Volotea Volotea

maria91

Member
Μηνύματα
2.173
Likes
2.018
Ερωτηση!εστω οτι παιρνω δοκιμαστικη περιοδο megavolotea,κλεινω αεροπορικα,προσθετω και την βαλιτσα μου με την τιμη της συνδρομης και μετα την δοκιμαστικη περιοδο ακυρωνω...αφου ακυρωσω χανω τα προνομια δηλαδη την 10κιλη χειραποσκευη και τις αλλαγες κλπ...την βαλιτσα ομως που θα χω πληρωσει ηδη λογικα οχι ε??οχι τιποτα αλλο αν παιζει τετοιο σεναριο να ξερω να αγορασω μονο το εισιτηριο με τη μειωμενη τιμη και οτι θελω να το προσθεσω αργοτερα...
 

touRocker

Member
Μηνύματα
74
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Η δοκιμαστική περίοδος δε σου δίνει δωρεάν τα προνόμια του megavolotea, απλά σε αφήνει να δεις πως γίνεται. Πρέπει να πληρώσεις το megavolotea για να το έχεις.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Σε περιπτωση ακυρωσης εισητηριων αν εισαι megavolotea γινεται πιστωση και χρησιμοποιειται το ποσο σε οποιαδηποτε αλλη πτηση με διαφορετικο προορισμο η μονο για τον ιδιο ισχυει;; και πρεπει να γινει για τους ιδιους ακριβως επιβατες που εχεις δηλωσει η ειναι ασχετο και αρκει μονο να ειναι αυτος που εχει το megavolotea;;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.120
Likes
1.710
Σε περιπτωση ακυρωσης εισητηριων αν εισαι megavolotea γινεται πιστωση και χρησιμοποιειται το ποσο σε οποιαδηποτε αλλη πτηση με διαφορετικο προορισμο η μονο για τον ιδιο ισχυει;; και πρεπει να γινει για τους ιδιους ακριβως επιβατες που εχεις δηλωσει η ειναι ασχετο και αρκει μονο να ειναι αυτος που εχει το megavolotea;;
Στις ακυρώσεις με υπαιτιότητά της, η Volotea κάνει refund, δεν ξέρω αν εναλλακτικά μπορείς να ζητήσεις volotea credit, όπου πιστώνεται το συνολικό ποσό στον λογαριασμό αυτού που έκανε την κράτηση, με ισχύ ένα χρόνο. Αν αναφέρεσαι σε δική σου ακύρωση flex εισιτηρίου, κάνει συνολική πίστωση στο λογαριασμό που έγινε η κράτηση. Το Megavolotea που αναφέρεις δεν νομίζω να έχει σχέση.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Στις ακυρώσεις με υπαιτιότητά της, η Volotea κάνει refund, δεν ξέρω αν εναλλακτικά μπορείς να ζητήσεις volotea credit, όπου πιστώνεται το συνολικό ποσό στον λογαριασμό αυτού που έκανε την κράτηση, με ισχύ ένα χρόνο. Αν αναφέρεσαι σε δική σου ακύρωση flex εισιτηρίου, κάνει συνολική πίστωση στο λογαριασμό που έγινε η κράτηση. Το Megavolotea που αναφέρεις δεν νομίζω να έχει σχέση.
Οχι με υπαιτιοτητα της, εγω απλά ακυρωνω πχ 4 εισητηρια για Α προορισμό πηγαινελα και τελικά θελω να παω σε Β προορισμο 3 εισητηρια πηγαινε ελα οταν ειμαι megavolotea και megavolotea plus .. με την ακυρωση δηλαδή μπορει να γινει πιστωση (οχι επιστροφη χρηματων) και να χρεωθει απο κει μια αλλη κρατηση για κάπου αλλου..για το flex δηλαδη αυτό ισχυει.. για το megavolotea και megavolotea plus ρωταω αν ισχυει επειδη καπου λεει μπορεις να καανεις όσες αλλάγές πτησεις αλλά δεν αναφερει για αλλαγη προορισμου ..λογικά πρεπει να ισχυει..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.120
Likes
1.710
Είναι λίγο μπερδεμένη η ερώτηση, αλλά νομίζω κατάλαβα: Ως megavolotea μέλος κάνεις όσες αλλαγές στις πτήσεις σου θες, χωρίς rebooking fee (πληρώνεις μόνο διαφορά ναύλου, αν υπάρχει). Ο προορισμός και οι επιβάτες δεν αλλάζουν, ούτε γίνεται κάποια πίστωση. Στο flex έχεις δυνατότητα αλλαγής προορισμού, αλλά πληρώνεις τη διαφορά στο ναύλο. Στην ουσία κάνεις ακύρωση και το ποσό γίνεται πίστωση volotea στο λογαριασμό αυτού που έκανε την κράτηση. Η πίστωση volotea, για οποιονδήποτε λόγο και αν δημιουργήθηκε, μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε οποιαδήποτε πτήση (με εξαίρεση ίσως προωθητικά εισιτήρια χαμηλού ναύλου), για οποιονδήποτε ταξιδιώτη.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα. Το Μπάρι είναι στο πρόγραμμα μόνο καλοκαίρι? Ενδιαφέρομαι για Απρίλιο και αναρωτιέμαι να περιμένω μήπως βγαλει πτήσεις η να κλείσω με ανταπόκριση (πχ Ρωμη)?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.674
Likes
43.926
Καλησπέρα. Το Μπάρι είναι στο πρόγραμμα μόνο καλοκαίρι? Ενδιαφέρομαι για Απρίλιο και αναρωτιέμαι να περιμένω μήπως βγαλει πτήσεις η να κλείσω με ανταπόκριση (πχ Ρωμη)?
Αν εισαι φιλη των τρενων, βρισκεις με ενα 20ρικο Ρωμη Μπαρι σε 4 ωρες και ουτε κινδυνευεις να χασεις την επομενη πτηση. Η Volotea δεν κανει 'ανταποκρισεις" αλλα κλεινεις 2 πτησεις χωριστα. ΑΝ αργησει η πρωτη, μενεις ρεστη χανοντας τη δευτερη και παλι τρενο θα παρεις.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αν εισαι φιλη των τρενων, βρισκεις με ενα 20ρικο Ρωμη Μπαρι σε 4 ωρες και ουτε κινδυνευεις να χασεις την επομενη πτηση. Η Volotea δεν κανει 'ανταποκρισεις" αλλα κλεινεις 2 πτησεις χωριστα. ΑΝ αργησει η πρωτη, μενεις ρεστη χανοντας τη δευτερη και παλι τρενο θα παρεις.
Ξέρω ότι δεν κάνει ανταποκρισεις. Αν κλείσω ανταπόκριση με ΙΤΑ θα κλείσω. Απλά λέω μήπως η volotea βγάλει πτήσεις για Αθήνα Μπάρι και Απρίλη η είναι μόνο καλοκαιρινές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.674
Likes
43.926
Ξέρω ότι δεν κάνει ανταποκρισεις. Αν κλείσω ανταπόκριση με ΙΤΑ θα κλείσω. Απλά λέω μήπως η volotea βγάλει πτήσεις για Αθήνα Μπάρι και Απρίλη η είναι μόνο καλοκαιρινές.
Δεν ξερω το προγραμμα της, αλλα εγω δεν θα εβαζα πρωτη πτηση Volotea,. Εχω φαει καθυστερηση μιας ωρας και μπηκαμε οριακα στο επομενο αεροπλανο. Απο τοτε ποτε ξανα, μονο απο σημειο σε σημειο.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
116
Likes
239
Αθήνα (ATH) - Μπάρι (BRI) , από 1 Απριλίου 2024 έχει και η ryanair βάλει . Εάν πάει καλά μπορεί να το ξαναβάλουν αρχές Απριλίου.
Λογικά νομίζω ακόμα είναι νωρίς για εισιτήρια.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αθήνα (ATH) - Μπάρι (BRI) , από 1 Απριλίου 2024 έχει και η ryanair βάλει . Εάν πάει καλά μπορεί να το ξαναβάλουν αρχές Απριλίου.
Λογικά νομίζω ακόμα είναι νωρίς για εισιτήρια.
Της ryanair από Ιούνη δεν ήταν? Λες να περιμένω δηλ Ε?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.577
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom