Έρευνα αγοράς για gps

Lineas

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γεια σας και καλώς σας βρήκα.Χάρηκα που εχω βρει ελληνικό σαιτ αφιερωμένο ειδικά για τα ταξίδια.
Έχω διαβάσει αρκετές ιστορίες από τα παιδιά του travelstories αυτές τις μέρες υποκινώντας με να ταξιδέψω και γω μαζί τους.

Στην ερώτηση μου,χρειάζομαι να αποφασίσω ποιο gps να πάρω διότι εχω χαθεί μέσα σε όλες αυτές τις αμέτρητες συσκευές που μοιάζουν όλες το ίδιο σε μένα.

α)Τα χρήματα που μπορώ διαθέσω γιαυτό το λόγο είναι 200-300 ευρώ
β)Να είναι απλό και εύχρηστο.90% για περπάτημα αλλά και στο αυτοκίνητο.
γ)Να έχει χάρτες για Ευρώπη,πχ Ιταλία,Γαλλία,Τσεχία και Ελλάδα

Εχω κοιτάξει τα garmin nuvi 200,205,250,270 αλλά είναι τόσα τα μοντέλα και τα specs που χάνομαι.
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει είτε γιαυτά είτε για κάτι άλλο για να πάρω μια ιδέα :cool:

Μιχάλης
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
αν θες για ελλαδα destinator(ενα pna) γυρω στα 200 ευρω
αν θες για ευρωπη tomtom (pna) γυρω στα 200 ευρω(χαρτες ευρωπης)

αλλη λυση αν εχεις καποια γνωση με ppc(pda)
mio 360
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977961&product=1074180

και μετα του βαζεις οτι χαρτες θελεις(destinator,miomap,tomtom,igo)

παντως η γνωμη μου μην παρειs garmin ή αλλο pna που να μην εχει windows ce
γιατι μετα δεν μπορεις να του βαλεις αλλο προγραμμα ενω με μια συσκευη pna(καλυτερα βεβαια pda)μπορεις να περασεις αλλο προγραμμα πλοηγησης

για οτι αλλο εδω ειμαι
 

Lineas

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ leon00.
Μετά από έρευνα που εχω κάνει,είμαι μεταξύ του mio Α701 και του νέου Iphone 3g το οποίο θα έχει gps αλλά προς το παρόν θα έχει μόνο google maps.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πριν μια εβδομάδα πήρα το Mio 360 (pda) και πρόγραμμα πλοήγησης το destinator 6 με χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης. Όλα μαζί περίπου στα 500 ΕΥΡΩ. Της Ελλάδας που το δοκίμασα το τριήμερο τέλειο. Από φίλους που το χρησιμοποιούν και στην Ευρώπη ίδια άποψη. Απλά δεν το βρίσκω, τουλάχιστον στην αρχή απλό. θέλει δουλίτσα μέχρι να το μάθει κανείς.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Ευχαριστώ leon00.
Μετά από έρευνα που εχω κάνει,είμαι μεταξύ του mio Α701 και του νέου Iphone 3g το οποίο θα έχει gps αλλά προς το παρόν θα έχει μόνο google maps.
αν θελεις να εχεις και τηλεφωνο μαζι αλλαζει το θεμα
εγω εδω και τρια χρονια ετσι κανω η επιλογη του μιο701 ειναι καλη (δυνατος επεξεργαστης,ωραιο design ,καλο gps)αλλα δεν εχει wifi (αν σε ενδιαφερει αυτο)
αν το βρεις γυρω στα 250 ευρω σε καλη κατασταση ειναι οκ αλλα κοιτα και εδω
http://www.skroutz.gr/s/13298/Mitac-Mio-A701.html

το iphone αστο καλυτερα (και γενικα οτι δεν εχει windows mobile)
να ξερεις ολη η ιστορια ειναι το προγραμμα (80%) και το υπολοιπο η συσκευη
πολυ καλες λυσεις για gps και κινητο ειναι
mio 701
HTC Touch Cruise
htc p3600
eten x600
eten x500
και υπαρχει και η λυση κινητο με windows mobile
και bt gps (δηλ.δυο συσκευες)
http://www.navimania.gr/forumdisplay.php?f=106
 
Last edited by a moderator:

Lineas

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τελικά κατέληξα στο HTC TyTN.Θα το εχω στα χέρια μου σε λίγες μέρες,να σας πω και εντυπώσεις.Tο βρήκα με 280 ευρώ με τα μεταφορικά από το ebay uk.
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια !!!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ ειδικό και μακάρι κάποιος να ήξερε να μου πεί. Όπως φαντάζομαι θα ξέρετε υπάρχουν και ναυτικά GPS. Δηλαδή με θαλάσσιες οδούς , στίγματα , βάθη κ.λ.π. που είναι και πολύ πιο ακριβά από τα οδικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω και που πολλοί πωλητές τους οποίους και ρωτήσαμε δεν ξέρουν με υπευθυνότητα να μας απαντήσουν, είναι αν μπορεί σε ένα ναυτικό GPS να φορτώσεις και οδικούς χάρτες . Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει με σιγουριά και να μου συστήσει κάποια μάρκα.Σε όλα τα καταστήματα σου λένε μάλλον , δεν ξέρω , ίσως, γιατί όχι και τέτοια και φοβάμαι ότι εδώ ισχύει το "θα το δείξει η νεκροψία"
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Τελικά κατέληξα στο HTC TyTN.Θα το εχω στα χέρια μου σε λίγες μέρες,να σας πω και εντυπώσεις.Tο βρήκα με 280 ευρώ με τα μεταφορικά από το ebay uk.
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια !!!
το htc που πηρες δεν εχει gps και θα χρειστεις bt gps για να δουλεψει
(εκτος και αν πηρες το htc tynt 2 )?
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ ειδικό και μακάρι κάποιος να ήξερε να μου πεί. Όπως φαντάζομαι θα ξέρετε υπάρχουν και ναυτικά GPS. Δηλαδή με θαλάσσιες οδούς , στίγματα , βάθη κ.λ.π. που είναι και πολύ πιο ακριβά από τα οδικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω και που πολλοί πωλητές τους οποίους και ρωτήσαμε δεν ξέρουν με υπευθυνότητα να μας απαντήσουν, είναι αν μπορεί σε ένα ναυτικό GPS να φορτώσεις και οδικούς χάρτες . Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει με σιγουριά και να μου συστήσει κάποια μάρκα.Σε όλα τα καταστήματα σου λένε μάλλον , δεν ξέρω , ίσως, γιατί όχι και τέτοια και φοβάμαι ότι εδώ ισχύει το "θα το δείξει η νεκροψία"
λοιπον κοιτα εδω
http://www.ngi.gr/eshop_product.php?c=Software&p=C_eMAP_SD_-_Your_personal_marine_navigator&dS4
και εδω
http://www.c-emap.com/cartography.htm

το πρωτο ειναι η εταιρεια που τα φερνει στην ελλαδα και το δευτερο η εταιρεια που τα φτιαχνει

αν θες παραπανω πληροφοριες παρτους τηλεφωνο εδω
http://www.ngi.gr/contact_us.php
 

Lineas

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
το htc που πηρες δεν εχει gps και θα χρειστεις bt gps για να δουλεψει
(εκτος και αν πηρες το htc tynt 2 )?
Σήμερα το εχω παραλάβει, είναι το 2 και με εντυπωσίασε αρκετά.Όμως μην με λάβεις και σοβαρά υπόψη αφού πρώτη φορά βλέπω gps :clap:.1-2 ώρες που το δούλεψα σήμερα με software το Pocket Navigator 7 μια χαρά μου φαίνεται.Θα το δοκιμάσω περισσότερο στις προσεχείς μέρες για πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.960
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχω δει τελευταία σε διαφήμηση το NAVIGON 2110 MAX με οθόνη 4,3. Μήπως κάποιος ειδήμων μπορεί να πει την γνώμη του ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom