The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Ίσα-ίσα,έγινε μια πολιτισμένη συζήτηση.
Εντάξει κάποιοι διαφώνησαν ,αλλά αυτό είναι υγεία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Δε γίνεται ό,τι κι αν λέει κάποιος να λέμε ότι αυτό μπορεί να λειτουργεί δικαιολογία για βιαιοπραγία,
Μα δεν είπα ότι λέμε εμείς.Αυτοί θα το προβάλουν ως ελαφρυντικό.
υπάρχουν νόμοι σε μια συντεταγμένη πολιτεία. Σε μια τι;
Εδώ με ισοπέδωσες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενας ηταν Δημαρχος σωστος. Ο Κοσμοπουλος, εκαμνε ωραια συλλαλητηρια. Ο Μπουταρης ουτε που καταδεχτηκε να παει. Ντροπη του! Κι ουτε καλος επιχειρηματιας ειναι. Αν ηταν θα το εβλεπε διαφορετικα το θεμα. Τοσα καρναβαλια ειχε θα μπορουσε να 'χε πουλησει ενα σωρο βαρελια κρασι.

Και ειναι και αθυροστομος ο γεροξεκουτης. Απορω με τους Θεσσαλονικεις πως τον ανεχονται. Ειναι και ανηθικος (προσφατα εδωσε συνεντευξη σε μπορντελο), μπεκρης και φορα και σκουλαρικι. Κι αντε να τα δεχτω ολα αυτα αλλα αυτο που ειπε για τον Ανθιμο πως να του το συγχωρησω; Ειναι για ξυλο ο Ανθιμος; Ο Ανθιμος ειναι να του ανοιξεις το κεφαλι και να βαλεις ενα μπιμερ να του αλεσει το μυαλο. Να παρεις ενα οποιοδηποτε καλυτερο αποτελεσμα βρε αδερφε.

Δεν ξερω αμα κολλαει αλλα οι ανθρωποι που λενε τις μεγαλυτερες αληθειες στην Ελλαδα ειναι λιγο βρωμογλωσσοι (η σχεση αυτη δεν ειναι αμφιδρομη). Για παραδειγμα μια απο τις πιο ντομπρες παρουσιες στις εκπομπες των ελληνικων καναλιων ειναι (ηταν; δεν ξερω εχω χρονια να δω ελληνικη τηλεοραση) ο γιατρος Ελευθεριος Ανευλαβης. Απ' οσο τον θυμαμαι οταν μιλουσε σε "βοθρους" εριχνε ολα του τα "σκατα".

Μη δινετε σημασια στις λεξεις (και μην τις φοβαστε) αλλα στο νοημα που παιρνουν στα λογια των ανθρωπων.

Παραδειγμα μπορω να χρησιμοποιησω την ιδια για να πω τελειως διαφορετικα πραγματα:

-Εχω δυο αρχιδια. (να εκφρασω μια πραγματικοτητα)
-Στ' αρχιδια μου. (αδιαφορια)
-Εχει αρχιδια. (θαυμασμο, αποδοχη)
-Κλασε μου τ' αρχιδια. (ζαμανφουτισμο ή αυτοπεποιθηση)
-Ειστε αρχιδια. (εκνευρισμο, απαξιωση)
-Θα φας τ' αρχιδια μου. (εκδικητικοτητα, απειλη)
-Αρχιδια καπαμα. (σαρκασμο)

ή αν πω "Αρχιδια δημοσιογραφοι" μπορει να βριζω τους δημοσιογραφους ή να μιλω για καποιος συγκεκριμενους ανθρωπους που δεν πιστευω πως ειναι δημοσιογραφοι ή για δημοσιογραφους που δεν τους θεωρω ταλαντουχους.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.503
Likes
4.577
Δε θυμάμαι να έχει γίνει αναφορά στην ταινία που "κόπηκε" από την ΕΡΤ ενώ παιζόταν το 1984.
Το όνομα αυτής: "Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι και ο τραυματισμένος καλλιτέχνης αναστενάζει"
http://menshouse.gr/istories/84392/...e-mavro-stin-ert-dyo-fores-mesa-se-30-chronia
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.575
Likes
14.735
Τα mail επιβεβαίωσης που παίρνουμε λόγω εφαρμογής του GDPR με εκφράσεις τύπου..να μην χαθούμε...για πάντα μαζί...να μείνουμε σε επαφή... να μην χωρίσουμε ποτέ...κτλ μόνον σε εμένα φαίνονται αστεία και "σοροπιαστά" ; :D
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.216
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom