The official off-topic

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πες ότι περιμένεις κόσμο από couchsurfing και θα μαζευτούν γύρω στα 15 άτομα διαφόρων εθνικοτήτων, χρωμάτων και ηλικίων, οι οποίοι θα μείνουν πολλές μέρες για διακοπές Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς και θα κοιμούνται στρωματσάδα στο σπίτι σου.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενταξει βρε κοριτσι μου αλλα ποσο θα κατσει πια ?Δηλ δεν εχει καπου και αυτος/η μια εδρα ..ενα σπιτι ..καποιο οικογενειακο περιβαλλον οπου θα πρεπει να ξαναγυρισει?
Δε ρωτας και τη μητερα σου ...μηπως ξερει τις προθεσεις της συγγενους ..ή μηπως το πει απεξω απεξω με αλλο τροπο?
Δεν της λες οτι θελει να ερχεται κ ο φιλος σου να κοιμαται τα βραδια ή κατι τετοιο?Εκτος αν δε θες να παει να τα καρφωσει στους δικους σου.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Φωνάζεις εμένα....
Θα το σκεφτώ....ελπίζω να το κάνεις τσάμπα...:haha:

Πες ότι περιμένεις κόσμο από couchsurfing και θα μαζευτούν γύρω στα 15 άτομα διαφόρων εθνικοτήτων, χρωμάτων και ηλικίων, οι οποίοι θα μείνουν πολλές μέρες για διακοπές Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς και θα κοιμούνται στρωματσάδα στο σπίτι σου.
Της αρέσει να γνωρίζει κόσμο....

Δεν της λες οτι θελει να ερχεται κ ο φιλος σου να κοιμαται τα βραδια ή κατι τετοιο?Εκτος αν δε θες να παει να τα καρφωσει στους δικους σου.
Μα μένω με το φίλο μου μόνο στη μέση στο κρεβάτι δεν έρχεται...:haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μα μένω με το φίλο μου μόνο στη μέση στο κρεβάτι δεν έρχεται...:haha:

Sorry κοριτσάκι, αλλά μην το ψάχνεις περαιτέρω το θέμα. Δε φταίει η επίσκεψη, αλλά εσύ. Οπότε, κάνε υπομονή μέχρι να αποφασίσει να φύγει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.213
Θα το σκεφτώ....ελπίζω να το κάνεις τσάμπα...:haha:
Όχι δα. Με ένα κους-κους όμως, κάτι γίνεται...

Της αρέσει να γνωρίζει κόσμο....
Εμ, φέρτην εδώ να δεις πώς θα φύγει τρέχοντας :haha::haha:

Μα μένω με το φίλο μου μόνο στη μέση στο κρεβάτι δεν έρχεται...:haha:
Ορίστε η λύση, τη βρήκες.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αφού τίποτα δεν πιάνει βάλε τότε το φίλο σου να κυκλοφορεί χωρίς εσώρουχα στο σπίτι
Τί λες παιδί μου? Τότε είναι που δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει. :haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.786
Likes
17.854
Καλημέρα

Οδηγίες προς νοικοκύρηδες που φιλοξενούν κόσμο πάνω από 3 μέρες (είναι το όριο)..
Κάνεις πολύ σερμπέτι τον καφέ, αν τον πίνει μέτριο η πικρό ....το αντίθετο, δεν βάζεις ζάχαρη αν τον πίνει γλυκό...
το ίδιο με τα αλμυρά η τα ανάλατα φαγητά ..θα κάνεις το αντίθετο..
αν δεν πιάσει ....θα πάρεις το χαρτί υγείας απο το WC,και όταν πάει μέσα και φωνάξει για χαρτί, θα του πεις περίμενε να παώ super market γιατί ξεμείναμε.....:D

Υπάρχουν και άλλα πιο σοβαρά, αλλά άστα για μετά..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Sorry κοριτσάκι, αλλά μην το ψάχνεις περαιτέρω το θέμα. Δε φταίει η επίσκεψη, αλλά εσύ. Οπότε, κάνε υπομονή μέχρι να αποφασίσει να φύγει.
Το ξέρω τελικά ώρες ώρες είμαι πολύ καλός άνθρωπος σε σημείο ηλιθιότητας...

Ορίστε η λύση, τη βρήκες.
Βρε λες....:haha:

@XRISTOS71 δεν είναι κάφρος... δε μου μοιασε....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα το σκεφτώ....ελπίζω να το κάνεις τσάμπα...:haha:



Της αρέσει να γνωρίζει κόσμο....



Μα μένω με το φίλο μου μόνο στη μέση στο κρεβάτι δεν έρχεται...:haha:
Α καλααααα!Ε τοτε δεν υπαρχει σωτηρια ...
Κανε υπομονη ..και ρωτα την καποια στιγμη ..σε φιλικο τονο παντα "Ποτε εχεις κανονισει θεια /ξαδελφη ..κλπ να γυρισεις ?"
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.652
Likes
10.203
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αντιγραφή απο email

Ή πως η Ελλάδα βοηθάει (;;;;) τα παιδιά της και την οικονομία μας. Διαβάστε την τελευταία παράγραφο.



Υδριάδα-Η φτηνή λύση του νερού

Υδριάδα: 100% Eλληνική εφεύρεση!



Μια εξαιρετική, εξολοκλήρου Ελληνική ιδέα που, όπως συνηθίζεται, δεν έχει την κατάλληλη προβολή.

Το πρόβλημα το ξέρουμε όλοι. Τα νησιά μας πάσχουν από έλλειψη -προφανώς πόσιμου- νερού. Η υπερκατανάλωση από τον ανεξέλεγκτο τουρισμό, η χρήση πόσιμου νερού για το γέμισμα των πισινών και η κακή διαχείριση των υδάτινων πόρων εν γένει έχουν φέρει αρκετούς .... νησιώτες στα πρόθυρα της λειψυδρίας. Είναι γνωστό ότι αρκετά από τα νησιά μας αγοράζουν νερό από ιδιώτες το οποίο μεταφέρουν με βαπόρια για να καλύψουν τις ανάγκες τους.
Το θέμα είναι υπάρχει λύση; Φυσικά και υπάρχει αν και μέχρι να εφαρμοστεί, έστω και σε ένα μόνο νησί, έπρεπε να περάσει από το σκόπελο της γραφειοκρατίας...



Στην Ηρακλειά, δίπλα στη Νάξο, εδώ και τρία χρόνια, λειτουργεί ένα εξολοκλήρου Eλληνικό έργο.
Η Υδριάδα, είναι μια πρότυπη σε παγκόσμιο επίπεδο πλωτή μονάδα αφαλάτωσης που παίρνει την ενέργειά της από ενσωματωμένη ανεμογεννήτρια και φωτοβολταϊκή συστοιχία.​
Επικεφαλής του προγράμματος είναι ο κ. Νικήτας Νικητάκος, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου που μαζί με τους συνεργάτες του Θ.Λίλα και Α.Βατίστα έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν το πρόγραμμα που για την νησιωτική Ελλάδα θα έπρεπε να είναι ο «απόλυτος στόχος». Την δημιουργία νερού από τη θάλασσα χωρίς να καταναλώνεται «ρυπογόνο» ρεύμα παραγωγής ΔΕΗ.

Η Υδριάδα με ύψος άνω των 35 μέτρων, αποτελείται από τέσσερις πλωτήρες και έναν κεντρικό, συνδεδεμένους με μεταλλικό πύργο που φιλοξενεί και την ανεμογεννήτρια.
Μπορεί να καλύψει τις ημερήσιες ανάγκες 300 κατοίκων σε νερό και έχει σχεδόν μηδενικό κόστος λειτουργίας, όχι βέβαια και κατασκευής...
Η αντίστροφη όσμωση, η τεχνολογία που χρησιμοποιεί η Υδριάδα, είναι γνωστή εδώ και πολλά χρόνια. Ωστόσο, η εφαρμογή της σε «εθνικό» επίπεδο σκόνταφτε πάντα στην μεγάλη κατανάλωση ενέργειας του συστήματος η οποία αν καλυπτόταν από ηλεκτρικό ρεύμα παραγωγής ΔΕΗ (άνθρακας κλπ) δεν θα είχε το οικολογικό αποτύπωμα που όλοι αναζητούμε στις ημέρες μας.

Οι επιστήμονες που εξέλιξαν την Υδριάδα, έλυσαν αυτό το πρόβλημα, εγκαθιστώντας πάνω στον τεράστιο πυλώνα, φωτοβολταϊκά συστήματα αλλά και ανεμογεννήτριες ενώ για τον απομακρυσμένο έλεγχό της λειτουργίας, η Υδριάδα είναι εφοδιασμένη και με ασύρματη σύνδεση στο διαδίκτυο!

Η ιδέα έχει αποσπάσει παγκόσμια αναγνώριση αλλά στην Ελλάδα έχει ...καταφέρει να εξαγριώσει τους τοπικούς κοινοτικούς νερουλάδες οι οποίοι θεωρούν αδιανόητο το χάσουν το μεροκάματό τους όταν το σύστημα θα λειτουργήσει πλήρως παρέχοντας δωρεάν νερό!

Στην πορεία υλοποίησης του έργου από την ομάδα του Πανεπιστημίου, - σύμφωνα με καλά ενημερωμένες πηγές - οι υπεύθυνοι άκουσαν ακόμα και την δικαιολογία από τα χείλη αρμόδιων παραγόντων ότι «δεν είναι δυνατόν να δίνετε δωρεάν νερό. Θα μας το χαρίζετε και εμείς θα το πουλάμε
Αυτη ειναι η νοοτροπια μας μια ζωη,δεν προκειται να αλλαξει .. Η Ελλαδα του ηλιου,των ανεμων και της θαλασσας και καιμε ακομα λιγνιτη .....

Δεν πιάνει τίποτα λέμε... όχι απλή επίσκεψη σχεδόν κανονική μετακόμιση...εδώ και μία εβδομάδα....
Επειδη μου εχει τυχει αντιστοιχη περιπτωση και για πολυ περισσοτερο διαστημα τοτε ή μιλα στην μανα σου για να μιλησει στην μανα της λεγαμενης οποτε να την βγαλεις και εσυ καθαρη ή μιλα σε αυτην και εξηγησε της οτι "ξερεις κατι επειδη αυτο τον καιρο ειμαι πολυ πιεσμενη με ολα κλπ κλπ μπλα μπλα μπλα,μηπως ειναι καλυτερο να βρεις μια αλλη λυση; στο κατω κατω μεγαλη κοπελα εισαι" Μιση ντροπη δικη σου,μιση δικη της ... Μην σου πω ολοκληρη δικη της ...
αφού τίποτα δεν πιάνει βάλε τότε το φίλο σου να κυκλοφορεί χωρίς εσώρουχα στο σπίτι
Και αμα γουσταρει το κοριτσι τοτε τι γινεται ?????
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ειλικρινά έχω κάνει τα πάντα... εκτός από τα εσώρουχα...:haha:
είναι βαριά περίπτωση μια φορά είχε μείνει 3 μήνες...Μη μαθευτεί όμως και μου την πέσουν όλοι οι άστεγοι...:haha::haha::haha:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.120
Μέλη
39.271
Νεότερο μέλος
seva81

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom