Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Samion, πάμε ένα στοίχημα? Αν για 10 μέρες, δηλαδή μέχρι τη Δευτέρα 9/4 δε γράψεις τίποτα σε κανένα θέμα για τη Ρώμη θα σου δώσω ?20.00 (χαλάλι, 2 ευρώ τη μέρα για να ησυχάζεις από τέτοιο ψηστήρι δεν είναι τίποτα...)
χε χε :haha: σου την είπε!!!
Κι εγώ Ρώμη ψήφισα επειδή πέρασα πιο καλά από ότι στο Παρίσι. Αλλά η Παριζιάνικη ατμόσφαιρα δεν υπάρχει απλά... ίσως επηρεασμένη κι από τις τόοσες ταινίες... Αυτό το "Διακοπές στη Ρώμη" είναι εκείνο το γνωστό το αρχαιολογικό???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
χε χε :haha: σου την είπε!!!
Κι εγώ Ρώμη ψήφισα επειδή πέρασα πιο καλά από ότι στο Παρίσι. Αλλά η Παριζιάνικη ατμόσφαιρα δεν υπάρχει απλά... ίσως επηρεασμένη κι από τις τόοσες ταινίες... Αυτό το "Διακοπές στη Ρώμη" είναι εκείνο το γνωστό το αρχαιολογικό???
Ναι, αυτό είναι. Μιλάμε για αρρώστια, μια φορά το βρήκε σε ένα IFE της Lufthansa και σ' όλη την πτήση μόνο αυτό έβλεπε (αν και μάλλον έριχνε κλεφτές ματιές στο "Μεσάνυχτα στο Παρίσι" που έβλεπε ο διπλανός του).
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Μόλις επέστρεψα από το μαγικό Παρίσι!
Να ξεκαθαρίσω ότι λάτρεψα και το Παρίσι και τη Ρώμη! Πέρασα έξοχα και στις 2 πόλεις, έφαγα καταπληκτικά και στις 2, θα ξαναπάω οπωσδήποτε και στις 2!

Όμως ψηφίζω το Παρίσι για τις αμέτρητες επιλογές που σου δίνει! Συναντήσαμε ένα φίλο που ζει και εργάζεται στο Παρίσι τα τελευταία 10 χρόνια και πραγματικά μας έδωσε τόσες ιδέες και μέρη να επισκεφθούμε που δε χωρούν όχι μόνο σε ένα 5ήμερο ταξίδι αλλά ούτε σε 10 5ήμερα!

Άφησα πολλές εκκρεμότητες με το Παρίσι, συναντήσαμε και πολύ άστατο καιρό, αλλά σίγουρα θα ξαναπάω γιατί με περιμένουν πολλές μαγικές γωνιές για να ανακαλύψω και να το ερωτευτώ ξανά και ξανά!

Βέβαια εξακολουθώ να δηλώνω Ιταλόφιλη μέχρι το κόκαλο!!:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
chrisbd said:
Τώρα τον μπέρδεψες τον Samion .......:lol:
Οι γερμανοι εχουν παλι τη συνηθη καθυστερηση στο Μοναχο κι ειπα να διασκεδασω λιγο...
Ποιο μπερδεμα?μουφα ιταλοφιλη. Κι εγω εχω νορμαλ δουλεια κ δηλωνω αστροναυτης. Οτι θελει ο καθενας δηλωνει στην ελληνικη δημοκρατια...
Μην ξεχνατε δεν ειναι συγκρουση μεγεθων. 3 εκατομμυρια πληθυσμου εναντι 10. Φυσικα εχεις να κανεις περισσοτερα σε μια πολυ πιο μεγαλη πολη. Αν ηταν ετσι η Σαγκαη ειναι η ωραιοτερη πολη..Ειναι συγκρουση κουλτουρας, στυλ, πολιτισμων.
Συκωτι χηνας vs carbonara
Ωμο κρεας vs αρνακι στο φουρνο
Μεταλλικος πυργος vs Colosseo
μουφα αψιδα vs original Αψιδα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.096
Likes
6.561
Πω οντως ξενερωμα τα συκωτια και το ωμο κρεας...

Τι να πιασουν μπροστα σε μια καρμποναρα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Εγώ ξέρω μια χαρά τι εστί... Αλλά ξέρω και τη βελτιωμένη εκδοχή. Με λαχταριστό Γαλλικό lardon ...
Δεν υπαρχει καμια εκδοχη. Ουτε ελληνικη ουτε αλβανικη. Το πιατο ειναι ενα κ μονο. Τα αλλα ειναι αλλα πιατα με αλλες ονομασιες.
Και το lardo ειναι ως σαλαμι, βελτιωνει γευσεις οπου ειναι φτωχες. Οπως οι γαλλικες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπαρχει καμια εκδοχη. Ουτε ελληνικη ουτε αλβανικη. Το πιατο ειναι ενα κ μονο. Τα αλλα ειναι αλλα πιατα με αλλες ονομασιες.
Και το lardo ειναι ως σαλαμι, βελτιωνει γευσεις οπου ειναι φτωχες. Οπως οι γαλλικες.
Είχες δεν είχες, το πήγες πάλι στο Ιταλία - Γαλλία (αντί για Ρώμη - Παρίσι)...

(Α και διόρθωσε την αντίστροφη μέτρησή σου γιατί κινδυνέυεις να χάσεις την πτήση - η ώρα αναχώρησης έχει αλλάξει...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.112
Μέλη
39.271
Νεότερο μέλος
seva81

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom