Μέση Ανατολή Αραβοισραηλινές διενέξεις Παλαιστινιακό..

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι σχεσηεχει η εσωτερικη διακυβερνηση της Παλαιστινης με τη σταση του Ισραηλ απεναντι στον Παλαιστινιακο λαο. Δεν νομιζω να κοφτεται ο Νετανιαχου για την καταπατηση των ανθρωπινων δικαιωματων στη Γαζα...

(α) εδω υποβοσκει η δικαιωση της εισβολης του Αττιλα το ΄74.

(γ) οι πολιτες δεν οφειλουν ναγνωριζουν ολες τις διενεξεις και τα προβληματα του πλανητη. Εχουν καθε δικαιωμα -αν οχι υποχρεωση- ομως να παιρνουν θεση για αυτα που ξερουν.

(δ) δηλαδη ειμαστε "μικροι Χιτλερ" με δυο λεξεις

(ε) Ωραια δεξια προπαγανδα
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Βασικά αμφιταλαντεύτηκα λίγο αν έπρεπε να τοποθετηθώ επί της ουσίας στο συγκεκριμένο ποστ γιατί πιστεύω όσο και να διαφωνώ με κάποιες απόψεις οτι καθένας διαμορφώνει τον τρόπο σκέψης του και τη στάση ζωής του ανάλογα με τα βιώματα του και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να συνεχιστεί στα πλαίσια ενός φόρουμ και ειδικά ταξιδιωτικού ένας ατέρμονος κύκλος θεωριών και αντι-θεωριών...
Όμως θα ήθελα να σταθώ σε ένα γεγονός που μου έκανε ομολογώ εντύπωση...γράφει λοιπόν το μέλος Zephx (να τονίσω οτι σε κάποια πράγματα εν μέρει συμφωνώ...) και επειδή χρησιμοποίησε ως παράθεση ένα δικό μου μήνυμα.

Υπάρχει ένα μεγάλο κοινωνικό κομμάτι που ο πιο εύκολος τρόπος που μπορείς να τους χαρακτηρίσεις είναι trendy αριστερούς ή trendy προοδευτικούς. Π.χ. χαρακτηριστική μορφή στην Ελλάδα ο τύπος/γκόμενα με το keffiyeh γύρω απο το λαιμό, οι περισσότεροι αναγνώστες της Guardian στη Βρετανία κτλ. Χωρίς να τους μιλήσεις γνωρίζεις ήδη ότι είναι οπαδοί της μοντέρνας τέχνης (την οποία φυσικά δεν μπορούν να την ορίσουν, ούτε να την συγκρίνουν με άλλες περιόδους), φετιχιστές οτιδήποτε μη δυτικού, αντίθετοι στις θρησκείες (όχι το Βουδισμό όμως), κτλ κτλ. Έχουν διαβάσει υποτίθεται Μαρξ [στην ουσία δεν έχουν], είναι ψιλο-αντικαπιταλιστές, ψιλο-alternative, ψιλο-grunge. Λατρεύουν τον Che και την Κούβα. Παίρνουν διάφορες μορφές (συνήθως ταγάρια, φοιτητές, καθηγητές, κτλ).
Εγώ λοιπόν αυτό το χωρίς να τους μιλήσεις από την πρώτη στιγμή που το διαβάζω με κάνει να αναρωτιέμαι τελικά για το αν το άτομο που αποδοκιμάζει την παραπάνω συμπεριφορά επί της ουσίας διαφέρει με αυτό που αναφέρει...
Δεν μπορώ να δεχτώ οποιαδήποτε κρίση που βασίζεται πάνω σε στερεότυπα και ειλικρινά απογοητεύομαι όταν το 2012 συνεχίζουμε να τα αναπαράγουμε με τόση ευκολία...
Εγώ λοιπόν ναι έχω ένα keffiyeh και ναι το φόρεσα και πρόσφατα και κυκλοφορώ με αυτό όταν κάνει κρύο...
Δεν είμαι trendy, δεν το παίζω εναλλακτική, μου αρέσει η ισραηλινή μουσική (π.χ Marl Eliyahu), δεν σαμποτάρω ποτέ ένα πολιτιστικό θέαμα λόγω της εθνικότητας του, δεν είμαι καν ''γκόμενα''...
Αν με δεις να το φοράω λοιπόν θα μου προσάψεις τόσους χαρακτηρισμούς χωρίς καν να μου μιλήσεις όπως λες. ΑΝ όμως το έκανες θα σου έλεγα οτι το μαντίλι αυτό το πήρα από ένα γεράκο στη Χεβρώνα που μου το διάλεξε ο ίδιος γιατί θεώρησε οτι το μωβ είναι το χρώμα μου...Το δικό μου το keffiyeh λοιπόν δεν είναι μόδα, ούτε κοινωνικό στάτους, είναι μια τρυφερή ταξιδιωτική ανάμνηση και θα το φοράω παρόλο που ξέρω οτι πολλοί που με βλέπουν νομίζουν οτι το έχω πάρει από το Μοναστηράκι για αξεσουάρ δήθενιας.

Θα σταθώ και σε ένα τελευταίο επειδή είναι πιο συγκεκριμένο για αυτό το τόπικ...


(δ) Τόσο η Χαμάς, όσο και η Φατάχ έχουν ένα σκοπό. Την εξαφάνιση του Ισραήλ. Ακόμα και αν γύριζαν στα σύνορα πριν το 67, οι επιθέσεις θα συνεχίζονταν. Στο τέλος αυτό που πάντα μετράει είναι η πρόθεση. Και μπορεί να κερδίζουν πόντους συμπάθειας γιατί αυτή τη στιγμή είναι οι λιγότερο ισχυροί, αλλά είτε με μαχαίρι δολοφονήσεις κάποιον είτε με πολυβόλο, το αποτέλεσμα και η πρόθεση παραμένει η ιδια. Το να φοράς το Παλαιστινιακό λοιπόν και να λες είμαι με την Παλαιστίνη είναι ουσιαστικά να ζητάς την εξαφάνιση του Ισραηλινού κράτους και λαού απο το χάρτη.
Δεν αμφισβητώ οτι η Παλαιστίνη ιδανικά θα ήθελε να επανακτήσει όλα τα εδάφη της και όμως και δεν μπορώ να δεχτώ την υπεραπλούστευση οτι όποιος υποστηρίζει να βρεθεί λύση ταυτοχρόνως ζητάει και τον αφανισμό του Ισραήλ.
Και μπορεί η δολοφονία με όποιο μέσο και να γίνεται να παραμένει δολοφονία αλλά το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι εντελώς άνισο. Το βλέπεις και με μια απλή αναλογική στα θύματα και στα μέσα που χρησιμοποιεί η κάθε πλευρά. Δε θα το προχωρήσω περισσότερο και δε θα κάνω αναφορές σε αθέμιτα μέσα που έχει κατά καιρούς χρησιμοποιήσει το Ισραήλ (π.χ λευκός φώσφορος)
απλά θα πω οτι υπάρχουν και άνθρωποι που με το να υποστηρίξουν την Παλαιστινιακή μεριά η σκοπιά τους δεν είναι ούτε με βάση ένα εναλλακτικό όπως λες ρεύμα, ούτε ίσως και πολιτική, απλά ανθρωπιστική...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για τα αθέμιτα μέσα που έχουν χρησιμοποιήσει οι Παλαιστίνιοι φυσικά ούτε λόγος... μάλλον όταν κάποιος φοράει την παλαιστινιακή μαντίλα παθαίνει επιλεκτική αμνησία.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.466
Υπάρχει ένα μεγάλο κοινωνικό κομμάτι που ο πιο εύκολος τρόπος που μπορείς να τους χαρακτηρίσεις είναι trendy αριστερούς ή trendy προοδευτικούς. ......................
.............

Μπορεί να υπάρχουν και αυτοί οι υποστηρικτές των Παλαιστινίων που με ωραίο τρόπο καυτηριάζεις (μου μοιάζει απόσπασμα απο άρθρο περιοδικού) αλλά αυτό δεν κάνει τα θύματα των Παλαιστινίων να φαίνονται λιγότερα....Εδώ όμως θα ήθελα εγώ τουλάχιστον να γράψουμε ότι γνωρίζουμε απο δημοσιεύματα η απο αξιόπιστες πηγές για το τι πραγματικά συμβαίνει εκεί και σίγουρα θα υπάρχουν και αντίθετες απόψεις ....αλλά όχι για το ποιοί είναι αυτοί που υποστηρίζουν τους μεν η τους δε (ξέχασες να πεις για το ποιόν αυτών που υποστηρίζουν το Ισραήλ)...

Στο δια ταύτα...
Το γεγονός ότι οι Παλαιστίνιοι απαντούν με πέτρες παλιότερα και με ρουκέτες τώρα μάλλον είναι λάθος τακτική αφού δεν επιφέρει πλήγματα στο Ισραήλ απο την μια και απο την άλλη έχουν ένα σωρό θύματα...Παλιότερα με τις πέτρες ήταν πιο αποτελεσματικοί...
Τι θα έπρεπε να κάνουν δεν ξέρω ίσως η τακτική του Γκάντι (της μη βίας δηλαδή) να έφερνε καλύτερα αποτελέσματα...
Πιστεύω πάντως ότι όλοι μας είμαστε εναντίον της αδικίας απ’ όπου και αν προέρχεται και φυσικά υπερ των αδυνάτων και κατατρεγμένων....τουλάχιστον έτσι θά έπρεπε....όπως και υπέρ των Εβραίων για όσα υπέστησαν στο ΒΠΠ (και όχι μόνο) και σίγουρα θα περιμέναμε μεγαλύτερη ευαισθησία απο τους Εβραίους στην προκειμένη περίπτωση και είμαι σίγουρος ότι αρκετοί έχουν, αλλά υπερισχύει το μίσος...
Και δεν πιστεύω ότι επιτηδευμένα είμαστε περισσότερο ευαίσθητοι με κάποιους λαούς αλλά με αυτούς για τους οποίους γνωρίζουμε (ελέω ΜΜΕ) περισσότερα πράγματα....Αν έχει υποπέσει στην αντίληψή σου φίλε ZephX κάτι για οποιοδήποτε μέρος του κόσμου και γνωρίζεις κάποια πράγματα ευχαρίστως να τα μοιραστούμε μαζί σου..Εγω τουλάχιστον δεν το κάνω επίτηδες..

Θα ήθελα να απαντήσω έστω και αργά στο φίλο στο φίλο elfinor για το θέμα σχετικά με τις απειλές ότι γνωρίζω πολύ καλά για τις απειλές του Αχμαντινεζάντ αλλά δεν ξέρω ποιός ξεκίνησε πρώτος και δεν νομίζω ότι αυτό είναι το ζητούμενο...απλά να του θυμίσω ότι το Ισραήλ δεν μένει στις απειλές καθότι το 1981 μια τετράδα μαχητικών ισοπέδωσε τον πυρηνικό αντιδραστήρα του ΙΡΑΝ....και αμένεται κάτι ανάλογο πιστεύω και τώρα ...μια συνδυασμένη ίσως επιχείρηση μαζί με τους φίλους Αμερικάνους για την καταστροφή 4 αν δεν απατώμαι στόχων εντός του ΙΡΑΝ που πιστεύεται ότι γίνονται έρευνες και εργασίες σχετικά με πυρηνικά....Καταλαβαίνω τον φόβο του Ισραήλ απο τη μια αλλά πιστεύω ότι αυτή η επιθετική (και των 2 χωρών βέβαια) πολιτική είναι αδιέξοδη γιατί δεν μπορεί η γειτνίαση και η ειρήνη των χωρών να στηρίζεται στο μίσος και τον φόβο....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δηλαδή εγώ που λατρεύω τη Κούβα , για πολλους λόγους , ειμαι τρεντυ αριστερή ;
τι ευκολες που τις εχετε τις ταμπέλες .....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δηλαδή εγώ που λατρεύω τη Κούβα , για πολλους λόγους , ειμαι τρεντυ αριστερή ;
τι ευκολες που τις εχετε τις ταμπέλες .....
Κάνεις λάθος...αν σου αρέσει απλώς η Κούβα είσαι κάγκουρας (εξάλλου η ομορφιά της έχει αμφισβητηθεί από άτομα που φυσικά δεν έχουν πάει...)
αν όμως θαυμάζεις τον Τσε τότε είσαι trendy αριστερή...:D
Και για να μην είμαι off-topic εγώ στο συγκεκριμένο θέμα την προσωπική μου πάντα σκοπιά την έχω παραθέσει και αλλού οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο αφού δεν έχω γίνει κατανοητή μέχρι τώρα είναι μάταιο...τι να κάνω είμαι εκ φύσεως υπέρ των αδυνάτων...προβληματικό DNA.
Να ευχαριστήσω όμως τον North που με διαφώτισε σε κάτι που με προβλημάτιζε τώρα τελευταία...νόμιζα οτι ξεχνάω ευκολότερα γιατί έκλεισα τα 30 αλλά τελικά έφταιγε το άτιμο το φούλαρι.

Καλή συνέχεια!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.466
Για τα αθέμιτα μέσα που έχουν χρησιμοποιήσει οι Παλαιστίνιοι φυσικά ούτε λόγος... μάλλον όταν κάποιος φοράει την παλαιστινιακή μαντίλα παθαίνει επιλεκτική αμνησία.
Τι ακριβώς δηλαδή ;; μπορείς να γίνεις πιο σαφής;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κάνεις λάθος...αν σου αρέσει απλώς η Κούβα είσαι κάγκουρας (εξάλλου η ομορφιά της έχει αμφισβητηθεί από άτομα που φυσικά δεν έχουν πάει...)
αν όμως θαυμάζεις τον Τσε τότε είσαι trendy αριστερή...:D
Και για να μην είμαι off-topic εγώ στο συγκεκριμένο θέμα την προσωπική μου πάντα σκοπιά την έχω παραθέσει και αλλού οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο αφού δεν έχω γίνει κατανοητή μέχρι τώρα είναι μάταιο...τι να κάνω είμαι εκ φύσεως υπέρ των αδυνάτων...προβληματικό DNA.
Να ευχαριστήσω όμως τον North που με διαφώτισε σε κάτι που με προβλημάτιζε τώρα τελευταία...νόμιζα οτι ξεχνάω ευκολότερα γιατί έκλεισα τα 30 αλλά τελικά έφταιγε το άτιμο το φούλαρι.

Καλή συνέχεια!
ωχου τι με βρήκε μεσημεριάτικα :roll:
Ειμαι και καγκουρας και τρεντυ αριστερή :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή εγώ που λατρεύω τη Κούβα , για πολλους λόγους , ειμαι τρεντυ αριστερή ;
τι ευκολες που τις εχετε τις ταμπέλες .....
Με όλο το σεβασμό (και το εννοώ), οι λόγοι που αναφέρεις δε σε κατατάσσουν στους trendy αριστερούς, η τοποθέτηση σου όμως εδώ:
http://www.travelstories.gr/social-forum/37268-official-off-topic-v2-return-370.html#post453480
σε κατατάσσει στην κατηγορία με χαρακτηριστική ακρίβεια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Με όλο το σεβασμό (και το εννοώ), οι λόγοι που αναφέρεις δε σε κατατάσσουν στους trendy αριστερούς, η τοποθέτηση σου όμως εδώ:
http://www.travelstories.gr/social-forum/37268-official-off-topic-v2-return-370.html#post453480
σε κατατάσσει στην κατηγορία με χαρακτηριστική ακρίβεια.
Οταν δουλεψεις στο ιδιωτικό τομέα 30 χρόνια όπως εγώ και βλεπεις τα 900 που παιρνεις να γινονται 702 (- 22%) τότε ξαναμιλαμε ......
Αν η τοποθετηση μου οτι ειναι τουλαχιστον ανηθικη αυτη η μειωση στην κατα τα άλλα υγιή επιχειρηση που δουλευω , τότε ναι είμαι τρεντυ αριστερη ...
και ξαναλεω Κωστα , σαν δεν ντρεπόμαστε ...... και να το πω και πιο λαικά ,η σοφή παροιμία λεει "ο χορτατος δεν καταλαβαίνει το νηστικό ".
Αληθεια οι τρεντυ μιλανε με παροιμίες ή δεν ειναι πρέπον ;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή εγώ που λατρεύω τη Κούβα , για πολλους λόγους , ειμαι τρεντυ αριστερή ;
τι ευκολες που τις εχετε τις ταμπέλες .....
Θα 'θελες. Κοιτα να μαθαινεις πως ειναι μια σωστη trendy αριστερη...

 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.705
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom