Άγιο Όρος

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.488
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τα 500 από Αθήνα είναι πολλά. Εμείς από Ηράκλειο με Ryanair μέχρι 60 με επιστροφή. Από το αεροδρόμιο στο ΚΤΕΛ Χαλκιδικής είναι κοντά. Μια διαν/υση Ουρανούπολη στην τιμή που γράψατε πιο πάνω. Τη μέρα της εξόδου από το Α.Ο. στις 1750 περίπου πίσω στο ΚΤΕΛ Χαλκιδικής και το βραδάκι της ίδιας μέρας πτήση για Ηράκλειο.
Πριν λογαριάζετε για δρομολόγια κανονΙζετε διαμονητήρια και φιλοξενία στις μονές.
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Από Αθήνα αν θέλεις να πας με ΚΤΕΛ, βολεύει αυτό των 23.00 το οποίο είναι και το μόνο που κάνει τέρμα στο ΚΤΕΛ Χαλκιδικής για να εξυπηρετήσει τους προσκυνητές.

Μπορείς να πας και με το πάσο σου και να μείνεις ένα βράδυ Ουρανούπολη, κάποιες πανσιόν είναι φτηνές 20-25 ευρώ το άτομο.

Αν μείνεις Ουρανούπολη μπορείς να μπεις μέσα με το πρωινό καράβι των 6.30 κερδίζοντας ουσιαστικά μισή μέρα..

Αν έχεις διάθεση να μείνεις παραπάνω από τις τρεις μέρες που ορίζει το διαμονητήριο, δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν γίνεται κάποιος έλεγχος. Αν όμως θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μπορείς να ζητήσεις επέκταση του διαμονητηρίου επισκεπτόμενος το ειδικό γραφείο στο κτίριο της Ιεράς Επιστασίας στις Καρυές όπου σου βάζουν απλά μια σφραγίδα με την ημερομηνία επέκτασης (+5 μέρες) χωρίς κόστος ή ερωτήσεις. Το γραφείο αυτό είναι ανοικτό όμως μόνο τρεις μέρες τη βδομάδα. Άλλος τρόπος να μείνεις παραπάνω είναι να ζητήσεις άδεια (ευλογία) από τον ηγούμενο του μοναστηριού και να μείνεις μαζί τους μια δυο μέρες παραπάνω ή τέλος να μπεις με ειδικό διαμονητήριο, μετά από πρόσκληση από κάποια μονή όπου σε αυτή την περίπτωση μπορείς να μείνεις όσο θέλεις και συμφωνήσεις με το μοναστήρι αλλά δεν επιτρέπεται (θεωρητικά) να μείνεις αλλού. Στην πράξη όπως θα διαπιστώσεις, υπάρχουν ένα σωρό κανόνες και απαγορεύσεις αλλά τίποτα από αυτά δεν τηρείται αν ζητήσεις ευγενικά άδεια.

Μια και έχουμε μπει ήδη στον Ιούνιο, πρέπει να φροντίσεις να κλείσεις θέσεις (ακόμα και πριν κλείσεις διαμονητήριο) καθώς μπαίνει πολύς κόσμος και μπορεί να μην βρεις θέση να κοιμηθείς εκεί που θέλεις. Επίσης για το περπάτημα τώρα το καλοκαίρι με τη ζέστη, είναι κάποιες διαδρομές που δεν έχουν ίσκιο και μπορεί να κουράσουν. Υπάρχουν μοναστήρια όπως Κωνσταμονίτου, Μ.Λαύρα, Σκήτη Αγίου Ανδρέα που μπορούν να φιλοξενήσουν ακόμα και τελευταία στιγμή αν βρεθείς σε ανάγκη.
Θα σου πρότεινα μια μέρα, καλύτερα μπαίνοντας, να κάνεις 'κρουαζιέρα' παίρνοντας το μικρό καραβάκι από Δάφνη στις 12.00 (ή από Ουρανούπολη στις 6.30) μέχρι Καυσοκαλύβια για να δεις όλη την δυτική πλευρά και να επιστρέψεις με το ίδιο χωρίς να κατέβεις μέχρι κάποιο από τα μοναστήρια της ΝΔ πλευράς, Παύλου, Διονυσίου, Γρηγορίου ή Σκήτες Αγίας Άννας.
Μια άλλη εύκολη διαδρομή για να δεις πολλά μοναστήρια είναι αυτά της ΒΔ πλευράς όπου σε μια μέρα μπορείς κατεβαίνοντας στη Δάφνη (ή στο Ρώσικο) να περπατήσεις Παντελεήμονος, Ξενοφώντος, Δοχειαρίου, ακόμα και μέχρι Κωνσταμονίτου.

Κάνε εσύ ένα γενικό πλάνο και εδώ είμαστε, με ό,τι πληροφορία θέλεις...
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το εκτιμώ :)

Το σίγουρο είναι, όποτε πάω (αν μένω ακόμα Αθήνα) θα επιλέξω το ΚΤΕΛ που αναχωρεί απο Αθήνα αργά το βράδυ. Υπάρχει και η επιλογή πριν πάω διακοπές στο νησί μου (Λέσβο) να ανέβω Θεσσαλονίκη, να αφήσω κάπου την βαλίτσα μου, και μετα στην επιστροφή να πάρω το καραβι απο Θεσσαλονίκη προς Μυτιλήνη, απλά θα πρέπει να βρω κάπου να αφήσω στην Θεσσαλονικη την βαλίτσα μου για 3-4 ημέρες. Γιατί με απλό σακίδιο θα πάω!

Σκέφτομαι για πρώτη φορά να πάω σίγουρα, Μονη Δοχειαρίου, επίσκεψη σε Μονη Ξενοφώτος και να κατευθυνθώ προς Μονή Σιμωνος Πέτρας.

Υπάρχουν σίγουρα και άλλες διαδρομές κ Μονές που μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον, αλλά για πρώτη φορά αν καταφέρω να πάω μέχρι τον Σεπτέμβριο κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου περισσότερο να βρίσκομαι δυτικη πλευρά.

Απλά είναι τόσο ρευστά τα πάντα που δεν ξέρω αν μπορώ να προγραμματίσω οτιδήποτε :\ δεν ξέρω που θα ζω σε λίγο καιρό να φανταστείτε :(

Να σας ρωτήσω κάτι. Στο Μονη Σιμωνος Πετρας δεν πάει το καραβακι απο Ουρανουπολη; Έριξα μια ματια στα δρομολογια (λινκ παρακατω) και δεν το βρίσκω. Στους ενδιάμεσους σταθμούς δεν το γραφει.

Δρομολόγια - Agioreitikes Grammes
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Σιμωνόπετρα πηγαίνει το άλλο καραβάκι, το Αγία Άννα της εταιρείας Μικροάθως. Το μεγάλο καράβι σταματά στη Δάφνη και εκεί περιμένει ανταπόκριση το Αγία ΄Αννα στο οποίο μετεπιβιβάζεσαι αν θέλεις να κατευθυνθείς προς τα μοναστήρια πιο νότια. Αν βρεις να μείνεις Σιμωνόπετρα, (στείλε μαιλ από τώρα, έχουν πολύ λίγο χώρο διαθέσιμο και όλοι εκεί θέλουν να πάνε, φίλος μου από το εξωτερικό έκλεισε προχθές για Οκτώβριο να φανταστείς), υπάρχει και λεωφορειάκι που βάζει το μοναστήρι από Δάφνη. Αν δε βρεις να μείνεις, κλείσε για Γρηγορίου και από εκεί πετάξου την επόμενη μέρα να δεις τη Σιμωνόπετρα με τα πόδια, δεν είναι πολύ μακριά.

Καταλαβαίνω ότι όλα είναι ρευστά, αν όμως κάνεις την κίνηση και κλείσεις, τότε σιγά σιγά προσαρμόζεις το υπόλοιπο προσωπικό πρόγραμμά σου στο ταξίδι. Αν το αφήσεις για το τέλος, δε θα βρεις θέση.

Η Δοχειαρείου από πέρυσι κάνει εκτενείς ανακαινίσεις στο καθολικό της και το έχουν δυστυχώς σκεπασμένο.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Να σας κανω δύο ερώτησεις. Το λεωφορείο απο Δαφνη προς Καρυες συχρονιζεται με το καραβακι; εννοω οταν φτανει το καραβακι Δαφνη περιμενει το λεωφορείο; Επίσης, πόσο κοστίζει;

Η δεύτερη ερώτηση, μπορώ να πάρω το καραβάκι π.χ απο Δοχειαρίου και να παω Καρυές;
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Να γράψω κάτι εάν επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ. Πολλές φορές πριν πάω στο Άγιο Όρος και όταν ξαναγυρίζα στην Ουρανουπολη νοικιάζα δωμάτιο το πολύ για 2 μέρες. Στην Ουρανουπολη δεν έχει κάτι να δεις όμως ένα μπάνιο μπορείς να κάνεις. Οι τιμές που έχουν είναι περίπου 25-30 το δίκλινο για ένα άτομο ή 40 € για 2 άτομα. Θυμάμαι παλιά είχα βρει και με 10 ευρώ. Όμως ήταν τέλος Αυγούστου.
Νομίζω κάποιοι εδώ στο φόρουμ έχουν βρει και καλύτερες τιμές.

Τώρα κάτι βρίσκω και νομίζω θα ήταν καλή λύση.
Βλέπω υπάρχει λεωφορείο Αθήνα - Σοφία με 22 € (έτσι όπως χθες ρώτησα δεν έχουν πρόβλημα εάν θα κατεβείτε Θεσσαλονίκη) . Από το σταθμό των τρένων περνάει το λεωφορείο 45 νομίζω(δίπλα στο σταθμό τρένων στα αριστερά όπως βλέπουμε την είσοδο υπάρχουν πολλές στάσεις. Εκεί θα περιμένετε το 45. Τιμή εισιτηρίου 1 €) που θα σας πάει μέχρι Κτελ Χαλκιδικής(περίπου μισή ώρα όταν δεν έχει κίνηση).
Νο 45 ΚΤΕΛ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΚΤΕΛ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ - KTEL
Εκεί αγοράζουμε ένα εισιτήριο με επιστροφη(ανοιχτό) με 25 €.

Κάτι ακόμα για μια διαδρομή. Από Δαφνη-ιερά μονή Ξηροποταμου-Καρυες (η και αυτή που πάει από αριστερά ρωσικής μονή μέχρι Καρυές μην την κάνεις. Νομίζω είναι η χειρότερη που υπάρχει.
Σας ευχαριστω πάρα πολυ!
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Ναι, τα ταξι περιμένουν στη Δαφνη το πλοίο για να φύγουν για Καρυές. Επειδή δεν έχει επισκευαστεί ακόμα ο δρόμος για Καρυές που είχε υποστεί ζημιές, η κίνηση δεν γίνεται με λεωφορεία αλλά με τα μικρότερα βανάκια-ταξί που ακολουθούν λίγο διαφορετική διαδρομή και χρεώνουν λίγο παραπάνω από το λεωφορείο, κάτω από δέκα ευρώ πάντως. Φρόντισε κατεβαίνοντας από το καράβι να κινηθείς κατευθείαν προς τα βανάκια γιατί μόλις γεμίσουν φεύγουν και όσοι δεν τα προλάβουν πρεπει να τα περιμένουν να ανέβουν Καρυές και να ξαναγυρίσουν.
Από Δοχειαρίου και από όλα τα παραλιακά, ναι βολεύει να ξαναπάρεις πλοίο για Δάφνη και από εκεί βανάκι για Καρυές.
 
Μηνύματα
657
Likes
2.957
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ξενοφωντος πήγα φέτος και μπορώ να πω ότι είναι η πιο ομορφη μόνη που έχω παει στο Όρος.

Σίγουρα να βάλεις μια διανυχτερευση εκεί.

Σιμονοπετρα πρέπει να κλείσεις πάρα πολλούς μήνες πριν. Φιλοξενούν πάρα πολύ λίγους σε σχέση με άλλες μόνες και είναι η πιο περίζητηση.

Αν χάσεις το λεωφορείο που έχει με το που φτάνει το καράβι, αν πάρεις άλλο ιδιωτικό βανακι - ταξι, δεν πληρώνεις μεμονωμένο εισιτήριο αλλά ολόκληρη την διαδρομή (60-90€) αναλόγως που θα πας. Οπότε θα πρέπει να βρεις κι άλλους προσκυνητες για μοιραστείς το κόστος.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Ναι, τα ταξι περιμένουν στη Δαφνη το πλοίο για να φύγουν για Καρυές. Επειδή δεν έχει επισκευαστεί ακόμα ο δρόμος για Καρυές που είχε υποστεί ζημιές, η κίνηση δεν γίνεται με λεωφορεία αλλά με τα μικρότερα βανάκια-ταξί που ακολουθούν λίγο διαφορετική διαδρομή και χρεώνουν λίγο παραπάνω από το λεωφορείο, κάτω από δέκα ευρώ πάντως. Φρόντισε κατεβαίνοντας από το καράβι να κινηθείς κατευθείαν προς τα βανάκια γιατί μόλις γεμίσουν φεύγουν και όσοι δεν τα προλάβουν πρεπει να τα περιμένουν να ανέβουν Καρυές και να ξαναγυρίσουν.
Από Δοχειαρίου και από όλα τα παραλιακά, ναι βολεύει να ξαναπάρεις πλοίο για Δάφνη και από εκεί βανάκι για Καρυές.
Σας ευχαριστώ. Ποιά θεωρείται ό,τι είναι η πιο βολικη διαδρομή για να παω απο Ι.Μ. Δοχειαρίου προς Καρυες;
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Ξενοφωντος πήγα φέτος και μπορώ να πω ότι είναι η πιο ομορφη μόνη που έχω παει στο Όρος.

Σίγουρα να βάλεις μια διανυχτερευση εκεί.

Σιμονοπετρα πρέπει να κλείσεις πάρα πολλούς μήνες πριν. Φιλοξενούν πάρα πολύ λίγους σε σχέση με άλλες μόνες και είναι η πιο περίζητηση.

Αν χάσεις το λεωφορείο που έχει με το που φτάνει το καράβι, αν πάρεις άλλο ιδιωτικό βανακι - ταξι, δεν πληρώνεις μεμονωμένο εισιτήριο αλλά ολόκληρη την διαδρομή (60-90€) αναλόγως που θα πας. Οπότε θα πρέπει να βρεις κι άλλους προσκυνητες για μοιραστείς το κόστος.
Σας ευχαριστώ πολύ! Ι.Μ. Δοχειαρίου & Ι.Μ. Ξενοφώντος βλεπω να πηγαινω
 
Μηνύματα
657
Likes
2.957
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ παντως θα στο πω ξανά. Για πρώτη φορά στο Όρος, καλύτερα να πας Ιβυρων από Καρυές και μετά Καρακαλου και Φιλοθεου.

Είναι οι πιο φιλικές μονες για πρωτη φορά και αν σαρέσει η φύση, η διαδρομή Καρυές προς Ιβυρων, είναι καταπληκτικη.

Και όταν λέω πιο φιλικές μονες για πρωταριδες, εννοώ: για παραδείγμα η Ιβυρων είναι πιο μεγάλη μονη με πολλά κρεβάτια, μεγαλο Κυριακο, με καλύτερες και πιο καθαρές εγκαταστάσεις και πιο καλό φαγητό. Επίσης έχει καλύτερη συγκοινωνία αν χρειαστείς.
 
Last edited:

georgi d

Member
Μηνύματα
122
Likes
268
Συμφωνώ με τον Δημήτρη. Για πρώτη φόρα πρέπει να δεις της Καρυές και μετά την μονή Ιβήρων. Η διαδρομή Καρυές - Ιβήρων είναι φανταστική. Την πρώτη φορά που πήγα στο Α. Ο στης Καρυές (εδώ έχουν και ωραίο φούρνο) που ήρθα στην μόνη Κουτλουμουσιου ένας μοναχός με ρώτησε εάν πήγα στην μονή Ιβήρων. Οταν έμαθε ότι δεν έχω πάει μου είπε εάν δεν πας στην μονή είναι σαν να μην έχεις επισκεφθεί το Άγιο Όρος. Νομίζω ότι είχε δίκαιο. Όσες φορές έχω πάει στη πρώτη που πηγαίνω είναι σε αυτήν.Μετά κοιτάω σε πια δεν έχω πάει και την έβαζα στο πρόγραμμα. Η εικόνα της Παναγίας Πορταιτισσας είναι εκεί. Στης Καρυές η Άξιον Εστι. Από Δάφνη προς την σκητη της Αγίας Άννας πήγα μετά προς το τέλος όταν είδα όλες τις μόνες που υπάρχουν πάνω από της Καρυές και από Ουρανουπολη προς Δάφνη. Ότι είναι φανταστικές από Δαφνη προς Αγιά Άννα σε αυτό συμφωνώ. Και εγώ όταν πρώτη φόρα τις είδα πρέπει να είπα τι βλέπουν τα μάτια μου. Όμως για πρώτη φορά δεν θα πήγαινα προς τα εκεί .

Εάν πας με το φερυ θα πάρεις μικρά ταξί από Δάφνη προς Καρυές για 10 άτομα. Η τιμή είναι μόνο 5 ευρώ!
Για να ευχαριστηθεις το Α. Ο πρέπει να το περπατήσεις. Έτσι θα δεις πολλά και θα τα θυμάσαι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.066
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom