Άνθρωποι

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σε όλα τα ταξίδια που κάνουμε ερχόμαστε σε επαφή με ανθρώπους διαφορετικών πολιτισμών. Φυσικό είναι να μην είναι όλοι ίδιοι. Ποιος είναι ο λαός ο οποίος συμπαθείτε περισσότερο και ποιός αυτός που "απεχθάνεστε"; (Φυσικά παντού υπάρχουν καλοί και κακοί)

Οι πιο φιλικοί προς εμένα είναι οι άνθρωποι στις τρεις γερμανόφωνες χώρες. Αυστριακοί, Γερμανοί και Ελβετοί. Από την άλλη αυτοί που δε μου αρέσουν καθόλου είναι οι Τσέχοι. Ειδικά αυτοί που δουλεύουν στα τουριστικά σημεία της πόλης της Πράγας. Τους θεωρώ στην καλύτερη ανάγωγους. Έχω πάει δύο φορές εκεί και το διαπίστωσα και τις δύο. Ωραία πόλη, καλή, χρυσή αλλά να την χαίρονται. (Πολύ μίσος έβγαλα :bleh:)

Ποιά είναι η γνώμη σας;
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
για την πραγα και εγω θα συμφωνησω!!(οταν τα λεγα ομως νομιζαν οτι ηθελα να μειωσω τις θεες τσεχες....:haha:)!πολυ αγενεις!
για την ελβετια απο την αλλη που ευγενικοι ανθρωποι!να σε εξυπηρετησουν προθυμοι..
αυτα προς το παρον!!:)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
απο τους πιο αγενεις ανθρωπους που εχω γνωρισει ηταν η κοπελα στο μαγαζακι κατω απο τον πυργο του αιφελ!
οσο για την πραγα,σε ενα εστιατοριο που πηγαμε να φαμε ηταν πολυ αγενεστατοι ολοι αλλα μονο εκει ευτυχως!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
για την πραγα και εγω θα συμφωνησω!!(οταν τα λεγα ομως νομιζαν οτι ηθελα να μειωσω τις θεες τσεχες....:haha:)!πολυ αγενεις!
Αυτό με τις θεές Τσέχες νομίζω ότι είναι Μύθος! 3 ημέρες μείναμε στην Πράγα και μια στις 10 συναντούσαμε που ήταν όμορφη. Προσοχή! Όχι "Θεά" αλλά "απλά ωραία"! Εκτός αν γινόταν κανένα συνέδριο για "Θεές Τσέχες" και είχαν φύγει όλες από την πόλη!

Τι να πω όμως για την Μπρατισλάβα! Εκεί όντως υπάρχουν γυναίκες Θεές! Και μείναμε μόνο λίγες ώρες στην πόλη!

Για τους Τσέχους γενικά θα πω ότι ήταν περισσότερο ψυχροί και μη πρόθυμοι για εξυπηρέτηση παρά αγενείς. Πάντως μετά την Πράγα είπα ότι δεν πρόκειται να ξανακατηγορήσω ελληνίδα γκαρσόνα!




 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Με τη πράγα τελικά όλοι έχουν πρόβλημα! Το γκαρσόνια αγενέστατα (ειδικά σε μια καφετέρια που κάτσαμε το θυμάμαι έντονα γιατί μ είχε κάνει τρελή εντύπωση η συμπεριφορά του) άλλα απο την απο την άλλη ο τυπάς που είχε το διαμέρισμα που μέναμε εξυπερετικότατος και ευγενικός. Απο ότι καταλαβαίνω ίσως να υπάρχει μια περίεργη φιλοσοφία αντιμετώπισης σε ταβέρνες, εστιατοροα και τα σχετικά. Τι να πώ :/ ?
Απο τους πιο συμπαθητικούς με διαφορά Ελβετοί, Αυστριακοί και Γερμανοί.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.344
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Έχω ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο και μπορώ να σας πω υπεύθυνα, ότι οι πιο εξυπηρετικοί και οι ευγενέστεροι είναι οι Αμερικανοί.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Κι εγώ μαζί σας...Μου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά των Τσέχων...Πολύ κρύοι και αγενείς...Μαλλον φταίει το κλίμα!!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Αυτό με τις θεές Τσέχες νομίζω ότι είναι Μύθος! 3 ημέρες μείναμε στην Πράγα και μια στις 10 συναντούσαμε που ήταν όμορφη. Προσοχή! Όχι "Θεά" αλλά "απλά ωραία"! Εκτός αν γινόταν κανένα συνέδριο για "Θεές Τσέχες" και είχαν φύγει όλες από την πόλη!

Τι να πω όμως για την Μπρατισλάβα! Εκεί όντως υπάρχουν γυναίκες Θεές! Και μείναμε μόνο λίγες ώρες στην πόλη!

Για τους Τσέχους γενικά θα πω ότι ήταν περισσότερο ψυχροί και μη πρόθυμοι για εξυπηρέτηση παρά αγενείς. Πάντως μετά την Πράγα είπα ότι δεν πρόκειται να ξανακατηγορήσω ελληνίδα γκαρσόνα!
Συμφωνώ 100% με τη Μαίρη! Μαίρη, μάλλον όταν πήγα κι εγώ έλειπαν στο γνωστό συνέδριο....:D

Και θα ξανασυμφωνήσω ότι στη Μπρατισλάβα είδα πολύ περισσότερες και ωραίες γυναίκες (πολύ ωραία σώματα). Εκεί όμως που τα είχα δει όλα ήταν στο Βουκουρέστι...όχι όλες φυσικά, αλλά αρκετές ήταν.....εκεί βέβαια έκατσα 15 μέρες οπότε είχα και τον χρόνο...
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
+1 και απο μενα για τους Τσεχους αλλα ας μην ξεχναμεκαι την πολιτικη τους ιστορια!! εμενα πολυ φιλοξενει μου φανικαν οι Γαλλοι :shock: ισως επειδη εκανα προσπαθεια να μιλησω γαλλικα (αναθεμα κι αν θυμομουν τπτ...)
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καλές εντυπώσεια έχω απο τους Ούγγρους....
Βρέθηκα στην Βουδαπέστη πριν αρκετά χρόνια βέβαια ,οπου και έζησα ένα διάστημα και έχω να θυμάμαι τα καλύτερα σε επίπεδο συμπεριφοράς,φιλοξενίας,εξυπηρέτησης κλπ
Από άλλα ταξίδια καλή εντύπωση επίσης απο Αυστριακούς και Γάλλους
Τσεχία δεν έχω πάει ......και γενικά δεν μουρχεται στο μυαλό λαός που να μου έκανε ...κακή εντύπωση.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
+1 και απο μενα για τους Τσεχους αλλα ας μην ξεχναμεκαι την πολιτικη τους ιστορια!!
Ναι αλλά και άλλες χώρες είχαν παρόμοιο παρελθόν και δεν εξελίχθηκαν έτσι. Πιο κοντινό παράδειγμα η Σλοβακία, όπου οι άνθρωποι είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τους Τσέχους. Και ήταν ίδια χώρα κάποτε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom