει να έχεις άδεια. Αλλά μπορεί να κλείσεις με κάποιο γραφείο στο Κάιρο και τα κανονίζει αυτό. Πάντως, αν θέλεις να πάρεις μια γεύση από οάσεις μπορείς να φτάσεις μέχρι την όαση Σίουα από Αλεξάνδρεια με το λεωφορείο της γραμμής.
Αν πας για κανά μήνα μπορείς και να προλάβεις να κάνεις όλα όσα σου προτείνουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
900.462
Μέλη
39.278
Νεότερο μέλος
samontaz

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom