The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Χαρτης στο Google με τις περιοχες που εμφανιζονται τσουχτρες φετος. Φαινεται οτι ειναι χειροτερα τα πραγματα απο περυσι
Ένα πρόγραμμα το οποίο καταγράφει τις τσούχτρες και τις μέδουσες, δημιούργησε το Ελληνικό Παρατηρητήριο Βιοποικιλότητας, μέσω του οποίου οι πολίτες μπορούν να ενημερωθούν για την εμφάνισή τους σε παραλίες της Ελλάδας.

Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία, σε Ευβοϊκό κόλπο και Σαρωνικό εμφανίζονται οι μέδουσες του είδους Chrysaora hysoscella, ενώ στον Κορινθιακό είναι το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο λόγω των Pelagia noctiluca.

Όλη η βάση δεδομένων είναι διαθέσιμη προς κάθε ενδιαφερόμενο (είτε είναι πολίτης ή είτε φορέας), και μπορεί να στέλνει σχετικό μήνυμα στην σελίδα του Παρατηρητηρίου.
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1XyGdmB9XGr0lGT_YoxY578l7EOIg2LDs&ll=37.95455464024311,22.99525532441396&z=6
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@paefstra, πολύ σημαντική η επισήμανσή σου. Τον είδα κι εγώ τον χάρτη.
Πάντως τη φετινή χρονιά, τρεις γεμάτους μήνες που είμαι στη θάλασσα πάνω από μια ώρα την ημέρα (εκτός από τις ημέρες που λείπω στο εξωτερικό), δεν με έχει ενοχλήσει τσούχτρα. Επίσης η πληροφόρηση που έχω από τους ψαράδες της περιοχής είναι ενθαρρυντική.
Την προηγούμενη χρονιά από Μάρτη 2017 έως αρχές Γενάρη 2018, με είχαν χτυπήσει τέσσερις φορές ξώφαλτσα. Και ήμουν αρκετές ώρες στη θάλασσα κάθε ημέρα. Βέβαια άλλοι είχαν χτυπηθεί άσχημα (ενέσεις, νοσοκομεία κλπ).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
@gelf μην κοιτας που εισαι δεινος κολυμβητης και ευελικτος σαν χελι.
Εμείς τα κοράσια έχουμε την αγωνία μας και τώρα σκέφτομαι να ανοιξω startup επιχείρηση και φουλ καινοτομία στις εν λόγω παραλίες προμοτάροντας το μπουρκινι, το οποίο εμένα με έσωσε. Και κομψές και ασφαλείς.

 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Στην φωτογραφία είναι η επιχειρηματίας της μελλοντικής startup ;;)
Μα κανεις δεν προσεξε τη φωτογραφια της υποφαινόμενης να μετρά τα φράγκα και τις ευκαιρίες του Καπιταλισμού...
Ακόμη είναι εκκρεμής η απειλή του @jousis να μου τρολάρει την φωτογραφία για να προβώ σε αλλαγή, αλλά περιμένω.
Ως τότε το δαιμόνιο επιχειρηματικό μου μυαλό τριγυρίζει σε ευκαιρίες προσωπικού πλουτισμού και επενδύσεων που θα βοηθήσουν τη χώρα να βγει από την κρίση.

 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.205
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom