Ένα μεγάλο Ευχαριστώ!

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kαλό ταξίδι κι από μένα.
Είναι σίγουρο οτι θα περάσεις καλά και πιο σίγουρο οτι θα γίνουμε και μεις πιο πλούσιοι απ τις αφηγήσεις σου οταν επιστρέψεις.
Εχω κι ενα λόγο παραπάνω , μιας και αυτο ακριβώς ( Λάος - Καμπότζη) ίσως είναι το επόμενο ταξίδι μας ( αν παίρναμε το επίδομα θέρμανσης θα πηγαίναμε Μεξικό - Γουατεμάλα κλπ :D )
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλο ταξιδι και απο εμενα!!ευχομαι να περασεις υπεροχα και να γυρισεις πισω πιο "πλουσια" σε εικονες και εμπειριες!!!βγαλε πολλες φωτο και μην ανησυχεις για το ματι!!σου χουμε ριξει καμποσα ξεματιασματα ολοι εμεις!!!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Eρση καλα να περασεις .Να παρεις οπωσδηποτε μουσαμαδια και απο χαπακια τα λεγομενα καρβουνακια..που ειναι 2 μαζι εγω με αυτα σωθηκα απο δηλητηριαση στο Λαος.Μη εμπιστευεσαι ουτε το νερο στο φαι στο ξενοδοχειο γιατι καποτε μαλλον βαριουνται να το βραζουν και ενω υποτιθεται οτι ηταν ασφαλες στο δευτερο κανατι που ηπια μονο εγω μια που καιγομουν με το τσιλι επαθα δηλητηριαση..παρε πολλες κονσερβες μαζι σου αν δεν τρως κινεζικο εκτος και αν θελεις να κανεις διαιτα....Και μη ξεχασεις τα παιδακια ειδικα στο Λαος που θελουν μολυβια και στυλους οπως και παλια ρουχα οι μεγαλοι μια που εχουν μεγαλη αξιοπρεπεια αλλα τρελλη φτωχια..Φυσικα δεν θα χασεις την νυχτερινη αγορα στη πρωτευουσα του Λαους με τις γυναικες με τις ενδυμασιες να κλεινουν το δρομο και να πουλουν τα χειροτεχνηματα τους...Παρε αδειες βαλιτσες η κανε το κολπο που κανω εγω παλια ρουχα που τα βαρεθηκα τα παιρνω εκει τα φοραω και τα χαριζω...ειδικα στην καμποτζη θα παρακαλας να χες κατι να δωσεις οταν τους δεις να ζουν σε μια σχεδια 4 ατομα και να τρεφονται με ποντικια...α και αδειες σακουλες για να τα βαλεις..εκει δεν εχει τετοιες....δωσαμε οτι ειχαμε και τα βραχιολακια μας ακομα και ετσι γυρισαμε με βαλιτσες με μονο τις αγορες μας απο κει και εχει αρκετα για ψωνια χειροτεχνηματα..αντε καλη δυναμη...[σημειωση και εγω μετα απο αυτο το ταξιδι εγινα προληπτικη και πια δεν λεω που παω ..μια που σε αυτο μουχαν τυχει πολλα ασχημα]
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Έρση μου καλό ταξίδι - όνειρο. Μακάρι να καταφέρουμε όλοι μας να κάνουμε κάποια στιγμή τα όνειρά μας πραγματικότητα.
Θα πάρεις και την κόρη σου μαζί?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα πάρεις και την κόρη σου μαζί?
Εκτος απο ταξιδι - ονειρο προκειται και για δευτερο μηνα του μελιτος. Η νεαρα δε μπορει να λειψει τοσο καιρο λογω φοιτητικων υποχρεωσεων, εργαστηρια κλπ. (Οχι οτι θα μας χαλαγε και το μελι αμα ερχοταν, αλλο που δε θα θελαμε- τωρα κανουμε τα πικρα, γλυκα). Απο την αλλη μερια παντως περνα και αυτη τη φαση που δε θελει ταξιδια με μαμα και μπαμπα, ας ειναι και στην ακρη του κοσμου. Προς το παρον σε καθε προταση μας αντιδρα λεγοντας " δωστε μου τα χρηματα του ταξιδιου που μου αναλογουν και παω μονη μου καπου αλλου". Ειμαστε λοιπον οι μεγαλοι χορηγοι και ευεργετες. Κατι σαν τον Ζαππα δηλαδη. Ετσι, οσο εμεις βολοδερνουμε εκει μακρια, αυτη θα αρκεστει σε ενα απλο τετραημερο ταξιδι στο Βερολινο με την παρεα της.
Αλλα μην ανησυχειτε, ειμαι βεβαη οτι μας το εχει φυλαγμενο για το μελλον.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.987
Εκτος απο ταξιδι - ονειρο προκειται και για δευτερο μηνα του μελιτος. Η νεαρα δε μπορει να λειψει τοσο καιρο λογω φοιτητικων υποχρεωσεων, εργαστηρια κλπ. (Οχι οτι θα μας χαλαγε και το μελι αμα ερχοταν, αλλο που δε θα θελαμε- τωρα κανουμε τα πικρα, γλυκα). Απο την αλλη μερια παντως περνα και αυτη τη φαση που δε θελει ταξιδια με μαμα και μπαμπα, ας ειναι και στην ακρη του κοσμου. Προς το παρον σε καθε προταση μας αντιδρα λεγοντας " δωστε μου τα χρηματα του ταξιδιου που μου αναλογουν και παω μονη μου καπου αλλου". Ειμαστε λοιπον οι μεγαλοι χορηγοι και ευεργετες. Κατι σαν τον Ζαππα δηλαδη. Ετσι, οσο εμεις βολοδερνουμε εκει μακρια, αυτη θα αρκεστει σε ενα απλο τετραημερο ταξιδι στο Βερολινο με την παρεα της.
Αλλα μην ανησυχειτε, ειμαι βεβαη οτι μας το εχει φυλαγμενο για το μελλον.

Έχω μετανιώσει οικτρά για ταξίδια στα οποία δεν ακολούθησα γονείς, μιας και εγώ περνούσα την ίδια φάση: φοτήτρια, διακοπές με παρέες σε απλούς και κοντινούς προορισμούς! Τώρα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο!!!:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
.Να παρεις οπωσδηποτε μουσαμαδια και απο χαπακια τα λεγομενα καρβουνακια..που ειναι 2 μαζι εγω με αυτα σωθηκα απο δηλητηριαση στο Λαος.Μη εμπιστευεσαι ουτε το νερο στο φαι στο ξενοδοχειο γιατι καποτε μαλλον βαριουνται να το βραζουν και ενω υποτιθεται οτι ηταν ασφαλες στο δευτερο κανατι που ηπια μονο εγω μια που καιγομουν με το τσιλι επαθα δηλητηριαση..παρε πολλες κονσερβες μαζι σου αν δεν τρως κινεζικο εκτος και αν θελεις να κανεις διαιτα....Και μη ξεχασεις τα παιδακια ειδικα στο Λαος που θελουν μολυβια και στυλους οπως και παλια ρουχα οι μεγαλοι μια που εχουν μεγαλη αξιοπρεπεια αλλα τρελλη φτωχια..Φυσικα δεν θα χασεις την νυχτερινη αγορα στη πρωτευουσα του Λαους με τις γυναικες με τις ενδυμασιες να κλεινουν το δρομο και να πουλουν τα χειροτεχνηματα τους...Παρε αδειες βαλιτσες η κανε το κολπο που κανω εγω παλια ρουχα που τα βαρεθηκα τα παιρνω εκει τα φοραω και τα χαριζω...ειδικα στην καμποτζη θα παρακαλας να χες κατι να δωσεις οταν τους δεις να ζουν σε μια σχεδια 4 ατομα και να τρεφονται με ποντικια...α και αδειες σακουλες για να τα βαλεις..εκει δεν εχει τετοιες....δωσαμε οτι ειχαμε και τα βραχιολακια μας ακομα και ετσι γυρισαμε με βαλιτσες με μονο τις αγορες μας απο κει και εχει αρκετα για ψωνια χειροτεχνηματα..αντε καλη δυναμη...[σημειωση και εγω μετα απο αυτο το ταξιδι εγινα προληπτικη και πια δεν λεω που παω ..μια που σε αυτο μουχαν τυχει πολλα ασχημα]
Ευχαριστω Σοφια για τις συμβουλες. Κουβαλαω μια τσαντα φαρμακα, αχρειαστα να ειναι, και δεν πινω νερο αν δεν ειναι εμφυαλωμενο. Απο εκει και επειτα μη σου τυχει. Επαθα μια τρελη δηλητηριαση στο Chiang Mai σε ενα καλο εστιατοριο, ενω τις προηγουμενες μερες ετρωγα σε διαφορες χαμοκελες στην ακρη του δρομου και νομιζα οτι δε θα εβγαινα σωα, αλλα αλλου την πατησα. Τα φαγητα τους τα λατρευω οποτε δυστυχως δε βλεπω να αδυνατιζω, δυστυχως. Ευχαριστω για τη συμβουλη για τα παιδακια.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Eρση,είμαι καινούριο μέλος του φόρουμ και έχω εντυπωσιαστεί από τα ταξίδια και τις γνώσεις σου.Πριν λίγο διάβαζα αυτά που έχεις γράψει στοΤravelpedia για το Παρίσι και αν και το εχω επισκεφθεί στο παρελθόν χαίρομαι πολύ που σχεδιάζω να ξαναπάω το καλοκαίρι γιατί βρήκα πράγματα που δεν ήξερα και είμαι σίγουρη ότι είναι πολύ ενδιαφέροντα.Το ταξίδι σου που ετοιμάζεσαι να κάνεις είναι εκπληκτικό και σου εύχομαι
να πάνε όλα καλά.Είμαι σίγουρη πως μετά από ένα ταξίδι στα πιο "φτωχά "μέρη του κόσμου γινόμαστε σίγουρα πιο πλούσιοι άνθρωποι.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Οταν διαβασα το πρωτο σου μηνυμα νομιζα οτι θα ειναι τυπογραφικο λαθος,7 μαρτη θα εννοει δεν μπορει να ειναι 7 απριλη!
Καλο ταξιδι και καλη επιστροφη με νεες εμπειριες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.930
Συντρόφισσα και συναγωνίστρια καλό ταξίδι στις Λαικές Δημοκρατίες που θα επισκεφτείς...

Μην ξεχάσεις τις κοτσίδες από σκόρδα που θα φοράς για το μάτι να τις ξεματιάσεις με αγουρέλαιο γιατί αν το μάτι είναι από σμικτομάτι το ελαιόλαδο δεν πιάνει μία... Η αγαπημένη φίλη FAMEK έχει δίκιο, κατά τακτά χρονικά διαστήματα πρέπει να φτύνεις τον κόρφο σου γιατί είναι κακός ο κόσμος στις μέρες μας... μπορεί να σε γλωσοφάνε... μην το λες σε κανέναν...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
καλό ταξίδι και από εμένα Ερση καλά να περάσετε να γεμίσετε εικόνες και εμπειρίες και να μοιραστείτε και μαζί μας όσες θέλετε από αυτές ....καλά να περάσετε
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.987
Συντρόφισσα και συναγωνίστρια καλό ταξίδι στις Λαικές Δημοκρατίες που θα επισκεφτείς...

Μην ξεχάσεις τις κοτσίδες από σκόρδα που θα φοράς για το μάτι να τις ξεματιάσεις με αγουρέλαιο γιατί αν το μάτι είναι από σμικτομάτι το ελαιόλαδο δεν πιάνει μία... Η αγαπημένη φίλη FAMEK έχει δίκιο, κατά τακτά χρονικά διαστήματα πρέπει να φτύνεις τον κόρφο σου γιατί είναι κακός ο κόσμος στις μέρες μας... μπορεί να σε γλωσοφάνε... μην το λες σε κανέναν...

Αυτό πάλι πως εξηγήται? Γιατί το έχω παρατηρήσει και εγώ...... Με το που ανακοινώνω ένα ταξίδι βλέπω συχνά περίεργες αντιδράσεις και μάλιστα κάποιοι θεωρούν ότι όσοι κάνουν συχνά ή μακρυνά ταξίδια είναι πολυ-εκατομυριούχοι...... πράγμα τελείως άκυρο για μένα προσωπικά!!! :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.744
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom