War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    104

paefstra

Member
Μηνύματα
13.295
Likes
42.087
Ποιότητα ζωής: Ποιος ήρθε; Για όλα τα παραπάνω κι ακόμα περισσότερα, για το «αστέρι από τσιμέντο που μας ακολουθάει», για «της Ευρώπης τη Φαβέλα», για το απρόσωπο της Αθήνας και την εσωστρέφεια με το συντηρητισμό που βουλιάζει τη Θεσσαλονίκη μέρα με τη μέρα αλλά και χίλιους άλλους λόγους, μακριά κι αγαπημένοι. Κι απ’ τις δύο. Ισοπαλία με αρνητικό πρόσημο.
Ως πρωην κατοικος Θεσσαλονικης και νυν Αθηνας, εγω εχω καταληξει οτι δεν μπορει καποιος να λεει γενικα για ποιοτητα ζωης γιατι αλλιως το βιωνει ο εργατης κι αλλιως ο εισοδηματιας, μιλαμε για εντελως διαφορετικα συμπαντα μεσα στην ιδια πολη. Εννοω και τις δυο πολεις. Εχοντας για επαγγελματικους λογους συναναστροφες με ανθρωπους απο Πανοραμα, Καλαμαρια και Παλια Παραλια Θεσσαλονικης που ορκιζονταν στην ποιοτητα ζωης της Θεσσαλονικης οταν τη διεσχιζαν σπανιως αλλα κυριως μετακινουνταν για κανενα μπανιο στο εξοχικο τους στη Χαλκιδικη, ενω οι κατοικοι Ευοσμου που πηγαινοερχονταν με το λεωφορειο δεν...
Στην Αθηνα αυτες οι διαφορες απλα γιγαντωνονται σε κλιμακα, αλλα ποιοτικα τα πραγματα ειναι ιδια. Αλλους ο Θεος τους επλασε και αλλους τους εκλ@σε.
 

dammys

Member
Μηνύματα
401
Likes
760
Ποια ποιότητα ζωής στην Αθήνα αυτοί νομίζουν ότι ο Ζωγράφος είναι κέντρο που θέλεις ένα λεωφορείο και ένα μετρό για να κατέβεις κέντρο ενώ από Νεάπολη ΑΝΕΤΑ κατεβαίνω με τα πόδια Αριστοτέλους...Να μην μιλήσω για την εγκληματικότητα που σε στενά στην ΑΘΗΝΑ δεν μπαίνεις ούτε με συνοδεία διμοιρίας των ΜΑΤ...και παρεμπιπτόντως στην Θεσσαλονίκη βγαίνοντας για φαγητό ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣΕ κανείς..3-0
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.160
Likes
46.068
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
η Αθηνα κανει αργα και σταθερα βηματα εξελιξης και τα τελευταια χρονια εχει «ομορφυνει», αντιθετα η κατα τα αλλα αγαπημενη μου (το εννοω) Θεσσαλονικη μου φανηκε σαν να ασχημαινει
Αναμφισβητητα και τα δύο, κάνουν μπαμ χρόνο με το χρόνο. Ωστόσο αυτή η τσιμεντιλα δε σώζεται με τίποτα.

Φαγητο:
αλλα απο πλευρας δημιουργικοτητας η Αθηνα προηγειται κατα πολυ.
Το έγραψα κι εγώ αυτό, έχουν γίνει άλματα προόδου από μια πόλη που υστερούσε εμφανώς σ' αυτόν τον τομέα. Έχουν περάσει χρόνια απο τότε που έφτιαχναν τα πιτογυρα με τα χέρια, πάλι καλά 😂.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.295
Likes
42.087
.Να μην μιλήσω για την εγκληματικότητα που σε στενά στην ΑΘΗΝΑ δεν μπαίνεις ούτε με συνοδεία διμοιρίας των ΜΑΤ...
Τριχες. Τζανκι καμμενα εχει και σε βιλες στο Πανοραμα, απλα ειναι ακριβα τα ναρκωτικα που παιρνουν και δεν ειναι ολοι καλεσμενοι στο παρτι να τους δουν.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.160
Likes
46.068
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βασικά σε ελληνικά συγκροτήματα που περιοδεύουν στον κόσμο, παίζουν σε φεστιβάλ στο εξωτερικό κλπ ψάχνεις να βρεις ποιο δεν είναι από Αθήνα!
Μα δε διαφωνούμε σ' αυτό. Κι από Θεσσαλονίκη να είναι πάλι στην Αθήνα κατεβαίνουν για να χτίσουν καριέρες, εκει είναι οι ευκαιρίες καλώς ή κακώς. Εγώ μίλησα αναλογικά.


Αυτό για την ελληνική ροκ σκηνή των 90s το έγραψες για θετικό της Θεσσαλονίκης ε;
Φυσικά κι εμμένω σ' αυτό γιατί είναι πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα. Ας μη το πάμε εκεί όμως, δεν είναι θέμα γούστου. Αναφέρθηκα και σε άλλα είδη, όπως για παράδειγμα ακόμα και λαϊκοί τραγουδιστές στη Θεσσαλονίκη έχτιζαν μια ζωή όνομα κι εδραιωνονταν.


Άνθρωποι που βάζουν κέτσαπ στο σουβλάκι τους δεν τους εμπιστεύομαι.
Όταν λες σουβλάκι εννοείς αυτό που δε μπαίνει σε σούβλα και μόνο οι κάτοικοι της πρωτεύουσας καταλαβαίνετε τι σημαίνει; Πιθανόν...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.160
Likes
46.068
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
δεν μπορει καποιος να λεει γενικα για ποιοτητα ζωης γιατι αλλιως το βιωνει ο εργατης κι αλλιως ο εισοδηματιας, μιλαμε για εντελως διαφορετικα συμπαντα μεσα στην ιδια πολη. Εννοω και τις δυο πολεις.
Προφανώς και δε μιλαμς για τους έχοντες, αυτοί μπορούν να βρουν ποιότητα οπουδήποτε. Για την ευρύτερη λαϊκή μάζα μιλάω πάντα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.295
Likes
42.087
Προφανώς και δε μιλαμς για τους έχοντες, αυτοί μπορούν να βρουν ποιότητα οπουδήποτε. Για την ευρύτερη λαϊκή μάζα μιλάω πάντα.
Ουτε η ευρυτερη λαικη μαζα ειναι ειναι ενιαια στην Αθηνα. Στη Θεσσαλονικη λογω μικρου μεγεθους βλεπεις μια σχετικη ομογενοποιηση,των κοινωνικων ομαδων αλλα πολωτικα. Επισης μια απιστευτη αναγκη να μη συναντιουνται οι κοινωνικες ταξεις μεταξυ τους μην κολλησουν τιποτε. Δουλευοντας σε περιβαλλον με πολλα λεφτα, τους ειδα απο μεσα πως εβγαιναν σχεδον σε μαγαζια τυπου λεσχες, που οποιος δεν ηταν του συναφιου απλα δεν ηταν ευπροσδεκτος. Μαλιστα στη Θεσσαλονικη εζησα τη θεικη εμπειρια να μου πουν σε μπουτικ για ενα ρουχο "αυτο δεν ειναι για σενα", ετσι στον ενικο, γιατι δεν θεωρουσαν οτι μπορω να το πληρωσω.
Στην Αθηνα οι κοινωνικες ομαδες ειναι περισσοτερες, με πιο ποικιλα χαρακτηριστικα, δεν βαζεις ευκολα την ταμπελα γιατι ειναι ρευστα τα χαρακτηριστικα τους. Νομιζω οτι συναντιουνται και περισσοτερο γιατι τα μαγαζια ειναι πιο απροσωπα και θελουν πελατη κι οποιον να ναι, δεν διαλεγουν τοσο. Γενικα υπαρχει μεγαλυτερη χαλαροτητα στην οσμωση των κοινωνικων ομαδων, κατι που εχει γινει και ανεκδοτο τελικα, για τους ελιτιστες φραγκατους των Εξαρχειων (που ισχυει, ειναι ελιτιστες).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.160
Likes
46.068
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποια ποιότητα ζωής στην Αθήνα αυτοί νομίζουν ότι ο Ζωγράφος είναι κέντρο που θέλεις ένα λεωφορείο και ένα μετρό για να κατέβεις κέντρο ενώ από Νεάπολη ΑΝΕΤΑ κατεβαίνω με τα πόδια Αριστοτέλους...Να μην μιλήσω για την εγκληματικότητα που σε στενά στην ΑΘΗΝΑ δεν μπαίνεις ούτε με συνοδεία διμοιρίας των ΜΑΤ...και παρεμπιπτόντως στην Θεσσαλονίκη βγαίνοντας για φαγητό ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣΕ κανείς..3-0
Εντάξει, ειναι και θέμα μεγέθους πόλεων αυτό, δε μπορεί να συγκριθεί.
Εγώ πάντως του Ζωγράφου και την Καισαριανή που έχω μείνει πολλές φορές τις βρίσκω ωραιες περιοχές, σαφώς καλύτερες από το υπόλοιπο χάλι. Στη Νεάπολη πάλι θα εμένα μόνο αν με πληρωνανε και πάλι με δυσκολία 😂.
Για την εγκληματικοτητα δεν έχω άποψη, προφανώς και θα υπάρχει όπως σε κάθε μεγαλούπολη, όπως και στη Θεσσαλονίκη, δεν έτυχε όμως μα τη δω.
Τελος με το φαγητό είναι γεγονός, πρέπει να προσπαθήσει πολύ καποιος για να μη φάει καλά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.160
Likes
46.068
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ουτε η ευρυτερη λαικη μαζα ειναι ειναι ενιαια στην Αθηνα. Στη Θεσσαλονικη λογω μικρου μεγεθους βλεπεις μια σχετικη ομογενοποιηση,των κοινωνικων ομαδων αλλα πολωτικα. Επισης μια απιστευτη αναγκη να μη συναντιουνται οι κοινωνικες ταξεις μεταξυ τους μην κολλησουν τιποτε. Δουλευοντας σε περιβαλλον με πολλα λεφτα, τους ειδα απο μεσα πως εβγαιναν σχεδον σε μαγαζια τυπου λεσχες, που οποιος δεν ηταν του συναφιου απλα δεν ηταν ευπροσδεκτος. Μαλιστα στη Θεσσαλονικη εζησα τη θεικη εμπειρια να μου πουν σε μπουτικ για ενα ρουχο "αυτο δεν ειναι για σενα", ετσι στον ενικο, γιατι δεν θεωρουσαν οτι μπορω να το πληρωσω.
Στην Αθηνα οι κοινωνικες ομαδες ειναι περισσοτερες, με πιο ποικιλα χαρακτηριστικα, δεν βαζεις ευκολα την ταμπελα γιατι ειναι ρευστα τα χαρακτηριστικα τους. Νομιζω οτι συναντιουνται και περισσοτερο γιατι τα μαγαζια ειναι πιο απροσωπα και θελουν πελατη κι οποιον να ναι, δεν διαλεγουν τοσο. Γενικα υπαρχει μεγαλυτερη χαλαροτητα στην οσμωση των κοινωνικων ομαδων, κατι που εχει γινει και ανεκδοτο τελικα, για τους ελιτιστες φραγκατους των Εξαρχειων (που ισχυει, ειναι ελιτιστες).
Συμφωνώ νομίζω απόλυτα σ' αυτό, εξ ου και ο πολωτικος συντηρητισμος σε πολλά θέματα, τίποτα δε προκύπτει τυχαία.
 

dammys

Member
Μηνύματα
401
Likes
760
Δεν θέλω να είμαι άδικος οπότε συμπληρώνω ότι άμα έχει λεφτά στην ΑΘΗΝΑ και μένεις σε μια ωραία συνοικία μακριά από τα ΓΚΕΤΟ που δεν πατάς ,μπορείς να περνάς μια χαρά. Σαν μεγαλούπολή ,αν έχεις χρήμα έχεις άπειρες δυνατότητες και ευκαιρίες και όλα καλά.
Τώρα ,φυσικά Θεσσαλονίκη περνάει μια περίοδο παρακμής , υποβάθμισής γιατί ΔΕΝ έχει δικαιολογημένα τον τουρισμό της Αθήνας ούτε βέβαια έχει εδώ και 30 χρόνια να επιδείξει ένα σημαντικό αναπτυξιακό έργο να γίνεται στην πόλη. Αντίθετα στην Αθήνα έχει πέσει χρήμα με τα τσουβάλια ολυμπιάδες, μεγάλοι περίπατοι, μουσεία, Ελληνικό, γήπεδα, μετρό, δρόμοι κτλ Αν βάλεις και την αποβιομηχάνιση λόγω Βουλγαρίας και την αναγκαστική φυγή των νέων της στο εξωτερικό δικαιολογείται εν μέρη και ο συντηρητισμός που διακατέχει ένα μεγάλο μέρος της πόλης.
Εν κατακλείδι σαν ποιότητα ζωής δηλ.. μετακίνηση , μέγεθος πόλης, ποιοτικές ανθρώπινες σχέσεις και όχι επαγγελματισμός δε συγκρίνεται..

Πάντε τώρα για ένα προφιτερόλ στο Σουρεάλ στην Ερμού που θα μας πείτε και για φαγητό και γλυκό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.497
Likes
14.530
Ξεχάσετε να μας πείτε το "Νύφη του Θερμαικού"...μπορείτε να το επεκτείνετε και σε κουνιάδα του Παγασητικού... όπως η Χαλκιδική όλα Θεσσαλονίκη είναι....
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.343
Likes
7.342
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
.Να μην μιλήσω για την εγκληματικότητα που σε στενά στην ΑΘΗΝΑ δεν μπαίνεις ούτε με συνοδεία διμοιρίας των ΜΑΤ...
Που είναι αυτά τα στένα, πες μας και μας για να πάμε.
Εδώ έχουμε φτάσει σε σημείο να έχει walking tours στα Εξάρχεια για να δουν οι ξένοι που γίνονται τα επεισόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.366
Μηνύματα
890.041
Μέλη
39.039
Νεότερο μέλος
vasilikigero

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom