Άγιο Όρος

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Εγώ παντως θα στο πω ξανά. Για πρώτη φορά στο Όρος, καλύτερα να πας Ιβυρων από Καρυές και μετά Καρακαλου και Φιλοθεου.
Δυστυχώς δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στη Ι.Μ Ιβύρων, τους έστειλα email για οποιαδήποτε ημέρα μεταξύ δύο και μου απάντησαν αρνητικά και για τις 2 ημέρες ... :\

Αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσω να πάω, έκλεισα διαμονητηριο και στελνω email στις Μονές. Μέχρι την Τετάρτη αν μπορέσω τελικά θα πάω, διαφορετικά θα τους καλέσω να ακυρώσω και μετά όποτε τα καταφέρω.

Αληθεια, αν δεν βρω φιλοξενια π.χ για την 2η μέρα Ι.Μ τι γίνεται; πρεπει να φυγω;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.488
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δυστυχώς δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στη Ι.Μ Ιβύρων, τους έστειλα email για οποιαδήποτε ημέρα μεταξύ δύο και μου απάντησαν αρνητικά και για τις 2 ημέρες ... :\

Αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσω να πάω, έκλεισα διαμονητηριο και στελνω email στις Μονές. Μέχρι την Τετάρτη αν μπορέσω τελικά θα πάω, διαφορετικά θα τους καλέσω να ακυρώσω και μετά όποτε τα καταφέρω.

Αληθεια, αν δεν βρω φιλοξενια π.χ για την 2η μέρα Ι.Μ τι γίνεται; πρεπει να φυγω;
Μην το ακυρώσεις. Ρώτησε κι άλλα μοναστήρια όπου κι αν βρίσκοντα. Έιναι και οι σκήτες. Άγιου Ανδρέου πολύ μεγάλη δε έχεις πρόβλημα. Τα
Δυστυχώς δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στη Ι.Μ Ιβύρων, τους έστειλα email για οποιαδήποτε ημέρα μεταξύ δύο και μου απάντησαν αρνητικά και για τις 2 ημέρες ... :\

Αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσω να πάω, έκλεισα διαμονητηριο και στελνω email στις Μονές. Μέχρι την Τετάρτη αν μπορέσω τελικά θα πάω, διαφορετικά θα τους καλέσω να ακυρώσω και μετά όποτε τα καταφέρω.

Αληθεια, αν δεν βρω φιλοξενια π.χ για την 2η μέρα Ι.Μ τι γίνεται; πρεπει να φυγω;
μην ακυρώσεις. βάλε σκήτη Αγ. Ανδρέου έιναι τεράστια. βάλε κάποια παραθαλάσσια που έιναι φιλόξενα. όπως η Γρηγορίου.ή Παντοκράτορος. Δεν ελέγχουν πολύ.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Μην το ακυρώσεις. Ρώτησε κι άλλα μοναστήρια όπου κι αν βρίσκοντα. Έιναι και οι σκήτες. Άγιου Ανδρέου πολύ μεγάλη δε έχεις πρόβλημα. Τα

μην ακυρώσεις. βάλε σκήτη Αγ. Ανδρέου έιναι τεράστια. βάλε κάποια παραθαλάσσια που έιναι φιλόξενα. όπως η Γρηγορίου.ή Παντοκράτορος. Δεν ελέγχουν πολύ.
Ευχαριστώ Πολύ. Μια χαρά, είδα είναι στις Καρυές η Σκήτη άρα (με την προυπόθεση να με δεχτούν) αν θέλω πάω επίσκεψη Ι.Μ Ιβήρων, προλαβαίνω να πάω και να επιστρέψω αυθημερόν είδα ό,τι απο Καρυες ειναι 2-2.30 ωρες (αν διαβασα σωστά)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.785
Likes
17.809
Σε τελικη λύση αν δεν βρεθει κατι υπάρχει και ο Ξενωνας του Αγιου Ιωάννη του Ρωσου στις Καρυες.. ειναι επι πληρωμη..δυστυχως δεν γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες ..
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Ευχαριστώ Πολύ. Μια χαρά, είδα είναι στις Καρυές η Σκήτη άρα (με την προυπόθεση να με δεχτούν) αν θέλω πάω επίσκεψη Ι.Μ Ιβήρων, προλαβαίνω να πάω και να επιστρέψω αυθημερόν είδα ό,τι απο Καρυες ειναι 2-2.30 ωρες (αν διαβασα σωστά)
Δεν έχεις πρόβλημα να σε δεχτούν εκεί ακόμα και χωρίς να έχεις κλείσει, πάρε τους όμως καλύτερα τηλέφωνο.. Μπορείς να ζητήσεις και παραπάνω από μια μέρα εκεί. Αν ξεκινήσεις το πρωί την επόμενη μέρα, μπορείς να πας Κουτλουμουσίου - Παναγούδα - Ιβήρων, και στις 13.30 έχει από εκεί μεγάλο λεωφορείο πίσω για Καρυές. Επίσης γύρω στις 10.30 νομίζω (το επαληθεύεις εκεί) έχει καραβάκι από Ιβήρων για Βατοπέδι αν σε ενδιαφέρει που είναι εντυπωσιακό μοναστήρι...
Αν σε ενδιαφέρουν Δοχειαρίου/Ξενοφώντος, κατέβα πρώτα στο Ρώσικο να το δεις κι αυτό και συνέχισε με τα πόδια.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αν τα καταφέρω και πάω, το θετικό είναι ό,τι η Ιερά Μονή Ξενοφώντος με δέχτηκε την 1η ημερα, μόλις μου ήρθε email.
Θα πάω Ιερά Μονή Ξενοφώντος και Ι.Μ Δοχειαρίου πρώτη ημέρα, στην συνέχεια θα κατευθυνθω προς Καρυές μεσω Δάφνης. Έχω στείλει email Κουτλουμουσίου και σκήτη εκεί.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
122
Likes
268
Σε περίπτωση που θα βγεις από το Αγιο Ορος από την μονή Ιβηρων με το μικρό καραβακι προς Ιερισσος κάνεις κράτηση στα γραφεία από πριν. Θα δεις πως θα είναι τι πρόγραμμα σου μέσα στο Αγιο Ορος και θα αποφασίσεις. Αν είναι καλός ο καιρός και δεν φυσάει πολύ τότε μπορείς να βγεις και έτσι.
Δεν είναι ακριβό το εισιτήριο είναι στα 12€.Από Ιερισσος περνάει το λεωφορείο για Κτελ Χαλκιδικής.

Θαλάσσια μέσα μεταφοράς Αγίου Όρους, ΦΕΡΡΥ - ΤΑΧΥΠΛΟΑ - ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΤΑΞΙ, Δρομολόγια και τιμές εισιτηρίων εδώ κάτω θα βρεις το τηλέφωνα.Το ενα είναι 23770—21041.
Άγιος Αθανάσιος (Ιερισσός-Λαύρα) 6974060747
21041, 21148, 71149
21041, 21148, 71149
Εάν έχουν βάλε αυτό το ταχύπλοο τότε είναι μια καλή λύση.
Παναγία - Agioreitikes Grammes

«Παναγία». Το νέο υπερσύγχρονο ταχύπλοο στις Αγιορειτικές Γραμμές (φωτογραφίες)
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.488
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αν τα καταφέρω και πάω, το θετικό είναι ό,τι η Ιερά Μονή Ξενοφώντος με δέχτηκε την 1η ημερα, μόλις μου ήρθε email.
Θα πάω Ιερά Μονή Ξενοφώντος και Ι.Μ Δοχειαρίου πρώτη ημέρα, στην συνέχεια θα κατευθυνθω προς Καρυές μεσω Δάφνης. Έχω στείλει email Κουτλουμουσίου και σκήτη εκεί.
μη περιμένεις από το Κουτλουμούσι θετική απάντηση, αν ναι, αλλά κέρδισες λότο.

δες και Σταυρονικήτα. απο Καρυές 4 ωριτσες απόλαυση
 

georgi d

Member
Μηνύματα
122
Likes
268
Καλύτερα όπως έχουν γράψει πάνω. Πας κατευθείαν στην μονή και θα σε δεχθούν. Είσαι ένα άτομο για αυτό δεν είναι δύσκολο κάπουνα σε βάλουν. Στην Ιβηρων έχουν μεγάλο αρχονταρικι που είναι πάντα ανοιχτό. Εχει εκει που να κοιμηθείς. Στην μόνη μονή που δεν μπόρεσα να μείνω ήταν η μονή Σταυρονηκιτα. Είναι πολύ μικρή για αυτό δεν μπορούν. Εάν είσαι τυχερός τότε καλώς. Ότι και αν είναι αν είσαι δίπλα να πας να την δεις έχει την εικόνα του Αγίου Νικολάου. Και στην Σιμωνοπετα δεν έχω πάει. Κάποιοι είναι τυχεροί όμως από ότι γνωρίζω αυτή είναι η πιο δύσκολη. Λογικά μπορείς να κάνεις και έτσι.

Μπαίνεις στο Αγιο Ορος και εκεί που θα σε φιλοξενήσουν μένεις. Θα πεις στους μοναχους ότι για πρώτη φορά ήρθες στο Αγιο Ορος και παρακαλεσε να σε βοηθήσουν. Θυμάμαι την πρώτη φορά που πήγα έμεινα στην μονή Κουτλουμουσιου. Τότε ένας μοναχός μου είπε : στην μονή Ιβηρων θα τους πεις ότι έρχεσαι από μένα. Όταν μπήκα στην μονή είδα έναν γέροντα της μονής και λίγους προσκυνητες να συζητάνε έξω από την τραπεζαρία της μονής. Πάω στον γέροντα και του λέω ότι ο μοναχός είπε να με φιλοξενησετε. Ο γεροντας χαμογελασε και μου λέει : να είναι ευλογημενο αφού μας το ζητάει ο μοναχός.
Έτσι και αλλιώς θα με φιλοξενουσαν για αυτό γέλασε ο γεροντας. Τότε ήταν εύκολα κάπου να μείνεις.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Σε περίπτωση που θα βγεις από το Αγιο Ορος από την μονή Ιβηρων με το μικρό καραβακι προς Ιερισσος κάνεις κράτηση στα γραφεία από πριν. Θα δεις πως θα είναι τι πρόγραμμα σου μέσα στο Αγιο Ορος και θα αποφασίσεις. Αν είναι καλός ο καιρός και δεν φυσάει πολύ τότε μπορείς να βγεις και έτσι.
Δεν είναι ακριβό το εισιτήριο είναι στα 12€.Από Ιερισσος περνάει το λεωφορείο για Κτελ Χαλκιδικής.

Θαλάσσια μέσα μεταφοράς Αγίου Όρους, ΦΕΡΡΥ - ΤΑΧΥΠΛΟΑ - ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΤΑΞΙ, Δρομολόγια και τιμές εισιτηρίων εδώ κάτω θα βρεις το τηλέφωνα.Το ενα είναι 23770—21041.
Άγιος Αθανάσιος (Ιερισσός-Λαύρα) 6974060747
21041, 21148, 71149
21041, 21148, 71149
Εάν έχουν βάλε αυτό το ταχύπλοο τότε είναι μια καλή λύση.
Παναγία - Agioreitikes Grammes

«Παναγία». Το νέο υπερσύγχρονο ταχύπλοο στις Αγιορειτικές Γραμμές (φωτογραφίες)
Ευχαριστώ.

Κατι τέτοιο έχω στο μυαλό μου, να φυγω 3η ημερα απο Ιβήρων προς Ιερισσο.

Για 1η μερα θα μπω απο Ουρανουπολη προς Ι.Μ Δοχειαρίου, θα περάσω και απο Ξενοφώντος. Δεύτερη μέρα Σκήτη Αγίου Ανδρέα με δέχτηκαν. Θέλω να δω διαφόρα μέρη γύρω απο τις Καρυές που θέλω. Και τελευταία μέρα να πάω προς Ιβήρων είναι ο στόχος μου. Πάω και βλέπω. Στην τελική έχει καλό καιρό ή παραλία θα έχει αεράκι το βράδυ :) :) :)

μη περιμένεις από το Κουτλουμούσι θετική απάντηση, αν ναι, αλλά κέρδισες λότο.
:D:D:D
 
Μηνύματα
657
Likes
2.957
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αφού έχεις σκοπό να πας Ιβυρων, δοκίμασε να κλείσεις την δεύτερη ή τριτη ημέρα να μείνεις Καρακαλου και όχι στην σκητη του Αγίου Ανδρέα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Αφού κατέληξες ποια μοναστήρια θα ήθελες να επισκεφθείς, έκανες το γενικό πλάνο, να κάνω αν επιτρέπεις μερικές φιλικές προτάσεις..

Με το πλάνο που έκανες θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις το συγκεκριμένο ταξίδι ανάποδα, να μπεις δηλαδή από Ιερισσό και να βγεις από Ουρανούπολη, αφήνοντας Δοχειαρίου για τελευταία μέρα. Και πιο εύκολες θα είναι έτσι οι μετακινήσεις σου και κερδίζεις χρόνο καθώς και μια ολόκληρη μέρα.

Πρώτη μέρα κατεβαίνεις στην Ιβήρων που θέλεις, επισκέπτεσαι τη μονή για 1-2 ώρες και στη συνέχεια παίρνεις το λεωφορείο που έχει κάθε μέρα στις 13.45 (ή αν θέλεις με τα πόδια αν δεν σε πειράζει η μικρή ανηφόρα σε όμορφο σκιερό μονοπάτι) και ανεβαίνεις Καρυές στη σκήτη.

Μπορείς αν μπεις τελικά από Ιερισσό, να δοκιμάσεις να κλείσεις και για Βατοπέδι που είναι εντυπωσιακό μοναστήρι την πρώτη μέρα και τη δεύτερη συνεχίζεις κανονικά όπως παραπάνω για Ιβήρων-Καρυές.

Αφήνοντας τη Δοχειαρίου για την τελευταία μέρα, σου επιτρέπει να βγεις πιο εύκολα στην Ουρανούπολη, αποφεύγοντας την ταλαιπωρία της Δάφνης με το στήσιμο στην ουρά για να βγάλεις εισιτήριο.

Μπορείς επίσης αν δεν βιάζεσαι, να πάρεις από εκεί το Αγία Άννα το πρωί προς τα κάτω και να δεις πρώτα όλα τα μοναστήρια (η κρουαζιέρα που λέγαμε) πριν βγεις πάλι έξω. Θα σε αφήσει γύρω στις 11.30 στη Δάφνη αφού έχει πάει Καυσοκαλύβια και από εκεί θα πάρεις το μεγάλο στις 12.00 για έξω...

Φεύγοντας από Καρυές για Δοχειαρίου πάρε το λεωφορείο που φεύγει 10.30-11.00 για Δάφνη και ζήτα να κατέβεις στη διασταύρωση της Ξηροποτάμου. Από εκεί ξεκινά ένα εύκολο μονοπάτι που περνά από Ρώσικο, Ξενοφώντος και φτάνει στη Δοχειαρίου, ούτε 2.5 ώρες συνολικά περπάτημα.

Στην Ιερισσό η στάση του λεωφορείου είναι πάνω στο δρόμο στο λιμάνι που είναι λίγο έξω από την πόλη και δεν έχει κάτι να κάνεις όσο περιμένεις για να φύγεις. Στην Ουρανούπολη αντίθετα τα λεωφορεία φεύγουν από το κέντρο του χωριού και μπορείς να κάνεις μια βόλτα, ακόμα και μια βουτιά αν δεν θέλεις να φύγεις αμέσως.

Αν θελήσεις να μπεις από Ιερισσό, επικοινώνησε με το γραφείο προσκυνητών μια εβδομάδα το πολύ πριν την αναχώρηση για να σου φέρουν το διαμονητήριο στο καραβάκι στην Ιερισσό και να μη χρειαστεί να πας στο γραφείο στην Ουρανούπολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.045
Μέλη
39.268
Νεότερο μέλος
AnitaDag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom