Άγιο Όρος

georgi d

Member
Μηνύματα
121
Likes
267
Αυτό που δημιουργεί εντύπωση στο συγκεκριμένο μέρος είναι η τόσο μεγάλη χρήση του τσιμέντου που δεν ταιριάζει στον ησυχαστικό χαρακτήρα της περιοχής
Έχεις δίκιο γιατί και εγώ την πέρασα και κάτι δεν μου άρεσε. Δεν μπόρεσα να το καταλάβω τότε. Ήταν η χρονιά που συνάντησα έναν προσκυνητη από την Ριγα. Αυτός είχε έρθει στην Ουρανουπολη με το αυτοκίνητο του. Τότε είχα πάει μόνο μου και για κάποιο λόγο ήθελα να ανέβω στην κορυφή. Πολλές φορές είχα πριν στο Αγιο Ορος όμως την την κορυφή την φοβόμουν. Μετά την γιορτή της Παναγίας μας στην μονή Ιβηρον πήγα στην Μεγιστη Λαυρα. Κάποια παιδιά αυτή την διαδρομή την κάνανε με τα πόδια όμως ο ήλιος τους ταλαιπωρησε. Καλύτερα είναι με τα μικρά λεωφορεία. Μετά την Μέγιστη Λαύρα ξεκίνησα με δύο παιδιά από την Θεσσαλονίκη προς κατεύθυνση σκητη Αγίας Άννας. Στην αρχή πήγαμε στη σκητη Τιμιου Προδρομου (Ρουμανική) όμως για να μείνω εκεί δεν μπόρεσα. Πήραμε το μονοπάτι προς τον Σταύρο. Τα παιδιά (πιο μεγάλη σε ηλικία από μένα) γνώριζαν πάρα πολλά. Τους ρωτουσα που θα ήταν καλύτερα να πάω. Κάποια στιγμή στην διαδρομή τους είπα ότι θα μπορέσω να ανέβω στην κορυφή; Και οι δύο μου απάντησαν καλύτερα άστο για άλλη φορά. Μόνος σου δεν θα μπορέσεις να ανέβεις. Μετα από λίγες ώρες περνάει από δίπλα μας ο Ρώσος και ρωτάει προς τα που είναι ο Σταύρος. Εγώ τον ρώτησα εάν θέλει να ανέβει στην κορυφή και αν γνωρίζει το μονοπάτι. Όταν μου είπε ότι πάει προς την κορυφή λέω στα παιδιά ότι εγώ σας αφήνω με τον ρωσο θα ανέβω πάνω. Μου είπαν ότι μαζί θα μπορέσεις να ανέβεις. Μην ξεχάσω να γράψω ότι πήγαμε και στον μοναχο που όταν πετάνε από πάνω του τα ελληνικά πολεμικά αεροσκάφη βγαίνει και τους χαιρεταει με μια μεγάλη ελληνική σημαία.
Ο ρώσος είχε ένα μικρό βιβλιαράκι που ήταν γραμμένα λεπτομερώς όλες οι διαδρομές και ποιους γέροντες θα δούμε (εάν δεν έχουν κοιμηθεί).
Στην κορυφή πολύ δυσκολευτηκα μέχρι να φτάσω στο εκκλησάκι τις Παναγίας μας.(είναι πριν την κορυφή και εδώ υπάρχει δωμάτιο με πολλά κρεβάτια που μπορούμε να κοιμηθουμε. Νομίζω περίπου στις 5 το πρωί από δω ανεβαίνουν προς την κορυφή ) Μέσα στο εκκλησάκι υπάρχει τεχνικό πηγάδι. Εκεί μαζεύετε το νερό από την σκεπη της εκκλησίας. Το περίεργο εδώ είναι ότι το νερό είναι κανονικό όπως αυτό που πίνουμε από την βρύση. Είχα συνάντηση έναν εργάτη που το είχε καθαρίσει πριν λίγες μέρες και αυτός μας το είπε. Ένα άλλο που έμαθα ήταν από έναν μοναχο ρωσο στα Καρουλια(ελληνες γέροντες τώρα εκεί δεν υπάρχουν γιατί έχουν κοιμηθεί). Αυτός όταν ήρθε στα Καρουλια είδε ένα εγκαταλελειμμενο καλυβι. Εκεί πάλι σε ένα σημείο σαν να είναι μεγάλο βαρέλι μαζευαν το νερό από την βροχή. Μας είπε ότι άνοιξε το καπάκι και το νερό ήταν σε καφέ χρώμα και όχι καθαρό. Υπάρχουν στην εκκλησία διάφορες ευχές. Αυτός τις γνώριζε και πήρε το ευχολογιο και άργησε να προσευχεται. Μετά στο τέλος (δεν θυμάμαι εάν μας είπε πόση ώρα προσευχοταν) πάλι πήγε και σήκωσε το καπάκι. Το νερό ήταν κρυστάλλινο !
Αυτά είναι τα πολύ μικρά προσωπικά θαύματα που τα γνωρίζουν μόνο αυτοί. Για τα μεγάλα δεν σας γράφω.

Το μόνο που να μπορώ να πω ότι ήμουν τυχερός ότι πήγα στο δημοτικό σχολείο εδώ στην Ελλάδα και τότε παλιά μια φορά την εβδομάδα μας πήγαιναν στην εκκλησία και είχαμε την Κυριακή το κατηχητικο. Μετά όταν φύγαμε για την Σοβιετικη ένωση εκεί στα σχολεία υπήρχε μάθημα που σε κανανε πραγματικά αθεο. Στην αρχή και εγώ άρχισα να πιστεύω ότι όλους στην εκκλησία τους κοροϊδεύουν .Να ναι καλά ο πατέρας μου που μου είπε λίγο να προσέχω και να μην πιστεύω σε αυτά που λένε. (του είπα τότε γιατί θυμωσα :μπαμπά πως γίνετε τόσα χρόνια να μου λέτε ψέματα. Αφού Θεός δεν υπάρχει). Όταν μεγάλωσα είχα καταλάβει τα λάθη τους.
Όταν σου το λέει ο δάσκαλος και είσαι σε μικρή ηλικία τους πιστεύεις πιο εύκολα.Οι δασκαλοι ήταν χριστιανοί και μουσουλμανοι που ο καθένας πίστευε στο σπίτι του στην θρησκεία του όμως στο σχολείο υποχρεωτικά έπρεπε σε μας να πει ότι Θεός δεν υπάρχει. Εντάξει αυτά όλα είναι πίσω τώρα όλα έχουν αλλάξει στην Ρωσία και στα άλλα τα κράτη της Σοβιετικης ένωσης.
 
Last edited:

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Πιο εύκολο είναι να μείνεις στην Αγία Άννα και να επισκεφτείς την περιοχή με τα πόδια.
Να σας ρωτήσω, επειδή για την συγκεκριμένη Σκήτη (Αγιάς Άννας) δεν βρήκα email, παρά ενα κατάλογο με τηλέφωνα. Σε ποιό τηλέφωνο πρέπει να πάρω, σε αυτό που λέει Κυριακόν; Όλα τα άλλα τηλέφωνα της Σκήτης Αγιάς Άννας είναι για τα Ιερά Κελλιά.
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Να σας ρωτήσω, επειδή για την συγκεκριμένη Σκήτη (Αγιάς Άννας) δεν βρήκα email, παρά ενα κατάλογο με τηλέφωνα. Σε ποιό τηλέφωνο πρέπει να πάρω, σε αυτό που λέει Κυριακόν; Όλα τα άλλα τηλέφωνα της Σκήτης Αγιάς Άννας είναι για τα Ιερά Κελλιά.
Ναι, στο Κυριακό θα πάρεις όπου και ο κεντρικός ξενώνας. Στα άλλα κελιά μπορείς να μείνεις μόνο αν ξέρεις τους γέροντές τους.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
121
Likes
267
Εάν πας προς Αγία Άννα χαλάς όλο το πρόγραμμα. Νομίζω καλύτερα να πας μια άλλη χρόνια. Εκτός εάν θέλεις να δεις την πλευρά από Δάφνη και κάτω.
Για μένα Δάφνη- Καρυές και ότι υπάρχουν δίπλα. Απλώς εάν θέλεις να δεις τις μονες καλή ιδέα σου έχουν γράψει πριν .
Τον Αύγουστο θα έχει πολύ ζέστη και η ανηφόρα προς Αγία Άννα δεν είναι εύκολη.
japetus
Μπορείς επίσης αν δεν βιάζεσαι, να πάρεις από εκεί το Αγία Άννα το πρωί προς τα κάτω και να δεις πρώτα όλα τα μοναστήρια (η κρουαζιέρα που λέγαμε) πριν βγεις πάλι έξω. Θα σε αφήσει γύρω στις 11.30 στη Δάφνη αφού έχει πάει Καυσοκαλύβια και από εκεί θα πάρεις το μεγάλο στις 12.00 για έξω..
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
ΟΚ.

Θα στείλω για 3η ημέρα προς την άλλη πλευρά ώστε να βγω από το άλλο καραβάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom