Ένα μεγάλο Ευχαριστώ!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πριν λίγο διάβαζα αυτά που έχεις γράψει στοΤravelpedia για το Παρίσι και αν και το εχω επισκεφθεί στο παρελθόν χαίρομαι πολύ που σχεδιάζω να ξαναπάω το καλοκαίρι γιατί βρήκα πράγματα που δεν ήξερα και είμαι σίγουρη ότι είναι πολύ ενδιαφέροντα.
Είναι πραγματικά μεγάλη ικανοποίηση να βρίσκει κάποιος τη συλλογή πληροφοριών που έχω κάνει χρήσιμη. Μου έδωσε μεγάλη χαρά η παρατήρησή σου. Σε ευχαριστώ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συντρόφισσα και συναγωνίστρια καλό ταξίδι στις Λαικές Δημοκρατίες που θα επισκεφτείς...

Μην ξεχάσεις τις κοτσίδες από σκόρδα που θα φοράς για το μάτι να τις ξεματιάσεις με αγουρέλαιο γιατί αν το μάτι είναι από σμικτομάτι το ελαιόλαδο δεν πιάνει μία... Η αγαπημένη φίλη FAMEK έχει δίκιο, κατά τακτά χρονικά διαστήματα πρέπει να φτύνεις τον κόρφο σου γιατί είναι κακός ο κόσμος στις μέρες μας... μπορεί να σε γλωσοφάνε... μην το λες σε κανέναν...
Χμμ...Λαικές Δημοκρατίες και Λαϊκές Βασιλείες και φεουδαρχικοί κομμουνισμοί, είναι κομμάτι μπερδεμμένα τα πράγματα εκεί πέρα. Προς το παρόν πρώτος σταθμός του ταξιδιού μου το Βασίλειο της Καμπότζης του Βασιλοπάτορος Norodom Sihanouk και του Βασιλέως υιού Norodom Sihamoni. Ο βασιλοπάτορας Sihanouk αποτελεί εντελώς cult φιγούρα. Δυστυχώς αυτή η μορφή εβασίλεψε πολύ μακριά από τη Δύση για να έχει την αναγνώριση και τους θαυμαστές που της αξίζουν.
Πέρασα το βράδι μου σκαλίζοντας την προσωπική βασιλική ιστοσελίδα του, όπου είδα τον μεγαλειότατο να τραγουδά τις μουσικές συνθέσεις του και διάβασα τις συνόψεις των κινηματογραφικών έργων που γύρισε ως ο πρώτος καμποτζιανός σκηνοθέτης και σεναριογράφος. Στην τελευταία του ταινία, πρωταγωνιστεί όλη η βασιλική οικογένεια- και ο νυν βασιλεύς σε ρόλο ζεν πρεμιέ. Περιττό να γράψω οτι έχω πλέον γίνει φαν του. Νομίζω οτι το προσεχές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης θα έπρεπε να κάνει αφιέρωμα στο έργο του. Αν σε όλα αυτα τα προσόντα του προσθέσεις οτι ήταν κινεζόφιλος και κατα τη διάρκεια της εξορίας του βρήκε άσυλο στην Κίνα και στη Βόρεια Κορέα, νομίζω οτι έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον: πόσοι εστεμμένοι βρήκαν εκεί άσυλο;
Το Λάος έχει ένα κομμουνιστικό καθεστώς επιβεβλημένο από τους κόκκινους πρίγκηπες: το γιό του αντιβασιλέα και το γιο του βασιλιά του Champasak. Ο ένας ανέλαβε πρόεδρος και ο άλλος πρωθυπουργός. Μετά άλλαξαν θέσεις. Αντιπολίτευση τους έκαναν άλλοι δύο πρίγκηπες αδελφοί του πρώτου. Μάλλον ροζ απόχρωσης. Αυτοί ήταν μάλλον πιο βιετναμεζόφιλοι. Πάντως όλοι τους πρίγκηπες και βασιλείς ήταν εναντίον των Γάλλων και των διαδόχων τους αμερικανών και σύμμαχοι με τους βορειοβιετναμέζους. (Λογικά θα έπρεπε να μας ενημερωνει για την πολιτικη κατάσταση στην περιοχη το γαλλικό περιοδικο των Royalties "Poit de Vue").
Εξ ου και το μακρύτερο σύνθημα που εκφωνήθηκε σε ελληνική διαδήλωση από τους κινεζόφιλους:
Βιετνάμ, Καμπότζη, Λάος, οι νίκες των λαών ενάντια στον αμερικάνικο τον ιμπεριαλισμό και στο σοβιετικό τον επεκτατισμό.
Και όλο αυτό με μια ανάσα! Περιττό να πω οτι το συγκεκριμμένο σύνθημα αποτέλεσε την έμπνευση για το ταξίδι μας.
Την επίσκεψη στον θείο Χο θα την αφήσουμε για το μέλλον.

ΥΓ. Μετά την αναχώρηση μας, την πλεξούδα με τα σκόρδα έτσι όπως θα είναι ραντισμένη με αγουρέλαιο σκοπεύω να την κάνω σκορδαλιά, και να την προσφέρω στη βασιλική οικογένεια της Καμπότζης προκειμένου να την εισάγω στην μεσογειακή διατροφή και την ελληνική κουζίνα.
 

SPIRIDU

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει????
Ταξίδι-Όνειρο
Κραϊβική
Καλή η ιδέα σου για την σκορδαλιά!!! Καλό ταξίδι σου εύχομαι!!! Και το μυστικό για το μάτι είναι οι θετικές σκέψεις... Εμείς απλά σου στέλνουμε την θετική ενέργεια που θα σου χρειαστεί!!! Αφού είναι το ταξίδι-όνειρό σου θα αφήσεις κανέναν να στο χαλάσει; Δε λέει... Άντε και στα δικά μας οι αταξίδευτες!!!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Έρση, καλό ταξίδι κι από μένα, που είμαι καινούργια στην παρέα, και διάβασα την ταξιδιωτική σου ιστορία για τη Βιρμανία κυριολεκτικά με μια ανάσα!!! Να περάσεις καλά/μοναδικά/αξέχαστα, και να μας γυρίσεις έτοιμη για νέες αφηγήσεις! Και μη φοβάσαι για το μάτι...Σε συντροφεύουν οι ευλογίες τουλάχιστον 2.044 ψυχών (σύμφωνα με την τελευταία καταμέτρηση!) κι όλα τα θετικά τους vibes!!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
733
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
..καλο ταξιδι και καλα να περασετε.....ο καιρος ειναι τελειος τωρα εκει που θα πατε....ενα χαμογελο αρκει.....καλο ταξιδι :clap::clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απο το αεροδρομιο Ελ ΒΕΛ σας ευχαριστω ολους εκ βαθους καρδιας. Μεχρι την επόμενη ανταπόκρισή μου σας παραθετω το site του βασιλοπατορος Sihanouk ωστε να έχετε την ευκαιρεία να εντρυφήσετε στη βασιλικη μουσική και τραγούδια. Φυσικά εκτός της μουσικής σύνθεσης και στιχουργίας τα τραγούδια τα ερμηνεύει ο ίδιος ο μεγαλειότατος. Σας είπα οτι πλέον είμαι μια γκρούπι του μεγαλειότατου; http://norodomsihanouk.info/
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλό ταξίδι...και περιμένουμε νεότερά σου με την όποια ευκαιρία σου δοθεί ενδιάμεσα! ;-)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ΕΡΣΗ ακουω το 'Rose de Phnom Penh' απο τη συλλογη του βασιλια :lol: Καλο ταξιδι!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γειά σας από Doha! Λοιπόν προς μεγάλη μου έκπληξη λειτουργεί αυτό το μαραφέτι! Και δεν το έπιανε το μάτι μου! Είχαμε μια χαρά πτήση, ευγενέστατες οι αεροσυνοδοί και ομορφούλες ασιάτισσες (που είσαι Traveller!) το φαί καλο και το αεροδρόμιο σε καλύτερη κατάσταση από την άνοιξη του 2006, που έιχα ξαναπεράσει από εδώ. Έχουμε αναμονή ακόμη δύο ωρών για την πτήση μας προς Bangkok. Τα λέμε ξανά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.987
Γειά σας από Doha! Λοιπόν προς μεγάλη μου έκπληξη λειτουργεί αυτό το μαραφέτι! Και δεν το έπιανε το μάτι μου! Είχαμε μια χαρά πτήση, ευγενέστατες οι αεροσυνοδοί και ομορφούλες ασιάτισσες (που είσαι Traveller!) το φαί καλο και το αεροδρόμιο σε καλύτερη κατάσταση από την άνοιξη του 2006, που έιχα ξαναπεράσει από εδώ. Έχουμε αναμονή ακόμη δύο ωρών για την πτήση μας προς Bangkok. Τα λέμε ξανά.

ΟΥΑΟΥ! Η ανταπόκριση έχει ήδη αρχίσει! Καλή συνέχεια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.744
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom