Άνθρωποι

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Να πω και γω με την σειρα μου οτι οι Αιγυπτιοι ειναι φοβερα φιλοξενοι και πολυ εξυπηρετικοι

το είδα και σε φωτογραφίες αυτό :shock::shock:....μεσα στην φιλοξενία και στην εξυπηρέτηση ήταν οι άνθρωποι :haha::haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.836
Σε όλα τα ταξίδια που κάνουμε ερχόμαστε σε επαφή με ανθρώπους διαφορετικών πολιτισμών. Φυσικό είναι να μην είναι όλοι ίδιοι. Ποιος είναι ο λαός ο οποίος συμπαθείτε περισσότερο και ποιός αυτός που "απεχθάνεστε"; (Φυσικά παντού υπάρχουν καλοί και κακοί)

Οι πιο φιλικοί προς εμένα είναι οι άνθρωποι στις τρεις γερμανόφωνες χώρες. Αυστριακοί, Γερμανοί και Ελβετοί. Από την άλλη αυτοί που δε μου αρέσουν καθόλου είναι οι Τσέχοι. Ειδικά αυτοί που δουλεύουν στα τουριστικά σημεία της πόλης της Πράγας. Τους θεωρώ στην καλύτερη ανάγωγους. Έχω πάει δύο φορές εκεί και το διαπίστωσα και τις δύο. Ωραία πόλη, καλή, χρυσή αλλά να την χαίρονται. (Πολύ μίσος έβγαλα :bleh:)

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Οι πιο συμπαθητικοί απο όσους λαούς έχω γνωρίσει ως τώρα ήταν για μένα οι Ισπανοί(σε όλες τις πόλεις της Ισπανίας που έχω επισκεφτεί).Ήταν ευγενικοί,συζητούσαμε για ποικιλία θεμάτων (απο πολιτική μέχρι διασκέδαση) και δεν ένιωσα καθόλου οτι βρίσκομαι σε ξένη χώρα.:p
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μολις είδα το θέμα.... Τελικά οι Τσέχοι ειναι οι πιο αντιπαθητικοί μαλλον συμφωνώ μαζί σας. Σε άλλες χώρες δεν εχω αντιμετωπίσει κάτι ακραίο! Ιδιαίτερα φιλικοί, χαμογελαστοί ήταν στο Θιβέτ.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
900
Likes
1.448
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
οι πιο ευγενικοί σε εκείνες τις χώρες της Ευρώπης που πήγα εγώ είναι μάκραν οι Πρτογάλοι, απιστευτά!

Οι πιο αγενείς είανι οι Ούγγροι, κάτι που βεβαιόθηκε ξανά πριν από μερικές μέρες οπού πήγα για τέταρτη μου φορά!

Οι υπόλοιποι ποικίλουν όπως και όλοι εμείς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πιο ευγενικοί και εξυπηρετικοί οι Αμερικανοί, όπως είπαν και αρκετοί άλλοι.
Και εννοείται όλοι οι Μεσόγειοι (ιδιαίτερα στη Νότια Γαλλία και βέβαια στην Κύπρο).
Επίσης λατρεύω τους Μπαγκλαντεσιανούς (δεν έχω πάει στη χώρα τους αλλά έχω έρθει σε επαφή με τις κοινότητές τους τόσο εδώ, όσο και αλλού, με έχουν φιλοξενήσει εξωτερικό και είναι καταπληκτικοί άνθρωποι).

Οι Σκανδιναβοί είναι αρκετά "μαζεμένοι" και επίσης υπάρχουν αρκετές ρατσιστικές τάσεις (ιδιαίτερα στη Νορβηγία που ξέρω καλύτερα), όχι αν πας σαν τουρίστας, αλλά κατά βάση αν μείνεις εκεί (όχι ότι οι Έλληνες είναι καλύτεροι βέβαια :haha: ).

Κι επίσης κάτι που μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση ήταν κάποια περιστατικά σεξουαλικής παρενόχλησης που βίωσα σε Τουρκία και Αίγυπτο (ενώ ως σύνολο συμπάθησα πολύ τους δύο λαούς). Πιθανώς να φταίει το ότι είχα πάει μικρότερη και δεν ήξερα να βάζω τα όριά μου; Δεν ξέρω. Σε άλλες μουσουλμανικές χώρες που έχω επισκεφτεί πάντως δεν έχω συναντήσει σε τόσο μεγάλο βαθμό τέτοιου είδους συμπεριφορές.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
274
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο-Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
μακραν οι σερβοι οι πιο φιλοξενοι απο ολους.οι τουρκοι πολλυ καλοι και φιλικοι με ελληνες.οι ιταλοι καλοι αλλα λαμογια σαν και εμας.σε αντιθεση με τους περισσοτερους απο εσας,στην τσεχια ειχαμε αψογη φιλοξενια και θετικη αυρα απο τους ντοπιους.πεσαμε ισως σε περιπτωσεις.η λατρεια μου η ισπανια παντα θα ειναι ψηλα.πολυ θερμος λαος,ασχετα αν δεν μιλανε σε σημειο εκνευρισμου αγγλικα.οι ουγγροι παλι ειναι τα 1000 κακα της μοιρας τους.βρεθηκα προσφτα και ο λαος παιδια αυτος δεν υοπαρχει απλος.πολλυ κλειστοφοβικοι και μιζεροι.βεβαια περνανε τρομερα δυσκολες εποχες και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μεταναστευσουν για να βρουν δουλειες και μια αλλη ζωη.
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Πιο τιμιοι οι ιαπωνες, φοβερα φιλοξενοι οι μογγολο καταπληκτικοιι οι κατοικοι της μπουρμας, ωραιοι και περηφανοι οι σερβοι, οι γαλλοι αν βρεις το κουμπι τους που γινονται φοβεροι οικοδεσποτες, οι κολομβιανοι καθολου απατεωνες και πολυ γλυκιοι οι πορτογαλοι αθωοι ανθρωποι με το χαμογελο οσες φορες πηγαινω με χαλαρωνουν επισης πολυ καλοι και οι βοσνιοι. Απο αραβες ειναι εξαιρεση οι συριοι και οι οιρδανοι που ειναι κυριοι και πολυ μας αγαπανε ως ελληνες στο ισραηλ.

Χειροτερες εμπειριες στην αφρικη και τις αραβικες χωρες και απο ευρωπη οι ρωσοι των δυο ακριβων πολεων στο εσωτερικο χωρις να ειναι τιποτε ανοιχτοι τυποι ειναι πραγματικα γενναιοδοροι.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Καλύτεροι και πιο "αθώοι" οι Ασιάτες (Ταϊλάνδη, Ινδονησία, Σιγκαπούρη)
Χειρότεροι : κατά σειρά Τυνησία, Ντουμπάι.
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για μένα τις χειρότερες εντυπώσεις μου άφησαν Τσέχοι & Ούγγροι και τις καλύτερες Ιταλοί, Αιγύπτιοι,Τούρκοι!Α και στην Ταϊλάνδη οι άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
894
Πρωτοι οι Σερβοι στην δικια μου λιστα. Ευγενικοι, μορφωμενοι, ανοιχτομυαλοι.. Καταπληκτικη παρεα στην διασκεδαση, κ φιλοι καλοι οταν χρειαστει. Με μια πονεμενη χωρα που ομως περηφανα προσπαθει να ανακτησει την αιγλη της..

Α, και λατρεις της Ελλαδας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.368
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom