Άγιο Όρος

ManEf23

Member
Μηνύματα
54
Likes
201
Ωραία σαν ιδέα, απλά αν τελικά καταφέρω και πάω, έχω ήδη π.χ κλείσει 1η μέρα διαμονή Ι.Μ Δοχειαρίου. Δεν θέλω να τους ενοχλώ με αλλάγες, απο 1η μέρα να πάω 3η, δεν είναι ξενοδοχείο να αλλάξω την κράτηση μου, έχουν και αυτοί τα δικά τους. Σίγουρα τώρα που το έψαξα έμαθα πολλά πράγματα, και στην τελική ξαναπάω στο μέλλον, δεν χάλασε ο κόσμος. Ακόμα και το πρόγραμμα που έχω κάνει αμφιβάλω αν θα το κάνω στο τέλος :p
 

georgi d

Member
Μηνύματα
55
Likes
111
Πολύ ωραίο πρόγραμμα αν πρώτα ο Θεός ξαναπάω θα το κάνω έτσι. Και με το καράβι προς Καυσοκαλυβια καλή ιδέα.

Το μόνο που σκέφτομαι αφού πηγαίνει για πρώτη φορά είναι καλύτερα να πάει απευθείας Δάφνη. Καλό είναι να τα δει όλα. Πως οι προσκυνητες βγαίνουν να δει λίγο τα καταστήματα, να φάει κάτι.

Αρα πας κατευθείαν Δοχειαριου από. Ουρανουπολη.
Πάνω σε συμβουλεύει για μια διαδρομή από το ρωσικο μέχρι την διασταύρωση που μπορείς να την κάνεις. Έτσι από Δοχειαριου μετά την Ξενοφωντος μπορείς να πας να δεις και την ρωσικη και την Ξυροποταμου. Από εκεί θα κατέβεις στη Δάφνη για να πάρεις τα μικρά λεωφ. για Καρυές. Έτσι δεν θα πληρώσεις για το καράβι Ξενοφωντος - Δάφνη. Το βασικό είναι ότι θα δεις ακόμα 2 μονες.
Από το ρωσικο θα βρεις το μονοπάτι που γράφει για Ξυροποταμου.
Λίγες δικές μου φωτογραφίες.
22.jpg
59.jpg
21.jpg
72.jpg
 
Last edited:

ManEf23

Member
Μηνύματα
54
Likes
201
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δεν θα καταφέρω να πάω σύντομα που προγραμματιζα, αλλά θα τις κρατήσω για όταν παω.
 

japetus

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.099
Δεν θα καταφέρω να πάω σύντομα που προγραμματιζα
Φρόντισε να ακυρώσεις τις κρατήσεις σου, ειδικά του διαμονητηριου που φαίνεται και στο σύστημα όταν χρειαστεί να ξανακλείσεις, ώστε να εξυπηρετηθεί κάποιος άλλος.
Η μή ακύρωση είναι και ένα από τα παράπονα των αρχοντάρηδων μοναχών, ειδικά σε αυτά με μικρούς ξενώνες, που θέλουν να εξυπηρετησουν τελευταία στιγμή και δεν ξέρουν αν θα φανούν οι προσκυνητές που είχαν κράτηση για να δώσουν τα κρεβάτια.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
114
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μια μικρή συνδρομή και από μένα, μια και πάω στο Άγιο Όρος τα τελευταία 5 χρόνια ανελλιπώς. Μια φωτογραφία είναι έξω από το γραφείο προσκυνητών στην Ουρανούπολη, ώρα 5:30 για να προλάβουμε το πρώτο πρωινό καραβάκι, μετά βλέπουμε ένα στιγμιότυπο από το καραβάκι, η επόμενη είναι από επίσκεψη στο κελί του γέροντα Γαβριήλ (η συνομιλία μαζί του είναι μοναδική), οι δύο επόμενες είναι από τη Ρουμάνικη Σκήτη (Τιμίου Προδρόμου), μετά βλέπουμε το ιερό κελί του Αγίου Μηνά, του πατρός Ιωσήφ (είναι ο γέροντας που κυματίζει την ελληνική σημαία στις εθνικές εορτές, στη Βίγλα), μετά είναι η Σιμωνόπετρα, το χάραμα που αντικρύζω τα πρωινά στο κελί, κάπου ανάμεσα στο Βατοπέδι και τη Παντοκράτωρος, ένα φτωχικό τραπέζι και στη τελευταία βλέπουμε μια οικογένεια αγριογούρουνων, που πλησιάζει σε ένα κελί που είχα πάει επίσκεψη, για να βρουν τροφή.
 

Attachments

ManEf23

Member
Μηνύματα
54
Likes
201
Πολύ ωραίες. Εγώ θα πάω σίγουρα, το πότε δεν ξέρω ακόμα. Έχω αντλήσει πολλές πληροφορίες που με βοήθησαν να καταλάβω πάρα πολλά.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
6.378
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πολύ ωραίες. Εγώ θα πάω σίγουρα, το πότε δεν ξέρω ακόμα. Έχω αντλήσει πολλές πληροφορίες που με βοήθησαν να καταλάβω πάρα πολλά.
Βάλε σαν 4η διαν/ση τη Μονή Ζωγράφου. Επιβλητικό, οι μοναχοί φιλικοί και φιλόξενοι δε θα σε ελέγξουν αλλά αν δεις δυσκολίες, πες τον αρχοντάρη πάτερ Παύλο που θα σε υποδεχτεί ότι θέλεις να μεταλάβεις...!
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
114
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ ωραίες. Εγώ θα πάω σίγουρα, το πότε δεν ξέρω ακόμα. Έχω αντλήσει πολλές πληροφορίες που με βοήθησαν να καταλάβω πάρα πολλά.
Ευχαριστώ πολύ, έχω πολλές περισσότερες, απλά έβαλα μερικές ενδεικτικές.

Διάβασα όλο το θέμα, τα παιδιά τα έχουν γράψει όλα και αναλυτικά. Ούτε εγώ το αποφάσιζα να πάω, αλλά μια μέρα πριν 5 χρόνια είπα θα πάω και το έκανα. Έχω βέβαια την τύχη να είναι ο πνευματικός μου σε κελί, οπότε δεν έχω θέμα διαμονής.

Αν θες, ψάξε μήπως μπορέσεις να μείνεις σε κάποιο κελί ή σε κάποια Σκήτη (πχ Προφήτη Ηλία), είναι πιο κατανυκτικά και θα νιώσεις περισσότερο τον μοναχισμό από τις Μονές.

Ό,τι θες με χαρά να βοηθήσουμε. Είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.558
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom