Άγιο Όρος

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.556
Ε ασφαλώς υπάρχουν διαδρομές καταπληκτικες για να περπατησεις και θα υπάρχουν πάντα και μάλιστα μακρυά απο χωματοδρομους και αυτοκίνητα... ευκολες διαδρομές και πανέμορφα τοπία οπως Καρυες για μονή Ιβηρων αλλά και δύσκολες ή μάλλον πιο κουραστικές απο τους Αρσανάδες για μοναστικά συγκροτήματα οπως Σιμονόπετρα (αυτη ειναι κάπως μικρη αν θυμαμαι καλά) ή Σκήτη Αγίας Άννας ή τα Καυσοκαλύβια.. Αλλά οσοι δεν μπορουν το πολύωρο περπάτημα εχουν την επιλογη του οχήματος πλέον .. Η φυση ειναι καταπληκτική και σε σημεια μοιάζει με αυτη του Πηλίου.. αλλά οσο κουραστική και να ειναι στο τέλος αποζημιώνεσαι απο το δεος που σου προκαλουν τα μοναστηρια η κατασκευη των ο μοναστικός τροπος ζωης ... ειναι ενα μερος που ολοι οι ανθρωποι πρεπει να επισκεφθουν και θα έπρεπε να επιτρεπεται σε όλους η εισοδος ασχετως πεποιθήσεων (αυτό επιτρέπεται) και φύλου ... αποψη μου βέβαια ...
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
50
Likes
186
Μπορείτε να μου πείτε πεζοπορικές διαδομές που αξίζει κάποιος να κάνει αρκεί να έχει όρεξη και Ποιές Μονές συνδέει;

Προφανώς εννοω με λογική δυσκολια. Μην μου γράψετε να ανεβω σε καμια βουνοκορυφη ούτε να κρέμομαι απο κενανα καλώδιο, περίπατο θα κάνω οχι τον Τομ Κρουζ στο mission impossible :p

Σκέφτομαι να τ συνδυάσω με επίσκεψη στο μέλλον, θα ξεκινήσω να το προγραμματίζω. Λέω για 5-6 ημέρες.
 
Μηνύματα
637
Likes
2.901
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Από Καρυές να πας Ιβυρων και Φιλοθεου.

Στην Νότια πλευρά συνδέονται οι νότιες μόνες, Σιμνοπετρα, Γρηγορίου, Διονυσίου και Παύλου.

Επίσης από Βατοπέδι μπορείς να πας Εσφιγμενου και Χιλανδαρι.

Αυτες τις διαδρομές έχω κάνεις προς το παρόν.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
835
Likes
10.901
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Στο Αγιον Ορος επιτρέπεται η διανυκτέρευση μόνο για 3 νύχτες και σε 3 διαφορετικές μονές,εκτός ειδικών περιπτώσεων, άρα πρέπει να αναθεωρήσεις το πρόγραμμα σου που σκέπτεσαι για 5-6 μέρες.Πρέπει να ξέρεις επίσης από ποιο λιμάνι θα φύγεις για το Ορος,από την Ιερισσό ή από την Ουρανούπολη γιατί έτσι θα μπορέσεις να σχεδιάσεις τις διαδρομές σου.Ολες οι μονές συνδέονται μεταξύ τους.Δεν θα σου προτείνω να ανέβεις στον Αθω αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι ορισμένες διαδρομές έχουν αρκετή ανηφόρα.Οταν αποφασίσεις λοιπόν μπορώ να σου δώσω ότι πληροφορία χρειαστείς.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
50
Likes
186
Να σας ρωτήσω κάτι.

Ανεξάρτητα απο που θα διανυκτευρέσει κάποιος φιλοξενούμενος. Επιτρέπεται την ημέρα να μπει σε κάποια μονή ως απλός επισκέπτης για λίγο; Τι εννοώ αν με φιλοξενήσουν στη Ιερά Μονή Ιβήρων, την επόμενη ημέρα φεύγοντας για την Ιερά Μονή Φιλοθέου μπορώ να επισκεφτώ στην διαδρομή μου την Μονή Καρακάλλου μιας και είναι κοντά; ή αντίστοιχα αν παω Ιερά Μονή Ξενοφώντος να πάω Ιερά Μονή Δοχειαρίου;
 

georgi d

Member
Μηνύματα
51
Likes
102
Εάν μπορείτε καλό θα ήταν να μπείτε στο Άγιο Όρος με το φερυ της Αγίας Άννα (6.30 το πρωί από Ουρανουπολη. Τα γραφεία ανοίγουν νομίζω κάπου στις 5 το πρωί στην Ουρανουπολη)
ΜΙΚΡΟΑΘΩΣ Ν.Ε.
Εάν πάρετε το άλλο στις ιστορίες των παιδιών θα έχουν γράψει όλες τις πληροφορίες.

Για το επάνω ερώτημα μπορείτε να πάτε παντού όσες φόρες θέλετε. Όλοι μας έτσι κάνουμε αφού υπάρχουν δίπλα άλλες ιερές μόνες πηγαίνουμε και σε αυτές.
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
835
Likes
10.901
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Επιτρέπεται την ημέρα να μπει σε κάποια μονή ως απλός επισκέπτης για λίγο;
Ναι,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Μπορείς να επισκεφθείς όσα μοναστήρια θέλεις πριν φτάσεις στο μοναστήρι που θα διανυκτερεύσεις.Τώρα όσον αφορά τα δρομολόγια από την Ουρανούπολη υπάρχουν οι δύο επιλογές που ανέφερε και ο @georgi d,το ταχύπλοο που έχει δύο δρομολόγια κάθε μέρα και φτάνει σε 45 λεπτά στη Δάφνη με στάσεις στα ενδιάμεσα μοναστήρια και το αργό που έχει ένα δρομολόγιο κάθε μέρα και κάνει 2 ώρες μέχρι τη Δάφνη.Προσωπική μου επιλογή είναι πάντα το ταχύπλοο που φεύγει σε καλύτερη ώρα,φτάνει νωρίτερα και έτσι έχω όλη την πρώτη μέρα ελεύθερη.


 

ManEf23

Member
Μηνύματα
50
Likes
186
Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το εκτιμω :)

Αν καταφέρω να μαζέψω χρήματα θα παω σύντομα :) Μπορεί εκεί να είναι η διαμονη free αλλά αεροπορικά απο Αθηνα προς Θεσσαλονικη, bus Θεσσαλονικη -> Χαλκιδικη, καραβακι, εισόδος στο Α.Ο υπολογιζω ενα 800 ευρω χρειάζομαι :)
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
50
Likes
186
Πιστευεται ό,τι είναι εφικτό ως πλάνο;

1) Αναχώρηση πρωϊ απο Ουρανούπολη.
2) Πρώτη στάση Μόνη Δοχειαρίου, επίσκεψη στη Μόνη Δοχειαρίου και μετά με τα πόδια προς Μόνη Ξενοφώντος, είναι 2.5 ώρες περπάτημα. Διανυκτεύρεση Μόνη Ξενοφώντος.

3) 2η ημέρα: Αναχώρηση απο Μόνη Ξενοφώντος προς Καρυές, πρωι πρωι, είναι 12 χλμ και υπολογίζω περίπου 4 ώρες περπάτημα.

4) 3η ημέρα. Απο κάποια Μονή κοντά στις Καρυές (δεν ξερω που ακομα) προς Μονή Ιβήρων

5) Αναχώρηση :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.213
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom