Μέση Ανατολή Αραβοισραηλινές διενέξεις Παλαιστινιακό..

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
- Ότι η σημερινή ακροδεξιά ηγεσία του Ισραήλ δεν εκφράζει την πλειοψηφία των Ισραηλινών πολιτών.
H ηγεσία του Ισραήλ δεν είναι ακροδεξιά, αλλά δεξιά.Τεράστια η διαφορά. Δεύτερον, η μεγάλη πλειοψηφία του Ισραηλινού λαού στηρίζει την επιχείρηση των Ισραηλινών ενόπλων δυνάμεων κατά της Χαμάς,Τζιχάντ κτλ.
Haaretz poll: More than 90 percent of Israeli Jews support Gaza war - Israel News | Haaretz Daily Newspaper
Οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχε ήδη εισβάλει με χερσαίες δυνάμεις αν οι πολίτες της δέχονταν για έκτη συνεχόμενη μέρα δεκάδες ρουκέτες. ( Σήμερα μόνο πάνω απο 150 τεμάχια...)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
H ηγεσία του Ισραήλ δεν είναι ακροδεξιά, αλλά δεξιά.Τεράστια η διαφορά. Δεύτερον, η μεγάλη πλειοψηφία του Ισραηλινού λαού στηρίζει την επιχείρηση των Ισραηλινών ενόπλων δυνάμεων κατά της Χαμάς,Τζιχάντ κτλ.
Haaretz poll: More than 90 percent of Israeli Jews support Gaza war - Israel News | Haaretz Daily Newspaper
Οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχε ήδη εισβάλει με χερσαίες δυνάμεις αν οι πολίτες της δέχονταν για έκτη συνεχόμενη μέρα δεκάδες ρουκέτες. ( Σήμερα μόνο πάνω απο 150 τεμάχια...)

Δεν γινεται να τα λες αυτα!!

Αριστερος ο κουβελης.
Σοσιαλιστικο κομμα το πασοκ.
Κουμμουνιστης ο τσιπρας.
Ινδαλμα ο σαμαρας...Μεγαλοψυχη κυβερνηση του Ισραηλ!!
 
D

Delmem9770

Guest
Αδερφέ πας κόντρα με το ρεύμα και δεν είναι καλό. Το τρεντ είναι να φωνάζεις λευτεριά στην Παλαιστίνη και να σαι αντί σε οτιδήποτε δυτικοαμερικανικοευρωπαικο! Ακόμα και να σκοτώνουν οι παλαιστίνιοι έχουν δίκιο γιατί έτσι πρέπει.

 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.062
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η φωτογραφία που πόσταρες με το Σαντάμ και την ιρακινή σημαία μου θύμισε μια ολίγον άγνωστη πτυχή του πολέμου στο Κουβέιτ όταν μετά την απελευθέρωση του Κουβέιτ απ' τις δυνάμεις του Σαντάμ, οι Κουβειτιανοί απέλασαν μισό εκατομμύριο Παλαιστινίους λόγω της στήριξης που είχε δώσει η PLO στο Σαντάμ. Και αυτό το έκαναν μέσα σε μόνο μια βδομάδα! Φυσικά το παραπάνω γεγονός θάφτηκε απ' τα διεθνή ΜΜΕ και απ' τα δικά μας φυσικά.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αδερφέ πας κόντρα με το ρεύμα και δεν είναι καλό. Το τρεντ είναι να φωνάζεις λευτεριά στην Παλαιστίνη και να σαι αντί σε οτιδήποτε δυτικοαμερικανικοευρωπαικο! Ακόμα και να σκοτώνουν οι παλαιστίνιοι έχουν δίκιο γιατί έτσι πρέπει.
Τώρα ρε Stolt μας ξεμπρόστιασες... το να πιστεύεις οτι πρέπει να δοθεί λύση και η δυνατότητα σε 1,5 εκατομμύριο ανθρώπους που ζουν στοιβαγμένοι σε 350 τετραγωνικά χιλιόμετρα είναι μεγάλη τρεντιά...Παλιά ήμουν emo αλλά πάγωσε ο κ... μου στα σκαλιά στο Σύνταγμα και είπα να ασχοληθώ με το Παλαιστινιακό...την ώρα που φωνάζω Λευτεριά στην Παλαιστίνη ακούω και Παντελίδη και Πουλάκι τσίου...Καλή φάση...ε (έτσι μιλάμε εμείς οι τρέντουλες).
Και για να σοβαρευτούμε λίγο καλό είναι όταν αναφέρουμε μια άποψη και τσουβαλιάζουμε ανθρώπους και ιδεολογίες να είμαστε πιο προσεκτικοί...δεν προσφέρονται όλα τα θέματα για το καφενείο των φιλάθλων...
 
D

Delmem9770

Guest
Την φωτογραφια την ποσταρα για να δειξω ποσες κοινες θεσεις εχουν τα αριστερα κομματα με την χρυση αυγη κ δν το ξερουν η δν θελουν να το ξερουν. Μερικα αλλα παραδειγματα ειναι ο κανταφι,ο χουσειν,ο δολοφονος των βοσνιων μιλοσεβιτς-στον οποιο η κανελη αν γνωριζω καλα πηγε ως συνηγορος υπερασπισης- κ παει λεγοντας.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Την φωτογραφια την ποσταρα για να δειξω ποσες κοινες θεσεις εχουν τα αριστερα κομματα με την χρυση αυγη κ δν το ξερουν η δν θελουν να το ξερουν. Μερικα αλλα παραδειγματα ειναι ο κανταφι,ο χουσειν,ο δολοφονος των βοσνιων μιλοσεβιτς-στον οποιο η κανελη αν γνωριζω καλα πηγε ως συνηγορος υπερασπισης κ παει λεγοντας-. Νεντεχα συγγνωμη που θα στο χαλασω αλλα σπουδαζω διεθνεις σχεσεις κ τα θεματα αυτα τα χουμε συζητησει με τν εκπροσωπο της παλαιστινης κ τον πρεσβη του ισραηλ στην ελλαδα ο οποιος ειναι κ αραβας- δν ξερω αν εχει αλλαξει-.
Αν ο σκοπός σου είναι να συγκρίνεις την κοινοβουλετική αριστερά με τη Χ.Α θα στο χαλάσω κι εγώ γιατί το αντίστοιχο τόπικ που είχαμε έχει κλείσει εδώ και καιρό...
Εμένα προσωπικά δε μου χαλάς τίποτα αλλά το να γράφεις οτι είναι μόδα να υποστηρίξει κάποιος οτι πρέπει να δοθεί λύση (αναίμακτη εννοώ) στο Παλαιστινιακό πρόβλημα ενώ έχεις αυτές τις σπουδές που λες μάλλον στον εαυτό σου το χαλάς...φιλικά πάντα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τώρα ρε Stolt μας ξεμπρόστιασες... το να πιστεύεις οτι πρέπει να δοθεί λύση και η δυνατότητα σε 1,5 εκατομμύριο ανθρώπους που ζουν στοιβαγμένοι σε 350 τετραγωνικά χιλιόμετρα είναι μεγάλη τρεντιά...Παλιά ήμουν emo αλλά πάγωσε ο κ... μου στα σκαλιά στο Σύνταγμα και είπα να ασχοληθώ με το Παλαιστινιακό...την ώρα που φωνάζω Λευτεριά στην Παλαιστίνη ακούω και Παντελίδη και Πουλάκι τσίου...Καλή φάση...ε (έτσι μιλάμε εμείς οι τρέντουλες).
Και για να σοβαρευτούμε λίγο καλό είναι όταν αναφέρουμε μια άποψη και τσουβαλιάζουμε ανθρώπους και ιδεολογίες να είμαστε πιο προσεκτικοί...δεν προσφέρονται όλα τα θέματα για το καφενείο των φιλάθλων...
Αλεξανδρε μια χαρά τα λεει η Κυριακή :D
Τα ίδια περιπου θα σου εγραφα και εγω αλλά με προλαβε ....
μην τα ισοπεδώνουμε όλα ....Εξυπνο παιδί είσαι , σκεψου τα .....
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Τώρα ρε Stolt μας ξεμπρόστιασες... το να πιστεύεις οτι πρέπει να δοθεί λύση και η δυνατότητα σε 1,5 εκατομμύριο ανθρώπους που ζουν στοιβαγμένοι σε 350 τετραγωνικά χιλιόμετρα είναι μεγάλη τρεντιά...Παλιά ήμουν emo αλλά πάγωσε ο κ... μου στα σκαλιά στο Σύνταγμα και είπα να ασχοληθώ με το Παλαιστινιακό...την ώρα που φωνάζω Λευτεριά στην Παλαιστίνη ακούω και Παντελίδη και Πουλάκι τσίου...Καλή φάση...ε (έτσι μιλάμε εμείς οι τρέντουλες).
Και για να σοβαρευτούμε λίγο καλό είναι όταν αναφέρουμε μια άποψη και τσουβαλιάζουμε ανθρώπους και ιδεολογίες να είμαστε πιο προσεκτικοί...δεν προσφέρονται όλα τα θέματα για το καφενείο των φιλάθλων...
Υπάρχει ένα μεγάλο κοινωνικό κομμάτι που ο πιο εύκολος τρόπος που μπορείς να τους χαρακτηρίσεις είναι trendy αριστερούς ή trendy προοδευτικούς. Π.χ. χαρακτηριστική μορφή στην Ελλάδα ο τύπος/γκόμενα με το keffiyeh γύρω απο το λαιμό, οι περισσότεροι αναγνώστες της Guardian στη Βρετανία κτλ. Χωρίς να τους μιλήσεις γνωρίζεις ήδη ότι είναι οπαδοί της μοντέρνας τέχνης (την οποία φυσικά δεν μπορούν να την ορίσουν, ούτε να την συγκρίνουν με άλλες περιόδους), φετιχιστές οτιδήποτε μη δυτικού, αντίθετοι στις θρησκείες (όχι το Βουδισμό όμως), κτλ κτλ. Έχουν διαβάσει υποτίθεται Μαρξ [στην ουσία δεν έχουν], είναι ψιλο-αντικαπιταλιστές, ψιλο-alternative, ψιλο-grunge. Λατρεύουν τον Che και την Κούβα. Παίρνουν διάφορες μορφές (συνήθως ταγάρια, φοιτητές, καθηγητές, κτλ).

Στην ήπια μορφή τους όλοι τους είναι υπέρ της Παλαιστίνης σε συζητήσεις καφενείου. Σε πιο προχωρημένα στάδια θα είναι σε πορεία έξω απο οτιδήποτε έχει σχέση με το Ισραήλ (π.χ. μαγαζιά Ισραηλινής προέλευσης, Ισραηλινή ορχήστρες/θεατρικές ομάδες σε Ευρωπαϊκή περιοδεία κτλ). Οι θέσεις στους στις πιο ήπιες μορφές είναι λόγο βλακείας (η βλακεία δεν είναι αποκλειστικότητα της δεξιάς), στις πιο hardcore λόγω υποσυνείδητου ή συνειδητού αντισημιτισμού.

Η εναλλακτική μέση τάξη ήταν και είναι, απο το 60 μέχρι σήμερα, της μόδας. Μπορεί να αλλάζει μορφές και να αποδέχεται νέα κινήματα αλλά ο τρόπος σκέψης και έκφρασης δεν έχει αλλάξει καθόλου. Το να είσαι υπερ της Παλαιστίνης δεν είναι απλά μοδάτο αλλά αυτόματα σε δίνει ένα μοραλιστικό στάτους.

Το πρόβλημα φυσικά είναι στο γεγονός ότι το να τάσσεσαι υπερ όποιας επανάστασης a priori, καταλήγεις αγνοείς σημαντικότατα πράγματα (π.χ. κατα την διαρκεια της Αραβικής Άνοιξης, μέσα στην ευφορία της επανάστασης, τα αποτελέσματα και το "μετά" ήταν απλά ορθολογιστικές λεπτομέρειες, ενώ το τι τράβηξαν/τραβάνε οι μαύροι Λίβυοι όπως και οι μαύροι μετανάστες στη Λιβύη απλά δεν συζητήθηκε καθόλου). Όπως επίσης αν το narrative είναι δύση κακή - οτι μη δυτικό καλό, τότε δεν αντιδράς όταν ο μη-δυτικός/λευκός/χριστιανικός κόσμος κάνει κάτι κακό. Πως μπορείς να αποδεχθείς άλλωστε ότι ο chill/cool rastafarian που τόσο θαυμάζεις σκοτώνει ομοφυλόφιλους με βίαιο τρόπο? Τα κοριτσάκια που υποβάλλονται σε κλειτοριδεκτομή, τους γάμους στα 12, κτλ κτλ.

Το ίδιο φυσικά γίνεται και με την Παλαιστίνη/Ισραήλ. Αν το μόνο που ξέρεις να λες είναι "λευτεριά στη Παλαιστίνη" και "Ισραηλ = Apartheid" γιατί το Ισραήλ είναι δυτικό/λευκό κτλ, αγνοείς βασικότατα πολύπλοκα πολιτικά, ιστορικά, γεοστρατηγικά, ηθικά και πολιτιστικά ζητήματα.

Αγνοώντας αν το Ισραήλ έχει ή δεν έχει δίκιο (πάντως Απαρτχάιντ δεν είναι) η απλούστευση για εμένα έχει τέσσερις βασικές ηθικές διαστάσεις...

(α) Τα μηνύματα σε τοίχους, τραγούδια, γκραφίτι του Bugsy, πορείες, κτλ δεν λύνουν τα τεράστια εσωτερικά προβλήματα της Παλαιστίνης. Στις πρόσφατες πορείες είδες κανένα να ζητάει το τέλος της οικονομικής διαφθοράς και κακής εξουσίας στην Παλαιστίνη? Μήπως ζήτησε κανένας την αναγνώριση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των Παλαιστινίων απο τους ίδιους τους Παλαιστίνιους?

(β) Στα περισσότερα κινήματα υπερ της Παλαιστίνης υπάρχει ουσιαστικά το συναίσθημα και το μήνυμα εναντίων του Ισραήλ χωρίς ουσιαστικά να λένε πως μπορεί να βοηθήσει κάποιος ουσιαστικά τους Παλαιστίνιους (είδες να ζητάνε κόσμο να πάει να βοηθήσει τα ορφανά? να διδάξει μια ξένη γλώσσα? να βοηθήσει στο να ανέβει ο ρόλος της γυναίκας?). Υπάρχουν ενέργειες και πέρα απο το μποϋκοτάρισμα Ισραηλινών προϊόντων αλλά προφανώς η προΠαλαιστινιακή πλευρά ακόμα να τις ανακαλύψει.

(γ) Όταν η ιδεολογία σου επικεντρώνεται σε 3-4 causes célèbres, τότε άλλα αντίστοιχα και ίσως σημαντικότερα προβλήματα μένουν στην αφάνεια εντελώς. Κλασσικό παράδειγμα οι Άγγλοι το 80 που χτυπιόντουσαν (δίκαια) για τη Νότια Αφρική αγνοώντας εντελώς τι γινόταν στην υπόλοιπη Αφρικανική ήπειρο. Πότε ήταν η τελευταία φορά που υπήρξε flotilla και πορείες για την Συρία? [εδώ να πούμε επίσης ότι η κυρία al-Assad που χτυπιόταν για τις βιαιοπραγίες του Ισραηλ και της έκανε αφιέρωμα στο αφιέρωμα ο δυτικός τύπος τώρα κοιτάει σιωπηλή τον άντρα της να σφάζει το λαο του]. Αν θέλω να δω κάποιον να έχει το βλέμμα της αγελάδας για να γελάσω, ρωτάω τη θέση των trendy αριστερών για το βόρειο Μάλι.


(δ) Τόσο η Χαμάς, όσο και η Φατάχ έχουν ένα σκοπό. Την εξαφάνιση του Ισραήλ. Ακόμα και αν γύριζαν στα σύνορα πριν το 67, οι επιθέσεις θα συνεχίζονταν. Στο τέλος αυτό που πάντα μετράει είναι η πρόθεση. Και μπορεί να κερδίζουν πόντους συμπάθειας γιατί αυτή τη στιγμή είναι οι λιγότερο ισχυροί, αλλά είτε με μαχαίρι δολοφονήσεις κάποιον είτε με πολυβόλο, το αποτέλεσμα και η πρόθεση παραμένει η ιδια. Το να φοράς το Παλαιστινιακό λοιπόν και να λες είμαι με την Παλαιστίνη είναι ουσιαστικά να ζητάς την εξαφάνιση του Ισραηλινού κράτους και λαού απο το χάρτη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.362
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom