War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    104

gkalla

Member
Μηνύματα
1.343
Likes
7.342
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αναφέρθηκα και σε άλλα είδη, όπως για παράδειγμα ακόμα και λαϊκοί τραγουδιστές στη Θεσσαλονίκη έχτιζαν μια ζωή όνομα κι εδραιωνονταν.
Αυτό είναι η μεγαλύτερη «αμαρτία» της Θεσσαλονίκης… Μας έχετε γεμίσει λυκόσκυλα και ντόπερμαν. :D
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι οι ελληνικες μεγαλουπολεις απλα συνθλιβουν τους κατοικους της, δεν εχουν παρα ελαχιστες ανθρωπινες υποδομες, ουτε να περπατησεις ανθρωπινα δεν μπορεις, ενα μεσο συγκοινωνιας ανθρωπινο δεν μπορεις, να οδηγησεις ας μην το συζητησω καλυτερα, να πας απο την τοποθεσια Α στη Β ειναι μια οδυσσεια.
Πας καπου τραπεζοκαθισματα μεχρι το γκρεμο, μεχρι μεσα στο δρομο.
Αποτελεσμα να προστιθεται κουραση χωρις λογο, που θα μπορουσε να αποφευχθει, μη σοβαρη προσβαση στο παραλιακο κομματι.
 

dammys

Member
Μηνύματα
401
Likes
760
Που είναι αυτά τα στένα, πες μας και μας για να πάμε.
Εδώ έχουμε φτάσει σε σημείο να έχει walking tours στα Εξάρχεια για να δουν οι ξένοι που γίνονται τα επεισόδια.
Εύκολο....Ασφαλείς & Επικίνδυνες Περιοχές στην Αθήνα │ Πού να Αγοράσω Σπίτι; | Spitogatos Blog
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.343
Likes
7.342
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αστειεύεσαι; Μεταξουργείο επικίνδυνο;
ΟΠΑ και Πεδίο Άρεως; Στο ΟΠΑ δουλεύω και στο δεύτερο έπινα μπύρες το μεσημέρι.
Απ’ όλα όσα μέρη γράφει το άρθρο μόνο το Ζεφύρι αναγνωρίζω ως επικίνδυνο αλλά κι αυτό Αθήνα δε το λες.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.580
Likes
8.737
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Όταν λες σουβλάκι εννοείς αυτό που δε μπαίνει σε σούβλα και μόνο οι κάτοικοι της πρωτεύουσας καταλαβαίνετε τι σημαίνει;
Μόνο οι κάτοικοι της πρωτεύουσας και ολόκληρος ο υπόλοιπος πλανήτης! Ισοπεδωτική νίκη της Αθήνας! Εκτός αν έχει βρεθεί τουρίστας που το αποκάλεσε σάντουιτς ή άκουσον άκουσον "πιτογυρο"!

Πάντε τώρα για ένα προφιτερόλ στο Σουρεάλ
Χωρίς να θέλω να κάνω δυσφήμιση αλλά σύμφωνα με το σουρεαλ προφιτερολ είναι αυτή εδώ η αστειότητα;

656af1c8-3a44-11eb-ab61-6263c2416b3d__56a8879.jpeg


Νομίζω οι Αθηναίοι το φτιάχνουν σπίτι τους. Παίρνουν απλά μια πραλινα και την τρώνε με το κουτάλι!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.758
Likes
12.623
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ποια ποιότητα ζωής στην Αθήνα αυτοί νομίζουν ότι ο Ζωγράφος είναι κέντρο που θέλεις ένα λεωφορείο και ένα μετρό για να κατέβεις κέντρο ενώ από Νεάπολη ΑΝΕΤΑ κατεβαίνω με τα πόδια Αριστοτέλους...
Τον ίδιο χρόνο χρειάζεται κάποιος είτε από Ζωγράφου είτε από Νεάπολη για να φτάσει στο πιο κεντρικό σημείο της πόλης. Απλά εδώ έχουμε μετρό, αν θέλουμε να το πάρουμε για 2 στάσεις. :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.295
Likes
42.087
Ας μη σχολιασω οτι ειναι αρθρο που γραφουν μεσιτες που βγαζουν λιγα μεσιτικα απο τα φθηνα ενοικια και τις χαμηλες τιμες πωλησης των περιοχων Πατησια και Πεδιον Αρεως και γι αυτο δεν θελουν να τρεχουν να δειχνουν φθηνα σπιτια. Να φιλτραρετε λιγο ποιος γραφει και με τι κινητρο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.160
Likes
46.070
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν και προσπαθησα να μεινω μονιμα Θεσσαλονικη σταθηκε αδυνατο γιατι το να βρεις δουλεια (τουλαχιστον πριν 25 χρονια) ως Αθηναια χωρις να εχεις γνωστο/μπατζανακη/μπαρμπα κλπ να μιλησει για σενα -καθοτι οι περισσοτερες εταιρειες οικογενειακες- ηταν σχεδον αδυνατο. Τουλαχιστον στην Αθηνα αρκουσε το βιογραφικο μου για τον λογο οτι οι εταιρειες ηταν μεγαλες και «απροσωπες».
Πάνω σ' αυτό που λες θέλω να σχολιάσω ότι αυτή η συμπεριφορά είναι μεν ιδίωμα της επαρχίας, ιδιαίτερα σε μικρές πόλεις ισχύει 100%, το φαινόμενο «σύσταση» όμως έχει γίνει της μοδός ακόμα και σε πολυεθνικές, μιλάω εκ πείρας, καθώς πολλές φορές προηγείται αυτός ο υποψήφιος έναντι κάποιου άλλου που απλά έστειλε βιογραφικό. Δε ξέρω αν συμβαίνει και στο εξωτερικό αυτό, στην Ελλάδα όμως ισχύει πλέον.

Αυτό είναι η μεγαλύτερη «αμαρτία» της Θεσσαλονίκης… Μας έχετε γεμίσει λυκόσκυλα και ντόπερμαν. :D
Όλα χρειάζονται κάποιες ώρες... ;) :haha:

Μόνο οι κάτοικοι της πρωτεύουσας και ολόκληρος ο υπόλοιπος πλανήτης! Ισοπεδωτική νίκη της Αθήνας! Εκτός αν έχει βρεθεί τουρίστας που το αποκάλεσε σάντουιτς ή άκουσον άκουσον "πιτογυρο"!
Σωστά, ενώ να λές «σουβλάκι» κάτι που έχει 5-6 διαφορετικά υλικά και ΔΕΝ μπαίνει σε σούβλα είναι πάρα πολύ λογικό, επειδή το λέτε στην Αθήνα. Κερδίσατε επάξια το βραβείο φαντασίας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.366
Μηνύματα
890.042
Μέλη
39.039
Νεότερο μέλος
vasilikigero

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom