Έρευνα αγοράς για gps

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Έχω δει τελευταία σε διαφήμηση το NAVIGON 2110 MAX με οθόνη 4,3. Μήπως κάποιος ειδήμων μπορεί να πει την γνώμη του ;

για ελλαδα δε το βλεπω καλο ,
τωρα για εξωτερικο φαινονται καλες οι καλυψεις του (μιλαω γιαυτο το χαρτη NAVIGON Europe Release Q2 2008)

Greece

~52% (89,440km)12,377 POIs in 52 categories

κοιτα εδω
http://www.navigon.com/site/int/en/shop/consumer/bundlelist/1198
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Mls destinator 4800+Ελλαδα-Απλα ...πολυ καλο.229e απο plaisio
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πριν μια εβδομάδα πήρα το Mio 360 (pda) και πρόγραμμα πλοήγησης το destinator 6 με χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης. Όλα μαζί περίπου στα 500 ΕΥΡΩ. Της Ελλάδας που το δοκίμασα το τριήμερο τέλειο. Από φίλους που το χρησιμοποιούν και στην Ευρώπη ίδια άποψη. Απλά δεν το βρίσκω, τουλάχιστον στην αρχή απλό. θέλει δουλίτσα μέχρι να το μάθει κανείς.

να σε ρωτήσω κάτι dimosf??(ή όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει!!)
έκανα μία μίνι έρευνα (καθότι μη ειδική) και νομίζω ότι το Mio moov 360 είναι αυτό που μέλλον με ενδιαφέρει.. ψάχνοντας στο internet τιμές το βρίσκω γύρω στα 300 ευρώ
με αυτά τα χαρακτηριστικά:

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Το Mio Moov 360 είναι μια λεπτή και κομψή συσκευή πλοήγησης με οθόνη αφής 4.3" υψηλής ευκρίνειας, πρωτοποριακό Interface, ασύρματη τεχνολογία Bluetooth για πραγματοποίηση κλήσεων Hands Free και δυνατότητα πλοήγησης με φωτογραφίες. Ενσωματώνει τεχνολογία Local Search για να αποκτάτε πρόσβαση σε πληροφορίες που αφορούν σημεία ενδιαφέροντος όπως εστιατόρια, μαγαζιά και πολλά άλλα. Απολαύστε πλοήγηση υψηλής ακρίβειας χάρη στον προηγμένο δορυφορικό δέκτη SiRF Star III και φθάστε στο προορισμό σας γρήγορα και με ασφάλεια.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Τεχνικά Χαρακτηριστικά
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Λειτουργικό Σύστημα: Windows CE Net 5.0
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Επεξεργαστής: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Samsung 2443, 400MHz
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Μνήμη: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]2GB ROM / 64MB RAM
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Οθόνη:
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]4.3" έγχρωμη TFT αφής
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Ανάλυση 480 x 272 pixel, 65K χρώματα
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Δικτύωση: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Bluetooth
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Παρεχόμενες Θύρες: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Mini USB
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Θύρες Επέκτασης: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Υποδοχή SD/MMC
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Σύστημα Ήχου: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Ενσωματωμένο μικρόφωνο και ηχείο
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Πληκτρολόγιο: -
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Εργονομικά Χαρακτηριστικά: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Εύχρηστο Interface
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Τροφοδοσία:
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Μπαταρία επαναφορτιζόμενη Lithium-Ion, 720mAh
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]2.5 ώρες λειτουργίας
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Πρόσθετα Χαρακτηριστικά:
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Ενσωματωμένος δέκτης SiRF Star III 20 καναλιών με Instant Fix II
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Bluetooth για πραγματοποίηση κλήσεων Hands Free
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Πλοήγηση σε φωτογραφίες[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Τεχνολογία Local Search για να αποκτάται πρόσβαση σε πληροφορίες που αφορούν σημεία ενδιαφέροντος όπως εστιατόρια, μαγαζιά και πολλά άλλα
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Υποστήριξη TMC (Traffic Message Channel)
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Εύχρηστο Interface
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Πλήκτρα συντόμευσης για χρήσιμες υπηρεσίες (επείγοντα περιστατικά, βενζινάδικα)
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Flickr Downloads
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Πλοήγηση στροφή προς στροφή
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Κρυστάλλινη οθόνη αφής εξαιρετικής διαύγειας
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Λογισμικό πλοήγησης από τη Navman με ανανεωμένα γραφικά
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Ενδεικτικό LED λειτουργίας
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]MioMore Desktop: Λογισμικό για το PC σας για αναβάθμιση, αγορά χαρτών κλπ
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Προεγκατεστημένο το λογισμικό πλοήγησης Tele Atlas MioMap 2008 με χάρτες Ευρώπης
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Λεπτή σχεδίαση και κομψή σχεδίαση
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Ελληνικό πληκτρολόγιο και φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά
  • [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Στην συσκευασία περιλαμβάνεται: Βάση στήριξης αυτοκινήτου, Καλώδιο συγχρονισμού USB, Φορτιστή αυτοκινήτου, Λογισμικό πλοήγησης
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Διαστάσεις (mm): [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]77.7 x 130 x 17.7
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Βάρος (gr): [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]171
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Εγγύηση: [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]2 έτη
θεωρούσα ότι το αγοράζεις και κατευθείαν είναι έτοιμο προς χρήση.. (είπαμε είμαι άσχετη..)αλλά μιας και διάβασα ότι εσύ το πήρες 500 ευρώ λέω κάτι πρέπει να μου διαφεύγει..
οπότε θέλω βοήθεια!!:):):)
 
Last edited by a moderator:

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Εξαρταται για τη δουλεια το θελεις mary a.Αν θελεις μονο για πλοηγηση τα pna ξεκινανε απο 150 ευρα.Μετα πας σε pocket pc τα οποια εχουν και gps και κανεις πολλα και διαφορα και φτανουν 700+.Μας λες τι θελεις και αν μπορουμε σε διαφωτιζουμε περισσοτερο.
 

pasyvr6

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα!

Είναι ακριβώς όπως είπαν οι προλαλήσαντες, για τι σκοπό το χρειάζεσαι ακριβώς.

Μόνο να σε πηγαίνει, χωρίς μεγάλη μνήμη να έχεις και αποθέματα για προγράμματα, να έχει χάρτη Ελλάδας ?

Όλα αυτά τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις και με πρωταρχικό κρητήριο βέβαια την τιμή.

Εγώ για παράδειγμα έχω ένα Touch Cruise Που το πήρα περισσότερο για e-mail ιντερνετ Κλπ, αλλά έχω πάνω 2 χάρτες Ελλάδας, Destinator 7 και Garmin Mobile XT με Auto Drive, ναυτικούς Garmin Ελλάδας και μεσογείου και φυσικά, Topo Navigator 3.6.0 για χωματόδρομους, λαγκαδια, βουνά.

Πάς εξωτερικό?
Κανένα πρόβλημα, πριζώνεις το μηχανάκι στο Pc και του περνάς ποιά χώρα θές μεμονομένα ή και όλη την Ευρώπη π.χ

Σε ότι μπορώ να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.
 

marianino

Member
Μηνύματα
277
Likes
85
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
ετοιμάζομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Ιταλία και φυσικά φτάνει η στιγμή που θα πρέπει να αγοράσω ενα gps γιατί θα είμαστε με αυτοκίνητο ...αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι ο πωλητής σε ενα απο τα καταστήματα που πωλούν gps μοου είπε οτι αυτά τα μοντέλα που έχει με χάρτες ευρώπης που με ενδιαφέρουν περιέχουν μόνο το βασικό οδικό δύκτιο της κάθε χώρας... γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει αν ισχέι αυτό? α και αν έχετε να μου προτίνετε κάποιο μοντέλο .. κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
ετοιμάζομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Ιταλία και φυσικά φτάνει η στιγμή που θα πρέπει να αγοράσω ενα gps γιατί θα είμαστε με αυτοκίνητο ...αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι ο πωλητής σε ενα απο τα καταστήματα που πωλούν gps μοου είπε οτι αυτά τα μοντέλα που έχει με χάρτες ευρώπης που με ενδιαφέρουν περιέχουν μόνο το βασικό οδικό δύκτιο της κάθε χώρας... γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει αν ισχέι αυτό? α και αν έχετε να μου προτίνετε κάποιο μοντέλο .. κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...
Δεν είναι απίθανο αυτό που σου είπε ο πωλητής, όλα έχουν να κάνουν με το χάρτη που περιείχαν οι συσκευές που σου πουλούσε.

Γενικά έχεις 2 επιλογές:

1. είτε είσαι της τεχονολογίας και θέλεις να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με τα gps άρα αγοράζεις μια συσκευή (θα σου πρότεινα τα mio που έχω δοκιμάσει και είναι εύκολα παραμετροποιήσιμα), και εκτός από το πρόγραμμα που έχει η συσκευή προσθέτεις προγράμματα (px igo primo, navigon, tomtom ) και επιπλέον χάρτες για κάθε χώρα που πηγαίνεις

2. είτε διαλέγεις ένα μηχάνημα που έχει εξαρχής όλους τους χάρτες των περιοχών που θέλεις να πας και τα αγοράζεις όλα πακέτο (πχ tomtom, garmin, navigon).

Σε κάθε περιπτωση, ακόμη και αν επιλέξεις το 2, πάντα σε κάθε ταξίδι πρέπει να κατεβάζεις καινούριους χάρτες για κάθε χώρα που θα επισκέπτεσαι. Δεν υπάρχει βέλτιστο πρόγραμμα για Ελλάδα και Ευρώπη μαζί, πχ τα tomtom/garmin/navigon είναι πολύ καλά για Ευρώπη αλλά τα mio/mls (κατά βάση οι χάρτες που περιέχουν) είναι τα καλύτερα για Ελλάδα.

Ό,τι και να πάρεις, φρόντισε για Ευρώπη να έχεις χάρτες teleatlas ή navteq (αναλυτικούς ΟΧι μόνο βασικούς άξονες!!!), είναι πολύ αξιόπιστοι, θα σου πρότεινα να κινηθείς κατά σειρά σε tomtom/garmin/navigon.

πχ.
TomTom XL2 - GPS αυτοκινήτου - Χάρτες Ελλάδας & Ευρώπης | Multirama
Garmin nόvi 1350 - Δέκτης GPS αυτοκινήτου με χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης | Multirama
 

marianino

Member
Μηνύματα
277
Likes
85
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυσή σου..να σου πω την αλήθεια μου πιστεύω οτι αξίζει περισσότερο να πάρω ενα gps που να έχει καλούς χάρτες ελλάδας και να προσθέτω ΄χάρτες της κάθε χώρας ... η αποροία μου είναι η εξής ,,, αυτούς τους χάρτες τους κατεβάζω απο που?? πχ για τα μιο..? μήπως γνωρίζεις και πόσο κοστίζουν??, ας πουμε της Ιταλίας που ενδιαφέρομαι εγώ..
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυσή σου..να σου πω την αλήθεια μου πιστεύω οτι αξίζει περισσότερο να πάρω ενα gps που να έχει καλούς χάρτες ελλάδας και να προσθέτω ΄χάρτες της κάθε χώρας ... η αποροία μου είναι η εξής ,,, αυτούς τους χάρτες τους κατεβάζω απο που?? πχ για τα μιο..? μήπως γνωρίζεις και πόσο κοστίζουν??, ας πουμε της Ιταλίας που ενδιαφέρομαι εγώ..
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το εσωτερικό πρόγραμμα του mio για πλοήγηση στην Ευρώπη, χρησιμοποιώ προγράμματα όπως το igo primo και εναλλακτικά το tomtom.
Χάρτες για το mio μπορείς να πάρεις (~50-60?):
Mio Advantage - Nederland :: Kaarten :: -
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυσή σου..να σου πω την αλήθεια μου πιστεύω οτι αξίζει περισσότερο να πάρω ενα gps που να έχει καλούς χάρτες ελλάδας και να προσθέτω ΄χάρτες της κάθε χώρας ... η αποροία μου είναι η εξής ,,, αυτούς τους χάρτες τους κατεβάζω απο που?? πχ για τα μιο..? μήπως γνωρίζεις και πόσο κοστίζουν??, ας πουμε της Ιταλίας που ενδιαφέρομαι εγώ..
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το εσωτερικό πρόγραμμα του mio για πλοήγηση στην Ευρώπη, χρησιμοποιώ προγράμματα όπως το igo primo και εναλλακτικά το tomtom.
Χάρτες για το mio μπορείς να πάρεις (~50-60?):
Mio Advantage - Nederland :: Kaarten :: -

Πριν αγοράσεις, στείλε μου ένα πμ μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω.
 

travelous

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Singapore
Εγώ έχω εμπειρία από Ιταλία με ένα MLS 4800. Μπορώ να πω ότι έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Οι διαδρομές που μου έβγαζε μου φαινόντουσαν σωστές και γρήγορες και με έσωσε πολλές φορές εκεί που πήγαινα να χαθώ εντελώς.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
τομ τομ σε ευρωπη ποτε δεν με κρεμασε -απλο και σε καλες τιμες και πολυ καλη καλυψη ακομα και τουρκια και ανατολικη ευρωπη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom